Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Do tańszej wysyłki brakuje Ci:250 zł,
a do darmowej:450,00 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Opatrunek okluzyjny - zastosowanie i wybór

Działanie opatrunków okluzyjnych polega na ścisłym przyleganiu do rany, co powoduje jej szczelne zamknięcie. Efekt ten jest osiągany na różne sposoby np. przez uwalnianie hydrożelu zamkniętego w strukturze opatrunku (Suprasorb H). Hydrożel w kontakcie z wysiękiem pęcznieje i dokładnie dostosowuje strukturę opatrunku do kształtu rany. Innym przykładem jest zabezpieczenie opatrunku folią paroprzepuszczalną (Suprasorb F), albo pianką poliuretanową (Suprasorb P przylepny).

Wybierając odpowiedni opatrunek należy kierować się jego właściwościami - aby był odpowiedni do rany. W wyborze pomaga ta tabela

suprasorb H Suprasorb P Przylepny Suprasorb F opatrunek foliowy
Tegaderm opatrunek okluzyjny foliowy Silikonowy opatrunek okluzyjny Biatain Comfeel Plus Transparent opatrunek okluzyjny, hydrokoloidowy

Kliknij w obrazki aby przejść do opisu i cen opatrunków 

Zobacz inne opatrunki okluzyjne wg typu opatrunku:

 

Opatrunki okluzyjne skutecznie chronią ranę przed zakażeniami i zewnętrznymi zanieczyszczeniami.

Należy jednak pamiętać, że okluzja mimo szczelnego zamknięcia rany nie gwarantuje całkowitej ochrony przed przenikaniem drobnoustrojów – właściwie żaden opatrunek nie może zapewnić nam takiego bezpieczeństwa. Niemniej uznajemy to zabezpieczenie za relatywnie skuteczne, co nie zwalnia nas z obowiązku kontroli ran i ich oczyszczania (czytaj więcej na temat oczyszczania ran).

W przypadku stosowania opatrunków okluzyjnych właściwie należy częściej kontrolować ranę, niż w przypadku innych opatrunków systemu wilgotnego, bo w zamknięciu zmiany zachodzą zazwyczaj szybciej. Wyjątkiem jest Suprasorb F - przezroczysty opatrunek foliowy umożliwiający obserwację rany.

Zastosowanie opatrunków okluzyjnych wiąże się z wygodą ich noszenia przez pacjenta

Są cienkie, dobrze przylegają do ciała, dzięki czemu pacjenci nie zerwą opatrunku podczas zakładania ubrań. Równie komfortowo można używać ich pod prysznicem, czy podczas kąpieli, bo nie odklejają się po zamoczeniu. Okluzja znalazła również zastosowanie w kosmetyce oraz zabezpieczaniu tatuaży. W tym ostatnim przypadku popularne będą opatrunki foliowe – jak Suprasorb F.


Właściwości opatrunków okluzyjnych

Opatrunki te stosuje się do ran niezainfekowanych. Są dopuszczone do użycia przy małym i co najwyżej średnim wysięku. W przypadku Suprasorbu F można je zastosować, gdy nie ma wysięku.

Nowoczesne opatrunki okluzyjne pozwalają wypuszczać parę wodną z rany, dzięki czemu regulują jej temperaturę oraz wilgotność, stwarzając tym samym optymalne warunki lecznicze.

Opatrunki okluzyjne stosuje się do wzmocnienia efektu działania maści i preparatów leczniczych nakładanych na rany. Efekt otrzymujemy dzięki zmniejszeniu parowania specyfiku, ograniczenia jego wysychania, czy wysuszania w kontakcie z zanieczyszczeniami. Właściwie maść lecznicza jest wtedy lepiej absorbowana przez ranę.

Połączenie opatrunków okluzyjnych z maściami może mieć również działanie odwrotne do zamierzonego – przykładowo produkty sterydowe mogą objawiać się nadmierną absorbcją substancji i powodowaniem działań niepożądanych.

Z powyższych względów wskazane metody działania zawsze powinien ocenić specjalista – pielęgniarka lub lekarz. Każda sytuacja może być inna i nie należy wykorzystywać opatrunków okluzyjnych w połączeniu z lekami bez odpowiedniej wiedzy. Podobnego zalecenia powinien udzielić specjalista w przypadku zakładania opatrunku okluzyjnego jako wtórnego.

Pamiętajmy też, że opatrunków w ogóle nie należy nakładać na miejsca, w których dopiero co zastosowano środki dezynfekujące – może dojść do poparzenia.

 

Z dostępnych w naszej ofercie opatrunków okluzyjnych możecie Państwo wybrać spośród:

suprasorb H
  • Sterylny opatrunek tworzy wilgotne środowisko i dostosowuje się do rany.
  • Stosowany do ran o lekkim i średnim wysięku. Nieskuteczny w przypadku ran bez wysięku.
  • Zapewnia hydroregulację, co pozwala na odprowadzenie nadmiaru wilgoci z rany, tworząc warunki optymalne do gojenia.
  • Stosowany na rany czyste, bez infekcji.
  • Jego szczelne przyleganie do rany chroni przed infekcjami.
Suprasorb P Przylepny
  • Sterylny opatrunek o dobrym działaniu kapilarnym na łożysko rany. Poliuretanowa pianka opatrunku dostosowuje się do kształtu rany, nie powodując jątrzenia.
  • Stosowany do ran o umiarkowanym wysięku.
  • Stosowany na rany czyste, bez infekcji.
Suprasorb F opatrunek foliowy
  • W wersji sterylnej i niesterylnej na rolce, zapewnia paro przepuszczalność i tworzy wilgotne środowisko sprzyjające gojeniu.
  • Zalecany przy niskim wysięku z rany lub do zabezpieczania ran bez wysięku
  • Stosowany na rany czyste, bez infekcji.
  • Może być z powodzeniem stosowany jako opatrunek wtórny

Często zadawane pytania:

Co to znaczy opatrunki okluzyjne?

To opatrunek ściśle przylegający do rany, który dobrze zabezpiecza ją przed działaniem czynników zewnętrznych. Efekt można osiągnąć na różne sposoby, co zależy od rodzaju wybranego opatrunku. Proponujemy tutaj opatrunki hydrożelowe, hydrokoloidowe, opatrunki poliuretanowe, opatrunki foliowe.

Jak wykonać opatrunek okluzyjny?

Samodzielne wykonywanie ich z plastrów, albo warstwy żelowej może nie być skuteczne, bo niedokładne rozprowadzenie opatrunku może skutkować brakiem szczelności, co w okluzji ma kluczowe znaczenie. Zalecamy wykorzystanie sprawdzonych produktów o równomiernym rozłożeniu materiału / żelu chłonnego. Należy podkreślić, że opatrunek powinien obejmować całą ranę.

Opatrunek okluzyjny folia - polecamy opatrunek foliowy

Nowoczesne opatrunki z folii poliuretanowej pozwalają ranie oddychać, a zatem prawidłowo się goić, przy czym jednocześnie zabezpieczają je przed kontaminacją i bakteriami. Są bardzo dobrym wyborem na otarcia i skaleczenia.

Jaki opatrunek okluzyjny na pięty wybrać?

W wyborze opatrunku na pięty z dużym prawdopodobieństwem należy zahaczyć o temat odleżyn. Do zabezpieczania pięt zaczerwienionych, zagrożonych powstaniem odleżyny, stosowny będzie opatrunek foliowy. Natomiast w przypadku zabezpieczenia ich przed uciskiem warto wybrać opatrunki piankowe, odciążające na piętę (Heel). Polecamy zajrzeć do działu Opatrunki na odleżyny

 

W opracowaniu materiału pomogła nam Katarzyna Kurczewska, przedstawicielka firmy Lohmann & Rauscher. Serdecznie dziękujemy.

f Polub nas na facebooku i bądź na bieżąco Wymieniaj punkty na nagrody

 

Podziel się swoim komentarzem z innymi

Polecane

pixelpixelpixelpixelpixel