Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Do tańszej wysyłki brakuje Ci:250 zł,
a do darmowej:450,00 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Ochrona skóry z wykorzystaniem środków ochrony barierowej

Pracownicy ochrony zdrowia codziennie stosują środki ochrony przed zakażeniami. Niestety działają one niekorzystnie na skórę. Dłonie poddane dezynfekcji i wzmożonemu stosowaniu rękawic ochronnych mogą szybko utracić odpowiednie nawilżenie, co obniża ich możliwości ochronne. Wyjałowiona skóra rąk jest nie tylko podatna na ataki bakterii, ale także nasze normalne funkcjonowanie poza pracą.

Producenci różnych środków ochronnych walczą o poprawę losu osób z atopowym zapaleniem skóry, wysuszeniem, zaczerwienieniami itp. Istotnym ogniwem komfortu w pracy jest dbanie o regenerację skóry, właściwe jej nawilżanie, minimalizowanie stosowania szkodliwych środków.

W tym tekście pragniemy opisać nowoczesne środki ochrony barierowej oraz wskazać polecane preparaty.

Środki ochrony barierowej (kremy ochronne)

Nowością ostatnich lat stały się kremy ochronne, tak zwane barierowe. Oprócz jednoczesnego efektu nawilżania suchych dłoni oferują również zabezpieczenie naskórka przed substancjami, które mogą podrażniać skórę.

Najważniejszym środkiem ochrony organizmu jest warstwa rogowa naskórka, która chroni przed infekcjami. Wysuszenie naskórka powodowane środkami dezynfekującymi lub brakiem wilgoci napływającej z zewnątrz osłabia płaszcz wodno-lipidowy. Ręce w konsekwencji się wysuszają i są bardziej podatne na ataki.

Ręce można zabezpieczać na różne sposoby. Pierwszym z nich są opisane niżej środki ochrony barierowej:

Cavilon Durable Barrier Cream z 3M to środek skoncentrowany, którego niewielka ilość kremu tworzy na skórze barierę ochronną umożliwiając jednocześnie przyleganie opatrunków i przylepców. Polimerowa formuła tego kremu czyni go odpornym na zmywanie – odporność na 3 - 4 epizody mycia skóry (potwierdzone badaniami własnymi firmy 3M). Co ciekawe, zastosowanie tego kremu ochronnego nie wpływa na skuteczność wchłaniania innych środków, czy maści. Krem polecany jest również do ochrony skóry pacjentów obłożnie chorych (chroni przed szkodliwym działaniem moczu i kału).

 

Gloves in a Bottle to produkt amerykański, podobnie jak Cavilon stanowi ochronę barierową z jednoczesnym nawilżaniem dłoni. Jego działanie tworzy na skórze film ochronny, który zmniejsza absorbcję patogenów i alergenów przez skórę. Produkt nie zmniejsza skuteczności dezynfekcji, dlatego warto go stosować podczas pracy.

 

Oba produkty są polecane do pracy w mokrym środowisku (w tym w warunkach pracy z moczem i kałem), a także są bezpieczne do stosowania na uszkodzonej skórze. Można z nich korzystać podczas noszenia rękawic medycznych.

Przed ich zastosowaniem należy zapoznać się z ulotką produktów, które mogą wskazywać efekty uboczne.

Należy pamiętać, że tego typu środki nie zastąpią rękawic ochronnych, mimo entuzjastycznych zapewnień z filmów niektórych producentów.

Cavilon Gloves in a Bottle

Jak jeszcze można chronić dłonie podczas pracy w trudnych dla nich warunkach?

Na uwadzę należy mieć jakość mydeł, z jakich korzystamy. Producenci specjalistycznych mydeł usuwają z nich wszystkie zbędne substancje, które przyczyniają się do wysuszania skóry i reakcji alergicznych. Mogą to być barwniki lub substancje nadające zapach. Z tego powodu ładny zapach róży, czy piękny kolor fuksji powinny być traktowane z rezerwą, jeśli jesteśmy zawodowo zobligowani do częstego mycia dłoni. Tego typu środków można używać w domu, ale nie w pracy, w której częstotliwość mycia rąk wzrasta dziesięciokrotnie.

Polecamy tutaj sprawdzone w ochronie zdrowia mydła i środki myjące do rąk i ciała:

Mydła i emulsje myjące do rąk i ciała

Obok mydeł i środków ochrony barierowej warto zwrócić uwagę na środki pielęgnujące, które regenerują dłonie po dezynfekcji. Proszę pamiętać, że pielęgnacji należy dokonywać po zakończeniu pracy lub podczas dłuższej przerwy.

Pielęgnacja dłoni

Osobom, które mają podrażnione i wysuszone ręce, a muszą pracować w rękawiczkach polecamy rękawice wyściełane warstwą regenerującą – kolagenem z alatoniną. Ta substancja zmniejsza podrażnienia dłoni związane z brakiem dopływu powietrza.

Nitrylex Collagen

 

f Polub nas na facebooku i bądź na bieżąco Wymieniaj punkty na nagrody

Podziel się swoim komentarzem z innymi

Polecane

Emulsja myjąca Octenisan 500 ml

Emulsja myjąca Octenisan 500 ml

28,00 zł brutto/1szt.224 pkt.
Emulsja myjąca Sensiva 500 ml

Emulsja myjąca Sensiva 500 ml

10,60 zł brutto/1szt.84.80 pkt.
Manisoft 500 ml

Manisoft 500 ml

23,54 zł brutto/1szt.188.32 pkt.
pixelpixelpixelpixelpixel