Opatrunki indywidualne
Opatrunki indywidualne przeznaczone są do opatrywania ran postrzałowych, a także tamowania obfitego krwawienia spowodowanego różnymi urazami w wypadkach lub na polu walki.
W naszej ofercie dostępne są trzy rodzaje opatrunków indywidualnych.
Opatrunek indywidualny G 10 x 12 cm. - Matopat
Kompres nieprzylepiający się do ran.
Opatrunek indywidualny M 8 x 10 cm - Matopat
Kompres nieprzylepiający się do ran.
Opatrunek indywidualny typu W Wodoszczelny (duży) - Matopat
Wojskowy opatrunek wodoszczelny. Zaraz po wyjęciu z opakowania gotowy do nałożenia na ranę.
Opatrunek indywidualny typu W składa się z dwóch tamponów chłonnych o wysokich właściwościach absorpcyjnych. Są one połączone z długim bandażem mocującym opatrunek. Dodatkowo znajduje się drugi bandaż pozwala dodatkowo zabezpieczyć opatrunek i regulować ułożenie całości.
Opatrunki zawierające dwa tampony pozwalają na dobre zabezpieczenie jednej rany lub jednoczesne zabezpieczenie dwóch ran z wykorzystaniem tego samego opatrunku.
Tego typu opatrunki służą przede wszystkim do tamowania obfitych krwawień.
Opatrunek typu W jest jednym z najpopularniejszych tego typu produktów, sprzedawany w wodoszczelnych, hermetycznych opakowaniach.
Przeznaczony jest do opatrywania ran postrzałowych oraz ran urazowych.
Obecnie opatrunki indywidualne są często wypierane przez inne skuteczniejsze opatrunki taktyczne, czy środki hemostatyczne. Choć nadal znajdują miejsce niemal w każdej apteczce wojskowej.
Nazwa opatrunki indywidualne spokojnie jeszcze ze starej nomenklatury kiedy opracowano system chowania opatrunków poszczególnych członków służb mundurowych - wojska, policji, straży pożarnej, straży granicznej, a także marynarzy.
Każdy produkty zawiera jałowy opatrunek. Nie wszędzie jednak znajdziemy bandaż elastyczny do wspomagania mocowania.
Przeznaczenie opatrunków indywidualnych
Odpowiednie środki opatrunkowe mają szczególne znaczenie w terenie, blisko miejsca wypadku. Dlatego powinny być indywidualnie dostosowane do każdej apteczki.
Opatrunki indywidualne są uniwersalnym środkiem do zaopatrywania różnego rodzaju ran, zaraz na miejscu zdarzenia.
Opatrunek indywidualny jest zaprojektowany z myślą o zatamowaniu ciężkiego krwawienia, na przykład spowodowanego ranami postrzałowymi, przekłuciami, ranami odniesionymi w wypadkach.
Każdy opatrunek indywidualny opatrunek składa się z bandaża i chłonnej gazy
W zależności od rodzaju opatrunku może zawierać arkusz folii poliuretanowej, która uszczelnia ranę. Pomaga to chronić przed zarazkami i zanieczyszczeniami, które mogą powodować infekcje.
Poszczególne opatrunki są przeznaczone do stosowania jak najszybciej po wystąpieniu rany. Są małe, dzięki czemu można przechowywać je nawet w najmniejszych apteczkach.
Szybkie i prawidłowe zatrzymanie krwotoku jest kluczowe. Niemniej opatrunek indywidualny nie zawsze będzie działaniem pierwszorzędnym - w przypadku nagłych wypadków, uszkodzeń kończyn lepsza może być opaska zaciskowa (zwana stazą). Następnie gdy staza ustabilizuje utratę krwi, można zatamować rany opatrunkiem - z kolei ratownik medyczny podejmuje decyzję, czy stazę można zdjąć, czy należy ją zostawić.
Bandaż opatrunków indywidualnych stanowi barierę, aby pomóc uszczelnić ranę i uchronić przed kontaminacją.
W dalszym postępowaniu istotne jest aby przeprowadzić oględziny rany. Kompleksowy proces opisujemy w strategii doboru opatrunku do ran TIMERS
Ważne jest, aby upewnić się, że rana została oczyszczona przed nałożeniem opatrunku.
Zastosowanie elastycznego bandaża jako opaski uciskowej jest szczególnie ważne dla kontrolowania krwawienia w przypadku nagłego urazu.
Po prawidłowym i szczelnym umieszczeniu wokół kończyny wspomaga zatamować wyciek krwi i wspomóc proces krzepnięcia. Warto też wspomnieć tu o opatrunkach hemostatycznych, które znacznie ten proces przyspieszają.