Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Do tańszej wysyłki brakuje Ci:250 zł,
a do darmowej:450,00 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Synergiczne podejście do higieny

Poruszając temat wielopłaszczyznowego podejścia do zapobiegania zakażeniom należy wskazać na ścisłą relacje elementów prewencji i ochrony przed infekcjami.

Wszystkie działania w obszarze medycznym opatrzone są procedurami ograniczania zakażeń. Rolą działań prewencyjnych jest izolowanie drobnoustrojów oraz ich redukcja do bezpiecznego poziomu.

Bezpieczeństwo nie może polegać wyłącznie na skutecznym działaniu w jednym obszarze. Aby ochrona była skuteczna należy zadbać o każdy etap i obszar działania. Odpowiedzialni za to są wszyscy pracownicy obiektu medycznego, ale też pracownicy firm zewnętrznych, pacjenci i osoby ich odwiedzające.

Dla zobrazowania tego zagadnienia można posłużyć się metaforą zamku otoczonego murem, który broni się przed infekcjami z zewnątrz – wyłom w jednym miejscu muru może doprowadzić do powstania epidemii w całym obiekcie.

Wszystkie elementy tworzą zwarty cykl higieny, złożony z:

  • czyszczenia powierzchni,
  • higieny rąk i ciała,
  • stosowania środków ochrony osobistej,
  • prawidłowego wykorzystywania artykułów medycznych,
  • gospodarowania odpadami.

Sprzątanie powierzchni (mycie i dezynfekcja) jest ważnym elementem składowym tej struktury ochronnej

Czyszczenie jest procesem, który ma na celu usunięcie ciał obcych (np. kurzu, materii nieorganicznej, krwi, wydzielin, wydalin i mikroorganizmów) z różnych powierzchni. Do czyszczenia dochodzi na skutek działania wody, detergentu i pracy mechanicznej (czyli tarcia). Pomimo, że czyszczenie skutecznie zmniejsza obciążenie drobnoustrojów na powierzchni, to nadal w wielu przypadkach konieczna będzie dezynfekcja.

Na czym polega czyszczenie powierzchni i dlaczego jest ważne dla dezynfekcji:

Istotą czyszczenia powierzchni jest usuwanie wszystkich pozostałości organicznych i nieorganicznych, które są podłożem dla rozwoju spor bakterii. Formy przetrwalnikowe, takie jak Clostridium difficile mogą przetrwać czyszczenie i dezynfekcję w niskim stężeniu. Gdy odbieramy im podłoże znacznie utrudniamy ich ponowny wzrost.

Dezynfekcja ma na celu unieszkodliwienie albo eliminację patogenów, czasem nawet z likwidacją ich form przetrwalnikowych (spor). Rodzaje dezynfekcji i różnego rodzaju środki znajdziecie Państwo w dziale Dezynfekcja.

Dezynfekcja obciążona organicznie może okazać się nieskuteczna lub wymagać dłuższego czasu działania przy wyższym stężeniu roztworu roboczego. Jest to droższe, często bardziej czasochłonne niż dezynfekcja w czystych warunkach. Z tego względu standardowym działaniem jest mycie powierzchni przed dezynfekcją.

O ograniczonej skuteczności działania wobec zanieczyszczeń informują niemal wszystkie ulotki preparatów renomowanych producentów, które wykazały skuteczność działania w obrębie zabrudzeń. Na ulotkach możecie Państwo znaleźć wtedy zapis „Warunki brudne”:

dezynfekcja w warunkach brudnych - przykład

Przykład skuteczności biobójczej z ulotki preparatu Medicarine (dane ze stycznia 2018 r.) Do dezynfekcji bakterii w warunkach brudnych wymagane jest dwukrotnie wyższe stężenie.

Na skuteczność czyszczenia składa się pięć czynników:

Wszyscy pracownicy zajmujący się czyszczeniem powierzchni powinni być świadomi znaczenia każdego ze wskazanych czynników oraz istniejących między nimi relacji.

Brak opanowania tych zagadnień może przyczynić się do niebezpiecznych sytuacji. Przykładem będzie wytwarzanie roztworu roboczego w zanieczyszczonym wiadrze, albo sprzątanie za pomocą mopa zanieczyszczonego w innym pomieszczeniu. Takie praktyki mogą osłabiać skuteczność substancji myjąco-dezynfekującej oraz rozprowadzać drobnoustroje po podłogach innych pomieszczeń. W przypadku gdy kij od mopa nie zostanie wyczyszczony, można spodziewać się transmisji na rękawice lub ręce pracowników. Istotna będzie tu również znajomość zasad higieny rąk i postępowania z odzieżą ochronną.

Przykłady tego typu błędów można mnożyć. Kolejnym często powielanym niedopatrzeniem może być czyszczenie potencjalnie skażonej powierzchni za pomocą ścierki i wykorzystanie jej do mycia kolejnych powierzchni, uznawanych za mniej skażone. Zarazki z pierwszego przedmiotu mogą zostać przeniesione na czystsze miejsce.

 

Powiązane poradniki:

 

Polecany asortyment:

f Polub nas na facebooku i bądź na bieżąco Wymieniaj punkty na nagrody

Podziel się swoim komentarzem z innymi

Polecane

Mop 40 cm -  Sprint V - podstawa - Vermop Promocja

Mop 40 cm - Sprint V - podstawa - Vermop

139,00 zł brutto/1szt.1112 pkt.Najniższa cena produktu w okresie 30 dni przed wprowadzeniem obniżki: 159,06 zł/1szt.-12% Cena regularna: 166,29 zł brutto/1szt.-16%
TASKI AERO  8 PLUS

TASKI AERO 8 PLUS

1 981,38 zł brutto/1szt.15851.04 pkt.
TASKI AERO  15

TASKI AERO 15

1 760,00 zł brutto/1szt.14080 pkt.
pixelpixelpixelpixel