Profilaktyka przeciwodleżynowa - zastosowanie odpowiedniego materaca

Zapobieganie odleżynom to jedna z najważniejszych czynności podczas leczenia osób obłożnie chorych

Uważamy, że zabezpieczenie przed powstawaniem odleżyn jest równie ważne, co ich leczenie. Często niedowartościowana prewencja przyczynia się do wzrostu kosztów leczenia i pogorszenia stanu zdrowia pacjenta.

Do profilaktyki przeciwodleżynowej korzysta się z procedur mycia i pielęgnowania ciała pacjentów. Używane są także materace zmiennociśnieniowe oraz poduszki pneumatyczne. Proszę zauważyć, że zakup tego typu sprzętu jest tańszy niż koszt leczenia ran odleżynowych u jednego chorego przez 2-3 miesiące. A jeżeli wliczymy w to jeszcze koszt roboczogodzin opiekunów oraz wynikłe komplikacje, oszczędność jest niepomierna.

 

Korzyści zastosowania materacy zmiennociśnieniowych w profilaktyce przez personel medyczny

Atutem materacy zmiennociśnieniowych jest uproszczenie procedur obowiązujących personel w opiece nad chorym. Znaczną oszczędnością okazuje się czas, którego nie trzeba już przeznaczać na przekładanie chorego lub zmienianie ułożenia jego ciała – ma to szczególne znaczenie chociażby w pulmonologii. Ponadto ograniczony kontakt pracownika z pacjentem zmniejsza ryzyko nieopatrznego podrażnienia ran, a także potencjalnego przenoszenia zarazków.

Zmniejszenie kosztów leczenia pacjentów.

Na ten temat przeprowadzono szereg badań, które wskazują, że dzienny koszt opieki nad pacjentem z odleżynami wynosi od 50 do 130 zł, zależnie od ich rozległości i stanu.

Profilaktyka odleżyn odgrywa bardzo ważną rolę w długoterminowym leczeniu pacjentów. Jej stosowanie pozwala szybciej leczyć rany oraz zapobiega powstawaniu nowych schorzeń. W różnych materiałach znaleźliśmy wzmianki, że skuteczna profilaktyka przeciwodleżynowa podwaja ilość wyleczonych odleżyn w danej jednostce czasu. Zwiększony jest też komfort chorego oraz zmniejszony koszt obsługi leczenia. Ograniczeniu również podlega zużycie leków, preparatów i środków opatrunkowych.

Aby ochronić materac przed namnażaniem się w nim bakterii oraz zabrudzeniem go przez pacjenta koniecznie zalecamy korzystania z powleczeń. Obłożenia na materace spełniają swoją rolę zarówno w obliczu zanieczyszczeń organicznych, jak i chemicznych. Niektóre z nich można również prać, co znacznie wydłuża ich żywotność oraz zmniejsza koszt eksploatacji. Szczególnie polecamy tu obłożenia na materac Ecolastic i na pościel Lylastic.

Ecolastic lylastic powleczenie

Do prania powleczeń polecamy Państwu proszek Eltra lub Desotherm.

Eltra proszek piorąco-dezynfekujący

 

Najważniejsze cechy materacy zmiennociśnieniowych pod kątem prewencji przeciwodleżynowej

Wspomaganie krążenia krwi.

Odciążenie ciała zwiększa przepływ krwi w naczyniach włosowatych uciskanych tkanek. Zmiana miejsca podparcia poprawia krążenie i ukrwienie tkanek wymuszając jednocześnie mikrokrążenie. Otrzymujemy w ten sposób właściwości lecznicze oraz prewencyjne w obliczu odleżyn.

Uśmierzanie bólu i ograniczanie cierpienia.

Delikatny masaż wytwarzany przez materac zmiennociśnieniowy pozwala uśmierzyć lub zmniejszyć ból. Łagodzi też napięcie mięśni oraz stawów chorego.

Termoregulacja ciała.

Temperatura ciała osób obłożnie chorych jest zazwyczaj podwyższona ze względu na tarcie powstające wraz z bólem. Zbyt wysoka temperatura ciała skutkuje jego zawilgoceniem, co najbardziej sprzyja powstawaniu odleżyn. Materace zmiennociśnieniowe pozwalają skórze oddychać, zapobiegają jej poceniu oraz maceracji. Termoregulacja polega na stałym odprowadzaniu ogrzanego powietrza z materaca i wtłaczaniu powietrza o neutralnej temperaturze z otoczenia.

 

Jak powstają odleżyny

Odleżyny to jedne z poważniejszych i częstszych schorzeń u osób obłożnie chorych. O ich zapobieganiu pisano już w poradnikach dla gospodyń domowych XVIII wieku. Dzisiaj możemy stosować metody, które niemal całkowicie wykluczają powstawanie ran odleżynowych.

Odleżyny/owrzodzenia powstają u osób unieruchomionych lub poruszających się w ograniczony sposób – np. jeśli są zmuszeni siedzieć cały dzień w jednym miejscu. Ponieważ nie mogą zmienić ułożenia ciała, jest ono narażone na długotrwały ucisk. Stałe obciążenie utrudnia przepływ krwi oraz ugniata tkanki. Podstawową reakcją będzie pojawiający się ból – zdrowa osoba reaguje na niego zmieniając ułożenie ciała, nawet podczas snu – chory może nie mieć tego udogodnienia. Znacznie bardziej musimy się troszczyć o chorych nieprzytomnych lub z porażeniem - ci w ogóle nie odczują bólu.

Nauka poszła tropem symulowania naturalnych warunków komfortowego ułożenia się człowieka. Uznano, że najskuteczniejszym sposobem ulgi dla obolałego ciała pacjenta jest zmiana nacisku. To pozwoli odpocząć obolałym tkankom i przywrócić ich normalne funkcjonowanie. Wyniki badań dla różnego rodzaju materacy i poduszek w postaci „jeżyków”, czy kulistych modułów nie były aż tak skuteczne, jak w przypadku materacy i poduszek zmiennociśnieniowych. Nie znaczy to też, że definitywnie odradzamy kupowania tych pierwszych. Po prostu jedne sprzęty zapewniają skuteczniejszą ochronę od innych.

Poszukiwanie „kamienia filozoficznego” przeciwko odleżynom skłoniło badaczy do przeprowadzenia wielu testów, które niemal jednogłośnie wskazały, że najskuteczniejsze do profilaktyki przeciwodleżynowej są materace zmiennociśnieniowe. Tylko taka metoda stwarza warunki zbliżone do naturalnych - zmienia miejsca i wartości ucisku.

 

Materace przeciwodleżynowe: rodzaje i zasady działania

Nieodłącznym elementem materacy zmiennociśnieniowych jest pompka połączona z panelem sterującym.

Nie jest to zwykła pompa, która jedynie napełnia materac powietrzem – cały proces polega na stałej wymianie powietrza z poszczególnych komór oraz odprowadzania ciepłego powietrza na zewnątrz. W związku z tym wartość ciśnienia w poszczególnych komorach jest odpowiednia, żeby odciążyć obolałe partie ciała i zapewnić termoregulację skóry. W efekcie ciało chorego jest bezustannie masowane i się nie przegrzewa.

Ucisk tkanek w materacach można regulować, żeby zmniejszyć obciążenie lub całkowicie wyłączyć ucisk niektórych partii ciała (na przykład tych, na których są rany). Ta druga opcja często dostępna jest wyłącznie w droższych modelach materacy.

 

Medyczna skuteczność materacy

Kupując materac, powinniśmy zastanowić się nad trzema czynnikami, które dobiera się zależnie od stanu pacjenta:

  • przewidywany czas używania materaca,
  • objętość – czyli wysokość materaca, która świadczy o tym, jak ciało przylega do powierzchni materaca i jak jest odciążane. Nacisk przelicza się następnie na centymetr kwadratowy ciała.
  • minimalna wartość wytwarzanego ciśnienia.

 

Rodzaje materacy zmiennociśnieniowych

Materace zmiennociśnieniowe różnią się budową na modele dwusekcyjne oraz trójsekcyjne.

Najpowszechniejsze są modele z budową dwusekcyjną, które mają dwa wloty powietrza, zasilające dwie główne sekcje w materacu.

Materace trójsekcyjne (zwane też trzysekcyjnymi) stosuje się u osób z kliniczną nadwagą, dlatego są rzadziej spotykane. Te modele mają trzy wloty powietrza.

 

Materace przeciwodleżynowe ceny

Aby odpowiedzieć na pytanie, ile kosztują materace przeciwodleżynowe, należy przyjrzeć się ich zastosowaniu.

Zacznijmy od najtańszych materacy bez możliwości zmiany ciśnienia za pomocą pompy (nie są to modele zmiennociśnieniowe, a jedynie wyposażone w wypustki). Te modele kosztują od 60 do 100 zł i działają podobnie jak większość poduszek p. odleżynowych. Zapobiegają wyłącznie niskiemu ryzyku powstawania odleżyn i pomagają odciążyć rany. Niestety nie zawsze oznacza to, że przyczyniają się do ich leczenia (dobrą praktyką jest całkowite odciążanie ran).

Zasięgnęliśmy opinii osób pracujących w branży, które niemal jednogłośnie stwierdziły, że powyżej opisane materace i poduszki są skuteczne dla pacjentów, którzy mogą sami zmieniać ułożenie własnego ciała. Natomiast, jeżeli taka czynność jest utrudniona, powinniśmy spojrzeć półkę wyżej i kupić materac zmiennociśnieniowy z pompą.

Pierwsze skrzypce pośród materacy zapobiegających odleżyną grają najczęściej materace zmiennociśnieniowe z pompą, sprzedawane za ok. 150 – 230 zł. Tutaj przykładem będzie Materac przeciwodleżynowy zmiennociśnieniowy pompą Protector I. Cena tego typu materacy wynosi ok. 160 zł.

Materac przeciwodleżynowy zmiennociśnieniowy Protector I

Wszystkie materace przeciwodleżynowe są łatwe w transporcie. Każdy materac jest nadmuchiwany i składany, dlatego przenoszenie ich jest proste. Można je zainstalować dosłownie wszędzie.

Zadaniem tego typu materacy jest głównie zapobieganie powstawaniu odleżyn. Stosuje się je podczas niskiego i średniego ryzyka pojawienia się odleżyn oraz do leczenia delikatnych ich objawów. Ze względu na to, że nie są wysokie i regulacja odciążenia ciała nie osiąga pełnego zakresu, materace te służą głównie jako produkty krótkoterminowe – co należy brać pod uwagę podczas leczenia chorych. Oczywiście można korzystać z nich nawet kilka lat, jeżeli stan pacjenta nie będzie się pogarszał. Należy tu zasięgnąć opinii lekarza specjalisty odnośnie danego pacjenta.

Wobec wysokiego ryzyka powstawania odleżyn zapobiegawcze będą materace wyższe i droższe. Służą one również do długoterminowego stosowania, podczas którego można przeprowadzić skuteczną terapię leczniczą. Materace te kosztują od 300 zł w górę, co rekompensują licznymi funkcjami potrzebnymi osobom obłożnie chorym. Będzie to na przykład całkowite odciążenie rany, zawór spuszczenia całego powietrza do prowadzenia reanimacji oraz mnogość funkcji masażu.

 

Refundacja NFZ na materac przeciwodleżynowy

Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 29 sierpnia 2009 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej (Dziennik Ustaw Nr 139, Poz. 1139) opisuje, jak osoby opiekujące się obłożnie chorymi mogą uzyskać dofinansowanie na zakup materaca zmiennociśnieniowego lub poduszki pneumatycznej.

Jak czytamy w Rozporządzeniu oraz na stronie PFRONu o dofinansowanie mogą się starać osoby ze wskazaniem „urazu rdzenia kręgowego (paraplegia, tetraplegia) oraz inne osoby ze schorzeniami wymagającymi stałego użytkowania poduszki lub osoby wymagające stałego użytkowania materaca ze względu na długotrwałe przebywanie w łóżku”.

Poduszki pneumatyczne finansowane są raz na 2 lata, na kwotę 500 zł, a materace pneumatyczne raz na 3 lata na kwotę 400 zł, z czego NFZ refunduje 70% kosztów.

Dlatego 30% (albo więcej, jeżeli cena jest wyższa ponad kwotę finansowania) należy opłacić z własnej kieszeni. O zwrot tych środków można się później starać w MOPS lub PCPR.

Jak uzyskać dofinansowanie? Pierwszą rzeczą, którą osoba opiekująca się obłożnie chorym powinna być wizyta u lekarza specjalisty - neurologa, ortopedy, reumatologa, chirurga, lekarza rehabilitacji medycznej, podstawowej opieki zdrowotnej, czy felczera ubezpieczenia zdrowotnego. To od nich należy uzyskać zlecenie (wniosek) na zakup odpowiednich środków terapeutycznych.

Następnie należy potwierdzić zlecenie do realizacji w oddziale NFZ, po czym można zrealizować zlecenie w sklepie medycznym, który podpisał umowę z NFZ.

 


 

Wkrótce uzupełnimy też ten materiał o preparaty stosowane na odleżyny, a także opiszemy procedury higieniczne. Żeby być na bieżąco radzimy śledzić naszego fanpage’a na facebooku.

 

Pytania od klientów się odnośnie materiału:

 

Jak leczyć odleżyny na kości ogonowej?

Ostrego bólu kości ogonowej nie da się skutecznie zneutralizować środkami przeciwbólowymi.

Radzimy przede wszystkim skonsultować się z lekarzem, najszybciej jak to możliwe.

Ze względu na wysokie obciążenie osób siedzących rana w okolicach kości ogonowej w krótkim czasie może przechodzić ze stanu lekkiego na ciężki. Prewencyjnie możecie Państwo zastosować poduszki wysokociśnieniowe. W takich przypadkach radzimy kupować wyższe poduszki (materace czasem są w tej samej cenie, wystarczy je ułożyć wzdłuż łóżka).Ważne, żeby miały możliwość odciążania modułu, na którym ułożymy ranę.

 Zobacz także:

Polecane artykuły około tematu odleżyn:

 

f Polub nas na facebooku i bądź na bieżąco Wymieniaj punkty na nagrody

 

Polecane
Prontosan Żel 30 ml.Prontosan Żel 30 ml.
60,48 zł69,55 zł483.84 pkt.
Lylastic powl. całkowite na poduszkęLylastic powl. całkowite na poduszkę
138,13 zł195,57 zł1105.04 pkt.
Cavilon krem ochronny do skóry 92 g.Cavilon krem ochronny do skóry 92 g.
76,98 zł88,53 zł615.84 pkt.
Podziel się swoim komentarzem z innymi
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką dotyczącą cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
Zamknij
pixelpixelpixelpixelpixelpixelpixel