Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Dezynfekcja, sterylizacja i mycie - procedury i produkty

Dezynfekcja, sterylizacja i mycie - procedury i produkty

Nasi klienci często pytają, jakich preparatów powinni użyć w swoim gabinecie, salonie kosmetycznym, przedszkolu, hotelu, czy fabryce. W tym tekście pragniemy wskazać najważniejsze zasady i procedury, które pozwolą uchronić Państwa przedsiębiorstwo przed przykrymi konsekwencjami - zarówno zdrowotnymi, jak i finansowymi.

Prewencja jest najtańsza

Zaczniemy od tego, że zabezpieczanie miejsca pracy jest dużo tańsze od naprawiania szkód. Podczas pracy z klientem czystość i higiena to podstawa. Klienci salonów kosmetycznych i gabinetów są coraz bardziej świadomi swoich praw, znają mroczne historie przypadkowych zakażeń i mają podstawową wiedzę o dezynfekcji i zachowaniu czystości.

Bezpieczeństwo pracowników jest równie ważne, a niwelowanie ryzyka jest opłacalne dla pracodawcy nawet, jeżeli zatrudnia jednego lub kilku pracowników. Jeżeli dojdzie do zakażenia lub wypadku firma zawsze ponosi straty, które są wielokrotnie wyższe niż koszty właściwej dezynfekcji i wyposażenia BHP.

Czym różni się dezynfekcja od sterylizacji i dlaczego samo mycie nie wystarcza

MYCIE

Mycie rąk i ciała usuwa zabrudzenia i większość bakterii. Wbrew pozorom to najważniejszy element higieny pracy w każdym (!) zawodzie.

Osobom, które muszą myć ręce kilkanaście i więcej razy dziennie polecamy stosowanie wysokiej jakości syntetycznych emulsji myjących, które nie podrażniają skóry tak, jak ma to miejsce w przypadku stosowania produktów o wysokim PH (zwykłe mydło), zawierających konserwanty. Pamiętajmy, że fiołkowy zapach mydła, albo fajny fioletowy kolor zawsze wymagają użycia sztucznych dodatków, które niekorzystnie wpływają na skórę.

Polecamy mydła syntetyczne, takie jak Farena, Esemtan, Manisoft. To wysokiej jakości produkty nie zawierające szkodliwych związków, których naturalne mydło jest zazwyczaj pełne (poza kilkoma wyjątkami oczywiście). Ze względu na częstotliwość mycia rąk w szpitalach, klinikach, gabinetach oraz w przemyśle spożywczym trzeba wykluczyć czynniki alergizujące, które po dłuższym stosowaniu powodują podrażnienia lub wysuszają dłonie. Prezentowane przez nas mydła mają znikomą liczbę substancji dodatkowych (przez co nie mają koloru lub zapachu). Wiedza o tym, że zwykłe mydła są doskonałą pożywką dla drobnoustrojów nie jest szeroko znana, a to właśnie sprawia, że konieczne jest stosowanie substancji konserwujących w procesie ich produkcji. Natomiast mydła syntetyczne są zazwyczaj wytwarzane w warunkach sterylnych, co pozwala na rezygnację ze stosowania większości szkodliwych dodatków. Dodać tu należy, że przy standardowym "domowym" myciu rąk substancje zawarte w zwykłych mydłach nie są groźne - natomiast stosowanie ich w pracy wymagającej nieustannego mycia rąk może prowadzić do uczuleń i podrażnień. Wielokrotnie zostało to sprawdzone przez naszych klientów.

Farena Esemtan Manisoft

Zobacz produkty do mycia rąk i ciała

DEZYNFEKCJA RĄK

Polega na wcieraniu preparatu alkoholowego - prawie zawsze alkoholowego - w dłonie przez minimum 30 sekund lub do czasu wyschnięcia preparatu po dokładnym nawilżeniu rąk. Dezynfekcja polega na redukcji drobnoustrojów do bezpiecznego poziomu. To znaczy, że liczba drobnoustrojów zmniejsza o 4, 5 logarytmów, ale jakieś drobne bakterie zawsze zostają na ciele w nieszkodliwej ilości. Praktycznie zdezynfekowane ręce mają florę bakteryjną, która jest nieszkodliwa i nie wywołuje zakażeń oraz przyrostu bakterii.

Należy pamiętać, żeby dezynfekować ręce zgodnie z instrukcją na etykiecie preparatu. W innym przypadku dezynfekcja może być nieskuteczna, co sprawi, że po 10 minutach bakterie namnożą się do poziomu sprzed dezynfekcji.

AHD 1000 Desderman Pure Gel Spirigel Complete

Zobacz produkty do dezynfekcji rąk

STERYLIZACJA

Sterylizacja to całkowite usuwanie mikroorganizmów. Tak zwane wyjaławianie. Sterylizacja pozwala również usuwać spory, czyli przetrwalnikowe formy grzybów i bakterii, które mogą przetrwać w nieprzyjaznym środowisku.

Sterylizacji poddaje się narzędzia i przyrządy. Oferte preparatów tego typu znajdziecie Państwo w dziale mycie i dezynfekcja narzędzi.

PIELĘGNACJA

Osobom, które często myją i dezynfekują ręce polecamy również środki do pielęgnacji, które nawilżają i regenerują skórę. Najlepszymi preparatami, jakie możemy zaoferować jest Silonda Sensitive oraz Mediwax. Mediwax to emulsja (olej w wodzie) na bazie wosku pszczelego z dodatkiem trzech witamin C, E, F (co jest rzadkością na rynku) i z kwasem hialuronowym. To połączenie dobrze nawilża naskórek i regeneruje części skóry narażone na rogowacenie (na przykład łokcie).

Mediwax 360ml Silonda Lipid Silonda Sensitive

Zobacz preparaty do pielęgnacji.

Zasady dezynfekcji różnego rodzaju wyposażenia

Często zadawanym pytaniem jest również to, jakimi środkami powinniśmy myć dane urządzenia, czy powierzchnie.

Wszelkie powierzchnie powinno się myć preparatem zarejestrowanym w tej samej kategorii.

Czyli wyrób medyczny -> myć i dezynfekować tylko wyrobem medycznym. Inne powierzchnie należy potraktować środkami biobójczymi.

Wyroby atestowane, zarejestrowane jako wyrób medyczny, jak np. fotel dentystyczny, łóżko szpitalne, szafka w klinice, taboret w salonie tatuażu - powinno się myć preparatami zarejestrowanym jako wyroby medyczne. Wyrobami medycznymi są niemal wszystkie meble stosowane w Ochronie Zdrowia oraz miejscach, w których dochodzi do zabiegów.

Powierzchnie niewymagające certyfikatów ze względu na swoje zastosowanie, jak np. podłoga w kuchni, korytarzu, wyposażenie łazienki, czy ściany, albo okna myje i dezynfekuje się środkami biobójczymi (potocznie mówiąc, zarejestrowanymi jako biobóje). Najczęściej jako środki biobójcze rejestruje się środki chlorowe. Środkami biobójczymi nie powinno się myć wyrobów medycznych, bo może to grozić uszkodzeniem materiału, niewystarczającą ochroną pacjenta oraz otrzymaniem upomnienia od Sanepidu.

W przypadku wątpliwości - zawsze najlepiej jest zapytać fachowców.

Asortyment, ulotki produktów, zasady stosowania i sprawdzone porady znajdziecie Państwo na stronie internetowej naszej Hurtowni Medycznej. Zapraszamy do kontaktu

f Polub nas na facebooku i bądź na bieżąco Wymieniaj punkty na nagrody

 

Podziel się swoim komentarzem z innymi
pixelpixelpixelpixel