Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Do tańszej wysyłki brakuje Ci:250 zł,
a do darmowej:450,00 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

PODSTAWOWE SUBSTANCJE CZYNNE PREPARATÓW DEZYNFEKCYJNYCH

 1. Alkohole  (np. alkohol etylowy, propylowy, butylowy)
  Alkohole i ich mieszaniny są podstawowym składnikiem preparatów do dezynfekcji rąk, skóry oraz do szybkiej dezynfekcji małych powierzchni odpornych na ich działanie.
 2. Aldehydy  (np. aldehyd  glutarowy, aldehyd bursztynowy)
  Są podstawowymi składnikami klasycznych preparatów  do dezynfekcji narzędzi i endoskopów.
 3. Aminy (np. czwartorzędowe zw. amoniowe, QAV,  glukoprotamina)
  To typowe składniki mieszanin preparatów do dezynfekcji dużych powierzchni zmywalnych i instrumentów medycznych.
 4. Związki chloru (np. aktywny chlor)
  Substancją czynną uwalnianą z tych związków jest bardzo skuteczny aktywny chlor wykorzystywany w preparatach do dezynfekcji powierzchni, także zanieczyszczonych substancjami organicznymi (wydzieliny ustrojowe, krew). Wadą preparatów opartych na chlorze jest ich nieprzyjemny, duszący zapach.
 5. Związki tlenowe (np. nadboran sodu, nadsiarczan potasu, nadwęglan sodu)
  Te związki są bardzo bezpiecznymi pod względem toksykologicznym składnikami środków do dezynfekcji narzędzi, sprzętu anestezjologicznego i inkubatorów. Czynnikiem bójczym w tych produktach jest aktywny tlen.
 6. Kwasy  (np. kwas nadoctowy)
  To podstawowy składnik preparatów do dezynfekcji aparatury hemodializacyjnej,  a także endoskopów giętkich.
 7. Octenidyna (dichlorowodorek octenidyny)
  Dichlorowodorek octenidyny − kationowo-czynny środkek antyseptyczny. Działa bakteriobójczo, uszkadzając ścianę komórki i powodując lizę komórki bakteryjnej. Badania wykazują, że efekt zapobiegania przez octenidynę wtórnemu zakażeniu skóry jest długotrwały, występuje nawet po czasie jej rozkładu. Dichlorowodorek octenidyny nie wchłania się ze skóry i błon śluzowych, nie jest toksyczny, w niższych stężeniach cechuje się wysoką skutecznością , może być stosowany u wcześniaków i niemowląt. Dichlorowodorek octenidyny jest głównym składnikiem grupy antyseptyków do bezbolesnego odkażania i leczenia ran, skóry i błon śluzowych produkcji firmy Schulke&Mayr.
 8. Chlorheksydyna
  Syntetyczny antyseptyk, pochodna biguanidu. Stosowana w postaci glukonianu lub octanu. Jest używana głównie jako środek odkażający skórę, błony śluzowe, jamę ustną oraz narzędzia chirurgiczne.

Więcej na temat metod dezynfekcji piszemy w dziale pt. Dezynfekcja

Polecamy też inne działy i poradniki:


Chcemy, aby w zakładce "informacje ogólne" znalazły się wiadomości, które pomogą Państwu w pracy. Dlatego z przyjemnością odpowiemy na wszelkie pytania związane z doborem i stosowaniem preparatów dezynfekcyjnych, a udzielone odpowiedzi zostaną opublikowane.

 

 

 

Podziel się swoim komentarzem z innymi
pixelpixelpixelpixel