Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Do tańszej wysyłki brakuje Ci:250 zł,
a do darmowej:
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Przedstawiamy Państwu pełną paletę środków dezynfekcyjnych wiodących producentów, gwarantującą najwyższe bezpieczeństwo pacjentów i personelu medycznego.

Kryteria doboru środków dezynfekcyjnych

Oferta nasza obejmuje preparaty do: dezynfekcji rąk, skóry i błon śluzowych. Oprócz antyseptyków dużą grupę stanowią środki do mycia i dezynfekcji instrumentów medycznych, powierzchni, sprzętu (np. inkubatorów) oraz profesjonalne systemy dozowania i sprzęt pomocniczy (np. wanny dezynfekcyjne).

Przy doborze środków dezynfekcyjnych podstawowymi kryteriami powinny być:

 • substancje czynne danego preparatu (ważne np. przy określaniu tolerancji materiałowej i szkodliwości dla personelu, np. toksyczność wziewna),
 • spektrum działania (zwane też "spektrum aktywności biobójczej"),
 • czas wymagany do osiągnięcia działania bójczego produktu (zwany w skrócie "czasem działania"),
 • stężenie roztworu roboczego (ważne przy obliczaniu ceny 1 litra roztworu roboczego).   

Szczególną uwagę w przypadku preparatów stosowanych w rozcieńczeniu należy zwrócić na wymagane stężenie. Często zdarza się, że produkt pozornie tańszy, po przeliczeniu i porównaniu ceny litra roztworu roboczego okazuje się być kilka-, a nawet kilkunasto razy droższy. 
Równie istotny jest czas działania. W przypadku preparatów mających długi czas działania może się okazać, że dla zapewnienia ciągłości pracy konieczny byłby zakup dodatkowych kompletów narzędzi, co wiązałoby się z dużo wyższymi kosztami niż zastosowanie preparatu o krótkim czasie działania.

Ogólna charakterystyka preparatów dezynfekcyjnych powinna zawierać następujące informacje o produkcie:

 • związki aktywne – czyli skład preparatu
 • spektrum działania
 • czas działania
 • stężenie użytkowe
 • obszar zastosowań
 • postać produktu
 • barwa

CZAS  DZIAŁANIA  PREPARATU

W zależności od indywidualnych potrzeb stosującego preparat można dobrać czas, w którym środek będzie skuteczny. W przypadku koncentratów czas działania w stosunku do stężenia roztworu jest odwrotnie proporcjonalny, czyli im wyższe będziemy stosować stężenie roztworu, tym czas działania będzie krótszy.

STĘŻENIA ROZTWORÓW

Większość preparatów dezynfekcyjnych do mycia i dezynfekcji narzędzi oraz dużych powierzchni występuje w postaci koncentratów i dlatego podstawową czynnością  jest dokładne przygotowanie roztworów roboczych  w odpowiednim stężeniu.

Najczęściej podawanym i wymaganym jest stężenie procentowe roztworów. Wyjątek stanowią produkty chlorowe do dezynfekcji powierzchni w postaci tabletek, gdzie stężenia są również podawane są w ppm. (part per milion) np. Haz-Tabs, Medicarine, Suma Tab D4. itp.

INFORMACJE DOT. WYBORU ODPOWIEDNICH ŚRODKÓW

Więcej szczegółowych informacji na temat wyboru odpowiednich preparatów, sprzętów, czy urządzeń potrzebnych do pracy znajdziecie Państwo w górnym menu "Poradniki" w zakładkach:

 • "Baza wiedzy o produktach" - opisujemy tam gamę dostępnych u nas środków z informacjami, jak najlepiej je wykorzystać oraz co dobrać do swoich potrzeb. preparatów potrzebnych w konkretnych sytuacjach,
Podziel się swoim komentarzem z innymi
pixelpixelpixelpixel