Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Do tańszej wysyłki brakuje Ci:250 zł,
a do darmowej:450,00 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge
( ilość produktów: 4 )

Termometry elektroniczne zastosowania klinicznego, jak i domowego

Termometry elektroniczne to powszechny i prosty w użyciu sprzęt do pomiaru temperatury.

Wykorzystywany jest profesjonalnie oraz domowo. Tego rodzaju termometry są idealne do szybkich pomiarów temperatur na różnych częściach ciała (lub obiektów) u różnych pacjentów. Rozróżniamy termometry elektroniczne bezdotykowe i dotykowe.

Termometry - Cena termometrów w sklepie internetowym.

Dla dużych zamówień istnieje możliwość negocjacji ceny.

Termometr elektroniczny - trzy słowa o ich działaniu i zastosowaniu

Termometry bezdotykowe z powodzeniem zastępują znane nam od lat termometry rtęciowe, które są już wycofane z użytku ze względu na szkodliwość dla zdrowia i środowiska. Ich zamiennikami są termometry bezrtęciowe, które także oferujemy.

Coraz większy wybór i przystępne ceny termometrów elektronicznych sprawiły, że minął czas wykorzystywania ich jedynie w placówkach medycznych.

Jak dobrać właściwy termometr elektroniczny?

Poszukując właściwego termometru możemy się spotkać ze skrajnymi opiniami na temat tego samego sprzętu. U jednych dany model sprawdzi się doskonale. Inni twierdzą, że ten sam model nie spełnia wymagań. I tak naprawdę każdy może mieć rację. Dobór odpowiedniego termometru elektronicznego to indywidualna sprawa. Różnice w pomiarze mogą być znaczne, a wpływ na to mają różne czynniki.

Podstawowe czynniki na które należy zwrócić uwagę:

  • Dokładność pomiaru,
  • Szybkość pomiaru,
  • Czas działania na baterii + ewentualne funkcje jej oszczędzania
  • Odległość pomiarowa
  • Zapamiętywanie wyników i jeśli tak to dla ilu pomiarów + ewentualne opcje dodania użytkownika
  • Relacja ceny do powyższych parametrów
  • Okres gwarancji i jakość komponentów - czyli po ilu latach się zepsuje
  • Rozmiar termometru i poręczność
  • Czy termometr pozwala mierzyć temperaturę otoczenia (powietrza), albo płynów.
  • Odporność na uderzenia od upadku, jakość obudowy
  • Materiał odpowiedni do dezynfekcji

Nie bez znaczenia jest też to komu i jak często temperaturę będziemy mierzyć.

Termometry elektroniczne bezdotykowe i dotykowe dobrze sprawdzą się jako sprzęt do użytku rodzinnego oraz medycznego. Te pierwsze były też szeroko wykorzystywane podczas epidemii COVID-19.

W naszej ofercie znajdziecie Państwo jedynie termometry medyczne, dostosowane do warunków medycznych, które mogą być dezynfekowane bez narażenia sprzętu.

Wybrane nowoczesne termometry elektroniczne mogą mierzyć też temperaturę otoczenia lub płynów. To ich niewątpliwa dodatkowa zaleta.

Jak działają termometry elektroniczne?

Specjalny czujnik w termometrze wykrywa promieniowanie podczerwone na powierzchni skóry pacjenta. Dzięki temu w kilka sekund sekund poznajemy wynik pomiaru z dokładnością +/- 0.1 °C.

Dzięki takiemu działaniu nowoczesne termometry elektroniczne są szybkie i bezpieczne, zwłaszcza przy mierzeniu temperatury u małych dzieci lub osób starszych. Pomiar bezdotykowy pozwala łatwo zmierzyć wrażliwe miejsce dziecka, uszkodzoną część ciała, a nawet temperaturę w ranie (np. w przypadku ran przewlekłych u osób starszych).

Termometr bezdotykowy działa szybko, dzięki czemu termometru nie trzeba trzymać przez kilka minut pod pachą dla uzyskania dokładnego pomiaru (u niektórych pacjentów jest to szczególnie trudne). Wystarczy nakierować skaner termometru na skórę.

U osób dorosłych i starszych dzieci dobrze sprawdzą się też dotykowe termometry bezrtęciowe, elektroniczne. Przypominają one tradycyjne termometry rtęciowe. Można nimi szybko wykonać pomiar w ustach, uchu albo odbycie.

 Korzystając z termometrów bezdotykowych należy zapoznać się z różnicą temperatur na różnych częściach ciała. Szczegóły znajdziecie Państwo w tej pracy. Przykładowo temperatura w buzi (a konkretnie w jamie ustnej) jest wyższa niż pod pachą i niższa niż w odbycie. Wahania poszczególnych części ciała wynoszą od 0,3 do ok. 1,2 °C.

Temperatura mierzona na czole jest zwykle o stopień niższa niż temperatura mierzona u tej samej osoby, ale w uchu. Podobnie niższą temperaturę uzyskamy dokonując pomiaru pod pachą lub w jamie ustnej. Z tego powodu ważne jest, żeby każdorazowo nie zmieniać miejsca pomiaru temperatury, a obserwować jak zmienia się ona w czasie, mierząc w tym samym, konkretnym miejscu.

Temperatura ciała różni się także ze względu na wiek:

  • U niemowląt temperatura ciała jest wyższa niż u dorosłych.
  • Osoby starsze mają temperaturę ciała niższą niż 30-40 latkowie.
  • Dodatkowo, u kobiet, temperatura ciała będzie różniła się w czasie przebiegu cyklu menstruacyjnego i będzie zmieniała się wraz z poziomem hormonów w organizmie.

Pora dnia również wpływa na temperaturę. W nocy, kiedy śpimy, temperatura ciała będzie niższa niż w czasie dziennej aktywności. Wraz z samą aktywnością fizyczną lub wyższą temperaturą otoczenia, temperatura naszego ciała również rośnie. Dlatego podczas ćwiczeń i upału bardziej intensywnie się pocimy.

Z czego wynikają błędy pomiaru temperatury termometrem elektronicznym?

Często w opiniach o termometrach elektronicznych można przeczytać, że wyniki nie są miarodajne. Zwykle wiąże się to z błędami w sposobie pomiaru, które można łatwo skorygować.

Jakie są typowe błędy pomiarów temperatury?

  • Zmiana miejsca dla kolejnych pomiarów to najczęstszy błąd. Tylko mierzenie temperatury w stale tym samym miejscu pozwala uzyskać porównywalne wyniki. Jeżeli pomiar jest przez jakiś czas nie równy, należy dokonać kilku pomiarów w tym samym miejscu aż wynik się ustabilizuje. Gdy pojawią się wątpliwości odnośnie urządzenia możemy wykonać test mierząc inną osobę lub naczynie.
  • Pomiar bezdotykowy w zbyt bliskiej lub w zbyt dalekiej odległości od skroni. Prawidłowa odległość termometru od czoła ma znaczenie i powinna wynosić około 5 cm - co może się różnić zależnie od modelu termometru. Jeśli zależy Państwu na tym czynniku warto znaleźć odpowiedni termometr elektroniczny.
  • Zbyt krótki czas pomiędzy pomiarami. Jeśli czas jest krótki, czujnik termometru nie ma szansy się prawidłowo skalibrować. Niektóre termometry wymagają nawet 30 sekund lub więcej odstępu.

Informacje zakupowe:

Termometr - cena może zależeć od popytu. Wyższe ceny były spowodowane wysokim zapotrzebowaniem na produkt podczas epidemii.

Polecane termometry medyczne:

Termometr ThermoFlash LX-26

Termometr Temperies Combo

Termometr do ucha - Gentle Temp 520

Tani termometr elektroniczny

Termometry elektroniczne

Dokładność termometrów jest ważnym czynnikiem, który należy brać pod uwagę przy mierzeniu temperatury ciała

Dwa najpopularniejsze rodzaje termometrów to termometry bezrtęciowe i termometry elektroniczne. Który z nich jest dokładniejszy?

Dokładność termometrów bezrtęciowych jest dobrze znana. Ich skuteczność polega nie tyle na zbliżeniu do miejsca pomiaru, ale raczej na otoczeniu końcówki termometru. Z tego powodu odchodzi się od mierzenia temperatury pod pachą, bo nie cała końcówka jest otoczona i termometr nadal zbiera częściową temperaturę otoczenia. Najlepsze wyniki może uzyskać podczas pomiaru w ustach lub odbytnicy.

Są one uważane za niezawodne, lecz zasadniczym ich ograniczeniem jest higiena stosowania. W praktyce mogą być wykorzystywane w warunkach domowych lub w placówkach medycznych ale tylko dla jednego pacjenta. Problem polega na stałym zabezpieczaniu ich z pomocą osłonek, albo niemożności sterylizacji.

Termometry elektroniczne mają jednak więcej zalet w porównaniu z modelami bezrtęciowymi. Są wygodniejsze w użyciu, ponieważ nie wymagają dotykania ciała, a także oferują lepszą dokładność pomiaru na różnych częściach ciała. Są też łatwiejsze do odczytania i mogą mierzyć temperaturę z większą precyzją.

Ponadto posiadają dodatkowe funkcje, jak alarm gorączki, zapamiętywanie odczytów.

Główną, kluczową cechą jest badanie na dystans, które w krótkim czasie pozwala przebadać pacjenta z relatywnie bezpiecznej odległości, a następnie sprawdzić temperaturę kolejnej osobie. To rozwiązanie redukuje ryzyko kontaminacji termometru i zmniejsza szanse zakażenia krzyżowego.

Jeśli chodzi o dokładność, badania laboratoryjne i kliniczne wykazały, że nie ma znaczącej różnicy między tymi dwoma rodzajami termometrów o ile są wykorzystywane zgodnie ze swoim przeznaczeniem. Oznacza to, że każdy z nich może być używany bez obaw o dokładność wyników. Jednak na precyzję termometru elektronicznego wpływa sposób dokonywania pomiaru. Oznacza to, że podczas pomiaru temperatury należy przestrzegać wszystkich zaleceń producenta. Obejmuje to właściwy czas pomiaru i regularną kalibrację urządzenia. W przypadku termometrów bezdotykowych bardzo ważna jest również odległość między końcówką termometru a częścią ciała, na której dokonywany jest pomiar.

Termometry rtęciowe nie są już sprzedawane ze względu na ich niebezpieczny charakter. W 2009 roku w Komisja Europejska zakazała sprzedaży termometrów rtęciowych ze względu na zagrożenie dla zdrowia, jakie stanowi zawarta w nich rtęć.

Podsumowując, oba rodzaje termometrów są dokładne i niezawodne, jeśli chodzi o pomiar temperatury ciała. Ważne jest jednak, by podczas pomiaru temperatury termometrem elektronicznym przestrzegać wszystkich zaleceń producenta, by uzyskać jak najdokładniejsze wyniki.

Jak mierzyć temperaturę termometrem elektronicznym?

Technika pomiaru różni się zależnie od tego, czy korzystasz z termometru dotykowego, czy bezdotykowego na podczerwień.

Precyzyjny pomiar zależy nie tylko od miejsca mierzenia temperatury, ale też jej czasu i czasem czynników otaczających.

Termometr dotykowy, elektroniczny

Aby odczytać temperaturę za pomocą termometru dotykowego, należy umieścić go pod pachą, w odbycie, w ustach lub pod językiem (w ostatnim przypadku pomiar należy wykonać przy zamkniętych ustach). Czas pomiaru został opisany w ulotce przez producenta, ale zwykle trwa on mniej niż minutę.

Termometr bezkontaktowy, elektroniczny

Z termometru bezdotykowego skorzystamy poprawnie, jeśli będziemy mierzyć temperaturę na czole lub skroni pacjenta.

Z drugiej strony, bezdotykowy termometr elektroniczny jest idealny do pomiaru temperatury u małych dzieci, ponieważ wymaga jedynie zbliżenia urządzenia do wybranego miejsca na ciele, np. czoła. Krótki czas pomiaru ułatwia tę czynność, bo niemowlęta, małe dzieci zwykle trudno utrzymać w bezruchu.

Ten rodzaj termometru jest wyposażony w czujniki optyczne, które są w stanie rozpoznać promieniowanie podczerwone emitowane przez ludzkie ciało, odebrać ten sygnał i przekształcić go w odczyt temperatury. Proces ten trwa zazwyczaj tylko 2-3 sekundy. Niektóre modele odczytują temperaturę w 5 sekund.

pixelpixelpixelpixel