Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Do tańszej wysyłki brakuje Ci:250 zł,
a do darmowej:
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Podkłady higieniczne na łóżko - oferta, poradnik zakupowy i informacje o użytkowaniu

Oferujemy dwa zasadnicze rodzaje podkładów jakości medycznej:

 • Podkłady jednorazowe
 • Podkłady wielorazowe, wodoodporne

Rozmiar podkładu należy dobrać zależnie od wielkości materaca lub siedziska. Informacje pomocnicze znajdziecie Państwo pod produktami.

( ilość produktów: 65 )

Podkłady higieniczne na łóżko

Podkłady higieniczne na łóżko służą do utrzymania czystości materaca.

Zazwyczaj są to miękkie, absorbujące materiały, które można położyć na materacu lub siedzisku aby chronić go przed zabrudzeniem i wilgocią powstałą podczas długotrwałego leczenia osoby chorej lub seniora. Podkłady na łóżko (albo prześcieradła medyczne) mogą być jednorazowe lub wielokrotnego użytku, w zależności od ich przeznaczenia.

Dlaczego podkłady na łóżko są ważne, szczególnie dla osób starszych?

Osoby starsze, zwłaszcza te z problemami zdrowotnymi, często wymagają pomocy w zakresie higieny osobistej. Zabezpieczenie materaca pomaga w utrzymaniu czystości ciała pacjenta obłożnie chorego, całego łóżka i zminimalizowaniu ryzyka infekcji u personelu. Ponadto, podkłady zabezpieczające mogą pomóc w zapobieganiu odleżynom, które często występują u osób starszych z ograniczoną ruchliwością. Korzystanie z podkładów na łóżko może również ułatwić opiekę nad osobami chorymi i starszymi, a także zmniejszyć obciążenie pielęgniarskie. Bowiem pranie materacy jest często nieosiągalne w warunkach leczenia.

Rodzaje podkładów na łóżko

Kategoria podkładów higieniczne zawiera różne rodzaje produktów, w zależności od ich przeznaczenia i sposobu użytkowania. Wyróżniamy dwa zasadnicze rodzaje podkładów na łóżko:

 1. Podkłady jednorazowe na łóżko - to podkłady przeznaczone do jednorazowego użytku, sprzedawane w rolkach lub kostkach. Po użyciu należy bezpiecznie je zutylizować. Zazwyczaj wykonane są z flizeliny, a podkład nieprzemakalny będzie dodatkowo zabezpieczony folią. Wykonuje się je także z odmian celulozy. Są to idealne rozwiązania w sytuacjach, gdy potrzebujemy szybko i łatwo zapewnić higienę i ochronę przed wilgocią. Tego typu materiały charakteryzują się dobrą przepuszczalnością powietrza, dzięki czemu skóra pacjenta nie odparza się tak, jak w przypadku podkładów wodoodpornych wielokrotnego użytku.

 2. Podkłady wielokrotnego użytku na łóżko - to podkłady, które można prać z wykorzystaniem środków do dezynfekcji i wielokrotnie wykorzystywać. Zazwyczaj wykonane są z tkanin, które są łatwe w praniu (i odporne na wysokie temperatury do 95 stopni C) oraz suszeniu. Są to droższe rozwiązania niż podkłady jednorazowe, ale ich koszt jest wyrównywany przez długi okres użytkowania.

Dlaczego warto wykorzystywać podkłady medyczne na łóżko

Oferowane przez nas produkty spełniają określone normy jakościowe i są przeznaczone do użytku medycznego. Ich jakość jest lepsza niż podkładów konsumenckich, dlatego najlepiej kupować podkłady renomowanych medycznie producentów. Zwykle łatwiej jest dostać je w sklepach medycznych (także i w naszym sklepie). Podkłady medyczne są szczególnie ważne w przypadku osób z problemami zdrowotnymi, takimi jak nietrzymanie moczu czy odleżyny.

 

Tematy pokrewne:

pielęgnacja cewnika moczowego

Cechy dobrego podkładu

Należy rozważyć poniższe cechy podkładów zgodnie z ich przeznaczeniem.

 • Nieprzemakalność
 • Oddychalność
 • Dobra absorpcja wilgoci
 • Wygoda użytkowania
 • Odpowiednia wielkość

Wybierając podkład na łóżko, warto zwrócić uwagę na kilka ważnych cech, które wpłyną na jego funkcjonalność i komfort użytkowania. Poniżej przedstawiamy pięć najważniejszych cech dobrego podkładu na łóżko:

 1. Nieprzemakalność - jest cechą determinującą wybór pomiędzy produktami wielokrotnego użytku, a wyrobami w rolkach. Podkłady nieprzemakalne na łóżko chronią materac przed wilgocią, co jest szczególnie ważne w przypadku osób z nietrzymaniem moczu lub innych problemów zdrowotnych. Podkład powinien być w stanie zatrzymać całą wilgoć, aby nie dostała się do materaca. Z kolei częściowa wodoodporność (czytaj dalej o absorpcji wilgoci) będzie ważna, jeżeli istnieje ryzyko wysięku lub krwawienia podczas zabiegu. 

 2. Oddychalność - ważną cechą podkładu na łóżko jest jego oddychalność. Podkład powinien być wykonany z materiałów, które pozwalają na przepływ powietrza, aby zminimalizować powstawanie odparzeń lub infekcji skóry.

 3. Dobra absorpcja wilgoci w podkładach w rolce- podkład  powinien również charakteryzować się dobrą absorpcją wilgoci. Powinien wchłaniać wilgoć szybko i skutecznie, aby utrzymać łóżko suche i czyste.

 4. Wygoda użytkowania - dobry podkład powinien być wygodny w użytkowaniu przez personel medyczny. Powinien być miękki i przyjemny w dotyku, nie powodując uczucia dyskomfortu podczas snu.  Ponadto nie może się zwijać i załamywać gdy jest to niepożądane. W przypadku osób z ograniczoną ruchliwością, warto zwrócić uwagę na łatwość zakładania i zdejmowania podkładu.

 5. Odpowiednia wielkość - ostatnią, ale równie ważną cechą podkładu na łóżko jest jego odpowiednia wielkość. Podkłady na siedziska i kozetki są zwykle mniejsze, dlatego wielorazowe podkłady na łóżko mają zwykle większe rozmiary, przypominają prześcieradła. Podkład powinien być dostosowany do rozmiaru materaca, aby idealnie pasował i nie przesuwał się podczas całodobowego leżenia.

Praktyczne zastosowanie podkładów na łóżko

Podkłady higieniczne na łóżko mają wiele praktycznych zastosowań, zwłaszcza w przypadku osób starszych lub chorych. Poniżej przedstawiamy trzy najczęściej spotykane zastosowania podkładów na łóżko:

 1. W leczeniu ran i odleżyn - podkłady na łóżko mogą być stosowane w celu zapobiegania odleżynom u osób, które mają ograniczoną ruchliwość i spędzają długie godziny w łóżku. Podkłady zwiększają komfort spania i zmniejszają ryzyko wystąpienia odleżyn poprzez odpowiednio miękką, oddychalną strukturę oraz pochłanianie potu i wydzielin ciała pacjenta. Dodatkowo, podkłady higieniczne mogą być stosowane w leczeniu ran przewlekłych, ponieważ oferują czyste środowisko zewnętrzne i mogą być codziennie wymieniane.

 2. W przypadku nietrzymania moczu u osób starszych - nietrzymanie moczu jest częstym problemem u seniorów. Podkłady higieniczne są wtedy niezbędne, aby zapobiec zabrudzeniu łóżka i materaca, a także zapewnić osobie starszej higienę i komfort. W tym przypadku stosuje się wielorazowe podkłady nieprzemakalne, aby zapobiec przeciekaniu wilgoci na materac.

 3. W hospicjum lub opiece domowej nad osobami chorymi i starszymi - podkłady na łóżko są często stosowane w opiece paliatywnej , także domowej. Mogą pomóc w utrzymaniu higieny i czystości w łóżku, a także zminimalizować ryzyko infekcji, co jest bardzo ważne na salach chorych. Podkłady higieniczne na łóżko są szczególnie przydatne w przypadku osób, które wymagają długoterminowej opieki, ponieważ ułatwiają pielęgnację i zmniejszają obciążenie opiekuna.

W przypadku wyjątkowo uciążliwych przypadków nietrzymania moczu, można stosować podkłady jednorazowe jako pierwszą, nieprzemakalną warstwę, a następnie na to położyć podkłady wielokrotnego użytku, które będą wymagać rzadszej wymiany i prania. To skuteczna forma zabezpieczenia łóżka lub siedziska.

Jak dbać o podkłady wielokrotnego użytku na łóżko?

Podkłady wielokrotnego użytku wymagają odpowiedniej prania zgodnie z wytycznymi producenta, zawartymi w ulotce produktu. Zachowuje to ich jakość oraz pozwala utrzymać odpowiednią higienę. Poniżej przedstawiamy trzy najważniejsze aspekty dbania o podkłady wielokrotnego użytku:

 1. Pranie i suszenie - przed praniem podkładów, należy sprawdzić etykietę producenta, aby dowiedzieć się, jakie są zalecane instrukcje prania. Zazwyczaj podkłady można prać w pralce w temperaturze od 60 do 90 stopni Celsjusza, z użyciem medycznych proszków do prania i dezynfekcji. Należy unikać stosowania płynów do płukania, ponieważ mogą one wpłynąć na jakość absorpcji wilgoci podkładu. Po praniu, podkłady należy suszyć w suszarce lub na zewnątrz, w zależności od instrukcji producenta.

 2. Przechowywanie - podkłady higieniczne na łóżko powinny być przechowywane w suchym i czystym miejscu. Nie powinny być narażone na wilgoć ani na działanie szkodliwych substancji. Przed użyciem należy sprawdzić podkład pod kątem uszkodzeń lub zniszczeń, aby uniknąć ryzyka przeciekania wilgoci na materac.

 3. Częstotliwość wymiany - częstotliwość wymiany podkładów zależy od ich stanu i użytkowania. Zazwyczaj podkłady należy wymieniać co kilka dni, zwłaszcza w przypadku osób z nietrzymaniem moczu lub innych problemów zdrowotnych. W przypadku osób zdrowych, podkłady można wymieniać rzadziej, np. co tydzień lub co dwa tygodnie.

W przypadku podkładów jednorazowych, należy pamiętać, że nie są one przeznaczone do ponownego użycia. Po użyciu, podkłady jednorazowe należy bezpiecznie utylizować, zgodnie z zaleceniami producenta i obowiązującymi przepisami dotyczącymi segregacji odpadów.

 

Podsumowanie

Podkłady higieniczne na łóżko to niezwykle ważny element opieki nad osobami starszymi lub chorymi. Dobrze dobrane i utrzymywane w czystości podkłady zapewniają komfort i higienę, a także chronią materac przed wilgocią i zabrudzeniem. Poniżej przedstawiamy najważniejsze informacje dotyczące podkładów na łóżko:

Dlaczego warto zainwestować w dobrej jakości podkłady na łóżko?

Dobrze wykonane podkłady na łóżko to inwestycja w komfort i higienę. Chronią one materac przed zabrudzeniem i wilgocią, co zapobiega powstawaniu odorów i bakterii. Dodatkowo, podkłady na łóżko pomagają w leczeniu ran, zapobieganiu odleżynom oraz zapewniają higienę osobom z nietrzymaniem moczu. Inwestycja w dobrej jakości podkłady na łóżko jest zatem niezbędna dla zapewnienia pełnej ochrony i komfortu.

Podsumowanie najważniejszych cech dobrego podkładu na łóżko

Dobry podkład na łóżko powinien być nieprzemakalny, oddychający, posiadać dobrą absorpcję wilgoci, być wygodny w użytkowaniu i mieć odpowiednią wielkość. W przypadku podkładów wielokrotnego użytku, należy pamiętać o odpowiednim praniu i suszeniu, przechowywaniu oraz wymianie zgodnie z zaleceniami producenta.

Wskazówki dotyczące zakupu i użytkowania

Przy zakupie podkładów na łóżko należy zwrócić uwagę na ich przeznaczenie oraz rodzaj użytkowania. Dla osób z nietrzymaniem moczu lub innych problemów zdrowotnych zaleca się stosowanie podkładów medycznych lub nieprzemakalnych. Podkłady jednorazowe są przeznaczone do jednorazowego użytku, podkłady wielokrotnego użytku natomiast można prać i wielokrotnie wykorzystywać. Przed praniem podkładów należy zapoznać się z instrukcjami producenta, aby uniknąć uszkodzeń i utraty właściwości higienicznych.

pixelpixelpixelpixel