Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Zasady bioasekuracji w obliczu Afrykańskiego pomoru świń

Zasady bioasekuracji w obliczu Afrykańskiego pomoru świń

Zasady bioasekuracji choć kosztowne niosą z sobą ograniczenie zakażeń wśród zwierząt i pozwalają utrzymać wyniki produkcji. Ważnymi zasadami bioasekuracji będzie ograniczenie kontaktu bezpośredniego i pośredniego. W tym drugim przypadku należy szczególnie dbać o higienę sprzętu, środków transportu, paszy i wody, zwierząt, a także pracowników.

Poziom stosowanych wymogów bezpieczeństwa zależy od obszaru w jakim znajduje się gospodarstwo, czy przetwórnia. Obszary dzielimy na:

  • obszar ochrony (żółty)
  • obszar objęty ograniczeniami (czerwony) – przeważnie występują w rejonach, gdzie wykryto ASF u dzików
  • obszar zagrożenia (niebieski) – występują w rejonach gdzie zidentyfikowano ogniska wirusa u trzody chlewnej

Aktualizowana mapa obszarów zagrożenia znajduje się tutaj

Pieczołowite stosowanie zasad ochrony pozwala zabezpieczyć całe stado przed zachorowaniem. Zakażenie od początku wiąże się z obniżeniem wydajności zwierząt, a także zarażaniem innych osobników. Praktycznie po fakcie zakażenia można jedynie izolować lub prowadzić ubój. Warto podkreślić, że śmiertelność trzody w ognisku chorobowym sięga nawet 100% osobników!

Z tych powodów restrykcje zabezpieczające przed ASF są wysokie. Oprócz zabezpieczania poszczególnych gospodarstw, obszary, w których stwierdzono afrykański pomór świń są blokowane przed sprzedażą i wywożeniem zwierząt.

Szczegółowych wytycznych udzieli Państwu regionalny lekarz weterynarii. Poniżej wskazujemy kilka bardziej ogólnych porad dotyczących bezpieczeństwa gospodarstwa.

bioasekuracja

Szybka reakcja na objawy choroby ma kluczowe znaczenie w unikaniu poważnych konsekwencji

Weterynarze i sami hodowcy mogą wykryć ASF, a zatem od razu podnieść środki ochronne i jeśli to możliwe odseparować zdrowe zwierzęta.

Jak czytamy u źródła:

Świnie zakażone wirusem afrykańskiego pomoru świń często wykazują objawy podobne do innych chorób, takich jak np. gorączka (wzrost temperatury do 40,5 - 42°C), apatia, wybroczyny, poronienia. Nie do przeoczenia z pewnością będą padnięcia zwierząt bez żadnych innych wyraźnych objawów.

Z kolei do gorączki mogą dołączyć takie objawy kliniczne jak „sinica skóry uszu, brzucha, boków ciała, drobne, lecz liczne wybroczyny w skórze, zaczerwienienie skóry widoczne zawłaszcza na końcach uszu, ogona i kończynach, duszność, pienisty wypływ z nosa, wypływ z worka spojówkowego, biegunka - często z domieszką krwi, wymioty oraz niedowład zadu, objawy nerwowe w postaci podniecenia, drgawek mięśni i skurczów kloniczno-tonicznych, ronienia u prośnych macior”

Gorączce może też towarzyszyć „posmutnienie, utrata apetytu, szybkie i trudne oddychanie oraz zaleganie wydaliny z nosa i oczu, wymioty, zaparcia, krwista biegunka, przed śmiercią może nastąpić śpiączka, która pojawia się jeden do siedmiu dni po wystąpieniu pierwszych objawów klinicznych”.

Źródło: https://www.wetgiw.gov.pl/nadzor-weterynaryjny/asf---najczesciej-zadawane-pytania-faq/

Wymienione objawy powinny wzbudzać podejrzenia szczególnie w rejonach graniczących z bieżącymi obszarami ryzyka.

Pamiętaj:

Afrykański pomór świń nie zagraża ludziom, niemniej wszyscy pracownicy muszą dbać o higienę i przestrzegać reguł bioasekuracji. Mogą oni bowiem przenosić wirusa na odzieży, dlatego powinni dezynfekować ręce, zmieniać odzież roboczą, korzystać z mat dezynfekcyjnych itd.

Jako element bioasekuracji polecamy Państwu środki dezynfekujące dla hodowli i przemysłu spożywczego oraz maty dezynfekcyjne.

Preparaty do dezynfekcji w hodowli

Co robić, gdy trzoda chlewna wykazuje objawy infekcji

O zakażeniu należy poinformować powiatowego lekarza weterynarii. Jeśli zdiagnozowany zostanie wirus afrykańskiego pomoru świń dochodzi do procedury oczyszczania ogniska. W praktyce prowadzony jest ubój zwierząt i utylizacja zwłok, a hodowca otrzymuje rekompensatę za straty.

Warto podkreślić, że szybkie zgłoszenie zagrożenia może ograniczyć straty.

W przypadku gdy spotkacie się Państwo z padłymi świniami w stadzie ważne jest aby unikać z nimi kontaktu oraz myć i dezynfekować ręce po kontakcie ze zwierzętami. Unikać należy również padłych dzików i zgłosić ten fakt do wspominanych osób.


Zobacz więcej publikacji związanych z użytkowaniem mat dezynfekujących

f Polub nas na facebooku i bądź na bieżąco Wymieniaj punkty na nagrody

Podziel się swoim komentarzem z innymi

Polecane

pixelpixelpixelpixel