Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Do tańszej wysyłki brakuje Ci:250 zł,
a do darmowej:
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Opatrunek na owrzodzenia podudzi

Rany przewlekłe wymagają holistycznego leczenia, w którym dobór odpowiednich opatrunków jest bardzo ważną częścią całego procesu. Warto wiedzieć, że owrzodzenia podudzi stanowią aż 40% wszystkich rodzajów ran przewlekłych. Wśród nich wyróżnia się trzy najczęściej występujące owrzodzenia: żylne, tętnicze i mieszane.

Metody leczenia tego typu ran różnią się zależnie od indywidualnej sytuacji pacjenta, ale mogą obejmować terapię kompresyjną, specjalistyczne opatrunki na rany, oczyszczanie i interwencje chirurgiczne.

W tekście pod produktami opisujemy krótko przebieg wymienionych owrzodzeń oraz wskazujemy, jakie opatrunki dobierać do ich skutecznego leczenia.

Lista produktów przeznaczona jest dla personelu medycznego. Zakup i zastosowanie środków przez konsumentów powinno być konsultowane ze specjalistami.

( ilość produktów: 64 )

Opatrunki na owrzodzenia podudzi

 

Spis treści:

Trzy najczęściej występujące rodzaje owrzodzenia podudzi to:

 • żylne owrzodzenia podudzi (70%),
 • tętnicze owrzodzenia podudzi (10%),
 • mieszane, tętniczo-żylne owrzodzenia podudzi (10?15%).

Żylne owrzodzenia podudzi

Owrzodzenia żylne podudzi są częstym i poważnym schorzeniem spowodowanym upośledzeniem funkcji zastawki żylnej lub nieodpowiednim działaniem pompy mięśniowej łydki. Te schorzenia pozbawiają obszar nogi lub łydki wystarczającej ilości krwi niezbędnej do prawidłowego funkcjonowania w w konsekwencji gojenia. Może to prowadzić do wzrostu ciśnienia w żyłach, obrzęku i śmierci komórek w dotkniętym obszarze, powodując powstanie owrzodzenia.

Owrzodzenia żylne nóg często występują wokół łydki i zwykle charakteryzują się nieregularnym kształtem, brązowym przebarwieniem skóry otaczającej owrzodzenie, ale też właściwy dla nich jest prawidłowy puls w stopie. Ból jest częstym objawem i może być szczególnie uciążliwy w ciągu dnia.

Leczenie żylaków wiąże się z kompresoterapią - jest to jednak stadium w którym jeszcze nie pojawiły się owrzodzenia lub owrzodzenie jest mało zaawansowane.

Terapia kompresyjna obejmuje noszenie specjalnych pończoch uciskowych lub bandaży o odpowiedniej sile ucisku, aby wywierać nacisk na dotknięty obszar, co pomaga wyregulować ciśnienie, zmniejszyć ból i obrzęk. Terapia kompresyjna może również pomóc zmniejszyć ryzyko dalszych powikłań.

 

Przyczyny owrzodzeń żylnych

W przeciwieństwie do tętnic, naczynia żylne mają stosunkowo miękkie ściany, a ciśnienie krwi w nich jest niskie. Zastawki znajdujące się w ścianach tych naczyń pomagają zapobiegać cofaniu się krwi. Jednak gdy ulegną uszkodzeniu i/lub będą niewystarczająco funkcjonalne, może dojść do niewydolności żylnej.

W konsekwencji krew nie może płynąć prawidłowo i zaczyna stagnować się w nogach. Może to prowadzić do obrzęku kończyn dolnych i owrzodzeń.

Wszelkie małe uderzenia lub zadrapania mogą następnie prowadzić do mikrourazów, takich jak spontaniczne pęknięcia naskórka, dlatego pacjent jest szczególnie narażony. Rany te zwykle traktuje się jako przewlekłe, bo mają inny charakter powstania od ran ostrych i przede wszystkim leczy się je znacznie dłużej. W dodatku pacjent jest narażony na nawroty, jeśli nie zostaną podjęte środki zapobiegawcze.

Dlatego niezwykle ważne jest, aby dbać o naczynia żylne i upewnić się, że wszelkie problemy z nimi zostaną zauważone i rozwiązane tak szybko, jak to możliwe. Pomoże to zmniejszyć ryzyko dalszych uszkodzeń naczyń i związanych z nimi zastawek, a także pomoże utrzymać zdrowe nogi i skórę.

 

Objawy owrzodzeń żylnych

Najczęstszym objawem owrzodzenia żylnego jest pojawienie się zmian na skórze. Zmiany te mogą mieć różny wygląd, od zmian pojedynczych i punktowych do rozległych, obejmujących cały obwód goleni (podudzia). Skóra wokół zmian jest często przebarwiona i pogrubiona. Ranie może również towarzyszyć wysięk, który może być bardzo obfity.

Nieleczone owrzodzenie żylne może spowodować poważne powikłania, takie jak zakażenie i uszkodzenie tkanek. Dlatego ważne jest, aby jak najszybciej zwrócić się o pomoc lekarską.

Leczenie może obejmować zmiany stylu życia, takie jak noszenie pończoch uciskowych i regularne ćwiczenia, leki lub zabiegi chirurgiczne.

Jeśli występują jakiekolwiek oznaki lub objawy owrzodzenia żylnego kończyn dolnych, ważne jest, aby skontaktować się z lekarzem/specjalistą.

Rodzaje owrzodzeń

Tętnicze owrzodzenia podudzi

Pacjenci z owrzodzeniami tętnic nóg wymagają specjalistycznej opieki. W przeciwieństwie do innych rodzajów ran, owrzodzenia tętnic nóg nie mogą być leczone za pomocą terapii uciskowej. Zamiast tego może być konieczna operacja naczyniowa.

Tętnicze owrzodzenia nóg są poważnym stanem, który może prowadzić do śmierci tkanki skóry z powodu braku tlenu i składników odżywczych. Jest to spowodowane miażdżycą, która jest zwężeniem tętnic dostarczających krew do nóg lub stóp.

Najczęstszymi obszarami występowania owrzodzeń tętnic nóg są okolice łydki i stóp. Owrzodzenia są zwykle dość wyraźne, z regularnym kształtem, blaknącą, bladą skórą otaczającą obszar i słabym pulsem w dotkniętej stopie. Ponadto wrzody te mogą być bardzo bolesne, zwłaszcza podczas odpoczynku.

Jak w przypadku każdej rany przewlekłej, zdarza się, że owrzodzenia tętnic podudzi ulegają zakażeniu. Równie często występuje stan zapalny (zapalenie skóry).

 

Przyczyny owrzodzeń tętnic

Niewydolność żylna, jest spowodowana uszkodzeniem zastawek żył większych. Może się to zdarzyć ze względu na wiek lub może być wynikiem zakrzepów krwi, urazu lub stanu zapalnego. Gdy zastawki są uszkodzone, krew może gromadzić się w żyłach, co prowadzi do zwiększenia ciśnienia w dotkniętym obszarze i ostatecznie prowadzi do powstania owrzodzenia.

 

Objawy owrzodzeń tętnic

Objawami przedmiotowymi w obrębie rany są: "utrata owłosienia, atrofia skóry i paznokci, oziębienie dystalnych części kończyny, brak tętna, wydłużony czas wypełniania kapilar" (źródło)

 

Mieszane, tętniczo-żylne owrzodzenia podudzi 

Tętniczo-żylne owrzodzenia nóg są wyniszczającym stanem spowodowanym chorobami zarówno żył, jak i tętnic i mogą być wynikiem kombinacji obu. Są one znacznie poważniejsze niż regularne żylne owrzodzenia podudzi, ponieważ przyczyną jest połączenie niewydolności krążenia tętniczego i żylnego.

U większości pacjentów z rozpoznaniem owrzodzenia żylnego niewydolność tętnicza pojawia się z czasem. Oznacza to, że dopływ krwi tętniczej do nogi nie jest już wystarczający do wyleczenia owrzodzenia, co prowadzi do uszkodzenia tkanek i narządów.

Oprócz PAD, inne czynniki ryzyka owrzodzeń tętniczo-żylnych nóg obejmują cukrzycę, nadciśnienie i zaburzenia cholesterolu.

Leczenie owrzodzeń tętniczo-żylnych nóg jest zwykle podzielone na dwie części: jedną dla podstawowej przyczyny owrzodzeń, a drugą dla samych owrzodzeń. Aby leczyć przyczynę, lekarze często stosują leki w celu zmniejszenia czynników ryzyka niewydolności tętniczej i żylnej. Może to obejmować przyjmowanie leków w celu kontrolowania cholesterolu, ciśnienia krwi i cukrzycy.

 

Przegląd opatrunków na owrzodzenia podudzi - Opatrunki wspomagające leczenie

 • Żylne owrzodzenia podudzi standardowo leczone są z pomocą stopniowej terapii pod kompresją. Stosowne bandaże znajdziecie Państwo w dziale kompresjotearpia.

Jednakże nie wszyscy pacjenci mogą tolerować pełny ucisk.

 • Owrzodzeń tętniczych podudzi nie należy leczyć za pomocą terapii uciskowej.
 • Owrzodzenia o etiologii mieszanej mogą wymagać mniejszego ucisku.

 

W przypadku owrzodzeń podudzi należy wybrać bandaże, które zapewniają lepszą absorpcję i kontrolę wysięku, tak aby wysięk mógł być wchłaniany i zatrzymany w strukturze opatrunku chłonnego, pod bandażami uciskowymi.

Polecane opatrunki do leczenia owrzodzeń podudzi to:

Przed wyborem opatrunków zapoznaj się dokładnie z ich ulotkami. Bardzo ważne jest by stosować opatrunki zgodnie z ich przeznaczeniem.

 • nieprzywierające opatrunki Biatain i Biatain Silicone - opatrunek silikonowy różni się tym, że lepiej wypełnia łożysko rany lepiej od opatrunków piankowych. Jego przewaga polega na minimalizowaniu pustej przestrzeni pomiędzy łożyskiem rany, a opatrunkiem.
 • do kontroli infekcji zalecane są opatrunki ze srebrem np. Biatain Ag. Srebro w strukturze opatrunku uwalnia się w kontakcie z wysiękiem i pozwala opanować kontaminację rany. Stosouje się je również w przypadku ran zagrożonych infekcją, ale nie należy stosować do ran czystych oraz bez wysięku.
 • Biatain Alginate Ag alginianowy ze srebrem - zalecany do wypełniania zakażonych ran głębokich
 • Granuflex opatrunek hydrokoloidowy stosowany jest do leczenia owrzodzeń podudzia na tle niewydolności żylnej, tętniczej i mieszanej
 • Comfeel Plus opatrunek hydrokoloidowy

 

Krytycznie ważnym czynnikiem efektywnego leczenia owrzodzeń jest oczyszczanie rany. Pozwala przede wszystkim uzyskać pełen efekt leczniczy opatrunków specjalistycznych. Więcej informacji na ten temat znajdziecie Państwo w dziale poświęconym oczyszczania ran.

 

Bibliografia:

Artykuł przeglądowy Owrzodzenie tętnicze ? obraz kliniczny, diagnostyka i leczenie zachowawcze

 

Materiał powstał przy współpracy z firmą Coloplast - producentem opatrunków specjalistycznych

pixelpixelpixelpixel