Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

rękawice chirurgiczne

( ilość produktów: 15 )

Rękawice chirurgiczne, sterylne - oferta

Dlaczego stosowanie rękawic chirurgicznych jest konieczne podczas zabiegów?

Rękawice zapobiegają przenoszeniu drobnoustrojów i zakażeń z pacjenta na personel medyczny oraz odwrotnie.

Rękawice tworzą barierę ochronną, która chroni zarówno pacjenta, jak i lekarzy przed infekcjami.

Jałowość produktu sprawia, że odpowiednio wyjęte z jednorazowego opakowania są wolne od patogenów. Jałowa powierzchnia utrudnia też przenoszenie patogenów z miejsc potencjalnie skażonych.

Po drugie, rękawice chirurgiczne zapewniają higienę podczas zabiegu. Dzięki rękawicom chirurgicznym personel medyczny unika kontaktu z krwią, moczem, kałem, czy innymi cieczami ustrojowymi, co minimalizuje ryzyko zakażenia. W przypadku kontaminacji rękawic wymienia się zewnętrzną parę rękawiczek.

Po trzecie, rękawice chirurgiczne pozwalają na dokładniejsze i bezpieczniejsze przeprowadzenie zabiegu. Rękawice zapewniają lekarzom i pielęgniarkom odpowiedni chwyt oraz umożliwiają precyzyjne manewrowanie narzędziami chirurgicznymi.

Wszystkie te czynniki sprawiają, że stosowanie rękawic chirurgicznych jest niezbędne do zapewnienia bezpieczeństwa pacjentów i personelu medycznego podczas zabiegów.

 

Rodzaje rękawic chirurgicznych

  • Rękawice neoprenowe
  • Rękawice lateksowe
  • Rękawice nitrylowe
  • Rękawice winylowe

Rękawiczki neoprenowe chirurgiczne (polecamy rękawiczki neoprenowe Nuzone) to jedne z najwyższej jakości rękawiczek stosowanych w medycynie. Neopren to materiał syntetyczny, który charakteryzuje się wysoką odpornością na wiele substancji chemicznych oraz na ścieranie. Rękawiczki neoprenowe są elastyczne i doskonale przylegają do dłoni, zapewniając pełną swobodę ruchów.

Rękawiczki neoprenowe są niealergizujące, co oznacza, że nie wywołują reakcji alergicznych u użytkowników, w przeciwieństwie do rękawiczek lateksowych. Neopren jest też odporny na rozdarcia i przetarcia, co zapewnia długą żywotność rękawiczek.

Rękawiczki neoprenowe są również odporne na wiele substancji chemicznych, co jest bardzo istotne w przypadku pracy z niebezpiecznymi substancjami, jak również są odporne na działanie wirusów i bakterii.

Warto zauważyć, że rękawiczki neoprenowe spełniają najwyższe standardy bezpieczeństwa. Ich jakość jest potwierdzona przez wiele certyfikatów, co sprawia, że są one jednymi z najczęściej wybieranych rękawiczek w medycynie.

Podsumowując, chirurgiczne rękawiczki neoprenowe są połączeniem atutów rękawic lateksowych i nitrylowych. Są idealnym wyborem dla zastosowań w chirurgii. Ich wadą jest relatywnie wysoka cena.

Rękawice lateksowe to najczęściej stosowane rękawice chirurgiczne. Są one wykonane z naturalnego lateksu, co sprawia, że są elastyczne i doskonale przylegają do dłoni. Rękawice lateksowe są bardzo trwałe i odporne na rozdarcia oraz uszkodzenia. Ponadto, lateks jest materiałem przepuszczającym powietrze, co pozwala na zachowanie komfortu użytkowania. Wadą rękawic lateksowych jest to, że mogą wywoływać reakcje alergiczne u niektórych osób.

Rękawice nitrylowe są wykonane z syntetycznego kauczuku nitrilowego. Są one mniej elastyczne niż rękawice lateksowe, ale jednocześnie bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne. Rękawice nitrylowe są również bardziej odporne na wiele chemikaliów, co czyni je dobrym wyborem dla personelu medycznego, który pracuje z substancjami chemicznymi. Rękawice nitrylowe są mniej alergizujące niż lateksowe, dlatego są dobrym wyborem dla osób z alergiami. W kategorii rękawic chirurgicznych są drugim zwykle wyborem.

 

Podsumowując, każdy rodzaj rękawic chirurgicznych ma swoje zalety i wady. Rękawice lateksowe są elastyczne i trwałe, ale mogą wywoływać alergie. Rękawice nitrylowe są mniej alergizujące i bardziej odporne na chemikalia, ale są mniej elastyczne. Przy wyborze odpowiedniego rodzaju rękawic chirurgicznych należy uwzględnić indywidualne potrzeby i preferencje użytkowników.

 

 

Bezpieczeństwo rękawic chirurgicznych

Niewłaściwe użytkowanie rękawic może zwiększyć ryzyko zakażenia i wpłynąć na skuteczność zabiegu.

Bezpieczeństwo pacjenta i personelu medycznego związane jest z wieloma czynnikami, takimi jak właściwe zakładanie i zdejmowanie rękawic, unikanie uszkodzeń rękawic, czy zachowanie odpowiednich procedur higieny podczas zabiegów.

Ryzyka związane z niewłaściwie używanymi rękawicami to przede wszystkim zakażenia, które mogą powodować poważne skutki zdrowotne u pacjentów i personelu medycznego. Rękawice są ważnym narzędziem ochrony, ale mogą być również przyczyną zakażeń, jeśli nie są one stosowane poprawnie. Na przykład, niewłaściwe zakładanie lub zdejmowanie rękawic może prowadzić do zakażenia przez kontakt z zanieczyszczonymi powierzchniami.

Standardy bezpieczeństwa w stosowaniu rękawic chirurgicznych określają procedury i wytyczne, które zapewniają maksymalne bezpieczeństwo dla pacjentów i personelu medycznego

Sposób zakładania rękawic chirurgicznych

Na suche uprzednio zdezynfekowane dłonie nakłada się rękawiczki wyjmowane ze świeżo otwartego opakowania.

Przy nakładaniu należy uważać, aby nie dotknąć wewnętrznej strony rękawicy, ponieważ może ona być zanieczyszczona. Następnie należy umieścić drugą rękawicę na drugiej dłoni, również uważając, aby nie dotknąć wewnętrznej strony rękawicy.

Należy upewnić się, że rękawice są odpowiedniej wielkości i nie są zbyt ciasne ani zbyt luźne.

Rękawice należy również sprawdzić pod kątem ewentualnych uszkodzeń, takich jak dziury czy rozdarcia.

Częste błędy:

Błędy w zakładaniu rękawic chirurgicznych, które należy unikać, to przede wszystkim dotykanie wewnętrznej strony rękawic, co może prowadzić do zakażeń. Należy również unikać zbyt luźnego lub zbyt ciasnego zakładania rękawic, ponieważ może to utrudnić pracę podczas zabiegu.

Sposób zdejmowania rękawic chirurgicznych

Prawidłowe zdejmowanie rękawic chirurgicznych jest równie ważne jak ich prawidłowe zakładanie. Niewłaściwe zdejmowanie rękawiczek może zwiększyć ryzyko szczególnie gdy skontaminowana para jest wymieniana na nową (w przypadku double-gloving).

Zasady prawidłowego zdejmowania rękawic chirurgicznych obejmują kilka kroków:

  • Po pierwsze, należy delikatnie chwycić zewnętrzną stronę rękawic z jednej strony i ją odchylić.
  • Następnie należy umieścić palec pod mankiet rękawicy na drugiej dłoni i ją odchylić.
  • W ten sposób zdejmuje się pierwszą rękawicę, jednocześnie trzymając ją wewnątrz drugiej rękawicy.
  • Następnie należy włożyć palce drugiej ręki pod mankiet drugiej rękawicy i ją odchylić, uważając, aby nie dotknąć zanieczyszczonej zewnętrznej strony rękawicy. Należy pociągnąć rękawicę na zewnątrz, trzymając ją w dłoni, wraz z pierwszą rękawicą, którą wcześniej zdjęto.
  • Po zdjęciu wszystkich par rękawic, należy je zutylizować, a ręce zdezynfekować preparatem do chirurgicznej dezynfekcji.
pixelpixelpixelpixel