Darmowa dostawa od 450,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Proces sprzątania powierzchni w obiektach medycznych

Najbardziej zagrożone transmisją patogenów są powierzchnie dotykowe (w Zachodnim żargonie naukowym używa się również określenia powierzchni częstego kontaktu dotykowego – „hightouch surfaces”). Czyszczenie powierzchni dotykowych jest ważne, bo przyczyniają się one bezpośredniego i pośredniego do przenoszenia infekcji. W tym drugim przypadku oprócz czyszczenia i dezynfekcji powierzchni procedury obejmują metody higieny osobistej pracowników i pacjentów.

Jak przekonują badacze nie wystarczy skupić się na eliminacji najważniejszych zagrożeń (na przykład czyszczeniu blatów i poręczy), bo skuteczne zapobieganie infekcjom można osiągnąć wyłącznie dzięki kompleksowemu utrzymaniu higieny, które zobowiązuje do całego wachlarza czynności. Czyli oprócz wspomnianego czyszczenia należy zadbać również o higienę rąk i ubrań pracowników, czystość podłogi, sprzętów, mebli, o prawidłową utylizację odpadów i wiele innych.

Czyszczenie powierzchni – elementy procesu

Czyszczenie powierzchni zawsze obejmuje usuwanie zabrudzeń organicznych i nieorganicznych, dezynfekcję oraz monitorowanie skuteczności tego działania – ten ostatni element jest często pomijany ze względu na brak odpowiednich środków.

proces sprzatania powierzchni w szpitalach

Rodzaje środków dzieli się zależnie od powierzchni, które podlegają czyszczeniu.

Dezynfekcja małych powierzchni

kliknij w tytuł aby zobaczyć produkty

Najbardziej narażone na kontaminację są małe powierzchnie, zwane też powierzchniami wysokiego poziomu dotyku (hightouch) do których zaliczamy:

 • poręcze (łóżka, schodów, windy, poręcze w łazienkach),
 • blaty szafek i ich rączki,
 • blaty stołów roboczych,
 • klamki,
 • przełączniki światła,
 • przyciski wywołania opiekuna,
 • tabele boczne,
 • tace na leki lub jedzenie,
 • toalety,
 • krany,
 • zlewy,
 • spłuczki.

Oprócz tego często dezynfekuje się wyroby medyczne i sprzęt medyczny, o niskim ryzyku przenoszenia infekcji.

W ten sposób natomiast nie zalecamy dezynfekować narzędzi, które mają kontakt z błonami śluzowymi, czy na różne sposoby przenikają przez skórę (np. narzędzia chirurgiczne, przybory kosmetyczne). W tym przypadku najlepiej zajrzyjcie Państwo do działu dezynfekcji narzędzi.

Istnieją badania, w których poddano testom tego typu powierzchnie i wykazano, że pomimo sprzątania miejsca te były obciążone patogenami (m. in. C. difficile, MRSA, VRE.) przez 12% czasu (120 na 1000 pacjento-dni).

Uciążliwe do czyszczenia są też wnętrza szaf medycznych, szafek i biurek. Na uniwersytecie Johnsa Hopkinsa w Baltimore w badaniach z 2006 r. wykazano skażenie 26% szafek zaopatrzeniowych, z czego duży odsetek stanowiło skażenie MRSA i VRE.

Do mniej krytycznych obiektów należy sprzęt elektroniczny – telefony, klawiatury i myszki komputerowe, ekrany tabletów. Je również zaleca się regularnie dezynfekować. Podobnie należy się obchodzić z krzesłami i innymi siedziskami.

Pozostałości organiczne mogą wspierać rozwój bakterii oraz chronić się przed działaniem substancji dezynfekujących. Dlatego w przypadku widocznych zabrudzeń warto użyć środków czyszcząco-dezynfekujących lub najpierw wyczyścić daną rzecz, a następnie zdezynfekować.

 • Preparaty do dezynfekcji małych powierzchni – blatów roboczych, szafek, poręczy, foteli, kozetek i wielu innych elementów wyposażenia oraz urządzeń – dzielimy na:

Do szybkiej dezynfekcji małych powierzchni wykorzystuje się głównie preparaty alkoholowe. Preparatów bezalkoholowych używa się rzadziej ze względu na cenę – są nieocenione jeśli chodzi o dezynfekcje tak zwanych delikatnych powierzchni.

Środki do szybkiej dezynfekcji można kupić w postaci płynów ze spryskiwaczem lub chusteczek dezynfekujących.

Polecamy Państwu również zakup spieniaczy, zamiast spryskiwaczy, które bardziej wydajnie wykorzystują środek dezynfekujący, a gęsta piana w całości trafia na pożądaną powierzchnię.

Spryskiwacz do butelek o pojemności 500 ml i 1000 ml spryskiwacz spieniający do preparatów firmy Schulke

spryskiwacz do butelek o poj. 500 ml i 1000 ml

dla preparatów firmy Schulke

spieniacz do butelek 1000 ml

dla preparatów firmy Schulke

Poniżej najpopularniejszych produktów:

Mikrozid AF liquid Aniospray Quick Incides N

Mikrozid AF Liquid

różne opakowania

Aniospray Quick

różne opakowania

Incides N chusteczki dezynfekujące

wkład lub tuba

 

Do skutecznego czyszczenia powierzchni w obszarze niemedycznym proponujemy system Room Care.

Ciekawostka – profesjonalne preparaty w sprayu przechodzą weryfikację swojej lotności, tak, by znaczna część płynu trafiała na powierzchnię, a nie pozostawała w powietrzu. W dezynfekcji małych powierzchni odchodzi się od substancji rozpylających, które mogą podrażniać oczy i dostawać się do dróg oddechowych. Jest to też dobra wiadomość dla użytkowników, bo płyn zostanie lepiej spożytkowany gdy znaczna jego część pozostanie na powierzchni. Kupując preparaty w spray’u od renomowanych producentów nie należy się martwić o takie mankamenty.

 

Środki dezynfekujące przeznaczone do dużych powierzchni

kliknij w tytuł aby zobaczyć produkty

*Powierzchnie wskazano tu poglądowo. Wykorzystanie preparatów zostało ściśle określone przez producentów.

Chemiczne środki dezynfekujące

Wysoką skutecznością odznaczyły się preparaty bezchlorowe. Do rutynowego mycia i dezynfekcji dużych powierzchni oraz wyrobów medycznych polecamy trzy sprawdzone preparaty:

Surfanios Lemon Fresh Desam Effekt Incidin Plus

Surfanios Lemon Fresh

różne opakowania

Desam Effekt

1 L

Incidin plus

różne opakowania


 

Substancje czynne i bazujące na nich preparaty

oprócz polecanych powyżej preparatów pod uwagę warto wziąć jeszcze poniższe, często stosowane środki

Terralin protect Czwartorzędowe związki amonowe stosowane do rutynowego czyszczenia i dezynfekcji niekrytycznych powierzchni podłóg, wyrobów medycznych i elementów otoczenia, jak poręczy, blatów, klamek itd. Są bakteriobójcze, wirusobójcze, działają przeciwko wirusom otoczkowym i są grzybobójcze. Ich spektrum bójcze z reguły nie obejmuje prątek i spor, choć tutaj można się posilić o poszerzenie spektrum – przykładem Terralin Protect widoczny na zdjęciu po lewej oraz Surfanios Premium, którego aktywność bójcza obejmuje dodatkowo drożdżaki, MRSA, Salmonellę, szczepy ESBL, VRE, XRB. Można go stosować na oddziałach położniczych noworodkowych i OIOM-ach, a także wykorzystywać w gastronomii i przetwórstwie. Plusem preparatów złożonych jest możliwość wykorzystywania ich w obecności pacjentów.

Preparaty chlorowe najczęściej stosowane są do twardych, zmywalnych powierzchni. Szczególnie korzysta się z nich w łazienkach i toaletach, dezynfekuje wyposażenie przeznaczone do zabiegów, kąpieli, mycia ciała. Mają też zastosowanie wobec powierzchniach przeznaczonych do przygotowywania żywności. Chlor jest również skuteczny w miejscach rozlewu krwi, czy zabrudzenia płynami ustrojowymi – stosuje się go podczas procedur dekontaminacyjnych, korzystając z preparatów w postaci proszku. Spektrum działania środków chlorowych jest szersze niż w przypadku amin - oprócz bakterii, grzybów i wirusów obejmują prątki i spory.

Preparaty te występują w zaleceniach dezynfekcji wyrobów medycznych potencjalnie skażonych HIV, HBV, HCV i Clostridium difficile.

Chlor niestety nie jest zbyt przyjazny zdrowiu. Jego opary mogą powodować podrażnienie skóry i oczu, także oparzenia w jamie ustnej i gardle. W wysokich stężeniach przyczyniają się do korozji metali i mogą odbarwiać tkaniny. Dlatego w trosce o delikatniejsze materiały stosuje się preparaty bezchlorowe.

Szeroką ofertę preparatów chlorowych o różnym zastosowaniu znajdziecie Państwo w tym dziale.

Środki bazujące na przyspieszonym nadtlenku wodoru przeznaczone są do dezynfekcji powierzchni. Mają krótki czas działania, a w swoim spektrum aktywności biobójczej nie ustępują preparatom chlorowym.

Niższe stężenie robocze tych preparatów używane jest do dezynfekcji twardych powierzchni, a wyższe stężenie 2% zalecane są do dezynfekcji wysokiego poziomu instrumentów medycznych.

Preparaty bazujące na nadtlenku wodoru oznaczono najniższą, czwartą, kategorią toksyczności EPA, co czyni je łagodne dla środowiska i nieszkodliwe dla zdrowia. Ponadto mają wysoką kompatybilność powierzchniową i pozbawione są właściwości sprzyjających powstawaniu korozji. Ich minusem jest wyższa cena (przeliczana na litr roztworu roboczego).

 

Polecane poradniki:

 

Polecany asortyment:

 

f Polub nas na facebooku i bądź na bieżąco Wymieniaj punkty na nagrody

Podziel się swoim komentarzem z innymi
pixelpixelpixelpixelpixel