Edukacja pracowników w zakresie sprzątania pomieszczeń

Oprócz wykorzystywania odpowiednich środków czystości i zasad higieny niezbędny jest nacisk na edukację personelu sprzątającego. Większość zagranicznych badań podkreśla kluczowe znaczenie nauki własnych pracowników, jak i pracujących w outsourcingu.

Edukacja personelu

Największy problem z reguły dotyczy prawidłowego czyszczenia powierzchni i czasu ekspozycji substancji dezynfekujących.

Stale należy podkreślać wymagany czas działania preparatów. Pracownicy personelu sprzątającego powinni zawsze mieć na względzie, że nikt nie powinien korzystać ze zdezynfekowanych powierzchni i urządzeń na których jeszcze działa środek dezynfekujący. To znaczy, że ściśle trzeba przestrzegać minimalnego czasu ekspozycji substancji dezynfekujących i nie zakłócać pracy detergentów. Ten obowiązek wymaga planowania czyszczenia każdej sekcji. Istotne jest wypracowanie procedur mycia i dezynfekcji każdego pomieszczenia, tak by praca przebiegała szybko i minimalnie przeszkadzała osobom korzystającym z pomieszczenia.

Podsumowując najważniejsze punkty, istotne będzie:

  • dobranie odpowiednich preparatów do potencjalnej obecności patogenów,
  • przestrzeganie wymaganego czasu dezynfekcji,
  • metodyczne mycie pomieszczeń wg planu,
  • mycie i dezynfekcja zgodne z zasadami higieny – najpierw mycie czystszych i mniej skażonych powierzchni, a następnie bardziej skażonych,
  • praca powinna umożliwiać wykonanie procedur medycznych.

Ważnym elementem edukacji personelu jest powtarzalność. Wiele kontrolowanych badań wykazało, że szkolenia z różnych zakresów higieny mają najlepszy efekt tuż po treningu. Niestety kilka miesięcy po zakończeniu szkolenia efekt jest słabszy, a trwale przyswaja go tylko ułamek pracowników. Z tego względu poziom higieny powinien być monitorowany, a szkolenia wznawiane.

Drugą kwestią są zmieniające się standardy. Pracownicy powinni być świadomi transformacji zarówno w kwestiach higieny, jak i stosowanych preparatów oraz metod działania. Przykładem będzie odchodzenie od preparatów bazujących na aldehydzie glutarowym, na rzecz mniej drażniących środków.

Jak sprawdzać czystość powierzchni – w dużych oraz niewielkich obiektach

w tym: domach opieki społecznej, gabinetach prywatnych, salonach kosmetycznych, przedszkolach

Jednym z najskuteczniejszych sposobów sprawdzania czystości jest proste stosowanie markerów widocznych w świetle ultrafioletowym. Opis ich działania znajdziecie Państwo w opisie mazaków widocznych w świetle UV, które są przeznaczone do przeprowadzania tych prostych testów.

O poszczególnych metodach sprawdzania czystości powierzchni piszemy więcej w tym materiale.

Polecany asortyment:

f Polub nas na facebooku i bądź na bieżąco Wymieniaj punkty na nagrody

Polecane

Podziel się swoim komentarzem z innymi
pixelpixelpixelpixelpixelpixel