Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Do tańszej wysyłki brakuje Ci:250 zł,
a do darmowej:450,00 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Opatrunki indywidualne

Opatrunki indywidualne przeznaczone są do opatrywania ran postrzałowych, a także tamowania obfitego krwawienia spowodowanego różnymi urazami w wypadkach lub na polu walki.

W naszej ofercie dostępne są trzy rodzaje opatrunków indywidualnych.

( ilość produktów: 2 )

Opatrunek indywidualny typu W składa się z dwóch tamponów chłonnych o wysokich właściwościach absorpcyjnych. Są one połączone z długim bandażem mocującym opatrunek. Dodatkowo znajduje się drugi bandaż pozwala dodatkowo zabezpieczyć opatrunek i regulować ułożenie całości.

Opatrunki zawierające dwa tampony pozwalają na dobre zabezpieczenie jednej rany lub jednoczesne zabezpieczenie dwóch ran z wykorzystaniem tego samego opatrunku.

Tego typu opatrunki służą przede wszystkim do tamowania obfitych krwawień.

Opatrunek typu W jest jednym z najpopularniejszych tego typu produktów, sprzedawany w wodoszczelnych, hermetycznych opakowaniach.

Przeznaczony jest do opatrywania ran postrzałowych oraz ran urazowych.

Obecnie opatrunki indywidualne są często wypierane przez inne skuteczniejsze opatrunki taktyczne, czy środki hemostatyczne. Choć nadal znajdują miejsce niemal w każdej apteczce wojskowej.

Nazwa opatrunki indywidualne spokojnie jeszcze ze starej nomenklatury kiedy opracowano system chowania opatrunków poszczególnych członków służb mundurowych - wojska, policji, straży pożarnej, straży granicznej, a także marynarzy.

Każdy produkty zawiera jałowy opatrunek. Nie wszędzie jednak znajdziemy bandaż elastyczny do wspomagania mocowania.

Przeznaczenie opatrunków indywidualnych

Odpowiednie środki opatrunkowe mają szczególne znaczenie w terenie, blisko miejsca wypadku. Dlatego powinny być indywidualnie dostosowane do każdej apteczki.

Opatrunki indywidualne są uniwersalnym środkiem do zaopatrywania różnego rodzaju ran, zaraz na miejscu zdarzenia.

Opatrunek indywidualny jest zaprojektowany z myślą o zatamowaniu ciężkiego krwawienia, na przykład spowodowanego ranami postrzałowymi, przekłuciami, ranami odniesionymi w wypadkach.

Każdy opatrunek indywidualny opatrunek składa się z bandaża i chłonnej gazy

W zależności od rodzaju opatrunku może zawierać arkusz folii poliuretanowej, która uszczelnia ranę. Pomaga to chronić przed zarazkami i zanieczyszczeniami, które mogą powodować infekcje.

Poszczególne opatrunki są przeznaczone do stosowania jak najszybciej po wystąpieniu rany. Są małe, dzięki czemu można przechowywać je nawet w najmniejszych apteczkach.

Szybkie i prawidłowe zatrzymanie krwotoku jest kluczowe. Niemniej opatrunek indywidualny nie zawsze będzie działaniem pierwszorzędnym - w przypadku nagłych wypadków, uszkodzeń kończyn lepsza może być opaska zaciskowa (zwana stazą). Następnie gdy staza ustabilizuje utratę krwi, można zatamować rany opatrunkiem - z kolei ratownik medyczny podejmuje decyzję, czy stazę można zdjąć, czy należy ją zostawić.

staza taktyczna

Bandaż opatrunków indywidualnych stanowi barierę, aby pomóc uszczelnić ranę i uchronić przed kontaminacją.

W dalszym postępowaniu istotne jest aby przeprowadzić oględziny rany. Kompleksowy proces opisujemy w strategii doboru opatrunku do ran TIMERS

Ważne jest, aby upewnić się, że rana została oczyszczona przed nałożeniem opatrunku.

 

Zastosowanie elastycznego bandaża jako opaski uciskowej jest szczególnie ważne dla kontrolowania krwawienia w przypadku nagłego urazu.

Po prawidłowym i szczelnym umieszczeniu wokół kończyny wspomaga zatamować wyciek krwi i wspomóc proces krzepnięcia. Warto też wspomnieć tu o opatrunkach hemostatycznych, które znacznie ten proces przyspieszają.

pixelpixelpixelpixelpixel