Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Do tańszej wysyłki brakuje Ci:250 zł,
a do darmowej:450,00 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Opatrunek na oparzenia - ceny produktów i metody stosowania profesjonalnego

Przedstawiamy najważniejsze argumenty przemawiające za stosowaniem opatrunków hydrożelowych podczas leczenia oparzeń.

W obliczu zagrożenia życia specjaliści nie przebierają w środkach. Stosowanie wody do leczenia ran oparzeniowych jest szybko wypierane przez hydrożele.

 

Atuty opatrunków hydrożelowych stosowanych na oparzenia:

  • Hydrożel skutecznie wyciąga wysoką temperaturę z rany,
  • Już po 4 minutach od nałożenia schładza ciało do 36.6 stopni C,
  • Czas zaopatrywania jest krótki i nie wymaga dostępu do wody – jest to ważne w masowych wypadkach,
  • Nie ma ryzyka hipotermii,
  • Szybki czas reakcji nie pogłębia oparzenia,
  • Opatrunek hydrożelowy sprzyja leczeniu ran oparzeniowych oraz chroni ranę przed skażeniem,
  • Szybkie reagowanie Ratowników na miejscu wypadku zwiększa szanse przeżycia poparzonego o 43% wg Tomasza Castnera (zob. przypisy).
  • Podczas leczenia ran tworzą wilgotne środowisko, sprzyjające leczeniu

Oferta opatrunków na oparzenia:

Opatrunek na oparzenia BurnTec

Opatrunek hydrożelowy BurnTec w rozmiarach 5 x 5 cm i 10 x 10 cm. Najpowszechniejszy opatrunek na oparzenia

Produkowany w Polsce specjalistyczny opatrunek hydrożelowy stosowany w przypadku:

  • Oparzeń
  • Głębokich ran i otarć
  • Otwartych złamań
  • Owrzodzeń, ran chirurgicznych, skaleczeń itd.

Opatrunek cechuje się szybką aplikacją, dzięki czemu jest szczególnie ceniony wśród służb Ratowniczych. Chroni ranę przed zakażeniem i przyspiesza jej gojenie.

Opatrunek BurnTec nie uszkadza ziarniny przy odrywaniu, co jest szczególnie ważne podczas ran oparzeniowych. Zmiana opatrunku jest bezbolesna i zapobiega powstawaniu blizn przerostowych.

Kliknij w obrazek, aby zobaczyć cenę

 

Opatrunek na oparzenia Water-Jel

Opatrunek na oparzenia Waterj-Jel w różnych rozmiarach stosowanych zależnie od wielkości oparzenia.

To specjalistyczny opatrunek schładzający przeznaczony głównie do leczenia oparzeń. Większe rozmiary obejmują nawet 5% TBSA osób dorosłych i 15% TBSA dzieci. Zależnie od rozmiaru opatrunek nakłada się na różne części ciała. Do produktu załączono odpowiedni podkład.

Jako opatrunek na oparzenia należy dobierać rozmiar do przeznaczonego miejsca. Z tego powodu ma raczej zastosowanie w klinice, niż ambulansie.

Kliknij w obrazek, aby zobaczyć cenę

Opatrunki na oparzenia skuteczne zarówno w nagłych wypadkach, jak i w profesjonalnym leczeniu.

Skrajne temperatury zawsze wiążą się z obrażeniami skóry i nierzadko oznaczają problematyczne uszkodzenie tkanek. Popularnym sposobem radzenia sobie z oparzeniami jest ochładzanie zranionych miejsc. Chyba każdy jako dziecko spędził trochę czasu z poparzoną dłonią pod strumieniem zimnej wody. Po latach dowiadujemy się, że woda nie jest najlepszym sposobem, a bynajmniej nie powinno się jej stosować wobec rozległych ran oparzeniowych.

Patrząc z perspektywy medycznej wiemy, że schładzanie miejsca oparzenia zapobiega głębszej penetracji ciepła w skórę. Dlatego zabiegi ratunkowe polegają na „wyciąganiu” ciepła, w ten sposób, aby nie narazić tkanek na powtórne uszkodzenie. Jeżeli nie zastosuje się ochładzania, oparzenie drugiego stopnia może przekształcić się w oparzenie trzeciego stopnia i spowodować rozległe uszkodzenia narządów.

Dlaczego rekomenduje się stosowanie opatrunków hydrożelowych

Opatrunki hydrożelowe to jedne z najskuteczniejszych produktów w kategorii leczenia oparzeń. Podczas opatrywania poszkodowanych czas odgrywa kluczową rolę, dlatego nowatorskie i błyskawiczne metody są szczególnie pożądane. Aby przywrócić ciału temperaturę 36,6 stopni Celsjusza, opatrunek żelowy potrzebuje ok. 4 minut. Szczególnie cenne jest korzystanie z opatrunków tego typu, gdy na miejscu wypadku nie ma dostępu do wody, czy profesjonalnego sprzętu medycznego (rodem z Centrum Leczenia Oparzeń).

Jak działają opatrunki hydrożelowe

Ochłodzenie to skuteczny sposób na ograniczenie penetracji ciepła w głąb ciała. Opatrunek na oparzenia w  ten sposób zapobiega pogarszaniu stanu i wtórnym uszkodzeniom tkanek. Co ważne, tego typu środki zapewniają także znieczulenie, przynoszące ulgę pacjentom. Dzieje się tak, dlatego, że ciepło wydostaje się poza tkanki oraz w wyniku uwalniania mediatorów tkanek (np. tromboksany, prostaglandyny, leukotrieny). Bazą opatrunków hydrożelowych jest specjalny żel produkowany z połączenia 90-94% demineralizowanej, sterylnej wody ze składnikiem żelującym.

Podczas dużych wypadków, profesjonalnie określanych jako zdarzenia masowe, niezbędne jest stosowanie błyskawicznych i niezawodnych metod. Dlatego z opatrunków hydrożelowych korzysta m.in. Ratownictwo medyczne i Straż pożarna. Pierwsza pomoc powinna mieć do dyspozycji różnego rozmiaru opatrunki na oparzenia.

Opatrunki hydrożelowe tworzą efektywną barierę przed infekcją rany i są przepuszczalne dla tlenu i leków, co skutecznie przyspiesza leczenie ran. Zależnie od rodzaju opatrunku (z klejem lub bez kleju) charakteryzują się dobrą adhezją do zdrowej skóry i rany bez tendencji do bolesnego przywierania. Zmiana opatrunku jest łagodna i atraumatyczna dla pacjenta. Nie uszkadza młodego, narastającego naskórka. Wraz ze zmienianym opatrunkiem z rany usuwane są wydzieliny oraz martwe tkanki.

Z czego produkuje się opatrunki hydrożelowe?

Opatrunki hydrożelowe produkowane są z wodnej kompozycji naturalnych i syntetycznych polimerów. Mogą występować w formie płynnej i stabilnej. Dostępny u nas opatrunek na oparzenia BurnTec występuje w postaci stabilnego hydrożelu (nie każdy opatrunek hydrożelowy wykazuje stabilność na ciele). Nowoczesne wersje opatrunków hydrożelowych są usztywniane płatem włókniny, a także mają bardziej stałą konsystencję. Dzięki temu równomiernie rozkładają się po powierzchni ciała poszkodowanego zapewniając odpowiednie leczenie rany oparzeniowej na całej powierzchni.

Niektóre z opatrunków tego typu wykonuje się z pianki poliuretanowej (materiału nośnego), odrobinę mniej wytrzymałej od poliestru. Wadą takiego rozwiązania jest duży nacisk, który powoduje szybsze zużycie żelu w opatrunku i może być uciążliwy dla mocno poszkodowanego pacjenta. Zbyt duży nacisk może przyczyniać się do wyciśnięcia żelu na powierzchnię opatrunku.

Czym różni się schładzanie wodą od stosowania opatrunków hydrożelowych i dlaczego nie rekomenduje się tej metody przy uciążliwych oparzeniach

Jak już wspomnieliśmy, kluczem do skuteczności opatrywania jest właściwe chłodzenie. Chodzi o to, by w jak najkrótszym czasie wyciągnąć wysoką temperaturę (80 oC), ograniczyć zjawisko hipotermii i nie dopuścić do pogłębienia oparzenia. Określenie "najszybciej" nie do końca odpowiada metodom schładzania z wykorzystaniem wody. Przede wszystkim schładzanie wodą może trwać ok 15-20 minut i jest niewłaściwe wobec oparzeń powyżej 10% TBSA, ponieważ potrzebne są duże ilości zimnej wody. Stosowanie dużych ilości zimnej wody jako czynnika chłodzącego może doprowadzić do nagłego spadku temperatury ciała pacjenta. Problem polega na tym, że trudno wtedy się kontroluje temperaturę ciała poszkodowanego. Innymi słowy, dochodzi do zbędnego oziębienia, a nawet szoku termicznego.

Opatrunki hydrożelowe vs. schładzanie wodą. Porównanie obu metod schładzania:

Profesjonalna pierwsza pomoc odbywa się jedynie z wykorzystaniem opatrunków - zarówno z przyczyn praktycznych, jak i leczniczych.

Obie metody mają swoich zwolenników. Wady schładzania oparzeń wodą opisaliśmy już powyżej, ale dodać warto, że metoda ta może być szkodliwa dla różnego rodzaju wrażliwych pacjentów - osoby starsze, niemowlęta, pacjentów z urazami lub po przebytych operacjach. W przypadku tych grup pacjentów schładzanie oparzeń należy przeprowadzać bardzo ostrożnie i ze stałym monitorowaniem funkcji życiowych oraz pod kontrolą temperatury ciała. Woda może także utrudniać gojenie się ran. Problemów tych nie ma z opatrunkami hydrożelowymi.

Dla zespołu medycznego udzielającego pierwszej pomocy problematyczne będą oparzenia twarzy i możliwe w konsekwencji oparzenia dróg oddechowych. Założenie opatrunku na oparzenia w formie stabilnego żelu pozwala schłodzić ranę oparzeniową i zmniejszyć uczucie bólu (co zdarza się przy małych oparzeniach). Jednocześnie można dokonać tego na miejscu zdarzenia, co jest szczególnie ważne, bo zmniejsza się ryzyko powikłań. Warto wiedzieć również, że hydrożele są skuteczne na oparzenia twarzy i klatki piersiowej, bo zapobiegają dostaniu się środka schładzającego do dróg oddechowych.

Ponadto opatrunki hydrożelowe służą do opatrywania ran w systemie wilgotnym przyspieszając gojenie przez ziarninowanie. Oprócz oparzeń stosuje się też na:

  • owrzodzenia,
  • odleżyny,
  • zespół stopy cukrzycowej,
  • miejsca po pobraniu przeszczepów skórnych,
  • otarcia,
  • inne rany, które można potraktować hydrożelem.

Podsumowując:

Schładzanie wodą

 

Schładzanie opatrunkiem hydrożelowym

 

  • Wymaga dostępu do wody
  • Duże opatrunki na oparzenia zajmują sporo miejsca i są ciężkie. Zalecamy kupować opatrunki wysokiej jakości, które równomiernie rozkładają hydrożel na powierzchni ciała pacjenta
  • 15-20 minut aplikacji wody o temperaturze 15 oC
  • Szybka aplikacja, opatrunek wyciąga temperaturę w 4 - 6 minut zależnie od produktu. Szybkie zaopatrzenie rany zmniejsza ryzyko powikłań i uszkodzenia tkanek
  • Nieskuteczne w przypadku oparzeń powyżej 10% TBSA
  • Skuteczne wobec dużych oparzeń
  • Nie wspomaga leczenia rany
  • Wspomaga leczenie rany
  • Grozi obniżeniem temperatury ciała pacjenta i hipotermią
  • Obniża temperaturę oparzeń do 36,6 oC
  • Nieskuteczne wobec oparzeń w okolicach dróg oddechowych
  • Skutecznie stosowana metoda wobec oparzeń dróg oddechowych i twarzy

 

Poniżej załączamy jeszcze tabelę redukcji temperatury przez opatrunki stosowane na oparzenia:

Czas od aplikacji opatrunku Temperatura w ranie
Założenie opatrunku 80,5 °C
po 30 sekundach 78,4 °C
po 1 minucie 71,2 °C
po 2 minutach 52,1 °C
po 3 minutach 44,7 °C
po 4 minutach 36,6 °C

Procedura postępowania przy osobie oparzonej:

Opatrunki na oparzenia są łatwe w transporcie i zaprojektowane tak, by maksymalnie ułatwić aplikację. Mimo tego, podczas ich używania należy zastosować się do rutynowej procedury opatrywania oparzeń:

  1. Zdjąć odzież z okolicy oparzonej – ekspozycja wszystkich ran oparzeniowych,
  2. Ocenić powierzchnię oparzoną (TBSA) - zgodnie z regułą dziewiątek lub tablic,
  3. Zdjąć biżuterię, wszystkie pierścionki, obrączki, bransoletki, zegarki, gdyż może się to okazać później niemożliwe, ze względu na obrzęki. W konsekwencji obrzęk może prowadzić do niedokrwienia, a zdjęcie odzieży będzie natenczas bardzo trudne i nie ułatwi gojenia ran,
  4. Schłodzić ranę wedle jednego z dwóch sposobów:
    1. opatrunkiem hydrożelowym. Zależnie od zastosowanego opatrunku należy użyć plastra / opatrunku wtórnego trzymającego opatrunek hydrożelowy. Hydrożel przywraca ciału temperaturę 36,6 stopni C w 4 minuty,
    2. chłodną wodą bieżącą w temperaturze ok. 15 oC przez minimum 15 – 20 minut. Warunkiem do chłodzenia wodą są najczęściej niewielkie oparzenia maksymalnie II stopnia.
  5. Po opatrzeniu należy zapewnić poszkodowanemu komfort cieplny - okryć folią lub kocem ratunkowym,
  6. Następnie jak najszybciej musimy usunąć ubranie przesiąknięte gorącym płynem bądź parą, bez odrywania na siłę rzeczy przylepionych do skóry lub w nią wtopionych. Atutem opatrunków hydrożelowych jest odbarczenie ratownika od schładzania wodą, dzięki czemu tuż po nałożeniu opatrunku można przystąpić do zdejmowania odzieży.

Uwaga, optymalny czas transportu chorego do Centrum Leczenia Oparzeń (CLO) to 2 godziny.

Dokumentacja medyczna chorego powinna zawierać wstępną ocenę powierzchni, głębokości oparzenia, a także ryzyko oparzenia dróg oddechowych. Dodatkowo należy zebrać dane dotyczące okoliczności urazu, chorób współistniejących i uczuleń na leki.


 

Polecane produkty:

  • Opatrunek hydrożelowy Suprasorb G stosowany na owrzodzenia, odleżyny, rany chirurgiczne i poważniejsze otarcia lub skaleczenia. Zaleca się go również stosować do leczenia głębokich ran.

Suprasorb G żel

 

  • Prontosan żel - sterylny środek do odkażania ran, który nie wykazuje działania cytotoksycznego. Odpowiedni do odkażania oparzeń podczas pierwszej pomocy i dalej w procesie leczenia.

Prontosan Żel

 

Zdjęcia są własnością OSS sp. z o.o.


Teksty uzupełniające wiedzę na temat opatrunków:

Polecamy: plastry na oparzenia

Zobacz także opatrunki chłodzące lub rozgrzewające

 

Źródła: Pisząc tekst wsparliśmy się wytycznymi wg ABA, EBA i ANZBA,oraz publikacjami: Castner Th., Bayerl E. (2000) Temperature monitoring in the cooling of burns. Rettungsdienst 23 Monitoring of Temperature while Cooling Burn Injuries Rescue Service No: 1-23/2000

Tekst przygotowany przez pracowników OSS sp. z o.o we współpracy z ratownikami medycznymi z Gdańska. Dziękujemy.

f Polub nas na facebooku i bądź na bieżąco Wymieniaj punkty na nagrody

 

Podziel się swoim komentarzem z innymi
pixelpixelpixelpixelpixel