Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Do tańszej wysyłki brakuje Ci:250 zł,
a do darmowej:450,00 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Profilaktyka przeciwodleżynowa - na czym polega i dlaczego jest najważniejsza u pacjentów obarczonych ryzykiem pojawiania się odleżyn?

Profilaktyka jest najważniejszym i stałym postępowaniem w przypadku pacjenta obarczonego ryzykiem pojawienia się odleżyn.

Zachęcamy wszystkich opiekunów do zapoznania się z ryzykiem wystąpienia tego rodzaju ran. Poniżej znajdziecie Państwo skale ryzyka wystąpienia odleżyn, a także poznacie skrócone zasady profilaktyki.

Podkreślamy jednak, że wiele zależy od indywidualnego stanu i sytuacji pacjenta, dlatego ten materiał należy traktować edukacyjnie. W realnym działaniu wspomoże Was specjalista zajmujący się odleżynami.

Spis zagadnień:

Profilaktyka przeciwodlezynowa

Zapobieganie odleżynom to jedna z najważniejszych czynności podczas leczenia osób obłożnie chorych

Uważamy, że zabezpieczenie przed powstawaniem odleżyn jest równie ważne, co ich leczenie. Często niedowartościowana prewencja przyczynia się do wzrostu kosztów leczenia i pogorszenia stanu zdrowia pacjenta.

Do profilaktyki przeciwodleżynowej korzysta się z procedur mycia i pielęgnowania ciała pacjentów. Używane są także materace zmiennociśnieniowe oraz poduszki pneumatyczne. Proszę zauważyć, że zakup tego typu sprzętu jest tańszy niż koszt leczenia ran odleżynowych u jednego chorego przez 2-3 miesiące. A jeżeli wliczymy w to jeszcze koszt roboczogodzin opiekunów oraz wynikłe komplikacje, oszczędność jest niepomierna.

 

Opatrunki, maście, kremy oraz środki do profilaktyki przeciwodleżynowej

Profilaktyka obejmuje stosowanie środków na otarcia i uszkodzenia skóry, które zaniedbane, mogą się przekształcić w odleżyny. Z tego powodu rekomendujemy:

Zapoznaj się szczegółowo z ulotkami produktów. To środki przeznaczenia medycznego

  1. Stosowanie opatrunków foliowych z foli poliuretanowej - zabezpieczają zaczerwienioną lub obtartą skórę, a jednocześnie pozwalają jej oddychać i zagoić stan zapalny. Bardzo dobrze chronią też przed czynnikami zewnętrznymi (zarazkami), dzięki czemu osłabiony pacjent będzie miał mniejsze szanse na infekcję w ranie. Zabezpieczanie tego typu miejsc jest bardzo ważne szczególnie u pacjentów lezących, u których głównym czynnikiem zakażeń może być pot, kał lub inne wydzieliny. Zobacz opatrunki foliowe.
  2. Oferta kremów i żeli stosowanych na odleżyny jest szeroka.Obejmuje:
    1. kremy do łagodzenia stanu zapalnego i nawilżania odleżyny w pierwszych fazach jej powstawania (Cavilon Krem, Askina Krem)
    2. Atrac Tain to krem nawilżający w zespole stopy cukrzycowej - stosowany może być w różnych fazach gojenia, od wczesnych do bardziej zaawansowanych. Służy do nawilżania zdrowej skóry, a nie samej rany. Używany jest gdy stopa jest narażona na podrażnienia wynikające z tarcia lub zwiększonego nacisku - uelastycznia skórę i skutecznie ją nawilża. W konsekwencji obniża ryzyko powstawania owrzodzeń, pęknięć skóry na dalszej powierzchni i powiększania się rany.
    3. żele sprzyjające gojeniu rany
      • Activon Tube (z miodem manuka o właściwościach antybakteryjnych),
      • Granugel - opatrunek hydrokolidowy skuteczny m.in do usuwania martwicy suchej i rozpływnej
      • Intrasite Gel - ma podobne zastosowanie do powyższego
    4. środki do oczyszczania ran:
      • Prontosan - dostępny w różnych postaciach, skuteczny lawaseptyk, środek pierwszego wyboru w antyseptyce ran
      • Microdacyn - przeznaczony do płukania ran przewlekłych. Skuteczny, ponadtlenkowy antyseptyk
      • Octenilin - w formie roztworu lub żelu (oba mają różne właściwości) - przeznaczony do irygacji ran przewlekłych. To preparat szczególnie skuteczny dla ran ziarninujących i pokrywających się nabłonkiem. Żelu nie należy stosować do ran zainfekowanych.
      • Farmactive Silver Spray - spray do oczyszczania ran - nie może być stosowany na rany zakażone
    5. Materace przeciwodleżynowe - zmiennociśnieniowe - Więcej informacji na temat działania materacy znajdziesz niżej - zobacz

 

Pozostałe produkty na odleżyny znajdziesz w dziale odleżyny

 Szczególnie polecaną kategorią są plastry ze srebrem na odleżyny z infekcją

 

Profilaktyka przeciwodleżynowa

Złote zasady profilaktyki odleżyn - proces skrócony

Pragniemy podkreślić, że zasady profilaktyki należy zgłębiać z kompleksowych wytycznych (które znajdziecie w dziale odleżyny). Może się bowiem okazać, że w przypadku konkretnego pacjenta te porady okażą się niewystarczające, dlatego pogłębianie wiedzy ma krytyczne znaczenie.

Jakie są głównie zasady profilaktyki przeciwodleżynowej:

  1. Odciążanie punktów ryzyka - czyli ważny jest ruch pacjenta lub regularna zmiana pozycji pacjenta leżącego - istotne, aby zmieniać pozycję osoby leżącej lub siedzącej, niesamodzielnej co ok. 2 godziny, jeśli nie jest to możliwe należy stosować środki z drugiego punktu lub poszukać osoby do opieki wytchnieniowej. Ważne jest, aby minimalizować ucisk na skórę w miejscach obarczonych ryzykiem (zobacz grafikę) i unikać ułożenia pacjenta w miejscach, w których ucisk jest największy. Można to osiągnąć poprzez odpowiednie podparcie ciała, stosowanie materacy przeciwodleżynowych, czy też specjalnych poduszek (do siedzenia lub leżenia).
  2. Prawidłowe odżywianie i nawodnienie pacjenta - ważne jest, aby przestrzegać zrównoważonej diety i dostarczać organizmowi odpowiednią ilość płynów, co pomaga w utrzymaniu prawidłowego krążenia i funkcji skóry. Temat diety jest bardzo rozbudowany i każda osoba przewlekle chora powinna być pod nadzorem dietetyka medycznego. Diete można suplementować produktami żywienia medycznego.
  3. Higiena całego ciała - ważne jest, aby regularnie myć ciało pacjenta i dokładnie suszyć skórę, szczególnie w miejscach, gdzie pojawia się ucisk, okolicach pach, pleców, okolicach intymnych i odbytu. Istotne, aby stosować delikatne gąbki i ściereczki do przemywania ciała pacjenta. Z pewnością nie nadają się do tego środki drażniące, szorstkie ściereczki lub papier. Prace należy wykonywać w rękawiczkach jednorazowych. Więcej szczegółów i odpowiednie preparaty znajdziecie Państwo w algorytmie pielęgnacji pacjenta obłożnie chorego
  4. Kontrola i monitorowanie skóry - ważne jest, aby regularnie monitorować stan skóry, szczególnie w miejscach, gdzie pojawia się ucisk. Jeśli wystąpią jakiekolwiek oznaki uszkodzenia skóry, należy natychmiast skonsultować się z lekarzem lub pielęgniarką. Warto w tym miejscu także zapoznać się, jak wyglądają odleżyny w I fazie wg klasyfikacji NPUAP/NPIAP
  5. Edukacja - istotne jest, aby uczyć pacjenta jak przestrzegać zasad profilaktyki odleżyn, aby ułatwić mu zrozumienie problemu i pomóc w podejmowaniu właściwych decyzji dotyczących opieki nad skórą. Ponadto należy uczyć pacjenta tego, że problemu nie można ignorować i ma on nasze wsparcie.
  6. Współpraca z zespołem opieki - Nie bój się zasięgnąć porady specjalisty! Ważne jest, aby pacjent i jego rodzina/opiekunowie byli w pełni zaangażowani w proces leczenia i byli świadomi, jakie działania należy podjąć, aby zapobiec powstawaniu odleżyn. Konieczne jest także to, by zgłosić się do odpowiedniej osoby gdyby schorzenie się pojawiło lub rozwijało.

 

Profilaktyka przeciwodleżynowa prezentacja pdf

Możesz ją wydrukować i zaprezentować komu chcesz. Kliknij w obrazek aby wyświetlić duży dokument

 

Skala oceny ryzyka powstawania odleżyn - wspomóż się skalą aby lepiej ocenić ryzyko

To temat komplementarny do skal leczenia. Warto jednak podkreślić, że prewencja jest bardzo ważnym, jesli nie najważniejszym czynnikiem w medycynie i obejmują ją wszystkie najnowsze wytyczne.

 

  • Skala Bradena - skala ta określa ryzyko wystąpienia odleżyn na podstawie sześciu czynników, takich jak: poziom ograniczenia percepcji pacjenta, poziom zawilgocenia rany lub okolic podatnych na powstanie odleżyn, poziom mobilności/ruchomości pacjenta, poziom aktywności ruchowej (pacjent chodzący, siedzący, czy leżący), ocena sił nacisku na ciele, ocena stanu odżywiania/niedożywienia.
Czynnik ryzyka 4 3 2 1
Stan fizykalny Dobry Dość dobry Średni Bardzo ciężki
Stan świadomości Pełna świadomość Apatia Zaburzenia świadomości Stupor lub śpiączka
Aktywność – zdolność przemieszczania Chodzi samodzielnie Chodzi z asystą Porusza się tylko na wózku inwalidzkim Stale pozostaje w łóżku
Stopień samodzielności przy zmianie pozycji Pełna Ograniczona Bardzo ograniczona Całkowita niesprawność
Czynność zwieraczy odbytu i cewki moczowej Pełna sprawność zwieraczy Sporadyczne moczenie się Zazwyczaj nietrzymanie moczu Całkowite nietrzymanie moczu i stolca

 W tej skali ryzyko rozwoju odleżyn stwierdza się przy wyniku równym 16 pkt. i mniej

 

  • Skala Norton - ta skala ocenia ryzyko wystąpienia odleżyn na podstawie czterech czynników: ogólny stan fizyczny pacjenta, jego świadomość i zdolności poznawcze, aktywność ruchowa i możliwość zmiany pozycji. Dodatkowo oceniana jest sprawność zwieraczy, odbytu i cewki moczowej. Wszystkie czynniki ryzyka zbierają "punkty" i im wyższy jest osiągnięty wynik, tym wyższe ryzyko ogólne. Skala została opracowana w 1975 roku i obecnie jest już trochę przestarzała, choć w warunkach domowych można ją stosować.

 Oto czynniki ryzyka, które bierze się pod uwagę w tej skali:

Stan fizykalny dobry - 4 pkt. dość dobry - 3 pkt. średni - 2 pkt. bardzo ciężki - 1 pkt.
Stan świadomości pełnia przytomność i świadomość - 4 pkt. apatia - 3 pkt. zaburzenia świadomości - 2 pkt. stupor albo śpiączka - 1 pkt.
Aktywność (zdolność do przemieszczania się) chodzi samodzielnie - 4 pkt. chodzi z asystą - 3 pkt. porusza się tylko na wózku inwalidzkim - 2 pkt. stale pozostaje w łóżku - 1 pkt.
Stopień samodzielności przy zmianie pozycji pełna - 4 pkt. ograniczona - 3 pkt. bardzo ograniczona - 2 pkt. całkowita niesprawność - 1 pkt.
Czynność zwieraczy odbytu i cewki moczowej pełna sprawność zwieraczy - 4 pkt. sporadyczne moczenie się - 3 pkt. zazwyczaj nietrzymanie moczu - 2 pkt. całkowite nietrzymanie stolca - 1 pkt.

 Wynik poniżej 14 pkt. wskazuje na zagrożenie powstania odleżyn

 

  • Skala Waterlow - jest bardziej kompleksowa, do czynników fizycznych dodaje się płeć, budowę ciała, wiek pacjenta, jego budowę skóry, choroby towarzyszące, przebyte urazy, przyjmowane leki oraz poziom trzymania moczu i stolca.

Ocena ryzyka rozwoju odleżyn może też być prowadzona w prostszy sposób, lecz warto stosować tu metodologię, aby po pierwsze nie pominąć czynników, na które nie ma czasu w codziennym pośpiechu lub po prostu nie zaniedbać obszaru, który później może okazać się kluczowy dla rozwoju odleżyn.

 

Skala Waterlow:

Budowa ciała ruchowa średnia – 0 pkt. powyżej średniej – 1 pkt. otyłość – 2 pkt. wychudzenie – 3 pkt.  
Stan skóry zdrowa – 0 pkt. bibułkowata – 1 pkt.
sucha  – 1 pkt.
obrzęknięta – 1 pkt.
wilgotna – 1 pkt.
przebarwiona – 2 pkt. pęknięta/plamista – 3 pkt.  
Choroby neurologiczne cukrzyca,
stwardnienie rozsiane
uszkodzenie mózgowo-naczyniowe,
paraplegia – 4-6 pkt.
       
Płeć mężczyzna – 1 pkt. kobieta – 2 pkt.      
Wiek 14-49 – 1 pkt. 50-64 – 2 pkt. 65-74 – 3 pkt. 75-80 – 4 pkt. 81 i powyżej – 5 pkt.
Przebyte operacje ortopedyczne, poniżej pasa - 5 pkt. kręgosłupowe – 5 pkt. trwające dłużej niż  2 godz. – 5 pkt.    
Wypróżnianie pełne/cewnik – 0 pkt.  okresowe nietrzymanie moczu – 1 pkt. cewnikowanie/nietrzymanie kału – 2 pkt. nietrzymanie kału i moczu – 3 pkt.  
Apetyt przeciętny – 0 pkt. słaby – 1 pkt. karmienie przez sondę – 2 pkt. tylko płyny – 2 pkt.  
Odżywianie komórkowe palenie tytoniu – 1 pkt. anemia – 2 pkt. schorzenia naczyń – 5 pkt. zawał serca – 5 pkt. krańcowe wyniszczenie, kacheksja – 8 pkt.
Dodatkowe czynniki ryzyka Niedożywienie/stan
terminalny - 5 pkt.
Zawał serca - 5 pkt. Miażdżyca - 5 pkt. Niedowłady / SM / cukrzyca / udar (4-6 pkt. - zależnie od stopnia nasilenia) Przyjmowane leki:
Steroidy - 4 pkt.
Cytostatyki - 4 pkt.
Przeciwzapalne - 4 pkt.

 Ocena ryzyka w skali:

  • 10 – 14 pkt. zagrożenie rozwojem odleżyn
  • 15 – 19 pkt. ryzyko wysokie
  • powyżej 19 pkt. ryzyko bardzo wysokie

 

Podkreślamy, że każda skala nie tylko wymaga podsumowania, ale też oglądu specjalisty.

Więcej skal znajdziecie Państwo na stronie internetowej inoz.uph.edu.pl

 

Profilaktyka przeciwodleżynowa u osoby chorej i niesamodzielnej jest trudniejsza, bo wymaga stałej opieki, zabezpieczenia punktów ucisku wszelkimi możliwymi środkami. Bardzo dobry będzie tutaj materac przeciwodleżynowy, który ustawia osobę stale w różnym położeniu. Dzięki temu nie uciska stale jednego, wrażliwego miejsca na ciele i nie powstają tam odleżyny (lub ich powstawanie jest mocno spowolnione, dzięki czemu opiekun jest w stanie zareagować)

 o roli materacy w profilaktyce

Korzyści zastosowania materacy zmiennociśnieniowych w profilaktyce przez personel medyczny

Atutem materacy zmiennociśnieniowych jest uproszczenie procedur obowiązujących personel w opiece nad chorym. Znaczną oszczędnością okazuje się czas, którego nie trzeba już przeznaczać na przekładanie chorego lub zmienianie ułożenia jego ciała – ma to szczególne znaczenie chociażby w pulmonologii. Ponadto ograniczony kontakt pracownika z pacjentem zmniejsza ryzyko nieopatrznego podrażnienia ran, a także potencjalnego przenoszenia zarazków.

Zmniejszenie kosztów leczenia pacjentów.

Na ten temat przeprowadzono szereg badań, które wskazują, że dzienny koszt opieki nad pacjentem z odleżynami wynosi od 260 do 720 zł, zależnie od ich rozległości i stanu (aktualizacja danych na styczeń 2023 r.).

Profilaktyka odleżyn odgrywa bardzo ważną rolę w długoterminowym leczeniu pacjentów. Jej stosowanie pozwala szybciej leczyć rany oraz zapobiega powstawaniu nowych schorzeń. W różnych materiałach znaleźliśmy wzmianki, że skuteczna profilaktyka przeciwodleżynowa podwaja ilość wyleczonych odleżyn w danej jednostce czasu. Zwiększony jest też komfort chorego oraz zmniejszony koszt obsługi leczenia. Ograniczeniu również podlega zużycie leków, preparatów i środków opatrunkowych.

Aby ochronić materac przed namnażaniem się w nim bakterii oraz zabrudzeniem go przez pacjenta koniecznie zalecamy korzystania z powleczeń. Obłożenia na materace spełniają swoją rolę zarówno w obliczu zanieczyszczeń organicznych, jak i chemicznych. Niektóre z nich można również prać, co znacznie wydłuża ich żywotność oraz zmniejsza koszt eksploatacji.

 

Do prania powleczeń polecamy Państwu proszek Eltra.

Eltra proszek piorąco-dezynfekujący

 

Najważniejsze cechy materacy zmiennociśnieniowych pod kątem prewencji przeciwodleżynowej

Wspomaganie krążenia krwi.

Odciążenie ciała zwiększa przepływ krwi w naczyniach włosowatych uciskanych tkanek. Zmiana miejsca podparcia poprawia krążenie i ukrwienie tkanek wymuszając jednocześnie mikrokrążenie. Otrzymujemy w ten sposób właściwości lecznicze oraz prewencyjne w obliczu odleżyn.

Uśmierzanie bólu i ograniczanie cierpienia.

Delikatny masaż wytwarzany przez materac zmiennociśnieniowy pozwala uśmierzyć lub zmniejszyć ból. Łagodzi też napięcie mięśni oraz stawów chorego.

Termoregulacja ciała.

Temperatura ciała osób obłożnie chorych jest zazwyczaj podwyższona ze względu na tarcie powstające wraz z bólem. Zbyt wysoka temperatura ciała skutkuje jego zawilgoceniem, co najbardziej sprzyja powstawaniu odleżyn. Materace zmiennociśnieniowe pozwalają skórze oddychać, zapobiegają jej poceniu oraz maceracji. Termoregulacja polega na stałym odprowadzaniu ogrzanego powietrza z materaca i wtłaczaniu powietrza o neutralnej temperaturze z otoczenia.

 

Jak powstają odleżyny

Odleżyny to jedne z poważniejszych i częstszych schorzeń u osób obłożnie chorych. O ich zapobieganiu pisano już w poradnikach dla gospodyń domowych XVIII wieku. Dzisiaj możemy stosować metody, które niemal całkowicie wykluczają powstawanie ran odleżynowych.

Odleżyny/owrzodzenia powstają u osób unieruchomionych lub poruszających się w ograniczony sposób – np. jeśli są zmuszeni siedzieć cały dzień w jednym miejscu. Ponieważ nie mogą zmienić ułożenia ciała, jest ono narażone na długotrwały ucisk. Stałe obciążenie utrudnia przepływ krwi oraz ugniata tkanki. Podstawową reakcją będzie pojawiający się ból – zdrowa osoba reaguje na niego zmieniając ułożenie ciała, nawet podczas snu – chory może nie mieć tego udogodnienia. Znacznie bardziej musimy się troszczyć o chorych nieprzytomnych lub z porażeniem - ci w ogóle nie odczują bólu.

Nauka poszła tropem symulowania naturalnych warunków komfortowego ułożenia się człowieka. Uznano, że najskuteczniejszym sposobem ulgi dla obolałego ciała pacjenta jest zmiana nacisku. To pozwoli odpocząć obolałym tkankom i przywrócić ich normalne funkcjonowanie. Wyniki badań dla różnego rodzaju materacy i poduszek w postaci „jeżyków”, czy kulistych modułów nie były aż tak skuteczne, jak w przypadku materacy i poduszek zmiennociśnieniowych. Nie znaczy to też, że definitywnie odradzamy kupowania tych pierwszych. Po prostu jedne sprzęty zapewniają skuteczniejszą ochronę od innych.

Poszukiwanie „kamienia filozoficznego” przeciwko odleżynom skłoniło badaczy do przeprowadzenia wielu testów, które niemal jednogłośnie wskazały, że najskuteczniejsze do profilaktyki przeciwodleżynowej są materace zmiennociśnieniowe. Tylko taka metoda stwarza warunki zbliżone do naturalnych - zmienia miejsca i wartości ucisku.

 

 

Materace przeciwodleżynowe: rodzaje i zasady działania

Nieodłącznym elementem materacy zmiennociśnieniowych jest pompka połączona z panelem sterującym.

Nie jest to zwykła pompa, która jedynie napełnia materac powietrzem – cały proces polega na stałej wymianie powietrza z poszczególnych komór oraz odprowadzania ciepłego powietrza na zewnątrz. W związku z tym wartość ciśnienia w poszczególnych komorach jest odpowiednia, żeby odciążyć obolałe partie ciała i zapewnić termoregulację skóry. W efekcie ciało chorego jest bezustannie masowane i się nie przegrzewa.

Ucisk tkanek w materacach można regulować, żeby zmniejszyć obciążenie lub całkowicie wyłączyć ucisk niektórych partii ciała (na przykład tych, na których są rany). Ta druga opcja często dostępna jest wyłącznie w droższych modelach materacy.

 

Medyczna skuteczność materacy

Kupując materac, powinniśmy zastanowić się nad trzema czynnikami, które dobiera się zależnie od stanu pacjenta:

  • przewidywany czas używania materaca,
  • objętość – czyli wysokość materaca, która świadczy o tym, jak ciało przylega do powierzchni materaca i jak jest odciążane. Nacisk przelicza się następnie na centymetr kwadratowy ciała.
  • minimalna wartość wytwarzanego ciśnienia.

 

Rodzaje materacy zmiennociśnieniowych

  • Materace zmiennociśnieniowe różnią się budową na modele dwusekcyjne oraz trójsekcyjne.
  • Najpowszechniejsze są modele z budową dwusekcyjną, które mają dwa wloty powietrza, zasilające dwie główne sekcje w materacu.
  • Materace trójsekcyjne (zwane też trzysekcyjnymi) stosuje się u osób z kliniczną nadwagą, dlatego są rzadziej spotykane. Te modele mają trzy wloty powietrza.

 

Materace przeciwodleżynowe ceny

Aby odpowiedzieć na pytanie, ile kosztują materace przeciwodleżynowe, należy przyjrzeć się ich zastosowaniu.

Zacznijmy od najtańszych materacy bez możliwości zmiany ciśnienia za pomocą pompy (nie są to modele zmiennociśnieniowe, a jedynie wyposażone w wypustki). Te modele kosztują od 60 do 100 zł i działają podobnie jak większość poduszek p. odleżynowych. Zapobiegają wyłącznie niskiemu ryzyku powstawania odleżyn i pomagają odciążyć rany. Niestety nie zawsze oznacza to, że przyczyniają się do ich leczenia (dobrą praktyką jest całkowite odciążanie ran).

Zasięgnęliśmy opinii osób pracujących w branży, które niemal jednogłośnie stwierdziły, że powyżej opisane materace i poduszki są skuteczne dla pacjentów, którzy mogą sami zmieniać ułożenie własnego ciała. Natomiast, jeżeli taka czynność jest utrudniona, powinniśmy spojrzeć półkę wyżej i kupić materac zmiennociśnieniowy z pompą.

Pierwsze skrzypce pośród materacy zapobiegających odleżyną grają najczęściej materace zmiennociśnieniowe z pompą, sprzedawane za ok. 150 – 230 zł. Tutaj przykładem będzie Materac przeciwodleżynowy zmiennociśnieniowy pompą Protector I. Cena tego typu materacy wynosi ok. 170 zł.

Materac przeciwodleżynowy zmiennociśnieniowy Protector I

Wszystkie materace przeciwodleżynowe są łatwe w transporcie. Każdy materac jest nadmuchiwany i składany, dlatego przenoszenie ich jest proste. Można je zainstalować dosłownie wszędzie.

Zadaniem tego typu materacy jest głównie zapobieganie powstawaniu odleżyn. Stosuje się je podczas niskiego i średniego ryzyka pojawienia się odleżyn oraz do leczenia delikatnych ich objawów. Ze względu na to, że nie są wysokie i regulacja odciążenia ciała nie osiąga pełnego zakresu, materace te służą głównie jako produkty krótkoterminowe – co należy brać pod uwagę podczas leczenia chorych. Oczywiście można korzystać z nich nawet kilka lat, jeżeli stan pacjenta nie będzie się pogarszał. Należy tu zasięgnąć opinii lekarza specjalisty odnośnie danego pacjenta.

Wobec wysokiego ryzyka powstawania odleżyn zapobiegawcze będą materace wyższe i droższe. Służą one również do długoterminowego stosowania, podczas którego można przeprowadzić skuteczną terapię leczniczą. Materace te kosztują od 300 zł w górę, co rekompensują licznymi funkcjami potrzebnymi osobom obłożnie chorym. Będzie to na przykład całkowite odciążenie rany, zawór spuszczenia całego powietrza do prowadzenia reanimacji oraz mnogość funkcji masażu.

 

Refundacja NFZ na materac przeciwodleżynowy

Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 29 sierpnia 2009 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej (Dziennik Ustaw Nr 139, Poz. 1139) opisuje, jak osoby opiekujące się obłożnie chorymi mogą uzyskać dofinansowanie na zakup materaca zmiennociśnieniowego lub poduszki pneumatycznej.

Jak czytamy w Rozporządzeniu oraz na stronie PFRONu o dofinansowanie mogą się starać osoby ze wskazaniem „urazu rdzenia kręgowego (paraplegia, tetraplegia) oraz inne osoby ze schorzeniami wymagającymi stałego użytkowania poduszki lub osoby wymagające stałego użytkowania materaca ze względu na długotrwałe przebywanie w łóżku”.

Poduszki pneumatyczne finansowane są raz na 2 lata, na kwotę 500 zł, a materace pneumatyczne raz na 3 lata na kwotę 400 zł, z czego NFZ refunduje 70% kosztów.

Dlatego 30% (albo więcej, jeżeli cena jest wyższa ponad kwotę finansowania) należy opłacić z własnej kieszeni. O zwrot tych środków można się później starać w MOPS lub PCPR.

Jak uzyskać dofinansowanie? Pierwszą rzeczą, którą osoba opiekująca się obłożnie chorym powinna być wizyta u lekarza specjalisty - neurologa, ortopedy, reumatologa, chirurga, lekarza rehabilitacji medycznej, podstawowej opieki zdrowotnej, czy felczera ubezpieczenia zdrowotnego. To od nich należy uzyskać zlecenie (wniosek) na zakup odpowiednich środków terapeutycznych.

Następnie należy potwierdzić zlecenie do realizacji w oddziale NFZ, po czym można zrealizować zlecenie w sklepie medycznym, który podpisał umowę z NFZ.

 

 

Jeżeli szukasz innych środków do leczenia odleżyn oraz wytycznych postępowania, znajdziesz je kompleksowo opisane w dziale Odleżyny.

Podajemy tam także bardziej szczegółowe źródła, z których z pewnością skorzystają specjaliści.

 Zobacz także:

Asortyment:

Polecane artykuły około tematu odleżyn:

 

Bibliografia:

Ocena ryzyka rozwoju odleżyn na podstawie skali Doreen Norton

Czynniki ryzyka rozwoju odleżyn u chorych po amputacji kończyny dolnej

Ocena funkcjonowania czynnościowego, poznawczego oraz ryzyka rozwoju odleżyn, jako zasadniczych elementów w planowaniu zapotrzebowania na opiekę pielęgniarską u pacjentów w wieku podeszłym

 

Podziel się swoim komentarzem z innymi

Polecane

Prontosan Żel 30 ml.

Prontosan Żel 30 ml.

58,00 zł brutto/1szt.464 pkt.
Cavilon krem ochronny do skóry 92 g.

Cavilon krem ochronny do skóry 92 g.

62,00 zł brutto/1szt.496 pkt.
pixelpixelpixelpixelpixel