Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Do tańszej wysyłki brakuje Ci:250 zł,
a do darmowej:450,00 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Ekonomiczne aspekty wyboru środków opatrunkowych na siedmiu przykładach.

Środki opatrunkowe mogą być skutecznym i sprawdzonym sposobem na obniżenie kosztów leczenia. Najważniejszym zagadnieniem będą tu zasady prawidłowego doboru opatrunków do rany - przedstawimy je poniżej.

Następnie pokażemy siedem nowości, które mogą okazać się skuteczniejsze od swoich poprzedników i w efekcie pozwolą skrócić czas pracy personelu medycznego oraz przyczynią się do oszczędności budżetowych.

Z jakimi czynnikami przyjdzie się nam zmierzyć, podczas zamawiania środków opatrunkowych

Warto tu nadmienić, że z użycia wychodzą już opatrunki rwące się, pozostawiające tkaninę w ranie lub na skórze. W nowoczesnych jednostkach leczniczych nie zobaczymy już ligniny, czy gazików z waty. Do takiego stanu rzeczy przyczyniły się między innymi nowe procedury sanitarne. Istotny też okazał się koszt odpadów medycznych liczonych w kilogramach oraz czas pracowników, który coraz częściej brany jest pod uwagę przy wyborze akcesoriów i sprzętu. Okazuje się, że czas to najważniejszy i najdroższy czynnik, zaraz obok skuteczności leczniczej.

Przyjrzyjmy się historii stosowania tradycyjnych opatrunków. Ich mankamentem jest to, że się strzępią, co często wymusza dodatkowe manualne czyszczenie rany. Innym przykładem jest wata - przy jej stosowaniu trudno o precyzję i trwałość, a samodzielne przygotowanie odpowiedniego opatrunku potrafi być czasochłonne.

Prezentując nowoczesne produkty pragniemy odejść od tych niedogodności. Największą korzyścią, jak już pisaliśmy, będzie zaoszczędzony czas personelu oraz wyższa skuteczność lecznicza.

Warto pamiętać o kosztach: alternatywne środki, produkowane na potrzeby nowoczesnej medycyny, kosztują zazwyczaj podobnie, a mogą skrócić czas potrzebny do zmiany opatrunku.

Dobór właściwego opatrunku przyspiesza gojenie ran i w konsekwencji skraca czas oraz koszt leczenia.

Ekonomika stosowania opatrunków zależy od stanu klinicznego rany.

Im szybciej pacjent zostanie wyleczony, tym krótszy będzie czas jego hospitalizacji i jednocześnie mniejsze wszystkie koszty z tym związane. Z tego powodu należy kierować się zasadami doboru opatrunków.

Proszę pamiętać, że każdy opatrunek dobiera się do rany ze względu na 3 najważniejsze czynniki:

  • stopień wysięku z rany, bierzemy tu pod uwagę:
    • brak wysięku,
    • mały wysięk,
    • średni wysięk,
    • duży wysięk,
  • fazę gojenia się rany, ustalamy czy to:
    • martwica,
    • nalot,
    • ziarnina,
    • epitelizacja,
  • skażenie rany – opatrunki dobieramy zależnie od tego, czy rana jest zakażona, czy wolna od zakażenia (czysta).

Te trzy czynniki pozwalają na dość dokładne wybranie opatrunku do potrzeb pacjenta. Więcej na ten temat w artykule: Zasady doboru opatrunków.

Zamieściliśmy tam więcej szczegółowych informacji.

 

7 nowoczesnych opatrunków

Poniżej przedstawiamy siedem rodzajów opatrunków, które naszym zdaniem z powodzeniem zastąpią stosowane dotychczas, skrócą czas pracy personelu i wspomogą leczenie:

 

1. Oczyszczanie rany – podstawa skutecznego leczenia

Nawet najbardziej polecany opatrunek może okazać się nieskuteczny, jeżeli zastosujemy go na ranę nieoczyszczoną. Po pierwsze rana musi być wolna od patogenów (bakterii, grzybów), należy ją oczyścić nie uszkadzając jej dodatkowo – tutaj sprawdzi się opatrunek oczyszczający Debrisoft, opatrunki z jonami srebra, jak również PHMB (o nich poniżej).

Więcej w artykule: Oczyszczanie rany

 

2. Opatrunki włókninowe, niepylące

Nowoczesne opatrunki włókninowe nie pylą, nie strzępią się i nie pozostawiają resztek w/na ranie. Zastosowanie takich materiałów zmniejsza ilość odpadów, którymi żywią się bakterie, a także ogranicza powstawanie biofilmu.

Znajdziecie je Państwo w menu: kompresy i gaza w dziale "Opatrunki, podkłady itp."

 

3. Siatki opatrunkowe do podtrzymywania opatrunków

Siatki są odpowiednikami plastrów. Znacznie lepiej zabezpieczają opatrunki, szczególnie, gdy trzeba je nosić pod ubraniem.

Po pierwsze siatki są elastyczne, dostosowują się do kształtu ciała pacjenta bez nadmiernego ucisku.

Po drugie zapobiegają rolowaniu się brzegów opatrunków, nieszczelnościom i ułatwiają jego zdejmowanie.

Tego typu produkty znajdują się w dziale opasek elastycznych

 

4. Zamiast gazy opatrunkowej polecamy Vliwazell

Vliwazell - to opatrunek o bardzo wysokiej chłonności. Występuje w wersji jałowej i niejałowej. Stanowi dobrą alternatywę dla gazy opatrunkowej, stosowanej do pochłaniania wysięku. Dodatkowym atutem jest jego niska cena.

opatrunek vliwazell w akcji

 

5. Gaziki do szybkiej dezynfekcji skóry

To produkt niezbędny w gabinetach, w których dokonuje się wszelkiego rodzaju wkłuć. Gaziki są nasączone alkoholem izopropylowym, pozwalają na szybką dezynfekcję przed wkłuciem.

Gaziki do dezynfekcji skóry

 

6. Folia ochronna zabezpieczająca opatrunki pierwotne oraz wrażliwe miejsca na ciele pacjenta

Przedstawiamy tu opatrunek foliowy Suprasorb F, który ma dwa główne sposoby zastosowania.

Pierwszy polega na szczelnym zabezpieczaniu rany przed patogenami. Przy czym jest to opatrunek oddychający, nie powodujący odparzeń. To obecnie najczęściej polecana praktyka w leczeniu ran – polega na dokładnym zabezpieczeniu rany, tak by chronić ją przed zakażeniem.

Drugi, o znacznie szerszym zastosowaniu, polega na zabezpieczaniu skóry narażonej na ocieranie, albo obciążanie. Zapobiega to powstawaniu pęcherzy, otarć i odleżyn.

Suprasorb F

 

7. Opatrunki z jonami srebra i PHMB

Do leczenia ran zakażonych polecamy opatrunki antybakteryjne z jonami srebra lub PHMB.

Srebro zapobiega kolonizacji bakterii na dnie rany oraz usuwa patogeny z jej powierzchni. Podczas wchłaniania wysięku opatrunek aktywuje jony srebra.

Opatrunki z PHMB również stosuje się do leczenia ran zakażonych. Zawierają poliheksametylen biguanidu i są alternatywą dla opatrunków z jonami srebra. Poliheksametylen biguanidu, według wyników współczesnych badań, nie powoduje oporności bakterii na swoje działanie, jak ma to miejsce w przypadku długotrwałego użycia srebra

Suprasorb A + Ag firmy Lohman and Rauscher Atrauman Ag firmy Hartmann

Na zakończenie:

Przy wyborze środków do opatrywania, oczyszczania, czy ochrony ran bierzemy pod uwagę wiele czynników, mogą to być przyzwyczajenia, cena, stan zdrowia i bezpieczeństwo pacjenta, a czasem zwykła wygoda. Ważne jednak, by w natłoku informacji znaleźć rozwiązanie dla siebie – bezpieczne, sprawdzone, oszczędzające nasz czas i przede wszystkim przynoszące ulgę pacjentom.

 


 

Teksty uzupełniające wiedzę na temat opatrunków:

Opatrunki na rany
Zasady doboru opatrunków
Oczyszczanie rany
Metody zabezpieczania rany
Opatrunki na odleżyny
Opatrunki na oparzenia
Opatrunek hydrokoloidowy
Kompresjoterapia

 

f Polub nas na facebooku i bądź na bieżąco Wymieniaj punkty na nagrody

Podziel się swoim komentarzem z innymi
pixelpixelpixelpixel