Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Do tańszej wysyłki brakuje Ci:250 zł,
a do darmowej:
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Owrzodzenia stopy cukrzycowej - metody leczenia, opatrunki i środki

owrzodzenia stopy cukrzycowej

Konsekwencje owrzodzenia stopy cukrzycowej są liczne i nieleczone mogą prowadzić do poważnych powikłań, w tym infekcji, a nawet amputacji. Dodajmy, że na pewnym etapie życia nawet u 15% osób chorych na cukrzycę może dojść do owrzodzenia stopy cukrzycowej.

Z kolei ryzyko zakażenia jest bardzo poważną konsekwencją. Badania pokazują, że znacznie przyczynia się do amputacji stopy i z tego powodu należy skutecznie zapobiegać, a następnie zwalczać infekcje.

 Ważne jest, aby ustalić zindywidualizowany plan leczenia dla każdego pacjenta w oparciu o historię medyczną, stan i lokalizację rany. Do leczenia owrzodzeń stopy cukrzycowej nie można podchodzić schematycznie, choć klasyfikacje są bardzo pomocne w ustalaniu indywidualnych metod działania.

Celem leczenia owrzodzeń cukrzycowych jest:

 • zredukować ryzyko infekcji,
 • kontrolować ból i stan zapalny,
 • poprawić proces gojenia się rany,
 • ewentualnie utrzymanie mobilności pacjenta,
 • wspierać krążenie naczyniowe,
 • rozładować napięcie w kończynie
 • ewentualnie oczyścić ranę chirurgicznie

Głównymi przyczynami powstawiania owrzodzeń stopy cukrzycowej są:

 • neuropatia
 • niedostateczny dopływ krwi (niedokrwienie)

Neuropatia

Neuropatia jest najczęstszą przyczyną neuropatycznych owrzodzeń stopy cukrzycowej. Ten trwały stan jest spowodowany uszkodzeniem nerwów kończyn dolnych, prowadząc do utraty czucia. W związku z tym zwiększa się ryzyko przypadkowych obrażeń i urazów pacjenta.

Odpowiednia pielęgnacja stóp, uświadomienie pacjenta o ryzyku i specjalne obuwie są niezbędne do leczenia oraz profilaktyki.

Niedokrwienie - niedostateczny dopływ krwi

Niedokrwienie jest poważnym stanem, który może prowadzić do amputacji stopy. Jest to spowodowane zaburzeniami krążenia, często spowodowanymi miażdżycą lub zmniejszonym przepływem krwi do tkanek. Spadek przepływu krwi powoduje obniżenie tętna, co sprawia, że stopa staje się zimna i sina. To w konsekwencji prowadzi do martwicy tkanek, a następnie owrzodzenia. Niezbędna w procesie leczenia może okazać się chirurgia naczyniowa.

Zakażenie owrzodzenia stopy cukrzycowej - prewencja jest najważniejsza

Regularne oceny pacjentów z cukrzycą są niezbędne w celu wykrycia wszelkich potencjalnych infekcji i szybkiego działania w przypadku ich wystąpienia. Równie ważna jest tutaj prewencja zakażeń, dlatego należy dołożyć wszelkich starań aby uniknąć zakażenia owrzodzenia stopy cukrzycowej. Cukrzyca bowiem wpływa negatywnie na zdolność organizmu do zwalczania zakażeń.

Następujące środki są ważne w zapobieganiu i leczeniu owrzodzeń stopy cukrzycowej:

 • Właściwa kontrola poziomu cukru we krwi,
 • Staranna codzienna pielęgnacja stóp, aby zapobiec wysuszeniu i pękaniu skóry,
 •  Noszenie odpowiedniego obuwia, aby zmniejszyć ryzyko owrzodzeń i uszkodzeń stopy,
 • Regularnie sprawdzanie stopy pod kątem jakichkolwiek oznak uszkodzenia, zaczerwienienia, obrzęku lub pęcherzy.
 • Stosowanie opatrunków foliowych lub kremów barierowych na wczesne stany owrzodzenia (zaczerwienienia) oraz konsultacja z lekarzem w celu wyznaczenia metod leczenia już we wczesnym etapie   
 • Stosowanie specjalnych opatrunków na rany pomaga utrzymać ranę w czystości i wilgotności, a także zapobiega zakażeniom.
 • Nie należy również zapominać o środkach antyseptycznych, gdy już do owrzodzenia dojdzie
 • Rana powinna być regularnie kontrolowana pod kątem wystąpienia infekcji

Dalszy proces leczenia wybiega poza działania samodzielnego opiekuna. Niemniej każdy etap opieki nad pacjentem z cukrzycą powinien być konsultowany z lekarzem. Zalecamy Państwu zapoznać się z obszernymi materiałami edukacyjnymi na ten temat. Te kilka godzin lektury może zaoszczędzić setki godzin spędzonych na leczeniu!

Ważne jest również, aby wziąć pod uwagę inne czynniki, które mogą przyczyniać się do rozwoju owrzodzeń stopy cukrzycowej, takie jak słabe krążenie, palenie tytoniu i siedzący tryb życia. Czynniki te powinny być uwzględnione jako część ogólnego planu leczenia pacjenta.

Właściwe postępowanie i leczenie może pomóc w zapobieganiu amputacji i innych poważnych powikłań. Ważne jest, aby zwrócić się o pomoc medyczną, gdy tylko pojawią się jakiekolwiek oznaki infekcji lub inne problemy związane z owrzodzeniem.

środki wspomagające leczenie

Krem stosowany we wczesnej fazie owrzodzeń stopy cukrzycowej

Atrac Tain krem

Jest kremem specjalnie opracowanym z myślą o zapobieganiu skutkom neuropatii. Redukuje efekt suchej skóry i w konsekwencji zmniejsza ryzyko jej pęknięcia, a zatem przekształcenia się w owrzodzenie.

Środki przeciwdrobnoustrojowe do oczyszczania rany i działania antyseptycznego - przeciwko zakażeniu stopy cukrzycowej

Prontosan

Microdacyn60

Preparaty te przeznaczone są do przemywania ran w celu zapobiegania infekcji, oczyszczania ran. Powinny być stosowane przed każdym nałożeniem opatrunku. Oczyszczone łożysko ma istotny wpływ na zdolność działania środków opatrunkowych.

Opatrunki wspomagające leczenie owrzodzeń stopy cukrzycowej

Listę opatrunków wskazaliśmy w dziale Opatrunki na rany cukrzycowe

 • Nowoczesne metody leczenia ran opierają się na skutecznym działaniu środowiska wilgotnego, które przyspiesza gojenie i może zwalczyć utrudnione czynniki leczenia związane z cukrzycą.
 • Proponowane przez nas opatrunki charakteryzują się odpowiednią chłonnością - od małego do nawet dużego wysięku.
 • Do prewencji i leczenia infekcji w obrębie owrzodzenia stopy cukrzycowej polecane jest stosowanie opatrunków ze srebrem aktywnym - oznaczone są symbolem Ag. Polecamy tu opatrunki alginianowe, choć nadal warto pamiętać o tym, by opatrunki powinny być dobierane indywidualnie do rany.

Zobacz pozostałe polecane produkty na owrzodzenia stopy cukrzycowej:

Zapoznaj się dokładnie z opisem produkty przed jego użyciem. Są to środki przeznaczenia medycznego i powinny być stosowane przez specjalistów lub pod nadzorem lekarza.

( ilość produktów: 90 )

Bardziej kompleksowe materiały do leczenia owrzodzeń stopy cukrzycowej dostępne są na stronie Coloplast - polecamy Państwu lekturę

 

Bibliografia:

Zasady postępowania w cukrzycy. Zalecenia dla lekarzy POZ ? 2019 rok - Forum Medycyny Rodzinnej 2019; 13 (2): 45?94

pixelpixelpixelpixel