Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Do tańszej wysyłki brakuje Ci:250 zł,
a do darmowej:
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Leczenie odleżyn i ran przewlekłych - skrócone zalecenia i środki lecznicze

skrócone zalecenia odnośnie leczenia odleżyn i ran przewlekłych

Odleżyny są częstym problemem zdrowotnym, dotykającym ludzi na całym świecie. Wzrost wagi zagadnienia można przypisać rosnącej liczbie pacjentów poddawanych zabiegom chirurgicznym z powodu nowotworu, urazów lub w związku z innymi czynnikami ryzyka u osób starszych i niepełnosprawnych.

Kluczem do zapobiegania powstawaniu odleżyn jest wczesne ich wykrywanie, właściwa opieka wykorzystanie odpowiednich środków leczniczych, a także redukcja czynników ryzyka.

Warto podkreślić, że prewencja jest najważniejsza. Niestety, pomimo wszystkich działań zapobiegawczych, czasami odleżyny nadal powstają z powodu dużej liczby czynników ryzyka. Dlatego ważne jest, aby podjąć kompleksowy plan leczenia - tzw. leczenie holistyczne.

Leczenie odleżyn wymaga multidyscyplinarnego podejścia, które obejmuje wielu specjalistów szpitala lub klinik specjalistycznych. Wraz z pojawieniem się nowych metod leczenia wiemy jak bardzo szeroki jest to zakres wiedzy.

Ogółem mówiąc, skuteczność leczenia została podwyższona (zawdzięczamy to m.in. ujednoliconej klasyfikacji EPUAP/NPIAP), zmniejszyły się czynniki ryzyka, a także nawrót odleżyn, co okupione jest wyższymi kosztami leczenia pacjenta. Z tego ostatniego powodu dużą uwagę kieruje się na profilaktykę. Mówiąc o kosztach należy podkreślić również, że całościowy koszt leczenia jest i tak niższy, niż miało to miejsce w pierwszej dekadzie XXI wieku. Przede wszystkim zmniejszony został czas leczenie, co znacznie kompensuje wyższych koszt personelu i środków specjalistycznych.

W tym artykule przyjrzymy się najnowszym osiągnięciom medycznym i badaniom naukowym związanym z leczeniem odleżyn.
Zbadamy również niektóre z najskuteczniejszych sposobów zapobiegania powstawaniu odleżyn i przyspieszenia procesu gojenia.

Rozpoznanie odleżyn

Po pierwsze, ważne jest, aby rozpoznać czynniki ryzyka związane z rozwojem odleżyn. Warto w tym kontekście zapoznać się ze skalami ryzyka pojawiania się odleżyn. Opisujemy je we wskazanym odnośniku, ale znajdziesz tam także bardziej obszerne źródła.

Zagadnienie jest kompleksowe i z tego względu posługiwanie się skalą znacznie ułatwia rozpatrzenie wszystkich czynników ryzyka.

Ważne jest również, aby zrozumieć różne etapy powstawania odleżyn, ponieważ pomoże to określić najbardziej odpowiednie leczenie.

W tym kontekście polecamy także artykuł: Jak odróżnić zapalenie skóry związane z nietrzymaniem moczu i stolca od odleżyn

 

Ponadto ważnym czynnikiem profilaktyki jest odciążanie obszarów zagrożonych - szczególnie u pacjentów, którzy nie są w stanie się samodzielnie poruszać. Pomaga tu stosowanie specjalnych poduszek i materacy przeciwodleżynowych - zmiennociśnieoniowych.

Holistyczne podejście do leczenia odleżyn - wstęp do zagadnienia

Jeśli chodzi o leczenie odleżyn należy podejmować tu działanie kompleksowe, a nie wyrywkowe.

Odleżyn nie można leczyć wyłącznie miejscowo, choć z pewnością lepsze jest "jakieś" działanie, niż żadne. Oczywiście poziom włożonego wysiłku musi być profesjonalny - zastosowanie niezalecanych substancji przeciwdrobnoustrojowych (na przykład wody utlenionej, Rivanlou 0,1% albo maści Borna 10%) może przynieść nieporządny efekt wystąpienia kolonizacji MRDO.

Tak samo powinno się dobierać opatrunki dostosowane do rany.

 

Spis zagadnień i odnośniki do innych materiałów rozwijających wiedzę:

 

Środki do leczenia odleżyn znajdziecie Państwo w dziale Odleżyny

polecane śroidki do leczenia odleżyn

Oprócz zabiegów stricte medycznych ważny jest również szereg zmian w stylu życia i diecie pacjenta, które mogą pomóc przyspieszyć proces gojenia oraz zapobiec rozwojowi ran przewlekłych.

Chcemy podkreślić, że dobór diety powinien być zindywidualizowany - tak zwana "zdrowa dieta dla chorego" może być niewystarczająca. Nad procesem powinien czuwać dietetyk medyczny.

Wreszcie, wsparcie psychologiczne może być korzystne dla tych, którzy zmagają się z oldeżynami. Niekiedy, w odciążeniu wysiłku opiekuna warto wspomóc się opieką wytchnieniową - opiekunka zewnętrzna przejmuje wtedy część obowiązków, a opiekun ma szanse na chwilę wytchnienia.

 

Podsumowując, istnieje szereg dostępnych metod leczenia odleżyn. Najważniejsze jest rozpoznanie zagrożeń i podjęcie kroków zapobiegających ich powstawaniu. Przy odpowiednim multidyscyplinarnym podejściu możliwe jest skuteczne zarządzanie stanem i zmniejszenie ryzyka nawrotu.

 

Najbardziej rzetelne opracowanie znajdziecie Państwo tutaj - to Zalecenia polskiego towarzystwa leczenia ran

 

Polecane materiały:

https://forumleczeniaran.pl/czynniki-ryzyka-powstania-odlezyn/

https://www.woundsource.com/

https://academic.oup.com/

 

f Polub nas na facebooku i bądź na bieżąco Wymieniaj punkty na nagrody
Podziel się swoim komentarzem z innymi
pixelpixelpixelpixel