Darmowa dostawa od 500,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
( ilość produktów: 22 )

Cif, Omo, Domestos

Produkty renomowanych firm, tj. Cif, OMO, Domestos do czyszczenia zabrudzonych powierzchni.

Dezynfekcja w toaletach
3 kroki utrzymania czystości

mycie toaletPrawidłowa dezynfekcja i czyszczenie toalet w miejscu publicznym to obowiązek każdego zarządcy budynku, który takie miejsca udostępnienia.

Zobacz środki do mycia i czyszczenia łazienek / sanitariatów

Czyszczenie i dezynfekcja toalet w miejscach publicznych

Toalety w lokalach, na dworcu kolejowym, stacji benzynowej lub wc miejskie są objęte szczegółowymi wymogami i czynnościami, które przy odpowiednim ułożeniu pracy nie muszą być uciążliwe i pracochłonne.

Rekomendujemy korzystanie ze środków specjalistycznych, dzięki czemu pracownicy znacznie szybciej wykonują powierzone im obowiązki. A warto podkreślić, że to ich czas jest jednym z najwyższych kosztów w przedsiębiorstwie.

W tym krótkim poradniku wskażemy Państwu dobre praktyki, podsuniemy wydajne preparaty, a także omówimy poszczególne wymagania.

Wymagania dotyczące toalet publicznych oraz utrzymania ich czystości zależą od typu obiektu.

 

Szczegóły opisane są w rozporządzeniu ministra infrastruktury z 12 IV 2002 r.

Dodajmy jeszcze, że każdy Sanepid w pewnym zakresie wydaje indywidualne polecenia, choć wszystkie są zgodne z kanonem utrzymania higieny. Jak zatem, właściciele rozmaitych obiektów powinni przygotować higienę w toaletach?

1.

Sanepid sugeruje, aby w miejscach ogólnie dostępnych w toaletach publicznych zawiesić formularz kontroli toalet (pobierz wzór) i regularnie go uzupełniać.

2.

Innym dokumentem jest plan higieny obiektu. Jeżeli obowiązuje w danym zakładzie pracy wyjaśnione są w nim procedury czyszczenia danych miejsc: 

 • Częstotliwość sprzątania
 • Zakres sprzątania
 • W jaki sposób sprzątać
 • A także jakich środków do tego używać

Krótko mówiąc, plan higieny zawiera ważne informacje dotyczące tego jakie powierzchnie, jak często oraz jakimi środkami pracownicy są zobowiązani sprzątać i dezynfekować. Poniżej możecie Państwo przejść do działu z naszymi wzorami planów higieny. Warto jednak podkreślić, że plany można kopiować, albo modyfikować do własnych potrzeb.

Zobacz nasze plany higieny

W toaletach powinno się dezynfekować trzy zasadnicze obszary, z różną częstotliwością:

 1. Muszle klozetowe – bardzo często, harmonogram do ustalenia we własnym zakresie wg ilości osób korzystających z łazienki. Zalecana dezynfekcja raz na 10-20 osób.
 2. Dezynfekcja zlewu i ubikacji (poza muszlą) – przynajmniej raz na 6 godzin w przypadku toalet publicznych
 3. Dezynfekcja podłogi w toalecie – przynajmniej raz na 24 godziny w toaletach publicznych – dokonuje się jej jednocześnie z myciem podłogi, jeżeli zastosowany będzie preparat do jednoczesnego mycia i dezynfekcji.

Obszar toalety jest w całości uznawany za obszar wysokiego ryzyka – bezwzględnie dezynfekuje się całe otoczenie muszli klozetowej.

Największym wrogiem czystości w toalecie jest rozbryzg cząstek podczas spłukiwania i z tego powodu firmy sprzątające często korzystają z wózka i zaraz po umyciu ubikacji dezynfekują podłogę.

Jak wygląda dezynfekcja toalety

Drobnoustrojów nie widać, a toaleta i szczególnie okolice ubikacji uznawane są zawsze za miejsce o wysokim stopniu ryzyka.

Pracownicy powinni bezwzględnie pracować tam w rękawiczkach ochronnych.

Opracowaliśmy ten poradnik, abyście mogli Państwo łatwo i skutecznie eliminować wiele zagrożeń jednocześnie. Dlatego należy podkreślić że:

Kluczem utrzymania czystości w toalecie jest zapobieganie osadzania się nalotów szkodliwych dla powierzchni toalety.

Będzie to osadzający się kamień i tworzenie się biofilmu bakteryjnego.

Z tego powodu zalecamy wykorzystywać środki kwasowe, albo oparte o chlor. Należy wybrać jeden typ z tych dwóch środków i nigdy ich nie mieszać podczas pracy, gdyż w połączeniu wydzielają silnie trujące lotne związki.

Środki kwasowe:

Środek chlorowy:

Szczegółowy opis działania

Kompletną listę środków zebraliśmy w dziale mycie łazienki

 

Muszla sedesowa, deska oraz jej elementy

Ten obszar wymaga szczególnej uwagi, ponieważ to tutaj namnaża się najwięcej wirusów oraz bakterii, również tych groźnych z grupy paciorkowców, czy gronkowców. Ważne, by poza samym wnętrzem sedesu zająć się też mniej oczywistymi elementami takimi jak:

 • spłuczka
 • zbiornik wody
 • dyspenser papieru toaletowego
 • dyspenser jednorazowych podkładek
 • wieszak na torbę / ubranie

Na tych elementach również zbierają się bakterie, które nietrudno przenieść dalej, w okolicę umywalki lub na klamkę drzwi wyjściowych.

Jeżeli chcecie Państwo zaoszczędzić na płynach do mycia rąk dla gości, nie tracąc jednocześnie na jakości mydła, polecamy wykorzystanie mydła w pianie. Mydło w pianie jest efektywniejsze, bo z tej samej ilości preparatu uzyskuje się średnio 40% więcej końcowego produktu.

Umywalka, bateria i okolice

Umywalka, bateria, dozownik mydła, lustro, podajnik ręczników to kolejne obszary, o których należy pamiętać.

Umywalkę warto potraktować płynem usuwającym osady mydła oraz osady kamienne. Odpowiedni będzie ten sam preparat kwasowy, stosowany do muszli klozetowej.

Z kolei inne wymienione elementy podlegają myciu. Lista odpowiednich środków dostępna jest w dziale mycie toalet, albo w szerszym dziale mycie łazienek i sanitariatów. Zobacz też opracowaną przez nas procedurę mycia i dezynfekcji pomieszczeń sanitarnych

 

Dezynfekcja ścian i podłóg

Może zdarzyć się tak, że ogólnie dostępna toaleta ma prysznic lub brodzik (np. w portach żeglugi). Należy wtedy wziąć pod uwagę, że woda z natrysku może z łatwością znaleźć się na umywalce, blacie czy na muszli sedesowej. Bez problemu przenosi ona bakterie na ściany, przez co także i one wymagają dezynfekcji. Poza tym, osoby odwiedzające toaletę opierają się o ściany, a dzieci dotykają wszystkiego dookoła.

Do dezynfekcji ścian i podłóg stosuje się zwykle te same preparaty.

Polecamy:

Linia profesjonalnych preparatów:

Mediclean MC 110 Floor Clean 5 L

47,97 zł brutto / szt.

Taski Jontec Asset 5 L

60,27 zł brutto / szt.

Pozwala mycie podłóg zabezpieczonych i niezabezpieczonych

Taski Jontec 300 5 L.

57,81 zł brutto / szt.

Linia CIF:
 

Cif Professional Oxygel Ocean 5 L.

47,97 zł brutto / szt.


Cif All Purpose Cleaner Lemon Fresh 5 L.

40,59 zł brutto / szt.

 
Preparaty zapachowe:
 

Good Sense Floral 5 L.

107,99 zł brutto / szt.


Good Sense Breakdown 5 L.

165,00 zł brutto / szt.

Usuwa nieprzyjemne zapachy

 

 

Lista środków do utrzymania czystości toalet:

Udrażnianie rur:

Czyszczenie muszli klozetowych - preparaty chlorowe:

Mycie i odkamienianie toalety - preparaty kwasowe:

To środki zapobiegające powstawaniu osadu kamiennego w toalecie.

Uwaga! Środków kwasowych nie należy łączyć z preparatami chlorowymi. W ich połączeniu wydziela się lotny chlor, szkodliwy dla zdrowia.

Kostka toaletowa

Usuwanie kamienia wapiennego, osadów mydła i innych zabrudzeń z powierzchni łazienki

Usuwanie pleśni z fug

Czyszczenie urządzeń sanitarnych w łazienkach

Dezynfekcja deski klozetowej

 

pixelpixelpixelpixelpixel