Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Do tańszej wysyłki brakuje Ci:250 zł,
a do darmowej:450,00 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Lampy bakteriobójcze przepływowe

Zasada działania lamp przepływowych bakteriobójczych i wirusobójczych opiera się o wymuszony przepływ powietrza w komorze z działającymi lampami UV-C.

Bliski kontakt drobnoustrojów zawieszonych w powietrzu z promieniowaniem lampy w połączeniu z odpowiednim czasem działania sprawia, że 99,99% drobnoustrojów chorobotwórczych zostaje unieszkodliwionych.

Lampy bakteriobójcze przepływowe są bezpieczne dla zdrowia, bo promieniowanie UV-C nie wydostaje się poza obudowę lampy. Dzięki temu mogą działać stale w obecności osób. Pomieszczenie nie wymaga wietrzenia.

Przepływowe lampy UV-C są bezpieczne dla zdrowia i mogą być stale stosowane, gdy w pomieszczeniu przebywają ludzie

Promieniowanie UV-C jest szkodliwe dla ludzi jeżeli emitowane jest bezpośrednio na ciało. Jeżeli zaś jest zamknięte w komorze z lampą nie zagraża zdrowiu.

W tym zakresie przeprowadzono liczne testy. Dostępne u nas urządzenia mają następujące atesty i certyfikaty, które znajdziecie Państwo na stronie producenta: https://ultramed.pl/badania/

Badania:

 • na skuteczność działania urządzenia, wykonane i zatwierdzone przez Instytut Biotechnologii Przemysłu Rolno-Spożywczego im. prof. Wacława Dąbrowskiego w Warszawie
 • na bezpieczeństwo użytkowania oraz badania EMC wykonane i zatwierdzone przez Sieć Badawczą Łukasiewicz – Instytut Elektrotechniki z siedzibą w Warszawie
 • atest PZH wydany przez Polski Zakład Higieny- Narodowy Instytu Zdrowia Publicznego PZH-NIZP
 • deklaracja zgodności UE - znak CE wydany przez Tremet LTD z siedzibą w Londynie.

Nowoczesne lampy UV-C

Masz pytania? Skontaktuj się z opiekunem działu: 601 512 252, a.pszenny@oss.com.pl

Zobacz dział Kontakt

 

Czy przepływowe lampy bakteriobójcze są również skuteczne na wirusy?

Przeważnie lampy przepływowe UV-C wykazują skuteczne działanie na wirusy, w tym COVID-19. Niemniej z uwagi na różnorodność dostępnych lamp przepływowych nie wszystkie z nich mogą mieć w tym kierunku przeprowadzone badania.

Lampy przepływowe UltraMed, dostępne w naszej ofercie, mają potwierdzone działanie wirusobójcze, obejmujące także SARS-CoV-2 (szczegóły zweryfikujesz wyżej, gdzie omawialiśmy badania)

Istnieje wiele źródeł naukowych, które potwierdzają wysoką wrażliwość wirusów z grupy SARS na światło ultrafioletowe o długości fali 253,7 nm.

Światło ultrafioletowe niszczy warstwę lipidową wirusa.

Promieniowanie UV-C jest jedną z najskuteczniejszych metod inaktywacji koronawirusów. Jest równie skuteczne przeciwko innym wirusom SARS, MERS oraz grypie, a także przeciwko bakteriom, grzybom, pleśniom i innym, mniej groźnym patogenom.

W jaki sposób stosować lampy przepływowe?

Lampa UV-C na stojaku mobilnym

 • Każdą lampę należy dobrać do wielkości pomieszczenia. Skuteczność działania lamp wynosi od 20 lub do 36 m2 zależnie od modelu urządzenia.
 • W przypadku większych powierzchni wymagane będzie zastosowanie dwóch lub więcej lamp.
 • Lampy przepływowe mogą być używane stale w pomieszczeniu o określonym metrażu.
 • Można je mocować na ścianie lub na mobilnym stojaku przeznaczonym do lamp.
 • Lampy bakteriobójcze przepływowe mogą pracować stale w obecności osób.
 • Nie trzeba wietrzyć pomieszczenia, ani przerywać działania lampy.
 • Wydajność każdego promiennika wynosi do 8000 godzin. Po tym czasie należy wymienić żarówkę. Lampy firmy UltraMed mają wbudowany licznik zużycia. Lampa używana przez 12 godzin dziennie może działać przez 660 dni roboczych - to prawie trzy lata.
 • Siła promieniowania UV-C jest odpowiednia do przepływu powietrza w lampie.

W naszej ofercie dostępne są trzy urządzenia:

 • Lampa przepływowa LPB 72 PRO, skuteczna na powierzchniach do 20 m2
 • Lampa przepływowa LPB 110 PRO, skuteczna na powierzchniach od 20 do 36 m2
 • Lampa przepływowa z opcją działania naświetlania bezpośredniego - hybrydowa LHB 110/55 PRO

Ostatni model może służyć do bezpośredniej dezynfekcji powierzchni. Tego typu urządzenia hybrydowe emitują promieniowanie bez osłony, dlatego nie można ich stosować, gdy w pomieszczeniu przebywają ludzie.

 

Lampa bakteriobójcza i wirusobójcza UltraMed poddana została licznym testom. Potwierdzone zostało bakteriobójcze przepływowe działanie, które inaktywuje także wirusy (w tym SARS-CoV-2), grzyby, pleśnie.

Wybór urządzenia - przepływowe czy hybrydowe?

Lampy bakteriobójcze dzielą się na dwa rodzaje trybów działania:

 • przepływowe dezynfekujące powietrze, bezpieczne dla zdrowia
 • bezpośrednie dezynfekujące powierzchnie, szkodliwe dla zdrowia

Wybór zależy od specyfiki działania obiektu. Na przykład w ośrodkach medycznych i gabinetach prywatnych warto wybrać lampę hybrydową. Dla większego bezpieczeństwa pacjentów i personelu dezynfekowane będzie nie tylko powietrze, ale można również dokonać dekontaminacji powierzchni, po zakończeniu pracy w gabinecie lub na sali.

Więcej informacji oraz ceny lamp w dziale Lampy UV-C

Zobacz także wyposażenie gabinetów lekarskich

Podziel się swoim komentarzem z innymi

Polecane

pixelpixelpixelpixel