Darmowa dostawa od 500,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
( ilość produktów: 2 )

Dezynfekcja pomieszczeń przez zamgławianie

Jednorazowy pojemnik zamgławiający pozwala na szybką dezynfekcję powierzchni o określonej w opisie produktu kubaturze.
Dezynfekuje powierzchnie nieinwazyjnych wyrobów medycznych oraz pomieszczeń za pomocą dyfuzji środka dezynfekcyjnego.
Dzięki niewielkim rozmiarom środki do zamgławiania mogą być łatwo przechowywane w miejscach, gdzie są potrzebne.
Do tego są proste w użyciu, nie wymagają specjalnych uprawnień i kwalifikacji. Należy jednak przestrzegać zasad bezpieczeństwa.

Poniżej znajdziesz dodatkowe informacje na temat zamgławiania pomieszczeń z pomocą jednorazowych kanistrów oraz innych metod.

spis treści:

Dezynfekcja pomieszczeń przez zamgławianie

Niedawno do arsenału środków dezynfekcyjnych dołączyły preparaty do zamgławiania w postaci aerozolu. Sama metoda zamgławiania jest znana i stosowana od dawna, jednak wymagała użycia drogiego sprzętu, co znacznie podnosiło koszty. Nie zawsze urządzenia są dostępne od ręki, a to stanowi dużą niedogodność w sytuacjach, które wymagają szybkiej reakcji, lub potrzebne jest zdezynfekowanie większej ilości pomieszczeń.

 

Środki dezynfekujące do zamgławiania - dezynfekcji pomieszczeń

Dezynfekcja aerozolowa (inaczej zamgławianie ULV), to nowoczesna metoda, która pozwala dowolnej osobie prowadzić dezynfekcję, o ile spełni ona następujące wymogi:

 • przeprowadzi ją zachowując zasady bezpieczeństwa (w pomieszczeniu nie będzie ludzi i zwierząt, ani substancji reagujących ze środkiem dezynfekującym). Preparaty te wykazują wysoką biokompatybilność dzięki czemu działają nieszkodliwie wobec większości dezynfekowanych powierzchni.
 • wykona ją w pomieszczeniu o odpowiednich wymiarach dostosowanych do wydajności środka chemicznego. Jeżeli zaś pomieszczenie jest większe, należy w równych odstępach rozstawić kilka kanistrów.
 • pomieszczenie należy względnie zaizolować - zamknąć okna, drzwi, zasłonić kanalizację i klimatyzację. Nie trzeba uszczelniać wentylacji - skuteczny czas pracy dozownika wynosi od 1 do 3 minut. Ważne jest zatem to by aerozol utrzymywał się tam w tym czasie w relatywnie dużym stężeniu.
 • po użyciu należy pozostawić pomieszczenie/pojazd zamknięte przynajmniej przez godzinę, a następnie dobrze je wywietrzyć.

W przeciwieństwie do konwencjonalnych metod areozolowa odpowiada także za dezynfekcję powietrza z otoczenia. Ten efekt można uzyskać też stosując lampy UVc do dezynfekcji powietrza.

Na jakiej zasadzie działa środek dezynfekujący w aerozolu?

Środek dezynfekujący jest rozpylany na maleńkie lotene cząsteczki które w dużym stężeniu wiążą cząstki kurzu wyłapując patogeny unoszące się w powietrzu. Ponadto osadzają się na powierzchniach urządzeń, chropowatych powierzchniach i tkaninach. Pod tym względem metodą zamgławiania usuwać patogeny na rozmaitych dezynfekowanych powierzchniach.

Substancja chemiczna przeznaczona jest do użytku profesjonalnego, ale właściwie może z niej skorzystać każdy - z wymogiem zachowania procedur opisanych na ulotce produktu.

Dyfuzor pozwala dokładnie rozprowadzić preparat dezynfekcyjny po całym pomieszczeniu (z zachowaniem jego odpowiedniej wielkości).

Inaczej, jak działa dezynfekcja przez zamgławianie

jakie pomieszczenia i pojazdy warto dezynfekcować przez zamgławianie

Jakie pomieszczenia szczególnie warto wyposażyć w środki dezynfekujące do zamgławiania

Naszym zdaniem, kluczowym obszarem w którym powinno korzystać się z szybkiej dezynfekcji powierzchni całego pomieszczenia są:

 • ambulans
 • kostnica
 • pomieszczenie po osobie zmarłej
 • pomieszczenie po osobach z chorobami zakaźnymi - czyli dekontaminacja po epidemii (także szpitalnej)

Szczególnie popularna była (i nadal jest) dezynfekcja karetki po COVID-19

Na drugim miejscu popularności jest dekontaminacja pomieszczeń szpitalnych - izolatek, pomieszczeniach w których doszło do infekcji o charakterze epidemicznych (przypominamy, że za epidemię uważa się przynajmniej 2 zdiagnozowane przypadki tego samego patogenu)

Kiedy nie warto używać kanistrów do dezynfekcji pomieszczeń?

Tego typu środki są zdecydowanie za drogie do ciągłego dezynfekowania powietrza, szczególnie jeśli ryzyko zakażenia jest niskie. Są nieodpowiednie w biurach, restauracjach, siłowniach, a nawet małych gabinetach itd.

Pomieszczenia w których trwale chcecie Państwo prowadzić dezynfekcję pomieszczeń lepiej wyposażyć w lampy przepływowe UVc

Należy pamiętać, że dezynfekcji pomieszczeń niemedycznych dokonuje się jedynie doraźnie - kiedy zajdzie potrzeba.

To najczęściej wiąże się z:

 • wykryciem choroby zakaźnej
 • wypadkiem
 • zanieczyszczeniem substancjami organicznymi (laboratoria, przemysł spożywczy, pomieszczenia i pojazdy logistyczne)

Zamgławianie pomieszczeń szpitalnych

Pracę w ośrodkach medycznych prowadzi się różnymi metodami. Można skorzystać z opisanych tu dyfuzorów, zamgławiania termicznego, zamgławiania ULV, ozonowania (choć to ostatnie ma niższe spektrum biobójcze i w większości przypadków będzie nieodpowiednie do pracy w warunkach medycznych - czytaj więcej w artykule).

Jakie pomieszczenia obejmuje metoda dezynfekcji powietrza:

 • oddziały neonatologiczne
 • oddziały intensywnej terapii
 • oddziały zakaźne
 • laboratoria
 • sale chorych
 • sale chirurgiczne i bloki operacyjne
 • gabinety specjalistyczne
 • poczekalnie

Substancje aktywne biorące udział w dezynfekcji pomieszczeń

Zależnie od produktu macie Państwo do wyboru:

 • Chlorek didecylodimetyloamoniowy, 2-fenoksyetanol, aldehyd cynamonowy-0,02%
 • Nadtlenku wodoru

Popularność zamgławiania polega na możliwości dokonania go przez jedną przeszkoloną osobę, bez konieczności zlecania kosztownej usługi

Usługa nie jest kosztowna, a jej efekty są widoczne natychmiast. Pomieszczenie może być oddane do użytku już po godzinie od zabiegu i wywietrzenia go.

Dostępne środki do dezynfekcji powierzchni oraz powietrza mają pełne spektrum aktywności biobójczej poza formami przetrwalnikowymi. Obejmują także wirusy bezotoczkowe (działanie wirusobójcze)

Ile kosztuje zamgławianie pomieszczeń za pomocą kanistrów - i czy się opłaca względem innych metod - cena za metr sześcienny

Koszt wyliczony na dzień 14.11.2022 r.

 Koszt dezynfekcji jednego metra sześciennego:

Produkt koszt za 1 metr3 ilość metrów na kanister
NDP Air Total + GREEN CE 300 ml 1,38 zł za metr3 150 m3
NDP Air Total + GREEN CE 50 ml 2,22 zł za metr3 40 m3

 

Jak wyliczyć kubaturę dezynfekowanej powierzchni

 

Jak działa zamgławianie i czy jest skuteczne ?

To metoda dezynfekcji przestrzeni zamkniętych poprzez uwolnienie środka dezynfekującego do powietrza z pomocą sprężonego gazu. "Mgła" szybko rozchodzi się po całej sali i dociera do każdego zakamarka. Zamgławiacz, czyli specjalny kanister lub generator wytwarzający mgłę, jest w stanie dotrzeć do każdego zakątka pomieszczenia w cyklu swojej pracy, który może trwać kilka minut, aż do paru godzin w zależnie od zastosowanej technologii i wielkości pomieszczenia. Metoda jest skuteczna w dezynfekcji sprzętu, powierzchni, ścian, podłóg i powietrza w pomieszczeniu. Jedną z zalet tej metody jest to, że aerozol może dotrzeć do niedostępnych miejsc dla metod fizycznej dezynfekcji.

Ile trwa proces zamgławiania

Używa się do tego dwóch rodzajów środków, które różnią się czasem działania.

Jak już pisaliśmy, najprostsze w użyciu są kanistry, które po oddaniu środka wymagają odczekania 1-3 minut czasu na działanie i ok. 1 godziny czasu na neutralizację ich szkodliwego efektu dla zdrowia.

Z kolei korzystanie ze specjalistycznego generatora, który wytwarza suchą mgłę jest bardziej skomplikowane. Zależy od stężenia preparatu roboczego i nastawy urządzenia.. Czas działania zamgławiacza podczas jednej sesji różni się w zależności od modelu i mocy zamgławiacza, ale zwykle wynosi od kilku minut do kilku godzin. Cały proces przeprowadzają wykwalifikowane osoby w kombinezonach ochronnych.

 

skuteczność bójcza zamgławiania

 

Skuteczność działania wobec organizmów. Efektywność na patogeny i czy zamgławianie zabija pasożyty?

Polecany przez nas preparat dezynfekcyjny oferuje szerokie spektrum działania. Wykazuje właściwości

 • bakteriobójcze (EN 1276, EN 13697, EN 13727),
 • grzybobójcze (EN 1650, EN 13697, EN 13624),
 • prątkobójcze (EN 14348),
 • wirusobójcze (EN 14476: H1N1).

Szczegóły w ulotce produktu

Należy podkreślić, że wymagana efektywność środków dezynfekcyjnych osiągana jest tylko w odpowiednich warunkach, to znaczy:

 • w pomieszczeniu zamkniętym o określonej wielkości
 • jeżeli pomieszczenie jest większe rozstawia się kilka kanistrów
 • na czas działania zamgławiania wyłączony jest przepływ powietrza (a przynajmniej skutecznie ograniczony)
 • proces trwa odpowiednio długo

Wszystkie te parametry zostały opisane na instrukcji produktu. Spełnienie ich jest nie jest trudne, choć najwięcej problemów zawsze sprawia izolowanie pomieszczenia. Liczne otwory wentylacyjne można zamykać z pomocą taśm stretch albo worków foliowych. Nie wymaga to żadnych skomplikowanych technik oraz pełnej izolacji.

(nie)skuteczność działania wobec pasożytów

Działanie środków do zamgławiania wobec pasożytów wymaga znacznie mocniejszych substancji. Są one szkodliwe dla ludzi i często dla wrażliwych elementów pomieszczenia. Podkreślić należy, że dezynfekcja swoim zakresem obejmuje tylko mikroorganizmy i nie jest skuteczna wobec pasożytom. W takim przypadku zalecamy stosować typowe produkty z kategorii DDD. Zwykle usługi takie wykonuje firma.

Zabieg usuwania pasożytów należy powtarzać zależnie od wielkości kolonii pasożytów oraz trudności penetracji powierzchni. Zwykle wykonuje się 2-3 zabiegi w tygodniu aby uszczuplić kolonię i kilka zabiegów powtarzających jeśli jest ona duża.

Czy dezynfekcja przez zamgławianie jest bezpieczna dla człowieka?

Ta metoda jest bezpieczna dla ludzi i zwierząt o ile zachowuje się procedury bezpieczeństwa podczas pracy. Pracownik ustawiający kanister po prostu wychodzi z pomieszczenia podczas jego działania, albo pracuje w masce gazowej z odpowiednim filtrem.

Nie trzeba martwić się o bezpieczeństwo maszyn, urządzeń czy sprzętu elektronicznego gdy dokonujesz dezynfekcji. W zależności od użytego środka i odpowiedniej wentylacji dezynfekowanego pomieszczenia, można do niego wrócić w ciągu godziny od zakończenia procesu dezynfekcji.

Cały proces dezynfekcji przeprowadzany jest zgodnie ze wszystkimi niezbędnymi normami bezpieczeństwa.

Jakie środki ostrożności zachować podczas zamgławiania pomieszczeń

Przede wszystkim należy zachować szczególną ostrożność podczas przechodzenia przez pomieszczenie lub korytarz, w którym uruchomiono proces dezynfekcji. Należy pamiętać, że środki chemiczne używane do dezynfekcji mogą mieć działanie drażniące na skórę i błony śluzowe.

Pracownik dokonujący zamgławiania powinien przede wszystkim zabezpieczyć pomieszczenie przed ruchem pieszym.

Jak przeprowadzić procedurę zamgławiania samemu

W pierwszej kolejności należy zabezpieczyć pomieszczenie przed ruchem pieszym.

Następnie zamknąć okna, drzwi, otwory wentylacyjne.

Kolejno należy uruchomić kanister (lub kanistry), albo włączyć urządzenie dezynfekujące do odpowiedniego gniazda i ustawić czas działania. Operator opuszcza pomieszczenie na godzinę i 3 minuty po uruchomieniu kanistra.

Po upływie ustalonego czasu kanister sam przestaje działać (1-3 minuty), ale urządzenie zasilane należy wyłączyć w odpowiednim momencie.

Następnie wskazane jest odczekać godzinę, aż "mgła" osiądzie, po czym można wejść do pomieszczenia i wywietrzyć je.

 

Pamiętaj, żeby przed rozpoczęciem dezynfekcji:

 • zabezpieczyć pomieszczenie przed ruchem pieszym,
 • dokładnie wywietrzyć pomieszczenie,
 • ustawić odpowiedni czas działania urządzenia.

Jak często należy przeprowadzać zamgławianie?

Zwykle zamgławianie stosuje się jako doraźny środek dezynfekcji. Na przykład kiedy pomieszczenie zostanie mocno skażone, albo należy zdezynfekować karetkę po osobie zainfekowanej lub zmarłej.

Dezynfekcja powinna być przeprowadzana tak często, jak to tylko możliwe. W zależności od stopnia zanieczyszczenia pomieszczenia lub obszaru, może być konieczne częstsze stosowanie tej metody.

Podobnie jak zwykła proceduralna dezynfekcja, zamgławianie może być dodane do harmonogramu planu higieny, ale nie jest obecnie w żaden sposób wymagane.

Jakie preparaty wykorzystać do zamgławiania?

Najłatwiejsze w użyciu będą gotowe preparaty w kanistrach NDP Air Total + GREEN CE. Ich instrukcja obsługi jest prosta, opisana w ulotce produktu.

Bardziej skomplikowane i wymagające są pompy wymagające odpowiednich roztworów preparatów:

Metody zamgławiania stosuje się do dezynfekcji powierzchni za pomocą roztworów nadtlenku wodoru (zwykle w stężeniu 6-8%). Jednak niektórzy użytkownicy zgłaszali, że wybrane preparaty na bazie nadtlenku wodoru mogą powodować tworzenie się lepkiej warstwy na powierzchni dezynfekowanego sprzętu. Ponadto preparaty te czasami pozostawiają nieprzyjemny zapach, który jest trudny do usunięcia, nawet po wielokrotnym wietrzeniu. Nadtlenek wodoru może również powodować korozję powierzchni urządzeń.

Należy pamiętać, że przy wyborze konkretnego urządzenia do zamgławiania ważne jest, aby sprawdzić, jakie preparaty można z nim zastosować. W niektórych przypadkach z danym urządzeniem można stosować tylko określone preparaty tego samego producenta. Jest to ważne dla zapewnienia osiągnięcia pożądanego poziomu dezynfekcji.

Przy wyborze urządzenia do zamgławiania należy sprawdzić, czy dany model spełnia wymagania francuskiej normy NF T 72-281 w zakresie skuteczności procesu zamgławiania oraz czy posiada certyfikat potwierdzający wielkość cząstek generowanych przez urządzenie. Praktyka pokazuje, że coraz większa liczba placówek medycznych wymaga przestrzegania tych dokumentów od urządzeń służących do suchego zamgławiania, czasem jest to nawet jedno z kryteriów wyboru konkretnego urządzenia.

Z tego tekstu dowiesz się: Czym można dezynfekować pomieszczenia - jakie są rodzaje środków do zamgławiania

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką dotyczącą cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
Zamknij
pixelpixelpixelpixelpixel