Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Do tańszej wysyłki brakuje Ci:250 zł,
a do darmowej:450,00 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Rola higieny rąk w sprzątaniu obiektów

Procedury sprzątania powierzchni w obiektach medycznych i niemedycznych są ściśle połączone w system higieny osobistej i utrzymania czystości. Najważniejszym czynnikiem – zwanym często „wąskim gardłem higieny” – jest higiena rąk, którą z trudem się kontroluje, a jeszcze trudniej mierzy jej efektywność.

Jak wspominaliśmy w ogólniejszym tekście na temat sprzątania obiektów żaden z elementów higieny nie powinien być zaniedbywany w obiektach służby zdrowia lub przetwórstwa, bo grozi to przenoszeniem zarazków. Nawet jeżeli powierzchnie pozostają czyste po sprzątaniu, to personel może przenosić zakażenia na rękach. Wysiłek sprzątania idzie wtedy na marne.

W obiektach Ochrony Zdrowia mycie i dezynfekcja rąk powinny być wykonywane konsekwentnie, w odpowiednim czasie obok innych praktyk higienicznych.

Warto uświadomić pracowników, że najważniejszym środkiem ochrony podczas sprzątania jest samo zachowanie pracowników. Proponujemy wykorzystanie poniższych metod:

 • Korzystać z rękawic ochronnych,
  • podczas sprzątania mankiet rękawic należy wywinąć na zewnątrz, aby spływająca po palcach woda nie wpadała na przedramię, a zatrzymywała się na zawiniętym mankiecie,
  • jeżeli rękawice gumowe będą dalej wykorzystywane* zaleca się umyć wodą z szarym mydłem przed ich zdjęciem, a następnie wywrócić na drugą stronę, wycisnąć wodę i pozostawić do wyschnięcia,
  • w niektórych przypadkach można jeszcze umyć wewnętrzną stronę rękawiczek i je zdezynfekować. Naszym zdaniem lepiej wymienić parę rękawic.
 • Korzystać z odzieży ochronnej lub przeznaczonej tylko do pracy. Odzież należy zmieniać według zaleceń, podobnie jak rękawiczki.
 • Podczas sprzątania nie wolno na wózkach przechowywać rzeczy osobistych, ani nosić ze sobą wody lub jedzenia. Wszystkie tego typu przedmioty powinny być w kuchni, albo w szafkach pracowników.
 • Zabronione jest również noszenie biżuterii (zegarków, kolczyków, pierścieni).
 • Panie i panowie z długimi włosami powinni je spiąć podczas pracy.

*Rękawice można używać wielokrotnie do momentu ich zabrudzenia lub kontaminacji patogenami, albo do momentu pracy w warunkach potencjalnie skażonych. Zabronione jest ich ponowne użycie w przypadku średniego i wysokiego ryzyka infekcji (często też w przypadku niskiego ryzyka).

Pod tym odnośnikiem znajdziecie Państwo Instrukcję mycia i dezynfekcji rąk wg normy EN 1500. Na życzenie przesyłamy odpowiednie tabliczki wraz z zamówieniem.

Polecany asortyment:

f Polub nas na facebooku i bądź na bieżąco Wymieniaj punkty na nagrody

Podziel się swoim komentarzem z innymi

Polecane

Mop 40 cm - Sprint V - podstawa - Vermop Promocja

Mop 40 cm - Sprint V - podstawa - Vermop

139,00 zł brutto/1szt.1112 pkt.Najniższa cena produktu w okresie 30 dni przed wprowadzeniem obniżki: 159,06 zł/1szt.-12% Cena regularna: 166,29 zł brutto/1szt.-16%
TASKI AERO 8 PLUS

TASKI AERO 8 PLUS

1 981,38 zł brutto/1szt.15851.04 pkt.
TASKI AERO 8

TASKI AERO 8

1 688,64 zł brutto/1szt.13509.12 pkt.
TASKI AERO 15 PLUS

TASKI AERO 15 PLUS

2 190,00 zł brutto/1szt.17520 pkt.
pixelpixelpixelpixelpixel