Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Do tańszej wysyłki brakuje Ci:250 zł,
a do darmowej:450,00 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Spotkaliśmy się z opiniami lekarzy, że pacjenci nie są zadowoleni z zachwalanych ciśnieniomierzy, jakich używają. Sporadycznie zdarzy się opinia, że nawet drogi sprzęt pokazuje błędny wynik, a przy tak wysokiej cenie zakupu nie jest to dopuszczalne.

Nieprawidłowy pomiar może skutkować obwinianiem aparatury szczególnie jeżeli wyniki uzyskane w domu są inne niż te w gabinetach. Pamiętajmy, że każdy pacjent obrusza się, kiedy uzna, że oferowana mu opieka medyczna lub badanie są niezadowalające.

Badanie ciśnienia to jedna z najczęstszych czynności wykonywanych w podeszłym wieku i pierwszy krok do prewencji nadciśnienia tętniczego. Wszelkie wahania w wynikach są traktowane nie na żarty, ze względu na zdrowie lub na pieniądze wydane na „niedziałający” ciśnieniomierz naramienny. Radzimy edukować naszych pacjentów i przestrzegać dobrej praktyki.

Mankiet do ciśnieniomierza OMRON mankiet do ciśnieniomierza omron m6 Mankiet do ciśnieniomierza z dwoma drenami

Zobacz mankiety w sklepie

Poniżej prezentujemy kilka porad, zasłyszanych od klientów oraz wyszukanych w zasobach internetu.

Mankiet do ciśnieniomierza o parametrach odpowiednich dla siebie lub dla pacjenta

Żaden sprzęt dopuszczony do obiegu i certyfikowany nie powinien wskazywać zakłamanego wyniku. Nieprawidłowości te mogą wynikać z różnych czynników, najczęściej związanych z użytkowaniem.

Przede wszystkim ważny jest wybór ciśnieniomierza, ale bez odpowiedniego mankietu i prawidłowego przebiegu badania nawet sprzęt OMRONa nie będzie w stanie zdziałać cudów.

Niedopasowany rozmiar mankietu wskazuje zakłamany wynik o ok. 10%

Jedną z największych zagwozdek dla osób szukających ciśnieniomierzy jest wybór odpowiedniego rozmiaru mankietu. Rozmiar jest często odpowiedzialny za wszystkie potencjalne nieprawidłowości, które mogą napotkać użytkownika.

Przede wszystkim należy pamiętać, że szerokość mankietu ciśnieniomierza powinna być dopasowana do ramienia. To podstawowy wymóg. Błąd na tym etapie niemal zawsze zaowocuje nieprawidłowym wynikiem. Odchylenie wyniku może wynieść nawet 10-15%.

Co jest przyczyną błędów w przypadku niedopasowanego mankietu ciśnieniomierza?

Głównym problemem jest prędkość spuszczania powietrza z mankietu, kiedy ciśnienie osiągnie górną granicę nacisku. Zbyt szybko lub zbyt wolno wypuszczane powietrze może sprawić, że ciśnienie w ramieniu czytane wedle nacisku będzie odcyfrowane nieprawidłowo. Powstający luz w przypadku zbyt dużego mankietu po prostu nie wychwyci pulsu.

Różnica wyników jest szczególnie widoczna w ciśnieniomierzach wykorzystujących oscylometryczną metodę pomiaru. Większość ciśnieniomierzy automatycznych w ten właśnie sposób mierzy ciśnienie.

Jak prawidłowo dobrać mankiet do ciśnieniomierza pod swoje potrzeby

Przede wszystkim ważny jest rozmiar mankietu.

Mankiet dobiera się według obwodu ramienia – najlepiej zmieścić się w przedziale wskazanym na etykiecie. Czyli mając ramię o obwodzie 28 cm, odpowiedni będzie dla nas mankiet w rozmiarze 22-32 cm. Przy obwodzie ramienia 33 cm mankiet 32 cm już nie wystarczy – wtedy należy zakupić większy rozmiar rękawu.

Mankiety głównie dzielą się na trzy grupy:

  • W rozmiarze dla dzieci i osób szczupłych, rozmiary od 17 cm,
  • Dla osób dorosłych z obwodem ramienia od 22 cm do 32 cm,
  • Dla osób otyłych lub z dużą ilością mięśni, których obwód ramienia wynosi do 42 cm,
  • Istnieje jeszcze kilka większych mankietów – te polecamy sporadycznie, ale warto wskazać, że są dostępne w sprzedaży (np. rozmiar 52 cm).

Być może słyszeli Państwo, że należy również zwrócić uwagę na długość mankietu (nie szerokość). Chcemy jedynie powiedzieć, że zazwyczaj długość jest dobrana stosownie do obwodu ramienia, dlatego nie musimy się tym specjalnie martwić.

Więcej informacji o mankietach znajdziecie Państwo w naszym sklepie pod hasłem: mankiet do ciśnieniomierza

Druga przyczyna nieprawidłowych wyników tkwi w niewłaściwym założeniu rękawu ciśnieniomierza

Powodów może być kilka:

  • Dzieje się tak, gdy mankiet owija się dwa razy wokół ramienia.
  • Kolejna częsta przyczyna błędów to nakładanie mankietu na odzież – nie musi to być gruby sweter, by wynik był niepoprawny. Wystarczy cienka, niepozorna koszulka. Ta drobna bariera skutecznie blokuje pomiar czujników ciśnieniomierzy elektronicznych, a pracownik medyczny obsługujący ciśnieniomierz mechaniczny będzie się zmagał z opóźnionym tętnem i trudniejszym odsłuchem.

Prawidłowo założony mankiet ciśnieniomierza

Pamiętajmy również, że zawsze powinniśmy pieczołowicie zakładać mankiet. Drobne różnice w ułożeniu ciała pacjenta wpływają na zróżnicowanie wyników.

Rękaw ciśnieniomierza należy zakładać zgodnie z instrukcją i na tej samej wysokości ramienia (w przypadku korzystania z jednego modelu ciśnieniomierza).

Problem może pojawić się u specjalistów, którzy codziennie korzystają z różnych urządzeń. Każde z nich ma odmienne wymagania i musimy zapomnieć o czasach, w których wszystkie mankiety zakładało się podobnie.

Niektóre firmy produkują mankiety z instrukcją na mankiecie, co jasno wskazuje, jak go założyć.

Mankiet do ciśnieniomierza OMRON

Mankiet do ciśnieniomierza ma również kilka podstawowych parametrów dostosowanych do jego typu i rozmiaru:

  • Mankiety z jednym i z dwoma drenami

Dla ścisłego objaśnienia musimy również napomknąć, że ciśnieniomierze automatyczne wykorzystują mankiety z jednym przewodem, natomiast modele mechaniczne, np. ciśnieniomierze zegarowe mają dwa dreny.

  • Długość wkładki powietrznej mankietu nie powinna być krótsza, niż 80% obwodu ramienia.

W większości modeli mankietów, jest to opisane na opakowaniu, a mankiet i tak dobiera się wedle obwodu ramienia.

 


 

Czy ciśnieniomierze automatyczne są sprzętem godnym polecenia?

Osoby zaprawione w posługiwaniu się ciśnieniomierzami zgodzą się z pewnością, że mało zaufania żywi się do ciśnieniomierzy elektronicznych. Tradycyjne pompowanie mankietu gruszą i nasłuchiwanie ciśnienia jest niezachwiane w swojej skuteczności. Minusem jest jedynie czas potrzebny do wykonania zabiegu - szczególnie, gdy wykonujemy takich zabiegów setki każdego dnia.

Staramy się ściśle ograniczać naszą ofertę, by uniknąć Państwa reklamacji i narzekań na niedziałający sprzęt. Dlatego głównie sprzedajemy sprawdzone od lat ciśnieniomierze automatyczne firmy OMRON.

Plusy ciśnieniomierzy automatycznych:

  • Szybkość pomiaru,
  • Zapamiętuje dane + możliwość wgrywania ich do komputera (nie wszystkie modele posiadają te funkcje),
  • Funkcje dodatkowe - np. wykrywanie arytmii, nadciśnienia itd. Jest to zależne od modelu zakupionego sprzętu.

Minusy:

  • Rozładowująca się bateria (rozwiązaniem będzie zakup zasilacza).
  • Wielu specjalistów nadal bardziej ufa tradycyjnym metodom odsłuchu.

Obok plusów i minusów trzeba oczywiście powiedzieć o dokładności pomiarów ciśnieniomierzy automatycznych. Uważamy, że współcześni producenci tych urządzeń pokutują klęski swoich poprzedników, którzy skutecznie zrazili do siebie klientów. Jedna z nielicznych firm, która buduje swoje zaufanie latami to OMRON. Każdy z ciśnieniomierzy jest zatwierdzony klinicznie, co potwierdza prawidłowość wyników wykonanych w rozlicznych testach. Nie na darmo produkty tej firmy cieszą się uznaniem wśród klientów.


 

Przypadki użytkowania mankietów do ciśnieniomierzy i niektóre rozwiązania.

 

Skąd biorą się różnice w poszczególnych pomiarach, nawet jeżeli nic nie zmieniamy?

Można powiedzieć, że ciśnieniomierz bywa kapryśny i nie sposób przewidzieć wyniku jaki wskaże. Taka sytuacja jest niedopuszczalna w przypadku wszelkiego sprzętu stosowanego w Ochronie Zdrowia, ale jednak się zdarza. Niestety, nad tym, jaki wynik pokaże ciśnieniomierz nie mamy pełnej kontroli. Składają się na to chociażby zakłócenia spowodowane ruchami ręki, ruchy ciała, czasem nawet dźwięki pomieszczenia (szczególnie dudnienie). Odejdźmy jednak od magicznej nomenklatury i skupmy się na tym, jak temu realnie zaradzić.

Przypadek kilku badań u jednego pacjenta – jedno badanie zaraz po drugim

Szczególnie zastanawiają nas różniące się wyniki jednego pacjenta – jeżeli badanie się powtarza w krótkim czasie.

Pamiętajmy, że gdy zamierzamy zmierzyć ciśnienie kilkakrotnie tej samej osobie, należy zrobić 2-3 minutową przerwę, żeby przywrócić prawidłową cyrkulację krwi. Niektórzy pacjenci mogą potrzebować znacznie dłuższej przerwy, jeżeli mają problem z naczyniami krwionośnymi (np. miażdżycą). Każdy ucisk zmienia obieg krwi w organizmie, co sprawia, że jedno badanie po drugim, przeprowadzone na tej samej osobie, wywołuje zmiany widoczne w wynikach ciśnieniomierza.

Dopasowanie mankietu do ciśnieniomierza

Polecamy zawsze kupować mankiet tego samego producenta, od którego mają Państwo ciśnieniomierz. Czasem mimo, że nie widać niedopasowania, mogą zdarzyć się mankamenty w mierzeniu ciśnienia (a dokładniej w komunikacji danych na linii mankiet - ciśnieniomierz). Problemy zazwyczaj wychodzą po dłuższym czasie używania, gdy mankiet się zużywa i staje się nieprzydatny już po 6-10 miesiącach.

Z doświadczenie wiemy, że końcówki rękawów do ciśnieniomierzy OMRON pasują do wszystkich aparatów tej firmy. To znacznie ułatwia pracę przy wielu użytkownikach.

 

Co zrobić, jeśli do ciśnieniomierza dołączony jest mankiet w nieodpowiednim dla mnie rozmiarze ?

Polecamy skontaktować się z nami jeszcze przed złożeniem zamówienia (telefonicznie lub mailowo) i zapytać o inny rozmiar mankietu. Jeżeli zaś ktoś już kupił za duży mankiet może go wyprać i odsprzedać jako używany.

 

Uwagi konserwacyjne - materiał z którego wykonano mankiet nie ma wpływu na wynik badania, ale może ułatwić pracę lub zwiększyć komfort pacjenta

Mankiety nylonowe są łatwiejsze w utrzymaniu czystości - w razie zabrudzenia można je nawet przemyć wodą. Ponadto śliski nylon szybciej się zdejmuje z ręki. Bawełna natomiast będzie materiałem miększym, mniej drażniącym. Kwestia wyboru zależy właściwie od Państwa preferencji. Materiał z jakiego wykonany jest mankiet nie wpływa na jakość wyniku pomiaru.

Zalecamy kupić mankiety bezszwowe – są bardziej wytrzymałe. Obecnie większość mankietów jest wykonana tą metodą, ale nadal jeszcze mogą zdarzyć się starsze modele ze szwami.

Radzimy regularnie czyścić mankiety, bo zbierający się kurz może dostać się do wkładki powietrznej i rozstroić manometr, albo wskazywać błędny wynik czujnika w ciśnieniomierzach automatycznych. W warunkach klinicznych higiena jest bardziej rygorystyczna i tu polecamy Państwu środki do szybkiej dezynfekcji powierzchni nieodpornych na alkohole.

Wybór mankietu do ciśnieniomierza w domu

Do użytku domowego polecamy Państwu zakupić mankiet z metalowym pierścieniem fiksującym. Pierścienie ułatwiają prawidłowe zakładanie mankietu bez pomocy drugiej osoby.


 

Dodatkowe materiały odnośnie ciśnieniomierzy zamieściliśmy w tekście pt. CIŚNIENIOMIERZ NARAMIENNY - ARGUMENTY EKONOMICZNE I ZDROWOTNE.

 

f Polub nas na facebooku i bądź na bieżąco Wymieniaj punkty na nagrody

 

Podziel się swoim komentarzem z innymi
pixelpixelpixelpixel