Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Do tańszej wysyłki brakuje Ci:250 zł,
a do darmowej:450,00 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Mycie i dezynfekcja nocników w żłobkach - procedura krok po kroku oraz opis wykorzystywanych środków

dezynfekcja nocnikówMówimy tutaj o profesjonalnych sposobach mycia i dezynfekcji nocników, które są wymagane w żłobkach, szpitalach na oddziałach dziecięcych.

Osoby zainteresowane tematem do użytku domowego mogą zainspirować się tymi metodami aby zredukować ryzyko potencjalnego zakażenia, szczególnie jeśli mają więcej dzieci, bytujących w różnych miejscach.

Dezynfekcja nocników ma szczególnie duże znaczenie podczas chorób dzieci w żłobkach, na przykład podczas epidemii grypy, czy Norowirusa. Nocnik jest siedliskiem licznych patogenów i nawet opiekunki są narażone na zachorowanie.

Z tego powodu, podczas pracy nad nocnikiem należy się zabezpieczyć – najważniejsze są rękawiczki jednorazowe (utylizowane do odpadów medycznych, a nie do zwykłego kosza na śmieci). Dodatkowo zaleca się nosić okulary przeciwodpryskowe (tzw. okulary bhp) oraz maseczkę klasy ffp2 lub lepszą ffp3 (maseczki chirurgiczne są nieodpowiednie).

Jak dezynfekować nocnik

Nocniki myje i dezynfekuje się w specjalnie wyznaczonym do tego miejscu, w łazience (miejsce niedostępne dla dzieci).

Mogą to być urządzenia sanitarne, przeznaczone tylko (!) do tego celu. Będzie to np. zlew sanitarny, zlew technologiczny lub porządkowy, albo inne miejsce z ujęciem wody.

Niezbędne będzie również stanowisko do osuszania nocników. Obok powinna znajdować się umywalka do mycia i dezynfekcji rąk.

Aby nocnik był dobrze wyczyszczony i zdezynfekowany należy potraktować go preparatem usuwającym zanieczyszczenia organiczne.

To bardzo ważna cecha.

Nie należy stosować preparatów, które nie są skuteczne w obliczu zanieczyszczeń organicznych.

Skutecznym środkiem do jednoczesnego mycia i dezynfekcji powierzchni jest ChlorClean. Działa on w obliczu zanieczyszczeń organicznych.

Dezynfekcję prowadzi się zawsze zgodnie z ulotką preparatu.
Ważny jest czas działania i stężenie preparatu w wodzie.

 

Chlor - Clean puszkaSuche nocniki, przemyte wcześniej środkami myjącymi, można potraktować preparatem alkoholowym. W najgorszym przypadku nocnik się odbarwi.

Zalecamy przecierać nocniki z wykorzystaniem chusteczek dezynfekcyjnych lub zalewać je roztworem ChlorClean.

Preparaty w spray’u mogą rozbryzgiwać zanieczyszczenia po okolicy, gdyż spray uderza o ścianki pod dużym ciśnieniem. Z tych też powodów zarówno chemia jak i patogeny mogą dostać się do oczu i ust osoby czyszczącej. Dlatego zalecane jest noszenie masek i okularów ochronnych.

 

Alternatywne metody dezynfekcji nocników

Istnieją również alternatywne sposoby oczyszczania nocników, choć nie ukrywamy, że są one bardziej pracochłonne i bardziej kosztowne.

Jeżeli nie dysponujecie Państwo ChlorCleanem całą pracę należy wykonać etapami:

Zasypać nocnik chlorowym środkiem do dezynfekcji, zebrać zanieczyszczenia papierem (w rękawiczkach oczywiście), następnie umyć środkiem myjącym i na końcu zdezynfekować (preparatem chlorowym lub gdy nocnik jest suchy - alkoholowym).

W całej procedurze należy pamiętać o odpowiednim stężeniu preparatów roboczych i czasie działania substancji chemicznych
Wszystkie informacje dostępne są w tabelach na ulotkach preparatów.

Ważne jest rozróżnienie czy nocnik jest zanieczyszczony, bo wtedy roztwór roboczy musi być 10-krotnie silniejszy - np. 10 tabletek na litr wody, zamiast 1 tabletki na litr w środowisku niezanieczyszczonym.

Zobacz inne polecane w tekście materiały:

Więcej na temat higieny w żłobkach oraz przedszkolach w tekście pt. Higiena i dezynfekcja w przedszkolach i żłobkach

Regulacje prawne dotyczące żłobka określa Dz. U. Nr 31, poz. 158

Zobacz też poradnik GIS-u

Podziel się swoim komentarzem z innymi

Polecane

Chlor Clean 200 tabl.

Chlor Clean 200 tabl.

115,00 zł brutto920 pkt.
pixelpixelpixelpixel