Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Do tańszej wysyłki brakuje Ci:250 zł,
a do darmowej:450,00 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Rozporządzenie o nowych wytycznych odnośnie stosowania mat do dezynfekcji

data publikacji 28 czerwca 2018r.

Aktualne Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z 9 lutego 2018 roku głosi, że mata dezynfekująca stosowana w przejściach pomiędzy budynkami, pomieszczeniami i strefami powinna mieć co najmniej 100 cm długości i szerokość drzwi. Te dwa wymiary są istotne i restrykcyjnie sprawdzane szczególnie w strefach objętych ograniczeniami i obszarami zagrożenia wirusem ASF.

W związku z większym rozmiarem mat przejściowych pracownicy hodowli nie mogą w pośpiechu omijać mat i muszą wykonać na ich powierzchni przynajmniej dwa kroki. W użyciu pozostały maty o grubości 4 cm, mniejsze rozmiary zostały uznane za mniej efektywne, bo niekiedy wkład nie obejmuje całej wysokości podeszwy butów. W matach wjazdowych zalecana jest grubość maty odpowiednia do wysokości bieżnika koła pojazdu. Z reguły jest to 5 cm grubości, ale grubość można zwiększyć na zamówienie do 10 cm.

 

Producentem mat dezynfekcyjnych jest firma Dezenfex. Ich produkty łączą w sobie wysokiej jakości materiały i jakość wykonania. Maty są trwałe i pozwalają na intensywne ich eksploatowanie przez pojazdy i osoby, podobnie jak inne sprawdzone marki na rynku. Wyróżniają się natomiast wierzchnią warstwą oczyszczającą, którą opisujemy niżej.

Wykonanie mat dezynfekujących

Wierzchnią warstwę mat stanowi materiał hudrofobowy, ze splotem pozwalającym na dobre przepuszczanie roztworu dezynfekcyjnego i jednoczesną ochroną przed przedostawaniem się brudu i patogenów do wnętrza maty. Redukuje to kontaminację roztworu. W dodatku materiał jest odporny na rozrywanie. Wykonano go z mocnych włókien pozwalających na mechaniczne oczyszczanie kół, obuwia, kopyta i racic ze wszelkich zanieczyszczeń. Czyszczenie jednocześnie ułatwia proces dezynfekcji.

Warstwa chłonna, druga z kolei, wykonana z pianki poliuretanowej chłonie i oddaje roztwór dezynfekujący. Atutem tej warstwy jest również jej trwałość.

Trzecia, dolna warstwa to standardowo poszycie wodoodporne, wytrzymałe na rozdarcia i przekłucia, dzięki czemu nawet ciężkie pojazdy nie przyczynią się do uszkodzenia maty dezynfekującej. Celem jej zastosowania jest oczywiście zatrzymanie roztworu roboczego we wnętrzu maty.

Na zdjęciu przekrój maty Standard (po lewej) i maty Antypoślizgowej (po prawej)

Trzecia warstwa występuje w matach Standard oraz w matach Antypoślizgowych. W tym drugim przypadku wykonana jest ze znacznie bardziej wytrzymałego materiału z antypoślizgowymi wypustkami, zapobiegającymi przesuwaniu maty na podłożu.

zobacz ofertę mat dezynfekcyjnych

 

Eksploatacja mat dezynfekujących jest kosztowna, dlatego należy zadbać o jakość podłoża, na których maty się wykłada

Ważne jest też to, że w matach dezynfekujących najbardziej zużywają się wkłady chłonne - po wielomiesięcznym użytkowaniu są ściśnięte i nie absorbują już tak dużych ilości roztworu roboczego jak pierwotnie. Po drugie pochłaniają brud i po dłuższym czasie należy je wymienić, nawet mimo okresowego czyszczenia.

 

Wkłady do mat możecie Państwo kupić osobno. Ich wymiana znacznie zmniejsza cenę wykorzystywania mat.

 

Drugim zużywalnym elementem, zaraz obok wkładów chłonnych będzie warstwa wierzchnia. Jest ona na tyle wytrzymała i gęsta, że pozwala wytrzymać niemal dwukrotnie dłużej od wkładów.

Dolne poszycie maty zużywa się relatywnie najwolniej - wyzwaniem jest umiejscowienie maty na odpowiednim podłożu - w wylewce betonowej, czy przymocowanie z pomocą drutu. Z pewnością bardziej wytrzymałe będą maty antypoślizgowe, których gramatura spodniej warstwy wynosi 800 gr/m2

 

Dalej o metodach konserwacji mat piszemy na dole tekstu

 

Jaką grubość maty dezynfekującej wybrać? 3, 4, a może 5 centymetrów?

Powoli odchodzi się od grubości mat 3 centymetrowych - są one głównie przeznaczone do ruchu pieszego. Dobrym wyborem zarówno dla mat dezynfekcyjnych przechodnich jak i przejazdowych będzie grubość 4 cm.

Z kolei maty o grubości 5 centymetrów rekomendowane są wyłącznie dla samochodów ciężarowych - o wysokim bieżniku. Pochłaniają one też więcej roztworu dezynfekującego, dlatego stosowanie ich dla ruchu pieszego jest mniej ekonomiczne. Wspominając o wysokości bieżnika warto podkreślić, że dla pojazdów o większym bieżniku potrzebna będzie grubsza mata, która będzie w stanie oczyścić cały bieżnik.

 

Jakie preparaty dezynfekujące polecamy stosować do mat dezynfekcyjnych

Zaznaczmy od razu, że nie należy stosować preparatów chlorowych z matami - chlor może uszkodzić poszczególne warstwy maty, a szczególnie warstwę wodoodporną.

Nie ukrywamy, że królem dezynfekcji w przemyśle jest Virkon. Tutaj do wyboru mamy dwa środki, stosowane głównie ze względu na preferencje:

Virkon firmy Naturan

Virkon S firmy Bayer

 

Virkon

Virkon

To wieloskładnikowy preparat zawierający m.in. związki powierzchniowo czynne ułatwiające dezynfekcję urządzeń i przedmiotów (po 10-15 minutach od dezynfekcji należy przemyć powierzchnie ścierką z czystą wodą), zawiera także stabilizatory, które odpowiadają za skuteczność utrzymania właściwości bójczych nawet w przypadku zabrudzenia. Dzięki temu może być z powodzeniem używany w matach dezynfekcyjnych.

Virkon stosuje się w 2% stężeniu roboczym, w czasie działania 10 minut. Jest skuteczny przeciwko bakteriom i wirusom, w tym HIV i HBV. Virkon zachowuje skuteczność bójczą przez jeden dzień i co tyle czasu powinien być wymieniany w matach dezynfekujących.

 

Virkon ma pozytywną opinię PZH nr:

HB/69/90, HB/251/91/92, HB/533/00

Można go używać jako roztworu do mat dezynfekujących, przemywać nim ściany, wyposażenie, urządzenia, dezynfekować podłogę, a także aplikować przez spryskiwanie.

   
Virkon S

Virkon S

jest stosowany na zachodnim rynku już od ponad 25 lat, stąd znajdziemy na jego temat więcej publikacji. Jego atutem jest skuteczne stosowanie go w niskich temperaturach 4°C, osiąga skuteczność bójczą w tym samym czasie co Virkon - 10 minut, ale stężenie robocze wynosi 1% do 2,5% w przypadku chorób zwierząt. Jego szerokie spektrum aktywności wirusobójczej i sposoby sporządzania roztworu roboczego znajdziecie Państwo w ulotce.

 

Zastosowanie Virkonu S jest takie samo jak w przypadku Virkonu. Łącznie sprawdzono skuteczność bójczą Virkonu S przeciwko 500 patogenom, co potwierdza ponad 400 niezależnych badań. Liczba ta robi wrażenie i z tego powodu Virkon S można śmiało polecić w obliczu chorób drobiu, trzody, czy zagrożenia wirusem ASF (Afrykański Pomór Świń).

 

Co oprócz mat dezynfekujących?

Należy pamiętać, że zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 18 września 2003 r. w gospodarstwie z którego zwierzęta lub środki spożywcze pochodzenia zwierzęcego są wprowadzane na rynek, powinny znajdować się środki dezynfekcyjne w ilości niezbędnej do przeprowadzenia doraźnej dezynfekcji (Dz. U. 2003 nr 168 poz. 1643).

Do higieny żywności polecamy Państwu Virkon HŻ (Higiena żywności), który jest dopuszczony do powierzchni kontaktujących się z żywnością. W naszej hurtowni znajdziecie również liczne rękawiczki lateksowe i nitrylowe, również dopuszczone do kontaktu z żywnością.

 

Jako uzupełnienie wiedzy polecamy Państwu nasze poradniki dotyczące stosowania mat dezynfekujących

 


 

CZĘSTO ZADAWANE PYTANIA odnośnie stosowania mat

 

Kiedy wymieniać wkłady do mat dezynfekujących

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Producent sugeruje, że użytkownicy maty sami podejmują taką decyzję widząc, że mata nie pochłania już tak dużych ilości roztworu jak na początku. Należy zatem podejść do tematu organoleptycznie. Przy intensywnym użytkowaniu i niedużej konserwacji mat dezynfekujących wkład zdarza się wymienić już po trzech miesiącach. Regularne mycie wnętrza mat wraz z wkładem i zadbanie o podłoże pozwala wydłużyć ich żywotność do 6-10 miesięcy, przy intensywnym użytkowaniu.

O wiele dłuższą trwałość mają maty użytkowane mniej intensywnie - powiedzmy, że dziennie przejeżdża przez nie 8 samochodów, albo przechodzi po nich do 20 osób. Wtedy "żywotność" maty dezynfekującej przekracza rok, a odpowiednia jej konserwacja pozwala utrzymać funkcjonalność nawet przez półtora roku.

 

Jak zadbać o podłoże pod maty?

Przede wszystkim miejsce w którym rozłożymy maty dezynfekujące powinno być wolne od kamieni, żwiru i innych potencjalnie ostrych obiektów. Należy również dokładnie posprzątać miejsce ze szkła - nawet niewielkie odłamki mogą spowodować rozcięcie.

Pamiętajmy, że mata pracuje - każde przejście człowieka, czy przejazd samochodu powoduje, że mata lekko przesuwa się z jednej strony na drugą. W przypadku, gdy podłoże pod matą zawiera ostre przedmioty może dojść do rozdarcia maty. Jak wiemy, rozdarcie warstwy wodoszczelnej powoduje, że roztwór dezynfekujący będzie powoli wyciekał z warstwy chłonnej.

 

Największym wrogiem mat dezynfekujących jest deszcz

Opady atmosferyczne sprawiają, że roztwór roboczy znajdujący się w matach dezynfekujących jest coraz bardziej rozwodniony, a zatem traci swoje właściwości biobójcze. Z tego powodu maty dezynfekujące powinno się rozmieszczać pod zadaszeniem.

 

f Polub nas na facebooku i bądź na bieżąco Wymieniaj punkty na nagrody

Podziel się swoim komentarzem z innymi
pixelpixelpixelpixel