Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Do tańszej wysyłki brakuje Ci:250 zł,
a do darmowej:
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Wzierniki ginekologiczne - wzierniki typu Cusco zapewniają wysoki standard higieny i ułatwiają badania

Uzyskanie wysokiej jakości wyników badania i jednoczesne zadbanie o komfort pacjentki to norma.

Nowoczesne wzierniki odpowiadają tym wymaganiom. Opracowano je tak, aby ułatwiały oględziny.

Są przezroczyste, samooporowe, jałowe, jednorazowego użytku - przy czym koszt jednego wziernika nie przekracza złotówki.

Największymi korzyściami dla specjalisty są: niższy koszt jednostkowy niż w przypadku wzierników wielorazowych (już sama sterylizacja wziernika może kosztować kilka złotych, nie wspominając o czasu potrzebnym na reprocesowanie narzędzi), zapewnienie wysokiego standardu higieny i oszczędność cennego czasu.

Natomiast pacjentki czują się bardziej komfortowo i otrzymują trafniejsze wyniki badania.

 

narzędzia ginekologiczne i sprzęt

Produkty, które mogą Państwa zainteresować:

rękawice diagnostyczne rękawice chirurgiczne środki dezynfekujące wziernik ginekologiczny Cusco


 

W tym artykule omawiamy zastosowanie jednorazowych wzierników typu Cusco – obecnie najpopularniejszych instrumentów, przeznaczonych do wykonywania badań cytologicznych i testu przesiewowego w kierunku bakteryjnej waginozy.

Cechy nowoczesnych wzierników ginekologicznych

Zalety wzierników ginekologicznych w skrócie:

 • proste w obsłudze, gotowe do użycia i łatwe do utylizacji
 • wykorzystanie ich poprawia komfort pacjentek,
 • wzierniki ginekologiczne dostępne są w różnych rozmiarach, dzięki czemu minimalizują dyskomfort pacjentek. Rozmiary są oznaczone kolorami,
 • mają opływowe kształty, dzięki czemu eliminowane jest uczucie dyskomfortu podczas badania,
 • przezroczysty materiał pozwala skutecznie obserwować ściany pochwy,
 • przyrząd jest prosty w obsłudze, umożliwia jednoosobowe wykonanie diagnostyki,
 • mają długi termin przydatności,
 • materiał sterylny, jednorazowego użytku zapobiega zarażeniom krzyżowym,
 • wykonane z bezpiecznych materiałów, certyfikowane medycznie,
 • niska cena pozwala skutecznie wdrożyć je w gabinecie ginekologicznym.

Wzierniki ginekologiczne typu Cusco wykorzystują mechanizm śruby samooporowej, która utrzymuje rozwarty wziernik w stabilnej pozycji.

Takie rozwiązanie pozwala ginekologowi samodzielnie wykonać niektóre czynności, a nawet pracować bez pomocy asystenta. To ważny argument jeżeli pod uwagę bierze się koszty.

wziernik cusco

Wziernik typu Cusco – kolor śruby oznacza rozmiar wziernika. Fot. OSS sp. z o.o., dezynfekcja24.com

Konstrukcja urządzenia

Od dłuższego już czasu, do wykonywania wskazanych badań korzysta się z wzierników plastikowych (wykonanych z różnych kompozytów medycznej jakości) ze względu na ich przezroczystość, która umożliwia oględziny ścian pochwy.

Plastikowe narzędzie jest wytrzymałe oraz zachowuje neutralną temperaturę otoczenia, dzięki czemu można go używać od razu po wyjęciu ze sterylnego opakowania. Dla personelu jest to komfortowe rozwiązanie, które skraca czas przygotowania do zabiegu.

Należy pamiętać, że zimny metalowy wziernik może dodatkowo zestresować pacjentkę, a to z kolei może przyczynić się do pośpiechu lub dekoncentracji lekarza. Tego materiału nadal używa się do tworzenia wzierników zabiegowych, a także wzierników typu Sims, czy Kallmorgen.

Oczywiście przed użyciem wzierników metalowych konieczne jest ich uprzednie ogrzanie (na specjalnym urządzeniu do tego przeznaczonym).

W diagnostyce ginekologicznej metalowe wzierniki Cusco przeszły już niemal całkowicie do lamusa.

Tutaj na marginesie warto napomknąć o nowych technologiach. Obecnie pracuje się nad metodami badań obrazowych, które odbywają się bez wziernika. Uważamy jednak, że konieczność pobierania wymazów przyczyni się do pozostawienia wzierników ginekologicznych w naszej ofercie.

Metalowe wzierniki ginekologiczne znajdziecie Państwo w naszym sklepie. Więcej w dziale Ginekologia

Wziernik ginekologiczny - rozmiary do wyboru XS, S, M, L - zwykle zamawia się wszystkie rozmiary, aby dopasowywać je do pacjentek.

Nawet najlepsze wzierniki ginekologiczne nie zastąpią doświadczenia. Czyli czego oczekują pacjentki

Należy zauważyć, że mimo opisywanych tu zalet, wzierniki jednorazowe nadal są niepożądanym ciałem obcym dla pacjentek.

Niezależnie od typu zastosowanego wziernika i rodzaju materiału, z jakiego go wykonano, pacjentkę należy informować o wszelkich podejmowanych czynnościach.

Wdrożenie odpowiedniej procedury zapewniającej komfort pacjentki jest szczególne istotne w stresujących sytuacjach, gdy np. pojawiają się bóle lub niewielkie krwawienie.

Wykorzystane narzędzia mogą jedynie minimalizować dyskomfort i niepożądane reakcje organizmu.

Wziernik ginekologiczny Cusco w prewencji zakażeń krzyżowych

Najważniejszym aspektem zastosowania sterylnych, jednorazowych wzierników ginekologicznych jest profilaktyka zakażeń bakteryjnych oraz grzybiczych.

Wziernik typu Cusco został opracowany również z myślą o zapobieganiu zakażeniem AIDS i żółtaczce typu C - co docenią pacjentki, ginekolodzy i ginekolożki.

Szczelne, nieuszkodzone opakowanie gwarantuje sterylność wziernika, który powinien być z niego wyjęty tuż przed użyciem.

Z uwagi na bezpieczeństwo osoba przygotowująca wyposażenie w gabinecie powinna sprawdzić wszystkie opakowania zakupionych wzierników pod kątem uszkodzeń opakowań.

Produkt dostępny w ofercie naszego sklepu posiada certyfikat CE 0197 i jest zgodny ze standardem ISO 9001 oraz normami EN 46001. Dostępne u nas wzierniki ginekologiczne są wyrobem firmy Ultramedic

Cena jednorazowego wziernika Cusco również nie odstrasza. W przypadku korzystania z narzędzi wielorazowych za sterylizację możemy zapłacić nawet do 4 zł za narzędzie, o ile korzystamy z usług sterylizatorni, a liczba narzędzi wynosi ok. 100 lub więcej sztuk.

Dodajmy, że reprocesowane narzędzia dodatkowo zajmują miejsce i zabierają czas personelu.

Na ten temat piszemy więcej w tekście o kosztach sterylizacji.

Na rynku znajdziecie Państwo produkty różnych producentów wzierników ginekologicznych. Naszym zdaniem nie ma tu niekwestionowanych liderów. Należy wybrać wziernik spełniający normy medyczne, a na dłuższą metę dobrać produkt dostosowany do Waszych indywidualnych wymagań użytkowych.

Akcesoria potrzebne do wykonywania zabiegów cytologicznych

Oprócz wzierników ginekologicznych podstawowym wyposażeniem w pracy ginekologii są:

Pamiętać należy o rękawiczkach zapewniających ochronę przed zakażeniem krzyżowym, a także o jednorazowym okryciu dla pacjentki. Według uznania możecie Państwo korzystać z rękawic sterylnych lub niesterylnych.

Wziernik ginekologiczny to nie wszystko, potrzebne będzie również:

Polecane rękawiczki (w niektórych przypadkach na rękawiczki zalecamy nakładać żel do USG):

 

Nitrylex Nitrylex collagen Santex rękawice lateksowe

Do pobierania rozmazów zalecamy stosować profesjonalne szczoteczki cytologiczne Ultra-Brush lub Cyto-Brush zależnie od miejsca pobierania rozmazu:

kliknij w zdjęcie by przejść do produktu

Umożliwia precyzyjne pobranie w rozmazie jednocześnie komórek z szyjki macicy, kanału szyjki i strefy transformacji. Umożliwia precyzyjne pobranie wymazu zarówno z kanału szyjki macicy, jak i z tarczy.

Szczoteczki dostarczają rozmazów bogatokomórkowych, a jednocześnie zawierają niski odsetek rozmazów fałszywie ujemnych. Z tego względu zaleca się ich używanie m.in. podczas badań profilaktycznych na raka szyjki macicy.

 

Utrwalanie rozmazów

Warto wspomnieć jeszcze o preparatach służących do utrwalania rozmazów. Na rynku dostępnych jest kilka różnych produktów. Każdy z nich wart jest uwagi ze względu na szerokie zastosowanie do zabezpieczenia różnych rodzajów rozmazów.

W ofercie naszego sklepu możecie Państwo zamówić CYTOFIX – preparat utrwalający rozmazy:

 • ginekologiczne,
 • z płynów ustrojowych,
 • z biopsji aspiracyjnej cienkoigłowej (BAC) guzów,
 • z plwociny,
 • z osadów płynów jam ciała,
 • z moczu.

Zastosowanie preparatu utrwala rozmaz na co najmniej 30 dni, przez co nie traci on swoich właściwości. W tym czasie można zarówno zabarwić rozmaz jak i bezpiecznie go transportować. Cytofix jest środkiem w postaci sprayu. Każdy preparat należy nim utrwalać indywidualnie, co wyklucza przenoszenie się komórek pomiędzy szkiełkami.

Wzierniki ginekologiczne - zastosowanie:

 Wzierniki ginekologiczne to jedne z podstawowych narzędzi wykorzystywanych podczas badań ginekologicznych. Nie tylko ułatwiają prowadzenie badania, ale też pozwalają wykonywanie wymazu.

Wziernik ginekologiczny typu Cusco nie jest oczywiście idealnym wziernikiem ginekologicznym. Podczas badania zasłania dolne i górne części pochwy, przez co warto stosować np. wzierniki Collin - to wziernik ginekologiczny dwułyżkowy.

Wzierniki ginekologiczne jednorazowe mogą być utylizowane w odpowiedniej wielkości pojemnikach na odpady medyczne, z zachowaniem odpowiednich procedur bezpieczeństwa.

Zobacz inne przybory i narzędzia ginekologiczne.

f Polub nas na facebooku i bądź na bieżąco Wymieniaj punkty na nagrody
Podziel się swoim komentarzem z innymi

Polecane

Pojemnik na odpady medyczne 5 L. - Plaspol

Pojemnik na odpady medyczne 5 L. - Plaspol

9,60 zł brutto/1szt.76.80 pkt.
AHD 1000 1 L

AHD 1000 1 L

35,00 zł brutto/1szt.280 pkt.
Parawan 1-skrzydłowy PM-1

Parawan 1-skrzydłowy PM-1

669,60 zł brutto/1szt.5356.80 pkt.
Desam Spray 1 L

Desam Spray 1 L

37,42 zł brutto/1szt.299.36 pkt.
pixelpixelpixelpixel