Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Do tańszej wysyłki brakuje Ci:250 zł,
a do darmowej:
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Opatrunki na rany cukrzycowe

Wybierając opatrunek do leczenia ran u pacjentów z cukrzycą należy zapoznać się z przeznaczeniem opatrunku i dobrać odpowiedni środek do rany.

Rozważyć warto:

Informacje o charakterze poradnikowym znajdziecie Państwo pod listą produktów.

Polecane opatrunki (i kilka innych potrzebnych środków) do leczenia stopy cukrzycowej - lista:

 

Porady zawarte w tym tekście będą pomocne po części dla osób szukających nowych metod leczenia, a także dla osób niezwiązanych z zawodem medycznym. Nie są to jednak wskazówki leczenia, bo te muszą mieć indywidualny charakter.

Niemniej większość zawartych tu produktów można z powodzeniem stosować na rany przewlekłe. Dodajmy też, że nowoczesne opatrunki wykazują się wysoką skutecznością - leczenie ran przewlekłych jest krótsze, tańsze i wiąże się z wyższym szansą pomocy pacjentowi.

Dobór opatrunków na stopę cukrzycową

Leczenie stopy cukrzycowej wykorzystujące opatrunki specjalistyczne w odpowiednim czasie może wiązać się z całkowitym zagojeniem ran.

Dobrany opatrunek powinien widocznie działać w okolicach rany już po kilku dniach od aplikacji. Jeśli nie dochodzi do poprawy w leczeniu ran przewlekłych zalecamy zmianę opatrunku lub bardziej kompleksowe spojrzenie na pacjenta.

Gdy rany goją się wolno lub leczenie nie postępuje zalecana jest zmiana rodzaju opatrunków albo metod leczenia.
Często przyczyną nieskuteczności może być nieodpowiednie oczyszczenie rany. Zachęcamy zapoznać się z poradnikiem na ten temat.

Właściwie dobrane opatrunki na stopę cukrzycową uśmierzają ewentualny ból pacjenta, dzięki czemu pacjent może lepiej funkcjonować.

Zespół stopy cukrzycowej najczęściej leczy się z pomocą dwóch rodzai opatrunków:

  • Opatrunki piankowe - np. Biatain - będzie odpowiedni do owrzodzeń z wysiękiem. Możliwy długi czas noszenia opatrunku pozwala na stałą regenerację tkanek, a jakość opatrunku przyspiesza proces gojenia. Pamiętajmy, że stopa cukrzycowa goi się długo, dlatego ekonomicznym rozwiązaniem jest opatrunek pozwalający na utrzymywanie go na ranie nawet do 7 dni. Nie może on być stosowany na rany suche, albo zakażone. Ponadto ranę należy regularnie sprawdzać i oczyszczać, jeśli zajdzie taka potrzeba.
  • Opatrunki hydrożelowe - stosowane są we wczesnym etapie powstawania owrzodzeń, kiedy nie doszło jeszcze do wysięku. Stosuje się je do zabezpieczenia ran suchych i prewencji pogorszenia stanu rany.

Cechy ogólne dla opatrunków na zespół stopy cukrzycowej

Opatrunki na stopę cukrzycową z rozległymi owrzodzeniami powinny zapewniać optymalne środowisko gojenia, a zatem:

  • tworzyć wilgotne środowiskowo (choć nie zawsze jest to konieczne, jeśli ważniejsze są inne czynniki)
  • zapewnić pochłanianie wysięku
  • zmniejszać aktywność bakteryjną i chronić ranę przed zanieczyszczeniami
  • pozwalać na wymianę gazową

Do oczyszczania rany dodatkowo należy zaopatrzyć się w lawaseptyk lub inny środek odkażający do ran, np. Microdacyn.

Proszę pamiętać, że leczenie stopy cukrzycowej w domu, bez nadzoru lekarskiego jest bardzo niebezpieczne. Należy skontaktować się z lekarzem, albo wspomóc się radą pielęgniarki środowiskowej. Niebezpieczna jest stagnacja w postępie leczenia. Innymi słowy niegojące się owrzodzenia stopy cukrzycowej mogą prowadzić do niebezpiecznych konsekwencji dla pacjenta.

Jak leczyć rany cukrzycowe?

Leczenie stopy cukrzycowej powinno mieć charakter kompleksowy.

Oznacza to, że u pacjentów z zespołem stopy cukrzycowej (i szerzej z innymi ranami przewlekłymi) nie należy patrzeć wyłącznie na ranę do zaleczenia. Problem często jest kompleksowy, może dotyczyć przyjmowanych leków, stanu odżywiania, odporności, zdolności organizmu do regeneracji. Często kluczowe jest wyrównanie metaboliczne cukrzycy przez modyfikację diety i zmniejszenie stężenia glukozy we krwi.

W niektórych sytuacjach konieczna będzie interwencja chirurgicznego opracowania rany, połączona w później z opatrunkami.

Niebagatelne może być także odciążenie kończyny przez dobór odpowiednich wkładek ortopedycznych.

Powikłania cukrzycy mogą wiązać się również z paleniem tytoniu lub spożywaniem nadmiernych ilości alkoholu. Do tego często dochodzi zaniżona higiena osobista.

Czym smarować rany cukrzycowe?

Stopa cukrzycowa wymaga pielęgnacji skóry. Nadają się do tego kremy zmiękczające skórę z allantoiną, albo mocznikiem i kwasem mlekowym. Pozytywny efekt pomaga usunąć spękania i zgrubienia, zmniejsza zaczerwienienie skóry i łagodzi podrażnienia. Przyspiesza także regeneracje skóry.

Przykładem takiego kremu będzie Atrac Tain.

Zastosowanie takiego kremu poprawia komfort funkcjonowania pacjenta, ale przede wszystkim zmniejsza ryzyko pęknięć skóry i rozwoju modzeli. Te często są zaczątkiem do powstawania ran.

Jak przyśpieszyć gojenie ran u cukrzyka?

Skuteczność leczenia ran wiąże się w dużym stopniu ze stosowaniem odpowiednich preparatów. To znaczy, każdy opatrunek specjalistyczny musi wykazywać skuteczność w przeciągu 2-3 dni. Jeśli poprawa nie zachodzi, oznacza to, że metoda leczenia jest nieskuteczna. Dlatego zmienia się rodzaj opatrunku lub stosowanego środka.

Drugim ważnym elementem przyspieszenia gojenia ran jest prawidłowe ich oczyszczanie. Na ten temat przeczytacie Państwo więcej w naszym poradniku pt: oczyszczanie ran

Dlaczego odradzamy domowe sposoby na stopę cukrzycową?

Domowe metody leczenia nie muszą wcale odbiegać od profesjonalnych. Jednakże często z braku środków finansowych lub braku wiedzy są po prostu nieefektywne (nie osiągają celu leczenia, a jedynie wydłużają czas zaognienia rany).

Rola prewencji

Najważniejszym elementem jest prewencja powstawania ran i dalej owrzodzeń. Wymaga regularnej higieny i oglądania stóp oraz innych części ciała. Zwykle konieczna jest do tego pomoc drugiej osoby.

( ilość produktów: 59 )
pixelpixelpixelpixel