Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Do tańszej wysyłki brakuje Ci:250 zł,
a do darmowej:450,00 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Czego możemy się spodziewać po różnych typach pensjonariuszy - kilka sposobów na podwyższenie ich standardu higieny osobistej

Szeroko pojęta higiena w domach pomocy społecznej obejmuje czystość ciała pacjenta, jego dobrą kondycję fizyczną oraz zdrowie. Te wymogi zostały nałożone na DPS-y na mocy Ustawy o pomocy społecznej.

Zobacz: plan higieny dla domów pomocy społecznej

 

Stosowanie zasad higieny wobec podopiecznych nie może zostać uogólnione – doświadczenie uczy, że bez dokładnych wytycznych opieka często odbiega od normy. Z tego powodu podzieliliśmy materiał na poszczególne przypadki chorych. Wśród nich wyróżnić można obłożnie chorych, pensjonariuszy zależnych i częściowo zależnych.

W drugiej części tekstu opisujemy, jak radzić sobie z typowymi trudnymi sytuacjami. Poszczególne metody mycia natomiast opisujemy w kolejnych artykułach, udostępnionych na samym dole tekstu.

Higiena osoby samodzielnej

Samodzielne osoby trafiające do domów opieki społecznej mają swoje przyzwyczajenia. Pomimo, że dbają o swoją higienę to ich metody mogą różnić się od wymogów stawianych przed Państwa instytucją.

Wszyscy pensjonariusze powinni być nauczeni wysokiego standardu higieny. Słyszeliśmy, że tylko niewielka ich liczba spełnia te warunki na początku. Każdy nowy mieszkaniec DPS-u będzie wymagał staranniejszej opieki i dokształcenia w zakresie higieny. Ważne jest, żeby uczyć ich zasad panujących w ośrodku.

Co obejmują zasady higieny osobistej pensjonariusza?

  • przede wszystkim mycie rak
  • higienę jamy ustnej
  • higienę skory i włosów
  • higienę otoczenia (ubrań, pościeli, mebli i podłóg)

Higiena osób zależnych, sprawnych ruchowo

Do grupy zaliczają się osoby z różnego rodzajami otępień, w tym z chorobą Alzheimera, Huntingtona. Wymagają oni najwięcej czasu opiekunów.

Niesprawności w funkcjonowaniu, zależnie od stopnia nasilenia, mogą wymagać:

  • towarzyszenia pacjentowi podczas porannej i wieczornej toalety,
  • pomocy przy wstawaniu i kładzeniu się do łóżka,
  • pomocy w jedzeniu, nakładaniu posiłków,
  • pomocy w czynnościach higieniczno-sanitarnych.

Codzienne funkcjonowanie tych pacjentów można usprawnić korzystając z uchwytów wspomagających dla niepełnosprawnych. To znacznie ogranicza niedobory koordynacji ruchowej, o ile zachowana jest częściowa sprawność.

Częstym problemem jest również słabsza kondycja psychiczna tych pensjonariuszy. Bliski kontakt z opiekunem często może zrekompensować ten niedobór. O ile to możliwe, wartościowa będzie integracja z innymi osobami. Niektóre ośrodki decydują się również na towarzystwo zwierząt w pokojach takich osób – głównie są to rybki lub ptaki.

Zdaniem niektórych ekspertów w pokojach tych pacjentów warto umieścić kamery monitorujące. Monitoring może być skuteczny przeciwko ich autoagresji. Przyda się również w nagłych wypadkach wymagających reakcji pielęgniarek, czy lekarzy.

Pensjonariusze tego typu często sprawiają problemy higieniczne w swoim otoczeniu. Zdarza im się pomylić toaletę z korytarzem, rozrzucać jedzenie, wylewać napoje na innych. Sporadycznie takie zachowania są świadome i celowe, w większości jednak wynikają z otępienia. Niestety musimy liczyć się z tym, że nie są akceptowane przez innych lokatorów DPS-u. Nie ma na to niestety uniwersalnej porady, a problemy pojawiają się głównie, gdy będziecie Państwo zmuszeni ograniczyć koszty i opiekunowie nie będą w stanie stale czuwać nad takimi osobami.

Higiena osób obłożnie chorych

Osoby te ściśle podlegają kontroli personelu opiekuńczego. Toaleta całego ciała wykonywana jest zgodnie z zasadą mycia „od głowy do stóp”, czyli zaczynamy mycie od głowy, poprzez klatę piersiową, ręce, nogi, a kończymy na miejscach intymnych. Innymi słowy – mycia dokonuje się od miejsc najmniej zanieczyszczonych, do najbardziej zanieczyszczonych.

Jak przebiega codzienne mycie pacjenta:

  • pracę należy zacząć od higieny jamy ustnej. Myjemy zęby lub protezę. Jamę ustną płuczemy odpowiednim płynem. Wargi można zabezpieczyć maścią,
  • później przechodzimy do mycia oczu, twarzy i uszu oraz szyi,
  • na zakończenie codziennej pielęgnacji dokładnie myjemy ręce pacjenta.

Cykliczne mycie całego ciała pacjenta:

  • procedura mycia całego ciała pacjenta powinna odbywać się regularnie i zawsze gdy na ciele pojawią się zabrudzenia,
  • pracę zaczynamy od powyższego mycia głowy (jama ustna, twarz, oczy, uszy, szyja),
  • następne w kolejności będą:
    • mycie klatki piersiowej i brzucha,
    • mycie pleców,
    • następnie przechodzimy do mycia pośladków i nóg,
    • później do mycia krocza,
    • zależnie od stosowanej metodologii głowę myjemy na początku pracy lub dopiero po umyciu wszystkich powyższych części ciała. Podczas mycia głowy również następuje czesanie pacjenta,
    • pamiętajmy, żeby zadbać o regularne obcinanie paznokci u nóg i rąk. Jest to szczególnie konieczne jeżeli pacjent ma tendencje do samookaleczania albo wykonywania nieobliczalnych ruchów.

Codzienna higiena pacjenta to bardzo ważny element wpływający na jego zdrowie. Niektóre badania wskazują, że delikatny masaż skóry podczas jej mycia przyczynia się do pobudzenia krążenia.

Aby dodatkowo oczyścić skórę z zanieczyszczeń, szczególnie w obliczu ryzyka infekcji, albo epidemii w ośrodku można posłużyć się emulsją odkażającą Octenisan. Produkt jest skuteczny nawet w obliczu zagrożenia MRSA.

Polecamy również środki pielęgnujące, które zapobiegają wysychaniu skóry pacjenta i podrażnieniom. Tutaj przydatne będą produkty do pielęgnacji ciała linii Abena.

Aktywny żel na bazie naturalnych olejków eterycznych. Powoduje efekt chłodnego orzeźwienia, podczas nacierania pobudza krążenie krwi, koi ból mięśni. Maść z wysoką zawartością tłuszczu do pielęgnacji i ochrony skóry podrażnionej oraz suchej. Oliwka w sprayu, do pielęgnacji suchej i popękanej skóry, perfumowana.

Te wszystkie zabiegi stanowią również element profilaktyki przeciwodleżynowej. Pracownicy domu opieki są w stanie zauważyć zmiany na skórze pacjenta i szybko reagować w przypadku pojawiających się odleżyn.

Sposobem na zapobieganie odleżynom w zarodku ich powstawania jest stosowanie opatrunków kolagenowych. Przycina się je odpowiednio, aby zakryć pojawiające się na ciele dwie różowe plamki.


 

 

Część II - dwa przypadki trudnych sytuacji

Jak obchodzić się z mieszkańcami, którzy z oporem dbają o swoją higienę

Z zebranych doświadczeń osób pracujących w domach pomocy społecznej wnioskujemy, że jeżeli pacjent jest oporny wobec zmian środowiska, swojego stanu higieny i nie chce zmieniać swoich złych nawyków najlepsza okazuje stanowcza lecz powolna metoda wdrażania go w nowe standardy. Niestety każda zmiana przyzwyczajeń będzie wiązać się z dyskomfortem dla tej osoby i zbyt duży "skok" poziomu higieny może go po prostu zszokować.

Zadanie nie jest łatwe. Wymaga drobnych kroków, dużej ilości czasu oraz kontroli. Pamiętajmy, że niekontrolowany podopieczny może szybko odejść od tego, czego go uczyliśmy.

Znamy przypadki, kiedy przywrócenie trudnego pacjenta do należytego stanu higieny i odpowiednich zachowań zajęło ponad rok, ale słyszeliśmy, że może to trwać znacznie dłużej.

 

Utrzymanie higieny w miejscach ogólnodostępnych

Zmorą zarówno w domach pomocy społecznej, jak i szpitalach jest palenie papierosów w toaletach. Na to możemy poradzić środki przeznaczone do walki z nieprzyjemnymi zapachami – zapraszamy do lektury osobnego poradnika na ten temat (kliknij w niebieski napis, aby przejść do artykułu).

 


 

Pozostałe przydatne produkty podczas opieki nad osobami obłożnie chorymi znajdziecie Państwo w planie higieny:

Pełen plan higieny dla domów pomocy społecznej

 

Zapraszamy do kontaktu telefonicznego z Adamem Pszennym. Możecie Państwo omówić z nim zapotrzebowanie na asortyment oraz zapytać o radę w doborze produktów. Tel. 601 512 252, e-mail: a.pszenny@oss.com.pl

 

Polecane poradniki:

f Polub nas na facebooku i bądź na bieżąco Wymieniaj punkty na nagrody

Podziel się swoim komentarzem z innymi
pixelpixelpixelpixel