Dezynfekcja i sterylizacja w gabinecie stomatologicznym
( ilość produktów: 14 )

Dezynfekcja i sterylizacja w gabinecie stomatologicznym.
Proces utrzymania czystości, Środki Higieniczne i Akcesoria stomatologiczne

Poniższe kategorie kierują do różnych, szczegółowych działów naszej oferty

asortyment typowy dla stomatologii

 

Klikając w poniższy przycisk, znajdziesz porady odnośnie utrzymania higieny, dezynfekcji i sterylizacji w gabinecie stomatologicznym.

W radzeniu sobie z trudnym zagadnieniem dezynfekcji i sterylizacji, a szerzej w utrzymaniu higieny w gabinecie stomatologicznym przychodzi Polskie Stowarzyszenie Higieny Stomatologicznej oraz Sanepid. To dwie instytucje w których znajdziecie państwo kompleksowe porady.

Z doświadczenia naszych klientów podkreślamy, że Sanepid nie jest tylko instytucją nadzoru i karania. Przede wszystkim dba o podnoszenie standardów higienicznych, dlatego warto zgłosić się do inspektorów Stacji z rozmaitymi pytaniami.

W tym tekście omówimy następujące zagadnienia (Spis treści):  

Higiena rąk w gabinecie stomatologicznym

Właściwe przygotowanie rąk do pracy jest niezbędnym czynnikiem, który pozwoli zadbać zarówno o zdrowie pracowników, jak i pacjentów.

Jak przygotować ręce do pracy

 • Wszyscy pracownicy gabinetu stomatologicznego nie powinni nosić biżuterii,
 • Ich paznokcie muszą być krótkie i zadbane,
 • Na skórze należy zabezpieczyć wszelkie rany, nawet te drobne, a także otarcia. Stosuje się do tego wodoodporne opatrunki,
 • Przed przystąpieniem do zabiegu i nałożeniem rękawiczek należy myć lub dezynfekować ręce.

Kiedy myć, a kiedy dezynfekować ręce?

Z uwagi na wyższą szkodliwość mydła dla skóry ręce myję się tylko w przypadkach gdy są zabrudzone, kiedy rozpoczyna się pracę, a także przed jedzeniem lub po skorzystaniu z toalety.

Atestowane preparaty dezynfekcyjne działają na skórze do 30 sekund, po czym alkohol wyparowuje nie uszkadzając płaszcza lipidowego skóry.

Higieniczne mycie rąk trwa dłużej od dezynfekcji i wymaga wody do usunięcia mydła oraz osuszenia ręcznikiem. Proszę pamiętać aby nie przecierać rąk ręcznikiem tylko przykładać go do skóry zbierając wilgoć.

Kiedy dezynfekować ręce:

 • Przed założeniem rękawiczek medycznych,
 • Po zdjęciu rękawiczek lub po zabiegu,
 • Zawsze gdy rękawiczki zostaną zanieczyszczone krwią albo uszkodzone,
 • Przed dezynfekcją ręce powinny być wizualnie czyste i suche.

Z kolei rękawiczki zakłada się do wszystkich prac wymagających utrzymania aseptyki.

Ręce myję się zgodnie z metodami higienicznego mycia rąk oraz higienicznej dezynfekcji rąk - wg techniki Ayliffe'a.

Poniżej znajdziesz stosowne instrukcje:

Jeśli zrobisz zakupy w naszym sklepie, możemy dołączyć je do zamówienia - prosimy o kontakt.

Przed dokonaniem zabiegów chirurgicznych obowiązuje chirurgiczna dezynfekcja rąk, oraz stosowanie sterylnych rękawiczek. Warto także założyć maseczkę i okulary.

Proszę pamiętać, że rękawiczki medyczne, jak i chirurgiczne należy zmieniać po pracy z każdym pacjentem. A przed rozpoczęciem pracy z pacjentem należy założyć świeżą parę rękawic, jeśli wcześniej dokonywali Państwo innych czynności - np. sprzątali, przygotowywali sprzęt w procesie sterylizacji, przygotowywali stanowisko pracy.

Stanowisko do mycia i dezynfekcji rąk

Powinno znajdować się niedaleko miejsca pracy, aby nie tracić wiele czasu na chodzenie i nie pozostawiać pacjenta samego.

Na stanowisku mycia powinny znajdować się:

 • Dozownik z preparatem do dezynfekcji,
 • Dozownik z płynem do mycia rąk,
 • Papier do suszenia dłoni,
 • Kosz na śmieci,
 • Dobrą praktyką jest montowanie bezdotykowego kranu.

Z uwagi na możliwość kontaminacji środków higienicznych, zawartość dozowników powinna być wymieniana (wymiana butelki). Niezalecane jest uzupełnianie preparatu przez dolewanie.

Podkreślamy, że dozowniki powinny być myte i dezynfekowane podobnie jak inne elementy wyposażenia. Przy wymianie wkładu należy zdezynfekować dozownik z zewnątrz, a także zadbać o elementy dozujące wewnątrz.

Wszystkie preparaty stosowane do mycia i dezynfekcji powinny mieć oryginalne opakowania (to wymóg sanitarny), aby każdy członek zespołu od razu wiedział, jakiego środka używa. To także ułatwia wymienić preparat na nowy.

Dezynfekcja powierzchni w stomatologii

Dezynfekcji powierzchni dokonuje się zawsze po skończonym zabiegach. Wtedy także wymienia się sprzęt jednorazowy, w tym końcówki do ssaka, ślinociągu.

Wyjątkiem jest przyjęcie pierwszego pacjenta danego dnia. Przed rozpoczęciem przyjmowania pacjentów dezynfekuje się cały obszar stanowiska - w tym także lampy i metalowe elementy urządzeń.

Nie należy dokonywać dezynfekcji w obecności pacjenta bo może to zaszkodzić jego zdrowiu, a także jest nieprofesjonalne.

W przypadku gdy pacjent wykazuje objawy choroby, warto podać mu kubek ze środkiem dezynfekującym do jamy ustnej - np Oralsept Chlorhexidine Mouthwash 300 ml.
Radzimy wtedy zabezpieczyć się dodatkowo maseczką, okularami lub przyłbicą.

Środki dezynfekcyjne powinny stać niedaleko stanowisk roboczych. Dzięki temu będą łatwo dostępne.

Powierzchnie z którymi mieli kontakt pacjenci - czyli głównie fotel stomatologiczny - należy zdezynfekować środkiem przeznaczonym do szybkiej dezynfekcji powierzchni.

Zwykle jest to preparat alkoholowy.

Środkiem w sprayu spryskuje się powierzchnie i rozprowadza szmatką. Inną metodą jest stosowanie chusteczek do dezynfekcji, choć różne instytuty podkreślają, że chusteczki są mniej skuteczne pod względem mikrobiologicznym.

Dla dodatkowego zabezpieczenia na fotele można nakładać podkłady medyczne.

Złą praktyką (!) jest nakładanie na fotele zabiegowe pokrowców fizelinowych lub podkładów, jeśli nie służą tylko do jednego zabiegu. Zwykle pokrowce stosuje się do kilku(-nastu) pacjentów, co jest niedopuszczalne. Pokrowiec powinien być wymieniony po każdym pacjencie.

Każdego pacjenta powinno się traktować jako potencjalnego nosiciela choroby zakaźnej.

Wszystkie procedury bezpieczeństwa chronią nas i naszych pacjentów przed infekcjami HCV, HBV (najpopularniejszymi), HIV, chorobami okresowymi i in. Zabezpieczenie powinno być równie wysokie dla każdego pacjenta, bo nigdy nie wiemy, czy jego układ odpornościowy jest nadwyrężony, czy nie zmaga się z trudną chorobą.

Wróćmy do dezynfekcji.

 

Obok dezynfekcji fotela zabiegowego, po zabiegu należy zdezynfekować blaty robocze i inne powierzchnie, które były wykorzystywane przy zabiegu.

Powierzchnie wrażliwe na działanie alkoholu - takie jak PCV, guma, skóra, niektóre skóry syntetyczne, szkło akrylowe - należy potraktować preparatami bezalkoholowymi do szybkiej dezynfekcji powierzchni.

Usuwa się wszystkie jednorazowe osłony - z fotela, przewodów unitu, stolika, lampy - oraz dezynfekuje to powierzchnię środkami o szerokim spektrum działania, obejmującym bakterie, grzyby, wirusy i prątki.

Osłony jednorazowe należy zutylizować w koszu na odpady medyczne.

Dokonuje się także dezynfekcji całego unitu.

Unit przepłukuje się preparatem do dezynfekcji systemów ssących - np. Dekaseptol Gel - ma on odpowiednią konsystencję i szybko osiąga skuteczność bójczą.

Proszę pamiętać, aby po każdej czystości dezynfekować blat asystora.

Dezynfekcja podłóg, zlewów, łazienek

Wszystkie te elementy dezynfekuje się po zakończeniu dnia pracy, chyba, że ilość pacjentów w klinice stomatologicznej jest na tyle duża że Sanepid zaleci częstsze sprzątanie.

Aby przyspieszyć pracę polecamy środki do jednoczesnego mycia i dezynfekcji podłóg.

W przypadku gdyby na podłogę wylała się krew, płyn ustrojowy należy ją od razu zasypać środkiem chlorowym w proszku, odczekać, zebrać proszek, a następnie zdezynfekować podłogę roztworem do dezynfekcji.

Dezynfekcja i sterylizacja narzędzi po zabiegu

Po zabiegu obok czynności higienicznych i pomocy pacjentowi należy przejść do dezynfekcji wykorzystanych narzędzi, zutylizowania przyrządów jednorazowych oraz przygotowania stanowiska do przyjęcia kolejnego pacjenta.

 

Dezynfekcja narzędzi w gabinecie stomatologicznym

Jeżeli narzędzia były widocznie zabrudzone należy je wstępnie oczyścić papierem.

Następnie wszystkie przyrządy umieszcza się w roztworze dezynfekcyjnym, w wanience.

Powinny być całe zanurzone, roztwór sporządza się według ulotki na opakowaniu środka dezynfekującego.

Polecamy państwu stosowanie preparatów enzymatycznych, które usuwają zanieczyszczenia organiczne.

Bardzo ważne jest przestrzeganie czasu dezynfekcji narzędzi w wanience. Najlepiej aby narzędzia były zanurzone tyle, ile wskazuje czas działania środka dezynfekującego. Zbyt długie zanurzenie może przyczynić się do wystąpienia korozji na narzędziach. Z tego powodu nie wkłada się ich podczas zabiegu do wanienki, ale odkłada na tackę z brudnymi narzędziami. Dopiero po zabiegu całą zawartość tacki wkłada się do dezynfekcji.

Wiertła, ściernice itd. mogą być dezynfekowane w osobnej, małej wanience - Sekudrill Box 200 ml.

Nie jest to wymóg, a urządzenie ułatwiające pracę z małymi przedmiotami.

Pragniemy także odwlec (!) od metody spryskiwania narzędzi, zamiast zanurzania ich w wanience. Spryskiwanie narzędzi środkiem dezynfekującym nie jest dokładną metodą dezynfekcji. Może służyć jedynie za wstępne oczyszczenie narzędzi, przed włożeniem do wanienki.

Jeżeli nie stosujecie Państwo środka enzymatycznego narzędzia mogą wymagać dodatkowo oczyszczenia z pomocą delikatnej szczoteczki. Należy tu pamiętać o środkach ostrożności – grube rękawiczki, przyłbica.

W czasie, gdy narzędzia są zanurzone w wanience można przejść do dezynfekcji stanowiska i przygotowania do kolejnego zabiegu.

Gdy minie odpowiedni czas dezynfekcji narzędzi, wyjmuje się je na sicie, płucze (najlepiej wodą destylowaną) i odstawia do wysuszenia. Narzędzia rozkłada się na jednorazowej serwecie pochłaniającej wilgoć lub na ręczniku jednorazowym. Przyrządy ruchome dobrze jest otworzyć.

Po całkowitym wysuszeniu narzędzi dokonuje się ich dokładnego sprawdzenia:

 • czy nie zostały uszkodzone,
 • wyszczerbione,
 • nadłamane,
 • pęknięte,
 • czy nie wystąpiła na nich korozja (np. korozja wżerowa, czyli ciemny nalot),

Jeśli wszystko jest w porządku przechodzimy do ewentualnego oliwienia narzędzi ruchomych (raz na 3-4 sterylizacje), pakowania narzędzi do pakietów (torebek sterylizacyjnych lub do papieru).

Narzędzia pakuje się zestawami – wykorzystywanymi dla jednego pacjenta. Jest to ważne, bo po otwarciu pakietu wszystkie narzędzia powinny być wykorzystane. Nie można ich przeznaczyć do dalszego użytkowania, jeśli pakiet został otwarty i niewykorzystany w całości.

 

Akcesoria i Preparaty dezynfekcyjne dla gabinetów stomatologicznych

   Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką dotyczącą cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
   Zamknij
   pixelpixelpixelpixelpixelpixel