Zaopatrzenie gabinetów ginekologicznych i oddziałów położnictwa
W naszej ofercie sprzętu ginekologicznego znajdą Państwo wysokiej jakości narzędzia, przydatne preparaty oraz różnego rodzaju serwety, prześcieradła i obłożenia. Dobór odpowiedniego sprzętu zwiększa komfort pacjentek, skutecznie zmniejsza czas trwania zabiegów oraz zabezpiecza przed zakażeniami krzyżowymi.
Oferta:
pod przyciskiem znajdziesz kilka polecanych środków.
Porady na temat pracy w ginekologii oraz zasady higienicznej i bezpiecznej pracy
Kluczowymi aspektami pracy osoby zajmującej się położnictwem i ginekologią są profilaktyka i leczenie kobiet.
Obok ważnych zadań istnieje szereg wymagań i obostrzeń higienicznych. Profilaktyka zakażeń jest obecnie drugą najważniejszą gałęzią wiedzy lekarza.
Mamy świadomość, że pośród licznych wymagań leczniczo-diagnostycznych procedury higieniczne stoją zwykle na dalszym planie. W tym tekście chcemy podkreślić najważniejsze aspekty zasad higieny, tak abyście Państwo nie tracili na nie zbyt wiele czasu.
Dwie ważne zasady ogólne:
- Pracę wykonuje się rutynowo, wg ustalonego planu higieny oraz procedur szczegółowych.
- Pamiętać należy zarówno o zabezpieczeniu siebie samego, współpracowników oraz o zabezpieczeniu pacjentki. W większych ośrodkach należy przestrzegać różnych innych wytycznych – np. chirurgicznych, epidemiologicznych w położnictwie, czy ginekologii.
Podkreślić należy cechę stałego uzupełniania wiedzy i doskonalenia umiejętności zawodowych – również w zakresie higieny. Z pewnością przeszliście Państwo niejedno szkolenie z tego zakresu.
Mówiąc krótko o higienie w gabinetach ginekologii (dotyczy to też po części położnictwa, choć tu zakres jest szerszy).
Warto dodać, że w niewielkich gabinetach plan higieny może być na bieżąco ulepszany aby łatwiej się pracowało. W dużych placówkach należy zgłaszać zmiany do zatwierdzenia.
Przede wszystkim zadbaj o własne bezpieczeństwo
Patogeny mają rozmaite drogi transmisji, dlatego dbając o własną higienę zapobiegamy zakażeniom krzyżowym naszych pacjentów i współpracowników.
- Mycie rąk – przed rozpoczęciem pracy, jeśli są zabrudzone, po wyjściu z toalety, przed jedzeniem itd. Ważne jest korzystanie z ręczników jednorazowych.
![]() |
![]() |
![]() |
- Dezynfekcja rąk – przed kontaktem z pacjentem (i założeniem rękawiczek), przed zabiegiem, po kontakcie z pacjentem (także po zdjęciu rękawic), w razie potrzeby,
![]() |
![]() |
![]() |
- Pielęgnacja dłoni – aby uniknąć wysuszenia dłoni i podrażnień,
![]() |
![]() |
![]() |
- Rękawiczki jednorazowe
![]() |
![]() |
![]() |
- Odzież ochronna – fartuch, a w niektórych przypadkach dodatkowo maseczka, czepek, długie rękawy
![]() |
![]() |
![]() |
Higiena pacjentki
- Odzież jednorazowa dla pacjentek – zależnie od potrzeb. Może to być pelerynka na piersi, spódniczka ginekologiczna, koszula włókninowa.
- Dobrze przygotowane miejsce do przebierania się oraz miejsce badania/zabiegu – zwykle kozetka z nałożonym podkładem jednorazowym. Niezbędny będzie parawan.
- Dezynfekcja skóry pacjentki – w sytuacjach gdy jest potrzebne wykonanie zabiegu z przerwaniem ciągłości skóry.
- Wykorzystywanie wysterylizowanych narzędzi lub narzędzi jednorazowych – dobrą praktyką jest otwieranie pakietu tuż przed zabiegiem. Należy również zwracać uwagę, czy pakiet nie został uszkodzony przed otwarciem – to wyklucza jego użycie.
- Zabezpieczanie wykorzystanych narzędzi – wykorzystane narzędzia umieszczamy od razu w odpowiednim dla nich miejscu. Może to być taca na brudne narzędzia (by potem przenieść je do wanienki dezynfekcyjnej), mogą to być pojemniki na odpady medyczne w przypadku wyrobów jednorazowych.
Higiena pomieszczenia – gabinetu, sali
Mycie i dezynfekcja powierzchni oraz wyposażenia obejmuje:
- Małe powierzchnie ponad podłogowe, które mają kontakt z klientem – czyli wszystkie urządzenia i sprzęty takie jak kozetki, fotele, aparatura z którymi klientka ma kontakt. Powierzchnie te należy dezynfekować po każdej klientce. W wielu przypadkach dezynfekcję foteli i kozetek zastępuje się podkładami jednorazowymi. Proszę pamiętać o wymienianiu podkładu dla każdej kolejnej pacjentki. Niedopuszczalna jest sytuacja, gdy podkład jest używany wielokrotnie.
- Z uwagi na wrażliwość niektórych materiałów na alkohol zawarty w środkach dezynfekujących zalecamy stosowanie odpowiednich środków do danej powierzchni.
- Duże powierzchnie oraz wyroby medyczne, blaty robocze, szafki – w gabinecie ginekologicznym zalecane jest dezynfekowanie podłóg oraz rozmaitych powierzchni w obrębie której prowadzono prace. Polecamy stosowanie preparatów do jednoczesnego mycia i dezynfekcji powierzchni medycznych.
Wybór rękawiczek do potrzeb ginekologii lub położnictwa
Rękawiczki diagnostyczne powinny przede wszystkim pozwalać na komfortowe wykonywanie pracy.
Najczęściej specjaliści wybierają białe lub jasnoniebieskie rękawiczki.
Polecamy modele rękawic z przedłużonym mankietem.
- Świetnym wyborem są rękawice Nitrylex Complete 100 szt. - AQL 1.0, przedłużony mankiet do 26 cm
- Nitrylex beFree Long 100 szt. (dawniej Chemo Long) - AQL 1.5, przedłużony mankiet do 30 cm, odporna na działanie cytostatyków
- Nitrylex High Risk 100 szt. – AQL 1.5, z wydłużonym mankietem i pogrubionymi ściankami
Jeśli chodzi o rękawice lateksowe, dobrym wyborem będą:
- Dermagel Coated 100 szt. – AQL 1.5, normalny mankiet, białe, bezpudrowe, z wewnętrzną warstwą polimerową
- Rękawice Comfort Powder-Free 100 szt. – AQL 1.5, normalny mankiet, białe, bezpudrowe
Z grupy rękawic sterylnych polecamy:
• Nitrylex Sterile – nitrylowe, bezpudrowe
• Comfort PF – lateksowe, bezpudrowe (z pomniejszoną zawartością protein)
sprzedawane na sztuki
Więcej informacji na temat rękawiczek znajdziecie Państwo w tym tekście. Omawiamy tam między innymi zagadnienie czasu noszenia rękawic.
Istotnym zagadnieniem pracy w gabinecie ginekologicznym jest komfort i bezpieczeństwo pacjentek.
Ten temat jest szczególnie nagłaśniany.
Podobnie jak w stomatologii, pacjentki zmagają się z chronicznym urazem do specjalistów i obawą przed ich bolesnymi, a nawet nieludzkimi metodami.
Powody są rozmaite – pośpiech, rutyna, niewystarczające kwalifikacje interpersonalne, nadwrażliwość pacjentek i blokady psychiczne.
Pamiętajmy, że niezależnie od tego, jak wysokie są standardy w Państwa gabinecie / klinice, pacjentka może do nas trafić z urazem po poprzednich, nieudanych wizytach w innych miejscach.
Udowodniono, że najważniejszymi elementami w poszanowaniu pacjentki będzie uprzejma mowa ciała, stonowany ton głosu, wykazanie empatii, ale też asertywności. Okazuje się, że racjonalne argumenty medyczne i specjalistyczne podejście jest często słabo przyswajane przez pacjentki. Z tego powodu dobrze jest używać prostego języka i dosadnego.
Obok charakteru podejmowania pacjentek i metod ich badania ważne jest przestrzeganie zasad higieny.
Warto podkreślić, że panie cenią sobie nie tylko intymność i poszanowanie seksualności, ale też czystość panującą w gabinecie ginekologicznym. Niektórzy lekarze celowo na oczach pacjentek przygotowują zestaw instrumentów, dezynfekują ręce, zmieniają rękawiczki.
O dobrej praktyce świadczy wyjmowanie narzędzi jednorazowych z torebek tuż przed ich bezpośrednim użyciem.
W dodatku środki dezynfekujące ustawione na widoku nie tylko będą znakiem dla pacjentki, ale też ułatwią ich częste wykorzystywanie.
Aspekt łatwej dostępności środków higienicznych jest podkreślany na wielu szkoleniach. Badania i próby kontrolowane świadczą, że higiena jest lepiej utrzymana, gdy środki są pod ręką.
Opinie o pracy ginekologów
Podkreślamy, że w dobie internetu wyjątkowo łatwo można zszargać czyjeś dobre imię – wystarczy kilka negatywnych opinii internetowych. Odbudowanie tego stanu rzeczy zajmuje miesiące, a nawet lata.
Podkreślamy tutaj elementy mentalności, wg których ludzie szczególnie dzielą się negatywnymi przeżyciami, a te pozytywne trafiają jedynie do wąskiego grona odbiorców. Praktycznie wystarczy jedno niedopatrzenie by otrzymać złą opinię. Na tę dobrą zaś pracuje się przez kilka(naście!) dni.
- 1
- 2

Precyzyjny wziernik ginekologiczny Cusco (rozm. XS - L)
Wziernik ginekologiczny typu francuskiego. Jednorazowego użytku. Sprzedawany na sztuki

Meliseptol Foam Pure 750 ml.
Szybko działający środek do dezynfekcji powierzchni i sprzętu medycznego.

Osłonka na głowicę USG nawilżana op. 144 szt.
Zabezpieczająca nawilżana osłonka higieniczna na głowice sondy USG

Osłonka na głowicę USG pudrowana op. 144 szt.
Zabezpieczająca pudrowana osłonka higieniczna na głowice sondy USG

Sani-Cloth Active BOX (200 szt.) - tuba
Gotowe do użycia bezalkoholowe chusteczki o właściwościach dezynfekcyjno-myjacych.

Żel do USG 5 L. BEZBARWNY
Żel do USG bez soli i nnych niekorzystnych dla USG substancji. Bierny chemicznie.

Żel do USG 500 ml. BEZBARWNY
Żel do USG bez soli i nnych niekorzystnych dla USG substancji. Bierny chemicznie.

Mikrobac Tissues Flow-Pack 80 szt.
Chusteczki dezynfekcyjne do delikatnych powierzchni w opakowaniu Flow-Pack.

Podkład medyczny w roli 50 cm x 46 m BulkySoft
Podkład śnieżnobiały na rolce 100% celulozy, 2-warstwowy

Podkład medyczny w roli 60 cm x 80 m BulkySoft
Podkład śnieżnobiały na rolce 100% celulozy, 2-warstwowy

Kleszczyki Baby-Mosquito proste 10 cm
Kleszczyki proste bez ząbków. Wykonane z wysokiej jakości stali nierdzewnej.
- 1
- 2