Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Do tańszej wysyłki brakuje Ci:250 zł,
a do darmowej:450,00 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Mycie i dekontaminacja sprzętu sprzątającego

Sprzęt sprzątający jest jednym z nośników potencjalnych zakażeń, dlatego aby ograniczać zakażenia przenoszone drogą kontaktową podlega takim samym rygorom, jak reszta wyposażenia medycznego.

Sprzęt należy czyścić i dezynfekować zależnie od warunków, w jakich się go używa. Największe wymagania panują w Ochronie Zdrowia, szczególnie w warunkach zagrożonych infekcjami.

Sprzętu sprzątającego używa się z podziałem na strefy potencjalnego zagrożenia infekcjami (zwane strefami ryzyka – małego, średniego i wysokiego). Wymogi różnią się zależnie od zagrożenia i specyfiki danego obiektu.

Można je uogólnić w poniższych punktach. Szczegółowe zasady są zazwyczaj o wiele bardziej skomplikowane.

  • Pierwszą regułą bezpieczeństwa będzie zawsze korzystanie ze sprzętu przeznaczonego do danego pomieszczenia lub typu pomieszczeń.
  • Sprzęt sprzątający w strefach średniego i wysokiego zagrożenia infekcjami powinno się czyścić i dezynfekować po użyciu. W przypadku małego zagrożenia jest to zróżnicowane, ustalone w księdze higieny.
  • Kończąc pracę należy zutylizować zabrudzone ścierki i mopy. Utylizuje się też zużyte roztwory.
  • Później następuje czyszczenie i dezynfekcja wiader, uchwytów, kijów mopów, elementów wózków.
  • Na koniec pracy należy zmienić odzież ochroną – szczególnie rękawiczki, jeżeli pracownik przystępuje do dalszej pracy i zdezynfekować ręce.

W przypadku każdego pomieszczenia określa się co jaki czas należy sprzątać konkretne powierzchnie oraz jak należy postępować ze sprzętem. Zdefiniowane są metody sprzątania i zmiany materiałów czyszczących. W szczególnych przypadkach należy korzystać z innych substancji dezynfekujących. Proszę jednak pamiętać, że wózki i szafki z preparatami powinny być na tyle dobrze przygotowane, by pracownicy nie tracili czasu na dobieranie preparatów i krążenie pomiędzy schowkami.

W wyborze odpowiedniego sprzętu sprzątającego pomoże Państwu nasz specjalista, Adam Pszenny tel.: 601 512 252 email: a.pszenny@oss.com.pl

wiadro wringboy

Powiązane poradniki:

Polecany asortyment:

f Polub nas na facebooku i bądź na bieżąco Wymieniaj punkty na nagrody

Podziel się swoim komentarzem z innymi
pixelpixelpixelpixel