Odzież medyczna

Jak profesjonalna odzież medyczna wpływa na wizerunek firmy. Estetyczne i funkcjonalne właściwości ubioru

Nie można dwukrotnie zrobić dobrego pierwszego wrażenia. Aby zadbać o pozytywne nastawienie naszych przyszłych pacjentów i klientów warto zadbać o estetykę placówki.

Zobacz ofertę odzieży

Pierwszą rzeczą, którą pacjent widzi po wejściu do placówki jest wystrój. Oczywiście, aby wnętrze było atrakcyjne musi być odpowiednio zadbane, czyste, a także używany sprzęt powinien być stosownej jakości. Jeden z naszych stałych klientów, prowadzący gabinet kosmetyczny, uważa, że trudniej jest zadowolić pacjenta, niż sanepid.

Koło wrażeń estetycznych zapętla się, gdy dodamy najważniejszy element układanki – jakość obsługi. Znaczenie mają tak prozaiczne czynniki, jak to, czy ktoś się uśmiechnie do klienta, czy pacjent zostanie uważnie wysłuchany, czy przyjmujący specjalista ma otwartą postawę ciała, czy zapisy do specjalisty przebiegają sprawnie.

Istotny jest schludny ubiór personelu. W tym tekście pragniemy Państwu zaprezentować kilka wskazówek, dotyczących odzieży.

Profesjonalny i estetyczny ubiór często decyduje o tym, czy usługę odbiera się pozytywnie, czy tylko przeciętnie. Zależy to od fasonu strojów, ich czystości i kolorów.

Źle postrzegany jest pracownik w odbarwionym ubiorze, albo osoba z zaschniętymi plamami na białym fartuchu. Takie przypadki mogą zdarzać się podczas używania tańszych materiałów, których pranie nie spełnia norm medycznych.

Jeśli zaś chodzi o fason, to powinien być elegancki, funkcjonalny i bezpieczny. Obecnie produkowane są nawet ozdobne stroje spełniające powyższe wymagania.

Komplet odzieży medycznej żakiet medyczny damski

Moda gabinetowa, czy szpitalna zmienia się na naszych oczach. Coraz częściej możemy zobaczyć pracowników w barwnych strojach. Wprowadzając je do oferty chcemy wyjść naprzeciw oczekiwaniom osób prowadzących placówki ochrony zdrowia oraz ich pacjentów/klientów.

Proszę pamiętać, że odzież medyczna zasadniczo różni się jakością od tańszych ubrań. Parametry ochronne oferują niską lub żadną przepuszczalność drobnoustrojów.

 bluzka medyczna damska spódniczka medyczna żakiet medyczny zielony

Drugim istotnym czynnikiem odzieży medycznej jest oznaczanie funkcji pracowników. Wszyscy pamiętamy czasy, kiedy każdy mężczyzna w fartuchu był postrzegany jako lekarz – nawet jeżeli ów był studentem medycyny. Z kolei panie bez stetoskopu na szyi były głównie identyfikowane jako pielęgniarki, niezależnie od funkcji, jaką pełniły w ośrodku. Obecnie firmy wprowadzają kod ubioru, który pomaga pacjentowi rozróżnić lekarza, technika (wykonującego badania na specjalistycznych urządzeniach, np. RTG), czy pielęgniarza za pomocą ubioru. Opcje oznakowania są różne. Ponadto zmyślnie dobrany ubiór buduje wrażenie przynależności pracowników oraz ich jednoczy. Spójność jest również dobrze postrzegana przez pacjentów – nie zdarza się sytuacja, w której ktoś używa fartucha sprzed 4 lat.

Strój możecie Państwo znaczyć kolorem materiału, ozdobnymi lamówkami, czy wyhaftować na nich odpowiednie elementy.

Proszę również pamiętać, że w naszej ofercie cena jest ta sama dla kolorowych i białych ubrań – zdobionymi lamówkami lub bez nich. Dopłata dotyczy jedynie indywidualnych haftów (cennik znajdziecie Państwo na stronie internetowej w opisach poszczególnych modeli odzieży medycznej)

 lamówka w ubraniu medycznym tunika i spodnie medyczne ozdobne lamówki do żakietu medycznego

Rola estetyki w pozyskiwaniu stałych klientów

Wiele firm na własnej skórze przekonało się, że estetyka jest ważnym elementem pozyskiwania stałych klientów. Osoby odwiedzające klinikę, czy gabinet po prostu widzą relację, jaka zachodzi pomiędzy nimi, a pracownikami. W obsłudze bardzo łatwo jest wyczytać podejście do ludzi, które często płynie od góry – od zarządu lub właścicieli.

Jeżeli obycie jest ciepłe, a atmosfera miła to można zaobserwować uśmiech pojawiający się na ustach pacjentów. Znacznie częściej zaś nie doznamy uśmiechu - po prostu poczucie komfortu nie jest wyrażane. Sprawdza się tu zasada - jeżeli wszystko jest dobrze, nikt nie narzeka, a Ty nie wiesz, czy wszystko przebiega zgodnie z planem, czy może coś jest nie tak. Takie udogodnienie czasem nie zwraca na siebie uwagi – nie musi. Inaczej jest ze złymi emocjami: da się je wyczuć na kilometr. W głowie pacjenta/klienta znajdującego się nieprzyjemnym środowisku od razu zapala się ostrzegawcza żarówka. Jak wiadomo osoby odwiedzające Państwa ośrodki zbierają różne opinie nim wybiorą się na wizytę. Estetyka i obycie z pacjentem mogą tu mieć duże znaczenie. W marketingu mówi się, że jeden niezadowolony klient zrazi 10 potencjalnych klientów. Zadowolony zaś za darmo sprowadzi nam swoich znajomych i rodzinę.

Problemy estetyczne są o tyle skomplikowane w prowadzeniu biznesu, że nie widać ich na pierwszy rzut oka, a nawet trudno dostrzec je w wynikach kwartalnych.

Pełną ofertę znajduje się w dziale odzieży profesjonalnej, a wybierając poszczególne rubryki odszukacie Państwo interesujący fason.

instrukcja obsługi sklepu OSS

Współpracujemy z profesjonalną, polską firmą szyjącą każde ubranie na zamówienie, dzięki czemu możemy spersonalizować dowolny produkt. Wydłuża to czas oczekiwania, ale umożliwia tworzenie unikalnej kompozycji odpowiadającej potrzebom.


Jak rozpoznać odzież medyczną dobrej jakości i dlaczego warto inwestować w jakość?

Już od jakiegoś czasu nie ma potrzeby iść na kompromisy cenowe, bo krajowi producenci oferują odpowiednią jakość produktu i atrakcyjny styl ubioru.

Wspominaliśmy wcześniej, że tańsza odzież może nie spełniać swoich wymagań w długim okresie użytkowania. Niekiedy już po dwóch praniach tunika, czy spodnie wyglądają kiepsko lub niekomfortowo zwężają się i zaczynają uwierać. Nie każdy materiał można prać za pomocą środków chlorowych, by zachować jego trwałość.

Przed zakupem warto sprawdzić z jakiego materiału wykonana jest odzież medyczna.

 • Po pierwsze, jest to ważne ze względu na jej trwałość i poziom zabezpieczenia.
 • Po drugie istotny jest komfort noszenia.

Dlatego w naszej ofercie wprowadziliśmy odzież wytwarzaną z elanobawełny.

Elanobawełna w składzie ma 35% bawełny i 65% poliestru. Jest materiałem przeznaczenia medycznego, oznaczonym normami:

 • EN ISO 13688:2013 – ogólne wymagania odzieży ochronnej (wytrzymałość, kompatybilność materiałowa, ergonomia, nieszkodliwość)
 • ENV 14237:2002 – wymagania dla odzieży w ochronie zdrowia. Zgodność z tą normą świadczy m.in. o tym, że materiał:
  • Jest odporny na pot (kwaśny i alkaliczny), tarcie (suche i mokre),
  • Nie odbarwia się podczas prania w temp. 95oC, z użyciem nadtlenku wodoru oraz chloru,
  • Przepuszcza powietrze, zapewniając oddychalność dla skóry,
  • Nie przepuszcza pary wodnej.

fartuch lekarski męski fartuch lekarski damski

Bawełna 100%, mimo że charakteryzuje się wyższą oddychalnością od elanobawełny nie jest produktem przeznaczenia medycznego.

Elanobawełna ze względu na dużą zawartość poliestru różni się od bawełny 100% niższą przepuszczalnością dla powietrza i drobnoustrojów. Piorąc odzież z elanobawełny materiał kolorowy nie odbarwia w 65oC, a biały można prać w 95oC. Kurczliwość jest mniejsza niż 2%. W tej temperaturze zwykła bawełna może skurczyć się nawet o 5%, a odbarwienie zdarza się w temperaturach pow. 65oC. Warto wiedzieć również o tym, że uznaje się dwa progi granicznej temperatury przeżywalności dla drobnoustrojów: to jest 65oC oraz 71oC.

Jeżeli zamówicie Państwo ubrania z kolorowymi lamówkami wykonanymi z bawełny 100% radzimy prać ubrania w temperaturze 60oC. Dzięki temu zachowają swój oryginalny, żywy kolor.

Odzież z elanobawełny można prać wykorzystując środki z chlorem, co w połączeniu z wysoką temperaturą usuwa wszelkie zanieczyszczenia organiczne, jak np. zaschnięte plamy krwi, mocz, resztki wymiocin.

Pracownicy, czy osoby odpowiedzialne za zamówienia często nie są przygotowani na kolejne, nagłe wydatki, gdy po praniu okaże się, że tunika straciła kolor, czy plamy nie schodzą z fartucha.

Kurczliwość materiału to kolejna zmora. Przy wielogodzinnej pracy uwierająca odzież znacznie zmniejsza komfort personelu. Może również skutkować zmniejszeniem bezpieczeństwa, bo aby nieco się rozluźnić rozpina się guziki. Zmniejszony w praniu materiał też zmniejsza oddychalność.

Kupowanie odzieży wysokiej jakości ma uzasadnienie ekonomiczne.

Jak już wspominaliśmy, odzież wysokiej jakości, kupowana za 60-90 zł jest w stanie wytrzymać ponad pięciokrotnie dłużej od ubrań tańszych, za 20-40 zł. To podstawowy argument, nad którym warto się zastanowić.

Z doświadczeń kilku klientów, z którymi rozmawialiśmy na ten temat wynika, że zakup profesjonalnej odzieży medycznej może być zaporą dla osób, które nie mają świadomości poruszonych tu problemów lub środków finansowych na odzież lepszej jakości. Klienci często kierują się niską ceną zakupu, co niestety niesie z sobą wyższe wydatki w skali kilku lat. Innymi słowy, inwestując w jakość trzeba zazwyczaj zapłacić więcej na początku, by oszczędzić później.

Podobne mechanizmy zauważyliśmy chociażby w przypadku zakupu obuwia – produkty za 80 zł wystarczają niekiedy na 3 - 4 miesiące  intensywnej pracy (koszt ok. 200 zł rocznie), zaś buty za 300 - 400 zł używa się 3 lata.


Podsumowując pragniemy Państwu zwrócić uwagę na relację kosztów zakupu (szczególnie w dużej ilości) do jego zużycia. Staramy się zapewnić naszym klientom najwyższą użyteczność jak najniższym kosztem w przedziale czasu. Z doświadczeń firm, z którymi konsultowaliśmy temat, odzież medyczna jest jednym z ważniejszych elementów, który może przyczynić się do wyższej popularności gabinetu, czy kliniki.

 

Polecane materiały uzupełniające:

Fartuchy medyczne - jakie są ich najważniejsze cechy

 

f Polub nas na facebooku i bądź na bieżąco Wymieniaj punkty na nagrody

 

Podziel się swoim komentarzem z innymi
pixelpixelpixelpixelpixelpixel