Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Dieta przemysłowa

Dieta przemysłowa

Zgodnie ze współczesnym stanem wiedzy sztuczne żywienie pacjenta może być jedynie stosowane z pomocą certyfikowanych diet przemysłowych. Wykorzystuje się tu dwie metody karmienia dojelitowego (przez usta lub przez zgłębnik), albo dietę pozajelitową.

Jakie są zalety diet przemysłowych i dlaczego tylko one mogą być stosowane do żywienia medycznego

Diety przemysłowe charakteryzują się stałym, ściśle określonym składem podanym na opakowaniu. Producent jest zobowiązany w ściśle przestrzegać zadeklarowanych wartości żywieniowych.

Niemal wszystkie produkty wykluczają składniki potencjalnie nietolerowane przez chorego, na przykład laktozę, gluten, cholesterol.

Diety specjalistyczne pozwalają na zbilansowany dobór składników odżywczych. Zależnie od fazy leczenia żywieniowego i zaobserwowanych efektów można usprawniać podaż środków żywieniowych. Pozwala to na korygowanie zaburzeń metabolicznych spowodowanych chorobami.

Preparaty żywieniowe charakteryzują się niską osmolarnością, małą lepkością i są jałowe - wolne od dodatkowych substancji i niepożądanych drobnoustrojów. W konsekwencji zmniejsza to ryzyko biegunki oraz zakażeń - co jest szczególnie ważne przed operacją, jak i w stanie choroby. Odpowiednia osmolarność i lepkość pozwalają kontrolować podaż żywienia. Przede wszystkim ma to duże znaczenie podczas dysfagii, a także ułatwia nie przedawkować środków, ani nie podawać w zbyt małych ilościach.

 

Polecamy preparaty żywieniowe dostępne w naszej ofercie:

dieta doustna Fresenius dieta dojelitowa przez zgłębnik Fresubin dieta dla dzieci Fresenius

 

Polecamy także sprzęt do podawania diet dojelitowych

 

Żywienie dojelitowe


Żywienie dojelitowe wykorzystuje przewód pokarmowy,  w którym, dzięki trawieniu i wchłanianiu, organizm sam reguluje ilość składników odżywczych pobieranych ze światła jelita. To metoda mało inwazyjna, stosunkowo bezpieczna. Z reguły nie wymaga długotrwałych przygotowań. Warunki karmienia zależą od tego, czy pacjenci karmieni są produktami żywieniowymi wykorzystując swoje usta, czy zgłębnik lub PEG. W tym drugim przypadku żywienie jest bardziej skomplikowane, wymaga sterylnych warunków i dłuższych przygotowań. Z reguły karmienie przez zgłębnik odbywa się u pacjentów, którzy mają różne inne problemy zdrowotne i wymagają większej opieki.

Stosowanie mało inwazyjnego dostępu do przewodu pokarmowego stymuluje trawienie oraz zapewnia odżywianie komórek nabłonka jelitowego. To zapobiega zanikowi kosmków jelitowych (związanych z niedożywieniem) i wzmacnia barierę jelitową. Zmniejszone jest również ryzyko translokacji bakteryjnej.

Polecanymi preparatami żywienia dojelitowego będą wszystkie produkty linii Fresubin oraz linia Supportan - stosowana w onkologii.

 

Żywienie pozajelitowe


Żywienie pozajelitowe to forma żywienia dożylnego stosowana, wówczas gdy niemożliwe jest żywienie dojelitowe. Wiąże się ona z wysokim wysiłkiem pracowników medycznych. Oprócz czynności związanych z opieką nad pacjentem muszą dbać o czystość jego otoczenia, bilansowanie składników odżywczych, a także podaż żywienia w odpowiednich godzinach.

Niekorzystnymi skutkami żywienia pozajelitowego mogą być:

  • powikłania septyczne, metaboliczne, mechaniczne,
  • na skutek zakładania dostępu żylnego może zawsze dojść do uszkodzenia naczyń krwionośnych, odmy, albo utworzenia się krwiaka płucnego, czy zatoru powietrznego,
  • istnieje również ryzyko zatoru cewnikowego,  co skutkuje zakrzepicą, zakrzepowym zapaleniem żył, niedrożnością, albo uszkodzeniem cewnika. Sporadycznie także uszkodzeniem przewodu piersiowego, czy uszkodzeniem nerwów splotu szyjnego.

Pełną ofertę żywienia dojelitowego, doustnego oraz podawanego przez zgłębniki i PEG znajdziecie Państwo w dziale żywienie medyczne.

 

f Polub nas na facebooku i bądź na bieżąco Wymieniaj punkty na nagrody

Podziel się swoim komentarzem z innymi
pixelpixelpixelpixel