Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Do tańszej wysyłki brakuje Ci:250 zł,
a do darmowej:
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Dezynfekcja kurnika i chlewni - proponujemy skuteczne preparaty, omawiamy metody

Wykaz sprawdzonych środków do dezynfekcji pomieszczeń gospodarczych oraz informacje przydatne dla osób zajmujących się wykonywaniem lub nadzorowaniem pracy.

Choroby zakaźne wśród drobiu lub trzody są bardzo wyniszczające, szczególnie ze względu na łatwość rozprzestrzeniania się infekcji. Prewencja zakażeń jest dotychczas najskuteczniejszą znaną metodą. Argument ten podkreśli nie tylko lekarz weterynarii, ale też każdy hodowca, który widział skutki chorób.

Spis treści:

Zabezpieczanie trzody lub drobiu wiąże się z wysokim kosztem utrzymania pomieszczeń i urządzeń w dobrym stanie. Obok czystości ważną rolę odgrywa cykliczna dezynfekcja, której podlegają najbardziej newralgiczne miejsca. Od czasu do czasu dezynfekuje się całe pomieszczenia hodowlane oraz przejścia.

W tym tekście prezentujemy najlepsze środki do dezynfekcji kurnika oraz chlewni dostępne na rynku oraz przytaczamy opinie specjalistów, w tym weterynarzy, z którymi rozmawialiśmy na temat ochrony zwierząt hodowlanych.


Środki do dezynfekcji kurnika i chlewni

Zobacz ceny produktów

Virkon S 5 kg Virkon do higieny żywności 5 kg  Virkon 200 g

 do dezynfekcji właściwej, a także do jednoczesnego mycia i dezynfekcji

 

Stężenie roztworu roboczego jest zależne od przeznaczenia. Od 0,5% do 2.0%

 do dezynfekcji właściwej, a także do jednoczesnego mycia i dezynfekcji

Najlepiej przebadany Virkon, jako jedyny może być stosowany do dezynfekcji jaj przeznaczonych do bezpośredniego spożycia i przetwórstwa. Polecany w przetwórstwie i obróbce żywności.

Stężenie roztworu roboczego jest zależne od przeznaczenia. Od 0,5% do 1.0%

do dezynfekcji właściwej, a także do jednoczesnego mycia i dezynfekcji

W porównaniu do Virkonu S ma wyższą liczbę przeprowadzonych badań.

Stężenie roztworu roboczego jest zależne od przeznaczenia. Od 0,5% do 2.0%

maty dezynfekcjyne Środki ochrony osobistej  
Maty dezynfekcyjne - różne rozmiary  odzież ochronna, rękawiczki i in.  

Maty dezynfekcyjne są bardzo ważnym elementem bioasekuracji.

Polecamy wytrzymałe modele stosowane na zewnątrz oraz we wnętrzach budynków.

 

 

 Argumenty ekonomiczne bioasekuracji

Zagrożeniem czyhającym na zwierzęta hodowlane są nie tylko nagłaśniane od kilku lat ASF, czy ptasia grypa. Niebezpieczeństwa mogą przyjść również z innych hodowli. Mogą być przenoszone przez ludzi, albo występować w żywności lub wodzie.

Ważnym argumentem zabezpieczania zwierząt jest utrzymanie wyniku ekonomicznego hodowli.

Posiłkujemy się tutaj przykładem średnich wyliczeń kosztu utrzymania jednej lochy zdolnej do sprzedaży na mięso oraz rodzenia prosiąt = 1769 zł*; Koszt środków dezynfekcyjnych na sztukę zwierzęcia wynosi ok. 30 zł przez cały okres chowu. Jednocześnie jest jednym z najniższych kosztów w całej puli wyliczenia, choć dodatkowo wymaga czasu pracowników do przeprowadzania dezynfekcji.

 *Dane wg. https://www.topagrar.pl/articles/organizacja-produkcji-swin/analiza-kosztow-i-przychodow-z-chlewni/

Warto podkreślić, że wynik ekonomiczny znacznie się zmniejsza, gdy pojedyncze zwierzęta w hodowli chorują, a co gorsza, przenoszą zakażenia. Wartość chorego zwierzęcia może spać nawet o 60%, bo nie tylko nie przybierze ono masy, ale też często nie wyda potomstwa / jaj.

Podsumowując:

 • środki dezynfekcyjne są relatywnie tanie w przeliczeniu na jedną sztukę drobiu lub trzody, mimo że koszt pojedynczych zakupów może przerażać
 • utrzymanie efektywności hodowlanej jest kluczowe dla uzyskania wysokiego wyniku ekonomicznego
 • choroby zakaźne mogą zrujnować biznes, albo przynajmniej ograniczyć dochód. To przekłada się na zmniejszenie inwestycji w przyszłym roku i retencję gospodarstwa.

Ogólne metody dezynfekcji pomieszczeń gospodarczych i użytkowych w kurnikach i chlewniach

Budynek inwentarski można oczyszczać na dwa zasadnicze sposoby:

 • czyszcząc pojedyncze pomieszczenia, w których nie przebywają tymczasowo zwierzęta i ludzie
 • czyszcząc większe sektory – np. podczas wyprowadzania trzody na dwór dokonuje się czyszczenia głównych pomieszczeń chlewni.

Sanityzacja – czyli Uprzątnięcie i Mycie jako pierwsze elementy czyszczenia powierzchni

 1. W pierwszej kolejności, po wyprowadzeniu zwierząt, należy uprzątnąć całe pomieszczenia. Dobrze jeśli część sprzętów może być wyniesiona, albo przemieszczana na stelażach.
 2. Po dokonaniu czyszczenia na sucho przystępujemy do mycia na mokro.

Zależnie od preferencji można wykorzystać detergenty spieniające, które lepiej wiążą zanieczyszczenia, zostawiając podłoże czyste dla dezynfekcji. W takim przypadku najlepiej nanieść detergent przed zmywaniem powierzchni myjką. Dodajmy, że piana zwykle jest bardziej wydajna od roztworów wodnych.

Do zmywania powierzchni z reguły wykorzystuje się myjkę ciśnieniową aby zmyć wszystkie nieczystości ze ścian i podłóg (w tej kolejności).

Skuteczność dezynfekcji chlewni jest o wiele wyższa jeśli wykonuje się ją na umytej powierzchni z pomocą detergentów. To właściwie jedyna metoda akceptowana przez inspektorów weterynarii.

Dezynfekcja właściwa

Dezynfekcja kurnika albo chlewni, bądź innego budynku inwentarskiego dokonywana jest z pomocą urządzenia natryskowego.

Należy pamiętać, aby wykonywać dezynfekcję na suchej powierzchni – wtedy skuteczność biobójcza jest najwyższa, a preparat nie rozrzedza się w wodzie.

Preparat dezynfekujący powinien być sporządzony zgodnie z instrukcją na opakowaniu. To bardzo ważne, aby miał wysoką skuteczność bójczą, a zarazem nie był zużywany w nadmiarze.

Nadmierne stężenie roztworu może powodować, że środek będzie się kleił. W dodatku nie otrzymamy lepszego rezultatu dezynfekcyjnego.

Szczególnie ważne jest oczyszczanie i dezynfekowanie miejsc trudno dostępnych, w których panują wilgotne i ciepłe warunki, idealne do rozwoju drobnoustrojów chorobotwórczych. Będą to miejsca za poidłami, karmidłami, kąty z sianem, a także szczeliny okienne przy parapetach lub elementy wentylacji.

Dezynfekcja wody w gospodarstwie

Dezynfekcja wody jest bardzo ważna w hodowli jak i przemyśle spożywczym. Konieczne jest usuwanie biofilmu, w którym miejscu się ponad 90% mikroorganizmów całej wody.

Biofilm jest strukturą przestrzenną, która wytworzyła środowisko ochronne przed czynnikami zewnętrznymi. Dodatków stwarza odpowiednie warunki do namnażania się patogenów.

Metody dezynfekcji wody są różne, oto kilka najpowszechniejszych:

 • dezynfekcja chemiczna   
 • dezynfekcja termiczna
 • dezynfekcja przy udziale jonów srebra i miedzi
 • filtracja (np. odwrócona osmoza)
 • dezynfekcja fizyczna przy pomocy promieni UV
 • dezynfekcja fizyczna przy pomocy sygnału fali elektrycznej

Proszę pamiętać, że w przypadku zastosowania Chloraminy T czas działania dezynfekcji wody przedłuża się do 120 min. dla rozkładu chloru. Dawkowanie 10 g na metr sześcienny.

Dlaczego należy dokonywać dezynfekcji?

Mycie powierzchni pozostawia powierzchnie czyste, ale nie wystarcza to do usunięcia przetrwalnikowych form bakterii. To one odpowiadają za szybszy rozrost kolonii bakteryjnych, które już po krótkim czasie mogą być zdolne do zakażania zwierząt.

Dezynfekcja, zgodnie ze swoją definicją, redukuje ilość bakterii do bezpiecznego poziomu i unieszkodliwia formy przetrwalnikowe.

Aby była skuteczna należy dobrać atestowane środki dezynfekujące o odpowiednim spektrum bójczym. Wskazaliśmy je na samej górze tego tekstu, a także na dole.

Wybór sprzedawanych przez nas preparatów jest nieprzypadkowy, bowiem nie wszystkie środki uzyskały aprobatę Klientów oraz weterynarzy.

Wybór środków dezynfekcyjnych – czym warto się kierować.

 • Spektrum aktywności biobójczej - czyli zakres skuteczności działania preparatu wobec rodzajów drobnoustrojów. W chlewniach zwykle wymagane spektrum obejmuje B, F, V, S - zobacz więcej odnośnie spektrum.
 • Stężenie - im mniejsze stężenie roztworu roboczego, tym więcej litrów roztworu otrzymamy z jednego litra koncentratu. Pod kątem ekonomicznym jest to najważniejszy czynnik, obok spektrum aktywności bójczej.
 • Czas działania - w przypadku dezynfekcji pomieszczeń inwentarskich powinien wynosić do 15 minut. Dłuższy czas działania preparatu wymaga powtarzania zabiegów dezynfekcji oraz większych przerw w kolejnych czynnościach.
 • Zakres temperatur roboczych - szczególnie ważny podczas pracy zimą lub w pomieszczeniach chłodniczych.
 • Najlepiej by nie wymagał spłukiwania, ale nie jest to najważniejsza cecha.
 • Charakteryzować się kompatybilnością z wyposażeniem pomieszczeń – czyli nie przyczynia się do korodowania elementów wyposażenia.

Uniwersalność preparatu nie zawsze jest jego atutem. Niekiedy można zakupić tańszy środek stosowany wyłącznie do mat dezynfekcyjnych, inny zaś używać do dezynfekcji natryskowej. Maty dezynfekcyjne i ich zastosowanie szerzej opisujemy w innym dziale.

Wybór jednego środka oczywiście ułatwia zakupy i utrzymanie stanów magazynowych, ale długotrwale wychodzi po prostu drożej

Preparaty do dezynfekcji w chlewni i kurniku oraz w innych pomieszczeniach

 

Podziel się swoim komentarzem z innymi

Polecane

Actichlor Granules 500 g.

Actichlor Granules 500 g.

92,88 zł brutto/1szt.743.04 pkt.
Virkon 200 g.

Virkon 200 g.

25,92 zł brutto/1szt.207.36 pkt.
Virkon do żywności 200 g.

Virkon do żywności 200 g.

25,92 zł brutto/1szt.207.36 pkt.
Virkon do żywności 5 kg.

Virkon do żywności 5 kg.

550,80 zł brutto/1szt.4406.40 pkt.
Przyłbica OL-75/S - J. Śniadecki

Przyłbica OL-75/S - J. Śniadecki

34,00 zł brutto/1szt.272 pkt.
Virkon S 5 kg Promocja

Virkon S 5 kg

390,00 zł brutto/1szt.3120 pkt.Najniższa cena produktu w okresie 30 dni przed wprowadzeniem obniżki: 439,00 zł/1szt.-11% Cena regularna: 450,70 zł brutto/1szt.-13%
Okulary ochronne FRAFOG

Okulary ochronne FRAFOG

8,00 zł brutto/1szt.64 pkt.
pixelpixelpixelpixel