Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Do tańszej wysyłki brakuje Ci:250 zł,
a do darmowej:
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Zastosowanie defibrylatora AED PLUS w miejscach publicznych

Skuteczne użycie defibrylatora AED w miejscach publicznych wymaga przeszkolenia, a co najmniej wiedzy o jego możliwościach. W sytuacjach zagrożenia życia tylko nieliczne osoby decydują się na skorzystanie z tych urządzeń. Defibrylatorów głównie używają pracownicy ochrony lub inne przeszkolone osoby z personelu – często nie są to osoby udzielające pierwszej pomocy od samego początku. 

Warto wiedzieć, że natychmiastowa pomoc przy zatrzymaniu akcji serca daje poszkodowanym dużo większe szanse na przeżycie. Z każdą upływającą bez pomocy minutą szanse na przywrócenie akcji serca maleją o około 10%, a po 10 minutach bez akcji ratunkowej osoba ta umiera.

Kilka lat temu producenci defibrylatorów AED ulepszyli technologię tych urządzeń, upraszczając zarazem ich używanie. Dzięki temu każdy uczestnik akcji ratunkowej może wykonać prawidłowo wszystkie czynności ratunkowe – włącznie z masażem serca, którego skuteczność jest najważniejsza.

Jak działają nowoczesne defibrylatory AED Plus?

Najnowocześniejsze defibrylatory AED PLUS z funkcją REAL CPR opracowano tak, aby każdy uczestnik akcji ratunkowej mógł łatwo wykonać wszystkie czynności tzw. Łańcucha Przeżycia. To kompleks działań ratunkowych, który do przyjazdu ratowników medycznych pozwala utrzymać poszkodowanego przy życiu i determinuje skuteczność dalszego leczenia.

Na Łańcuch Przeżycia składają się:

 • szybkie dotarcie do poszkodowanego,
 • wezwanie pogotowia,
 • wczesne podjęcie Resuscytacji Krążeniowo-Oddechowej (RKO),
 • wczesna defibrylacja,
 • wczesna zaawansowana pomoc medyczna.

Pierwsze minuty akcji ratunkowej są najważniejsze – natychmiastowa pomoc zwiększa szanse przeżycia nawet trzykrotnie. Szacuje się, że wiele osób z Nagłym Zatrzymaniem Krążenia (NZK) przechodzi okres migotania komór serca (VF) lub szybki częstoskurcz komorowy (VT) – jeżeli w tym etapie podejmie się masaż serca w połączeniu z oddechami ratunkowymi (RKO) krew w śladowych ilościach przepływa do mózgu i serce pozostaje aktywne, co zwiększa szanse na uratowanie. Bez masażu serca faza VF lub VT szybko przechodzi w asystolię, która może być już stanem nieodwracalnym, nawet gdy na miejsce przybędą ratownicy.

Nowoczesne defibrylatory AED z funkcją REAL CPR informują o prawidłowym wykonywaniu masażu serca – najważniejszej czynności ratunkowej.

Po przymocowaniu elektrod do poszkodowanego defibrylator ocenia jego stan. Następnie głos z urządzenia mówi, co powinniśmy dalej zrobić: „Przejdź do masażu serca” – na ekranie pokazuje się prawidłowe ułożenie dłoni. Gdy zaczynamy masaż serca ekran defibrylatora na żywo pokazuje nacisk na klatkę piersiową, informując jednocześnie głosem o skuteczności nacisku: „za płytki ucisk”, „uciskaj mocniej”, „uciskaj szybciej”, „dobry ucisk”.

Najnowsze wytyczne Polskiej Rady Resuscytacji z 2010 roku poparte licznymi badaniami wskazują, że głębokość ucisku klatki piersiowej powinna wynosić 5 cm u osoby dorosłej w tempie 100 uciśnięć na minutę.

Ważne jest to, że ucisk o głębokości co najmniej 5 cm daje szanse na przywrócenie spontanicznego krążenia (RSOC) i jego utrzymanie do czasu przyjęcia poszkodowanego do szpitala. Ze względu na zmęczenie osoby ratującej lub obawę przed uszkodzeniem ciała poszkodowanego uciski są często płytsze, co zmniejsza szansę na ratunek. Automatyczny defibrylator AED wskaże tę różnicę dbając o jakość RKO.

Tak opisaną funkcję znajdziecie Państwo w nowoczesnym defibrylatorze ZOLL AED PLUS. Niestety, nie wszystkie defibrylatory AED wyższej klasy tę funkcję posiadają.

Defibrylator ZOLL AED PLUS

 

Równie ważna jest defibrylacja przeprowadzona w celu utrzymania serca w rytmie. Wytyczne zalecają by podjąć ją już w przeciągu 3-5 minut od utraty przytomności u poszkodowanego. Wedle badań zwiększa to przeżywalność o 49 - 75%. Natomiast każda minuta opóźnienia defibrylacji zmniejsza te szanse o ok. 10%.

W przypadku lepszych modeli defibrylatorów AED, w tym i ZOLL AED PLUS urządzenie samo poinformuje ratującą osobę, że zaraz dokona defibrylacji. Ta funkcja jest niezwykle ważna, bo jak wynika z rozmów z ratownikami medycznymi, wiele nieprzeszkolonych osób boi się rozpocząć defibrylację. Warto dodać, że zaawansowane defibrylatory mają różne tryby pracy – manualne i automatyczne. Używa się je w zależności od kwalifikacji i preferencji personelu, dlatego ułatwią zadanie osobom nieprzeszkolonym oraz nie będą utrudnieniem w pracy profesjonalistów.

Pełne Wytyczne Polskiej Rady Resuscytacji oraz odniesienia do literatury badawczej dot. resuscytacji znajdziecie Państwo na końcu artykułu.

Jaki defibrylator AED warto kupić?  

Decydując się na zakup defibrylatora AED możecie Państwo wybrać spośród dwóch klas tych produktów:

 1. Inteligentne defibrylatory AED ze wsparciem RKO i defibrylacji – cena ok. 5000 - 9000 zł.
 2. Zwykłe defibrylatory AED – cena ok. 800 - 2200 zł.

W oparciu o doświadczenie naszych klientów polecamy klasę pierwszą (Inteligentne defibrylatory AED). Tak zwany inteligentny system wspomagania resuscytacji i defibrylacji znacznie zwiększa ich skuteczność, zwłaszcza, gdy dokonują jej osoby nieprzeszkolone i niedoświadczone. Tak zwane tu "zwykłe defibrylatory" polecamy jedynie pracownikom służb ratunkowych, o ile urządzenia te spełnią ich wymagania. 

Różnica w cenie nie jest aż tak duża, jeżeli weźmie się pod uwagę czas przydatności aparatury do użycia. Produkty wyższej klasy mają zazwyczaj lepsze akumulatory, działające sprawnie do 5-7 lat. Tańsze modele objęte są 3- lub 2-letnią gwarancją i po tym czasie często trzeba zastąpić je nowym sprzętem lub dokonać kosztownej wymiany baterii.

Rejestrując defibrylator ZOLL AED PLUS na stornie producenta otrzymujecie Państwo 7-letnią gwarancję. Tym samym roczny koszt używania defibrylatora wynosi ok. 1100 zł brutto. Uważamy, że jego największym atutem jest ułatwienie przeprowadzenia prawidłowego RKO dzięki aktywnej pomocy aparatury.

Informacje dotyczące defibrylatora ZOLL AED PLUS dla Ratowników Medycznych:

 • Defibrylator ma inteligentny system prowadzący użytkownika przez wszystkie czynności Łańcucha przeżycia
 • Ekran defibrylatora (w różnych ustawieniach kolorów) informuje, gdzie nakleić elektrodę, jak prawidłowo wykonywać RKO oraz kiedy przystąpić do defibrylacji. Całości procesu towarzyszą wyraźne komunikaty głosowe.
 • Elektrody objęte są 5-letnim okresem gwarancji – to jeden z najlepszych wyników na rynku.
 • Fala defibrylacji jest prostokątna, dwufazowa, jedyna zaaprobowana przez FDA jako skuteczniejsza od fali monofazowej przy kardiowersji AF i defibrylacji pacjentów o dużej impedancji.
 • Defibrylator wykorzystuje niskoenergetyczną technologię defibrylacji impulse RLB (RBW) opracowaną specjalnie na potrzeby defibrylacji zewnętrznej.
  • Kompensacja impedancji pacjenta gwarantuje najwyższą skuteczność nawet w przypadku pacjentów o dużej impedancji klatki piersiowej. Dzięki temu nie ma konieczności stosowania wysokich energii zwiększających ryzyko uszkodzenia mięśnia sercowego.
 • Aparat archiwizuje dane, które mogą być następnie odczytane i analizowane za pomocą oprogramowania ZOLL RescueNet Code Review. 
 • Defibrylator ZOLL AED PLUS można podłączyć do komputera i śledzić przebieg akcji ratunkowej. Zalecane jest również stosowanie aparatu do treningu RKO.


Artykuł oparto o Wytyczne 2010 ERC, Polska Rada Resuscytacji, Kraków 2010 oraz zawarte w nich badania http://www.prc.krakow.pl/2010/02.pdf

a także o wiedzę pracowników i klientów OSS sp. z o.o. i Paramedica Polska Sp. z o.o. Sp.k.

 

f Polub nas na facebooku i bądź na bieżąco Wymieniaj punkty na nagrody

Polecane

pixelpixelpixelpixel