Terapia podciśnieniowa - opatrunki i urządzenia
Oferujemy opatrunki Pico 7 ze zintegrowaną pompą oraz system opatrunków Renasys z osobno kupowaną pompą Renasys Go lub Renasys Touch
Zobacz nasze produkty lub zapoznaj się z działaniem systemu podciśnieniowego leczenia ran. Omawiamy to pod listą towarów.
Spis treści
- Co to jest terapia podciśnieniowa i jakie są jej alternatywne nazwy
- Na czym polega terapia podciśnieniowa?
- Jak działa opatrunek próżniowy?
- Kiedy stosuje się terapię podciśnieniową
- Atuty terapii podciśnieniowej
- Ile trwa terapia VAC?
- Ile kosztuje terapia podciśnieniowa?
- Przeciwwskazania
- Opinie skuteczności podciśnieniowego leczenia ran
Co to jest terapia podciśnieniowa i jakie są jej alternatywne nazwy
Podciśnieniowe leczenie ran wykorzystuje niższe ciśnienie od atmosferycznego, dzięki czemu w kontrolowanych warunkach na bieżąco odsysany jest wysięk wraz z nieczystościami rany. Niepożądane wydzieliny odprowadzane są z pomocą specjalnego drenu do zbiornika.
Dzięki temu otrzymujemy czystą ranę podczas całego etapu jej gojenia. Pozwala to skutecznie leczyć rany trudne, do których nie ma łatwego dostępu.
Terapia podciśnieniowa może być stosowana w leczeniu ran ostrych, przewlekłych i ran urazowych oraz pooperacyjnych. Szczególne uznanie (i zarazem rozgłos) zyskała z uwagi na skuteczność leczenia trudno gojących się ran przewlekłych.
Inne nazwy terapii podciśnieniowej
Zasadniczą nazwą terapii podciśnieniowej będzie TNP (ang: Topical Negative Pressure wound therapy) lub NPWT (ang. Negative Pressure Wound Therapy). To oryginalne formy anglojęzyczne uznane na całym świecie. W bardziej potocznej nomenklaturze przyjmuje się funkcjonowanie terminu: terapia VAC - skrót od angielskiego Vaccum Assisted Closure. Bardziej spolszczonym terminem jest terapia Vacum (przez jedno "c"), a nawet "vakum".
Na czym polega terapia podciśnieniowa?
W przypadku podciśnieniowego leczenia ran stosowany jest opatrunek podciśnieniowy lub sama pompa ssąca aplikująca podciśnienie. Ta druga sytuacja występuje bardzo sporadycznie.
Jak działa opatrunek próżniowy:
- Zadaniem opatrunku jest wytworzenie przestrzeni do podciśnienia.
- Zbiera on wysięk z powierzchni rany i transferuje go do drenu ssącego.
- Dzięki utrzymywaniu podciśnienia opatrunek szczelnie zamyka ranę, ale też nie przywiera do jej powierzchni, dzięki czemu proces ziarninowania nie jest zaburzany.
- Podciśnienie wspomaga wzrost komórek
Kiedy stosuje się terapię podciśnieniową
Pompy wraz z opatrunkami ciśnieniowymi stosowane są szeroko w warunkach szpitalnych, ale też ambulatoryjnych (gdy pacjent przychodzi na badania lub zabiegi, ale opatrunek stale funkcjonuje na jego ciele). Problemem nie jest też stosowanie terapii podciśnieniowej u pacjentów leżących oraz mobilnych.
Wcześniej pisaliśmy już, że może być stosowana w przypadku ran ostrych oraz przewlekłych.
Ponadto terapia rekomendowana jest:
- podczas zakażenia rany,
- przy rozejściu brzegów rany,
- szczególnie polecana do leczenia trudno gojących ran - np. tam gdzie istniejące metody leczenia nie przynoszą pożądanych rezultatów,
- do leczenia owrzodzeń, ran zespołu stopy cukrzycowej, odleżyn.
Pytanie: Czy terapię NPWT można zastosować do leczenia przewlekłych owrzodzeń żylnych?
- teoretycznie tak - czyli jeżeli nie ma do tego innych przeciwwskazań, o czym decyduje lekarz.
Co zaś powstrzymuje przed skorzystaniem z terapii? Przede wszystkim cena, która jest zaporowa dla części pacjentów - koszt zestawu opatrunków z pompą wynosi ok. 700 zł
W skrócie, terapia podciśnieniowa kiedy i jak:
Właściwie nie ma jednolitych zaleceń i sztywnych wskazań do stosowania terapii podciśnieniowej. Z pewnością warto z niej korzystać przy ranach trudniejszych, przewlekłych lub zagrożonych komplikacjami gojenia.
Jakie są atuty terapii podciśnieniowej
Metoda leczenia VAC nie wymaga częstej zmiany opatrunków.
- Czas wymiany wskazany jest precyzyjnie przez wskaźnik wypełnienia opatrunku. Należy je jednak zmieniać maksymalnie po 7 dniach stosowania.
- Ile trwa terapia VAC? - Wiele zależy od konkretnego przypadku - rozległości rany, komplikacji leczenia... Część przypadków zdecydowanie da się wyleczyć w terminie 14-16 dni. Lecz bardziej skomplikowane przypadki wymagają np. 36 dniowej terapii, do uzyskania negatywnych posiewów z rany.
- Ile kosztuje terapia podciśnieniowa? - podobnie jak powyżej możemy pozostać tu w strefie domniemań. Koszt leczenia ściśle zależy od przypadku. W niektórych ogłoszeniach czytamy, że pacjent będzie musiał zapłacić od 320 do 2200 zł, przy czym średnia cena terapii to 1200 zł.
- Z kolei koszt dla kliniki/szpitala jest relatywnie nieduży w porównaniu z innymi metodami leczenia, bo pacjent jest krócej hospitalizowany. Często niwelowany jest koszt powikłań, a cena samych opatrunków jest zbliżona do opatrunków specjalistycznych. Podkreślić należy, że zastosowanie podciśnieniowego leczenia ran mocno obniża potrzebny czas personelu, przeznaczany na pacjenta. A jest to stale niedoceniany argument, którego często nie widać w księgach rachunkowych.
Ten temat szerzej omawiamy w materiale pt. opatrunek podciśnieniowy
Terapia podciśnieniowa - przeciwwskazania
Głównym przeciwwskazaniem do zastosowania terapii ujemnego ciśnienia jest krwawienie z rany lub bardzo duże ryzyko jego wystąpienia. Ma to szczególne znaczenie gdy pod powierzchnią rany znajdują się duże naczynia.
Ponadto, jak mówi dr Tomasz Banasiewicz w rozmowie z Moniką Majewską, częstymi przeciwwskazaniami są:
- choroby nowotworowe
- niezidentyfikowane przetoki
- zapalenia kości lub tkanek głębszych
Zobaczcie Państwo, jak udało się wykonać zabiegi mimo przeciwwskazań:
https://forumleczeniaran.pl/jakie-sa-wskazania-i-przeciwwskazania-do-stosowania-terapii-podcisnieniowej-w-leczeniu-ran/
Dodajmy jeszcze, że terapia podciśnieniowa jest stosunkowo młodą dziedziną i obecnie literatura nie wskazuje licznych skutków ubocznych.
Opinie skuteczności podciśnieniowego leczenia ran
Metoda leczenia ujemnego ciśnienia może wydawać się złotym środkiem na wiele rodzajów ran. Niemniej należy nadal pamiętać o skuteczności innych, mniej radykalnych metod leczenia ran, szczególnie gdy podciśnienie nie jest potrzebne. Zachęcamy do zapoznania się z naszymi poradnikami odnośnie nowoczesnych opatrunków, w tym opatrunków systemu wilgotnego
Szersze omówienia na temat skuteczności znajdziecie Państwo m.in. w tych artykułach:
- https://pulsmedycyny.pl/terapia-podcisnieniowa-zloty-srodek-w-leczeniu-powiklanych-i-trudno-gojacych-sie-ran-994790
- https://journals.viamedica.pl/renal_disease_and_transplant/article/view/45583/37359
- https://evereth.home.pl/archiwum-pdf/lr/2012/4/1.pdf
Zastosowania terapii podciśnieniowej z pewnością ma sens przy ranach trudnych, zainfekowanych, które trzeba w miarę szybko wyprowadzić.
Terapii podciśnieniowej nie da się zastosować do ran o dużym obszarze - w takich przypadkach nadal niezbędna będzie interwencja chirurgiczna i wspomaganie środkami miejscowymi.
Jakie zatem polecamy inne środki uzupełniające proces leczenia? Oto podstawowe 5 artykułów które pozwolą Państwu zgłębić cały proces.

Renasys - G Soft Port zestaw duży
Zestaw opatrunkowy wspomagający podciśnieniową terapię leczenia ran. REF: 66800935

Renasys - G Soft Port zestaw mały
Zestaw opatrunkowy wspomagający podciśnieniową terapię leczenia ran. REF: 66800933

Renasys - G Soft Port zestaw średni
Zestaw opatrunkowy wspomagający podciśnieniową terapię leczenia ran. REF: 66800934

Renasys Touch Zbiornik - 300 ml
Matowy zbiornik przeznaczony do urządzenia Renasys Touch. REF: 66801273
