Ciśnieniomierz naramienny od 100 do 300 zł - jaki warto wybrać?

Rozważny dobór ciśnieniomierza zapobiega skutkom nadciśnienia tętniczego. Pragniemy zatem wskazać argumenty zdrowotne oraz ekonomiczne, które mogą pomóc Państwu w podjęciu decyzji o zakupie właściwego ciśnieniomierza. Nasz wybór padł głównie na ciśnieniomierze Rossmax, OMRON oraz Intermed, ale jest też wielu innych producentów, którzy oferują towary profesjonalne, stosowane powszechnie w Ochronie Zdrowia (m.in. są to Kodea, IncoMedica i profesjonalny Riester).

 

Zobacz listę wszystkich Ciśnieniomierzy

 

Ciśnieniomierz Rossmax X3 Ciśnieniomierz OMRON M3 Ciśnieniomierz zegarowy ze stetoskopem Intermed

Ciśnieniomierz Rossmax X3

kompaktowy, prosty w obsłudze, pomiar dobrej jakości

cena 136,08 zł brutto

Ciśnieniomierz Omron M3

wysoka jakość pomiaru, uniwersalność, małe gabaryty

cena 216,00 zł brutto

Ciśnieniomierz zegarowy HS-50A ze stetoskopem

manualny ciśnieniomierz ze stetoskopem

cena 48,06 zł brutto

Ciśnieniomierz naramienny - najlepszy dotychczas znany sposób przeciwdziałania nadciśnienia tętniczego

Regularny pomiar ciśnienia to podstawa walki nadciśnieniem tętniczym. W obliczu ryzyka zawału serca, czy udaru mózgu wczesne wykrycie nieprawidłowości ciśnienia pozwala udać się odpowiednio wcześnie do lekarza, kliniki, czy zażyć mocniejsze leki. W ostatnich latach spotkaliśmy się z publikacjami, w których pisano, że zmieszczenie się w normie ciśnienia zmniejsza ryzyko udaru o ok. 40%, a ryzyko choroby niedokrwiennej serca zmniejsza się o ok. 25%. Dołączmy do tego dietę, ruch i odstawmy używki, a otrzymamy receptę na życie dłuższe nawet o 20 lat.

Ciśnieniomierz naramienny to konieczny sprzęt domowy, albo przynajmniej dobry znajomy, z którego pacjenci korzystają u lekarza. Ważne są regularne pomiary ciśnienia i dobór odpowiedniego mankietu. Dzięki mierzeniu ciśnienia w tych samych porach dnia i stanach organizmu jesteśmy w stanie ocenić, czy ciśnienie jest w normie, czy może od niej odstaje.

Jeżeli zastanawiacie się Państwo, jaki ciśnieniomierz wybrać, to uważamy, że ciśnieniomierze naramienne są najlepszym wyborem.

Są one skuteczne w pomiarze, nie wymagają skomplikowanych operacji, pomocy drugiej osoby i pozwalają badać się domowo. Do wyboru macie Państwo ciśnieniomierze automatyczne (droższe, z dodatkowymi funkcjami ułatwiającymi prawidłowy pomiar) oraz ciśnieniomierze manualne (nieco tańsze, wymagające większej wiedzy medycznej i w niektórych modelach nie pozwalające na przebadanie się samodzielnie).

Czerpiąc z doświadczeń naszych klientów sugerujemy ciśnieniomierz automatyczny, np.:

Rossmax X1 Ciśnieniomierz automatyczny Rossmax X3 Rossmax CF 701 K

 

Rossmax X1 za ok. 121 zł

 

 

 Rossmax X3 za ok. 151 zł 

 

 

Rossmax CF 701 K za ok 183 zł

 

 • w zestawie zasilacz i z mankiet 22-40 cm 
 • czujnik poprawnego założenia mankietu
 • czujnik ruchu
 • wykrywanie arytmii
 • wskaźnik ryzyka nadciśnienia
 • w zestawie zasilacz i z mankiet 22-40 cm 
 • zapamiętuje 120 pomiarów dla dwóch osób i wskazuje wyniki dla "gościa"
 • czujnik poprawnego założenia mankietu
 • czujnik ruchu
 • wykrywanie arytmii
 • wskaźnik ryzyka nadciśnienia

 

 • mierzy ciśnienie cyfrową metodą Korkotoffa
 • w zestawie mankiet 22-40 cm 
 • zapamiętuje 120 pomiarów dla dwóch osób
 • wykrywanie arytmii
 • wskaźnik ryzyka nadciśnienia
 • zasilany bateriami
omron m3 ciśnieniomierz omron m6

 

OMRON M3 za ok. 238 zł

 

 

 

OMRON M1 Compact za ok. 141 zł

 

OMRON M6 za ok 291 zł

 

 • w zestawie z mankietem 22-42 cm
 • zasilany przez zasilacz lub na baterie
 • wyposażony w technologię "IntelliSense"
 • w zestawie etui na ciśnieniomierz

 

 •  w zestawie z mankietem 22-32 cm
 • zasilany bateryjnie
 • w zestawie etui na ciśnieniomierz 
 • ciśnieniomierz pompowany przez pompkę (półautomatyczny)
 • w zestawie z mankietem 22-42 cm
 • zasilany na baterie
 • wyposażony w technologię "IntelliSense"
 • w zestawie duże etui na cały sprzęt

 

 


Stan cen na listopad 2018 r.

 

Jakie są normy ciśnienia i jak rozpoznać nadciśnienie?

Nadciśnienie tętnicze to tendencja do podwyższonego ciśnienia krwi prowadzącego do zwężenia tętnic i rozwoju blaszek miażdżycowych. Ciśnienie powinno być utrzymywane w normie, aby zapobiec przykrym konsekwencjom.

Ustalone normy ciśnienia krwi stanowią swojego rodzaju wytyczne, które pomagają określić stan pacjenta. Jednakże dopiero lekarz jest w stanie wskazać indywidualne ciśnienie i na tej podstawie ocenić, jakie jest ryzyko nadciśnienia.

Ciśnienie indywidualne determinowane jest różnymi czynnikami, a ogólnie określa się je z pomocą wieku pacjenta i stanu zdrowia.

 Stadium   Ciśnienie   skurczowe (mm Hg)   Ciśnienie rozkurczowe (mm Hg) 

Ciśnienie optymalne 

<120  <80

Ciśnienie prawidłowe  

<130  <85

Ciśnienie wysokie prawidłowe

130-139 85-89

Nadciśnienie I okres     

140-159   90-99

Nadciśnienie II okres   

160-179 100-109

Nadciśnienie III okres 

>180   >110

Izolowane nadciśnienie skurczowe   

>160  <90

 

Ciśnieniomierz nadgarstkowy, czy może jednak naramienny?

Ciśnieniomierz nadgarstkowy ze względu na zasadę swojego działania jest mniej skuteczny od ciśnieniomierzy naramiennych. Wynika to z mniej odczuwalnych przepływów krwi w obrębie nadgarstka oraz mniejszej powierzchni pomiaru (mniej czujników). Skutek jest zauważalny, kiedy możemy sobie pozwolić na testy. Różnica jest niewielka, ale zasadnicza - ok. 10 punktów pomiaru (co może już świadczyć o nadciśnieniu!).

Ciśnieniomierz nadgarstkowy ma jednak swoje plusy. Po pierwsze, odchylenia wyników od ciśnieniomierza naramiennego nie są aż tak duże (ale jeżeli dokonujecie Państwo dokładnej diagnozy to zalecamy używać wyłącznie ciśnieniomierzy naramiennych).

Drugim atutem jest jego poręczność. Jeżeli osoba mierząca ciśnienie często jest w podróży, to nic nie zastąpi ciśnieniomierza nadgarstkowego. Nikt z nas przecież nie będzie szukał kliniki w trakcie wypoczynku, albo w przerwie spotkań biznesowych. Do doraźnego mierzenia ciśnienia tego typu ciśnieniomierz jest jak znalazł.

Trzecia cecha, to zmniejszony ucisk na ramieniu. Niektórzy z nas mają do czynienia z osobami o wrażliwych rękach, wrażliwej skórze. Takim osobom niekiedy zaleca się ciśnieniomierz nadgarstkowy, którego ucisk jest dużo mniejszy od zakładanego na ramię mankietu. Może to dotyczyć już osób po 50 roku życia. Jest to kwestia wrażliwości. Samo pompowanie mankietu na ramieniu może spowodować lekko podwyższone ciśnienie oraz wymęczyć badanego.

ciśnieniomierz nadgarstkowy

Ciśnieniomierz nadgarstkowy OMRON RS2 za ok. 160 zł


 

Ciśnieniomierz elektroniczny

Z doświadczenia wiemy, że wiele osób niechętnie podchodzi do ciśnieniomierzy automatycznych (gdy mankiet jest nadmuchiwany automatycznie, a wynik wyświetlany na ekranie), pragniemy obalić mit, jakoby  ciśnieniomierz automatyczny mierzył gorzej od manualnego. W ofercie mamy ciśnieniomierze Rossmax oraz ciśnieniomierze OMRON, których dokładność jest niezawodna od lat i te produkt możemy szczerze polecić, jako dobre automaty do mierzenia ciśnienia.

Ważną cechą każdego ciśnieniomierza automatycznego jest szybkość pomiaru. Tak naprawdę to sprawia, że ciśnienie jest mierzone prawidłowo. Nie chodzi wcale o szybkość pompowania mankietu, chodzi o regularność badania. Zarówno z naszych prywatnych, jak i zawodowych doświadczeń wynika, że ciśnienie jest mierzone głównie, gdy stan zdrowia się pogarsza. Taka metoda działania nie jest do końca zalecana - ciśnienie powinno się mierzyć zawsze, regularnie. Zasady prewencji (w tym i mierzenie ciśnienia) pozwolą wykryć nieprawidłowości czasem już na dwa dni wcześniej, zanim reszta objawów zacznie występować. Regularne pomiary ciśnienia muszą zatem być jak najprostsze. Nie każdy ma na tyle samozaparcia by spędzić rano i wieczorem 3 minuty nad ciśnieniomierzem. Ciśnieniomierz automatyczny skraca ten proces do ok. 1 minuty. Oczywiście nie przeskoczy się zasad pomiaru ciśnienia (odstęp od wysiłku, stała pora, odpowiednia pozycja ciała itp.), ale już samo pompowanie mankietu i cyfrowe zapisywanie wyników znacznie ułatwia sprawę.

Gadżetem, który docenia wielu klientów jest dołączane do ciśnieniomierza etui, w którym zmieści się aparatura wraz z akcesoriami. Ten, zdawałoby się mało znaczący dodatek znacznie ułatwia pracę z ciśnieniomierzem. W jednej chwili wyjmujemy z opakowania wszystko, co jest potrzebne do badania - łącznie z długopisem i karteczką do notowania wyników.

 

Wydajny ciśnieniomierz, a jego cena - co zrobić, gdy ciśnieniomierz za 80 zł wskazuje taki sam wynik jak ten za 200 zł?

Sprzedawane przez nas towary najlepiej weryfikują klienci. Jeżeli ilość zwrotów lub reklamacji jest znikoma, uznajemy towar za wart uwagi. Taka weryfikacja pozwala nam ograniczać ofertę do wydajnych produktów.

Stale pragniemy edukować, że "za wszystko ostatecznie płaci klient", a dobra jakość nigdy nie idzie w parze z niską ceną. Różnica w cenie wynika głównie z jakości wykonania i terminu gwarancji. Mówiąc o droższych ciśnieniomierzach mamy głównie na uwadze ciśnieniomierze OMRON. Do produkcji aparatów japońskiego producenta używa się wysokogatunkowych kompozytów i precyzyjnie wykonanych podzespołów, po to, by ciśnieniomierz mierzył dokładnie przez jak najdłuższy czas. Producent oferuje 3 lata gwarancji na ciśnieniomierz i rok gwarancji na mankiet. W tym czasie sprzęt praktycznie działa niezawodnie, używany codziennie w warunkach domowych, a nawet klinicznych. Pamiętać należy oczywiście o odpowiedniej konserwacji sprzętu (głównie myciu i przechowywaniu).

Wszystkie sprzedawane u nas ciśnieniomierze mają gwarancję producenta realizowaną w Polsce (czego, jak się dowiedzieliśmy, nie można oczekiwać od produktów zakupionych na serwisach aukcyjnych, np. allegro)

Kolejnym elementem ceny są testy prowadzone na ciśnieniomierzach. Pamiętajmy, że tańsze aparaty mogą tracić dokładność pomiaru po pewnym czasie. Właściwie niezawodność działania ciśnieniomierza to cecha, na której zależy nam najbardziej. Sprzęt, które będzie działał wadliwie jest szkodliwy!

Ważne, aby ciśnieniomierz z którego Państwo korzystacie przeszedł walidację kliniczną. W praktyce ciśnieniomierze są sprawdzane w takich instytutach jak:

 • Brytyjskie Towarzystwo Nadciśnienia Tętniczego (BHS),
 • Association for the Advancement of Medical Instrumentation (AAMI),
 • Europejskie Towarzystwo Nadciśnienia Tętniczego (ESH).

O certyfikacie świadczą opisy na opakowaniu lub obrazki:

 

Doszły nas też opinie, że niecertyfikowane elektroniczne aparaty do mierzenia ciśnienia mogą wskazywać błąd pomiaru większy, niż dopuszcza to ESH International Protocol by Graves (Mayo Clinic and Mayo Foundation). Nie możemy potwierdzić tej informacji jednoznacznie, ale wolimy dmuchać na zimne i polecić Państwu opisane wyżej sprawdzone rozwiązania. Jak wspominaliśmy, gdy ciśnieniomierz elektroniczny kosztuje mniej niż 100 zł, to można mieć wobec niego podejrzenia. Proszę zauważyć również, że sprzęt za 260 zł, który działa 5 lat ma lepszą relację jakości do ceny, od tego, który działa rok i kosztuje 80 zł. Niska cena zakupu towaru bywa poważnym złudzeniem nie tylko w naszej branży.

Drugą istotną sprawą jest zasilanie ciśnieniomierzy elektronicznych - wiele z nich działa na baterie. Polecamy Państwu stosowanie  zasilania przez kabel, bo jeżeli bateria będzie na wyczerpaniu ciśnieniomierz może wskazać błędny wynik. W lepszych modelach ciśnieniomierzy do takiej sytuacji nie dochodzi, bo niski poziom naładowania baterii (niewystarczający do prawidłowej pracy) wywołuje alarm. Zasilanie bateryjne z kolei jest niezastąpione w podróży.

Ciśnieniomierz zegarowy

Ciśnieniomierze zegarowe to modele wymagające osoby obsługującej ciśnieniomierz. Do produktu dołączane są zazwyczaj słuchawki, za pomocą których dokonujemy odsłuchu badanej osoby. Ważniejsze jest jednak to, że na używaniu tego typu ciśnieniomierzy trzeba się znać, bo co jakiś czas musimy dokonać kalibracji ciśnieniomierza. Ceni się również ich bezpieczeństwo, bo nie mają rtęci (wykluczonej z produkcji na terenie Europy). Alternatywą dla ciśnieniomierzy zegarowych będą modele ze skalą, np. LEDową. Takim przykładem o podobnym działaniu jest

Ciśnieniomierz bezrtęciowy BK-1018


Od wielu lat ciśnieniomierze te są z powodzeniem używane w klinikach, teraz natomiast wypierają je ciśnieniomierze automatyczne, które znacznie skracają czas potrzebnej pracy do zbadania ciśnienia pacjenta. Prawdziwym cackiem jest

 

Ciśnieniomierz automatyczny Rossmax X3 z zasilaczem


 

Ceny w powyższym artykule wskazano na podstawie stanów magazynowych z lipca 2018 roku. Faktyczne ceny mogą się różnić - przedstawione są na kartach poszczególnych towarów.

Metody pomiaru ciśnienia

Ciśnieniomierze OMRON mają często wpisaną metodę pomiaru oscylometryczną. Jeżeli nie wiecie Państwo, "z czym to się je", to serwujemy krótkie wyjaśnienie.

Metoda oscylometryczna polega na analizie zmian ciśnienia (oscylacji, czyli wahań między wysokim, a niskim ciśnieniem). Wahania powstają pod wpływem tętna, przez stopniowe naciskanie rękawa na tętnicę. Czujniki w mankiecie określają następnie ciśnienie skurczowe i rozkurczowe. Stąd aparatura wnioskuje prawidłowe wyniki na bazie różnicy, między tymi dwoma stanami.

Druga metoda pomiaru polega na osłuchiwaniu pacjenta - jest stosowana w ciśnieniomierzach zegarowych z dołączonym stetoskopem. Lekarz nasłuchuje u pacjenta tonów Korotkowa, czyli zjawisk akustycznych powstających podczas okluzji. Okluzja powinna być pełna (tętnica zamknięta). Po pełnym napompowaniu mankietu spuszczamy z niego powietrze z prędkością ok. 2 mm Hg/sekundę.  Wtedy, jak już lekarz usłyszy wyraźne dźwięki odpowiadające dwóm uderzeniom serca, będzie to tak zwana I faza wg Korotkowa. W tym momencie mierzymy ciśnienie skurczowe (górne) - najlepiej zanotować je na kartce. Warto przypomnieć, że aparat do mierzenia ciśnienia powinien być dobrze skalibrowany. Stopniowo spuszczamy powietrze z mankietu, aż powtarzające się dźwięki zanikną. Wtedy spisuje się ciśnienie dolne - rozkurczowe, które odpowiada V fazie wg Korotkowa. Czasem ciśnienie warto spisać w IV fazie (nieco przed fazą V). Mankietu nie wolno dopompowywać podczas badania.

Poniżej, abyście mogli Państwo zobaczyć, jak prezentuje się profesjonalny ciśnieniomierz elektroniczny zamieszczamy wideo z recenzją ciśnieniomierza OMRON M3 (film w języku angielskim)

Dodatkowe publikacje i informacje o ciśnieniomierzach:

f Polub nas na facebooku i bądź na bieżąco Wymieniaj punkty na nagrody

 

Podziel się swoim komentarzem z innymi
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką dotyczącą cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
Zamknij
pixelpixelpixelpixelpixelpixel