Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Do tańszej wysyłki brakuje Ci:250 zł,
a do darmowej:450,00 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Rynek sprzętu operacyjnego jest dynamiczny, dlatego nasz dział handlowy stara się ułatwić Państwu dobór odpowiednich produktów, uwzględniając zróżnicowane wymagania.

Poniżej przedstawiamy nici o dobrej relacji ceny do jakości, które spełnią wysokie wymagania różnych dziedzin chirurgii. Zapraszamy też do działów sklepu, aby porównać konkretne produkty.

Jeśli jakiś rodzaj nici nie występuje w naszym asortymencie, a jest dostępny w katalogach producentów, zawsze warto skontaktować się z działem handlowym i zapytać o możliwości sprowadzenia go.

 

Spis treści:

Oferta nici w sklepie:

zobacz też narzędzia chirurgiczne

Nici chirurgiczne – wchłanialne i niewchłanialne

Syntetyczne nici wchłanialne:


SAFIL

Nici chirurgiczne Safil

Szew Safil wykonano z kwasu poliglikolowego (PGA). To pierwszy syntetyczny materiał, z którego zaczęto wyrabiać nici chirurgiczne. Jak wszystkie szwy syntetyczne ulega hydrolizie i może temu towarzyszyć minimalny okres zapalny, co nie wpływa na czas wchłaniania szwu oraz utrzymywanie tkankowe.

 

Atutem kwasu poliglokolowego jest niska podatność na czynniki zewnętrzne, dlatego jego właściwości są najczęściej takie, jak podano na etykiecie.

 

Nici Safil mają wygładzone powierzchnie, co znacznie ułatwia penetracje tkanek miękkich i zmniejsza urazy. Minimalizowane też jest ryzyko rozcięcia tkanek podczas wiązania szwów.

 

Dzięki swojej strukturze kwas poliglokolowy jest wysoce elastyczny i odporny na rozciąganie. Zachowuje przy tym poręczność, dzięki czemu łatwo się wiąże szwy (choć nadal ciężej, niż szwy polifilamentowe).

Okres wchłaniania:

60-90 dni

Okres podtrzymywania:

60-70% po 14 dniach od zaimplantowania, 24-42% po 21 dniach od zaimplantowania, 25-19% po 28 dniach od zaimplantowania,

MONOSYN

Nici chirurgiczne monosyn

Nici Monosyn wykonano z glikonatu (72% glikolid, 14% Trimetylenocarbonate, 14% Caprolakton). Przeznaczone są do zespalania tkanek miękkich (mają dostosowany do tego profil degradacji).

  • Szew jest giętki i elastyczny. Ma wysoką początkową wytrzymałość na rozciąganie,
  • Traumatyzacja tkanki jest ograniczona, dzięki gładkiej powierzchni szwu oraz wtopionej igle.

Okres wchłaniania:

60-90 dni

Okres podtrzymywania:

50% po 13-14 dniach od zaimplantowania.

VICRYL

Nici chirurgiczne Vicryl

To nici wykonane z Poliglaktyny 910, czyli kopolimeru 9 części poliglikolidu i 1 części polilaktydu. Inaczej mówiąc, kwasu glikolowego i kwasu polimlekowego. Właściwości szwu są podobne do PGA, ale znacznie wydłużono czas podtrzymywania tkankowego.

 

Warto wspomnieć, że nici Vicryl powleczone są antybakteryjnym i antyseptycznym środkiem Tricolosan, który nie jest antybiotykiem. Wedle oznaczeń i badań producenta produkt jest nietoksyczny.

Okres wchłaniania:

56-70 dni.

Okres podtrzymania:

28 do 35 dni.

75% po 14 dniach od zaimplantowania, 50% po 21 dniach (6/0 i większe), 40% po 21 dniach (7/0 i mniejsze), 25% po 28 dniach (6/0 i większe).

 

Nici chirurgiczne niewchłanialne


Ze względu na reakcje tkankowe jakie wykazywały nici niewchłanialne obecnie powszechniej stosuje się materiały syntetyczne. Ich stopień reakcji tkankowej zależy od struktury włókna oraz ilości pozostającego monomeru.

DAFILON

Nici chirurgiczne Dafilon niewchłanialne

Dafilon to syntetyczna niewchłanialna, monofilamentowa nić chirurgiczna. Ma gładką powierzchnie i jest łatwa w wiązaniu. Ceni się ją za wysoką zgodność tkankową.

 

Na Państwa zamówienie sprowadzamy też inne rozmiary niż wskazane w sklepie internetowym. Prosimy o kontakt.

 

AMIFIL

Nici chirurgiczne Amifil Niewchłanialne

Nici Amifil to produkt poliamidowy (nylon), monofilamentowy opatrzony certyfikatami ISO. Charakteryzuje się dużą wytrzymałością mechaniczną, niską sprężystością i dobrą widocznością w polu operacyjnym.

 

Jako ciekawostkę możemy powiedzieć, że po raz pierwszy nici poliamidowe używano w przemyśle tekstylnym.

Wszystkie sprzedawane u nas nici mają wtapianą igłę w szew. Nie trzeba nawlekać nici na igłę po wyjęciu z pudełka. Zmniejsza to także rozmiar igły. Drugi atut to oczywiście oszczędność pracy podczas zabiegu, co doceniają specjaliści podczas długich godzin pracy.

Informacje o doborze szwów chirurgicznych

Zbliżanie krańców rany stosowano już 3000 lat przed naszą erą, jeśli nie dawniej. Rany zszywano za pomocą lnu, ości, albo stosowano bardziej drastyczne metody. Na szczęście po drodze doszło do wynalezienia penicyliny, potwierdzenia skuteczności dezynfekcji i ulepszenia technologii wytwarzania nici chirurgicznych. Dziś możemy liczyć na wszelkie skuteczne metody zszywania ran zależnie od urazu oraz wrażliwości skóry. To drugi, obok stosowania opatrunków, sposób na skuteczne leczenie ran.

Rodzaje nici chirurgicznych - jakich używać nici i co brać pod uwagę przy ich doborze

Praktycznie nici chirurgiczne dzielimy na wchłanialne i niewchłanialne. Podział jednak jest bardziej skomplikowany, jeżeli specjalista chce uzyskać konkretne parametry leczenia.

Trzeba mieć świadomość takich właściwości nici jak:

  • materiał, z którego wykonano szew,
  • biodegradację
  • budowę nici – czy jest to splot, czy nić skręcana,
  • strukturę nici – mono- lub polifilamentowe (jednowłókniste, wielowłókniste)
  • odczyn tkankowy badanego in vivo.

 

Szwy wchłanialne

Najważniejszą dla nas informacją będzie czas, po którym nić traci swoją wytrzymałość.

W ofercie naszej hurtowni znajdziecie Państw kilka najpopularniejszych szwów wchłanialnych, które zyskały uznanie różnych specjalistów.

Szwy wchłanialne nie rozpuszczają się ot tak. W przypadku nici syntetycznych odpowiedzialna za to jest reakcja hydrolizy, która zachodzi w ciele pacjenta. Do rozkładu nici wytwarzanych z naturalnych materiałów przyczyniają się substancje enzymatyczne zawarte w skórze.

Ważne parametry nici:

  • Powierzchnia szwu - powleczenie

Każda nić chirurgiczna wykonana z innego materiału ma inną powierzchnię reagującą ze skórą i tkankami. Wybór odpowiedniej nici zależy od rodzaju operacji.

To, czym powleczona jest nić lub jaka jest jej zewnętrzna warstwa ma znaczenie jeśli potrzebujemy stworzyć odpowiedni węzeł szwu lub dobrać nić do wrażliwej skóry.

Nici powlekane, o gładkiej powierzchni, stosuje się do szycia delikatnych tkanek w mikrochirurgii (m.in. oczu, naczyń). Te tkanki źle tolerują wszelką szorstkość, są wrażliwe na uszkodzenia i ciężej się goją.

Nici powlekane stanowią większe wyzwanie jeśli chodzi o wiązanie szwów, dlatego konieczne jest stałe obciążenie szwu, a niekiedy węzły wzmacnia się szorstkimi nićmi. Nici powleka się takimi materiałami, jak: silikon, teflon, polibutylat.

Nićmi szorstkimi będziemy tworzyć bardziej wytrzymałe węzły stosując przy tym prostsze metody wiązania.

  • Barwa szwu – nie wpływa negatywnie na organizm

Ważne, żeby nici były dobrze widoczne w ciele, dlatego wyklucza się kolor biały, czerwony i żółty.

Szwy niewchłanialne zazwyczaj mają niebieski kolor. Dzięki temu dobrze je widać zarówno podczas wyjmowania, jak i przy kolejnych operacjach.

  • Elastyczność i wydłużanie

Jednym z ważniejszych parametrów nici jest ich zdolność do rozciągania i elastyczność. Za pomocą testu na rozciąganie pulsacyjne (opisanego niżej) mierzy się właściwości nici. Nić wybiera się taką, która nie ulega rozciągnięciu żeby nie doprowadzić do rozejścia się brzegów rany. To duże wyzwanie dla producentów, bo nici w ranach podlegają różnym siłom i reakcjom.

Elastyczne szwy wracają do swojej początkowej długości. Inne nici z kolei nie mają takich właściwości.

Elastyczność jest ważna, jeżeli wiązany szew ma w obrębie pętli dużą ilość tkanek. Małe pętle na przykład nie potrzebują wysokiej elastyczności.

  • Sztywność przy skręcaniu i giętkość

Znane nam sposoby na ocenę giętkości są dwa: sprawdzenie tego we własnych rękach lub posiłkowanie się opinią znajomego chirurga.

Sztywność nici porównuje się biorąc kilka nici o tej samej długości i grubości, po czym nawija się je na walec. Potem nici są skręcane i liczy się liczbę skrętów. Oczywiście ta miara jest względna, niemniej daje dobry pogląd na to, jaka nić jest bardziej sztywna.

  • Własności kapilarne nici

Nici skręcone, czy plecione wielowłóknowe (polifilamentowe) mają właściwości kapilarne. Chodzi o to, że pochłaniają wodę i płyny tkankowe, które przemieszczają się wzdłuż nici.

Aby zmniejszyć właściwości kapilarne (których nie da się wyeliminować w szwach plecionych) i podrażnianie tkanek stosuje się powleczenia. W tym przypadku powleczenia wykonywane są zazwyczaj z syntetycznych materiałów.

Pochłaniane przez płyny mogą być pożywką dla bakterii, dlatego nici niewchłanialne mogą stać się źródłem zakażenia.

  • Potencjał zakażenia wokół nici

W naszej ofercie unikamy na przykład nici katgutowych ze względu na wyższy potencjał zakażenia.

Katgut traci swoją wytrzymałość na rozciąganie w obecności soku żołądkowego, albo soku trzustkowego. Można go powlec chromem, aby ten efekt spowolnić.

Działanie pepsyny i kwasu solnego oraz enzymów trzustkowych szybko zmniejsza wytrzymałość nici katgut. Odczyn zapalny wokół nici jest zazwyczaj większy ze względu na infiltrację makrofagów i komórek olbrzymich.

 

Nici wchłanialne, syntetyczne

Zupełnie inaczej przebiega reakcja nici wchłanialnych, syntetycznych. Rozkładają się, jak już wspominaliśmy, na drodze hydrolizy w obecności esteraz. Reakcja tkankowa jest wtedy minimalna.

W wielu badaniach przeprowadzonych nad nićmi syntetycznymi wskazano, że przez pierwsze 10 dni reakcja zapalna jest podobna we wszystkich tkankach. Wiąże się to z obecnością makrofagów, limfocytów i monocytów w obrębie nici. Dziesięć dni później stan zapalny jest już nikły.

Podczas wchłaniania szwów syntetycznych wokół nici powstaje włóknista torebka. W konsekwencji proces zapalny koncentruje się w wewnętrznej części szwu. Zależnie od materiału, z jakiego wykonano nić, po około 60 dniach granica między nicią, a otaczającą ją tkanką łączna ulega wyraźnemu zatarciu. Nić zmniejsza swoją średnicę, zwiększa się liczba wakuoli i włókienek. Po 120 dniu każdego testu nie stwierdzono stanu zapalnego, ani niewłaściwego odczynu w miejscu rany.

 

Nici niewchłanialne, syntetyczne

Szwy syntetyczne zyskały u nas zaufanie klientów. Zaletą nici wykonanych z polipropylenu, poliamidu, czy poliestrów jest niewielki odczyn tkankowy, zależny od ilości monomeru.

Oczywiście wyższą reakcję zapalną będą miały nici o większej średnicy.

Właściwości zapalne mogą być bardziej niebezpieczne w przypadku nici naturalnych. Nie chcemy ich demonizować , zaznaczmy jedynie, że wśród naszych klientów wyroby syntetyczne są znacznie bardziej popularne i na ich temat mamy większą wiedzę.

 

Właściwości fizyczne nici chirurgicznych i oznaczenia na opakowaniach

Mimo mnogości producentów i wielu rodzajów szwów chociaż w najważniejszych kwestiach sprowadzono oznaczenia igieł do wspólnego wzoru.

O ile najważniejsze cechy nici są podane na opakowaniu, to większość cech producenci podają dopiero na ulotkach. Ze względu na te komplikacje proces zamówienia i magazynowania nici jest bardziej wymagający.

Jednym z wiodących standardów oznaczeń nici chirurgicznych w Polsce jest system United States Pharmacopeia (USP).

 

Na opakowaniu przede wszystkim wskazany jest:

  • rozmiar nici
  • materiał, z którego zrobiono nić, ewentualne powleczenie
  • wielkość i rodzaj krzywizny igły
  • oznacza się też wchłanialność lub niewchłanialność nici.

Na opakowaniu najczęściej nie podaje się elastyczności/giętkości szwu, okresu podtrzymywania tkanek i czasu wchłaniania.

Wytrzymałość nici w standardzie USP i EP podawana jest w oparciu o wytrzymałość węzła. Jak widać na tabeli poniżej, informacje te różnią się znacznie.

Wytrzymałość nici według normy USP i EP porównanie

 

Sposoby testowania szwów chirurgicznych

Aby ocenić wytrzymałość nici chirurgicznych każda z nich poddawana jest testom na rozciąganie, zerwanie, trwałość węzła, rozciąganie pulsacyjne.

Dla zobrazowania Państwu całego procesu powiemy tylko, że nici wyjęte z oryginalnych opakowań poddaje się różnym siłom w różnych okolicznościach i mierzy ich moment zerwania przy pomocy tensometru. Na przykład długą nić obciąża się prędkością 20 mm/minutę i wynik zerwania nici zapisuje się w N (Newtonach).

Przykładowo wartość zerwania nici syntetycznych wchłanialnych wynosi od 40 do ok. 65 N. Testy przeprowadza się też na zawiązanym różnymi metodami węźle (aby sprawdzić przy okazji skuteczność metod wiązania). Interesujący jest też pomiar wytrzymałości na rozciąganie pulsacyjne – ten test polega na obciążeniu nici siłą 80% potrzebnej do zerwania i regularnym ciągnięciu. Mierzy się nieodwracalne wydłużenie szwu po 1, 30, 50 i 150 pociągnięciach. Wynik podawany jest zazwyczaj w milimetrach.

f Polub nas na facebooku i bądź na bieżąco Wymieniaj punkty na nagrody

 

Podziel się swoim komentarzem z innymi
pixelpixelpixelpixel