Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Do tańszej wysyłki brakuje Ci:250 zł,
a do darmowej:450,00 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Jak chronić trzodę przed wirusem ASF

Zamieszanie wokół wirusa ASF wstrząsnęło hodowcami, którzy stanęli pod murem rygorystycznych środków ostrożności. Z doświadczenia klientów wiemy, że zapobieganie szkodzie to najtańszy środek ochrony kapitału.

Pragniemy Państwu zaproponować gamę towarów potrzebnych do ochrony trzody chlewnej. Naszej uwadze nie powinno ujść zarówno bezpieczeństwo samych zwierząt, jak i ich otoczenia. Sytuacja ta przedstawia się w 5 punktach:

1.

Najważniejszym zaleceniem jest trzymanie świń z dala od innych gospodarstw by wirus nie mógł się rozprzestrzeniać pomiędzy stadami. Jeżeli zwierzęta nie przebywają w pomieszczeniach należy zabezpieczyć je przed kontaktem z dzikami potencjalnie przenoszącymi wirusa. To jeden z najpoważniejszych problemów, który prawdopodobnie dotknął hodowców we wschodniej Polsce.

2.

Kolejne warunki dotyczą stosowanych środków ostrożności. Maty dezynfekcyjne przyczyniają się do ograniczenia przenoszenia wirusów przez człowieka. Zaleca się stawianie ich tuż przy drzwiach pomieszczeń, w których przetrzymujemy zwierzęta. Matę powinno się położyć tak, żeby wygodnie otwierać drzwi.

maty dezynfekujące

Obsługa maty dezynfekującej przechodniej:

Matę dezynfekcyjną o szerokości odpowiedniej do wejścia i długości co najmniej 1 metra powinno się położyć przed wejściem do pomieszczenia ze zwierzętami i nalewać do niej roztwór preparatu tak, by porządnie nawilżyć wkład (gąbkę w środku). Z czasem wkład wysycha lub środek dezynfekujący wyparowuje – wtedy dolewa się kolejną porcję roztworu, żeby wkład był znowu wilgotny i skuteczny w zwalczaniu drobnoustrojów.

Skutecznym preparatem dezynfekującym jest Virkon S.

Virkon S cena:

 

  • 200 g za ok. 20 zł
  • 5 kg za ok. 350 zł

 

Virkon

Virkon cena:

 

  • 200 g za ok. 20 zł

 

 

Gospodarstwa powinny również zabezpieczyć pojazdy, jakimi przewozi się świnie i jedzenie.

Głównym miejscem wymagającym czystości będzie ładownia ciężarówki oraz koła pojazdów.

Ładownie czyści się z pomocą urządzenia zraszającego lub mopa. Skutecznym środkiem ponownie będzie Virkon.

Koła możemy dezynfekować używając maty dezynfekujące przejazdowe - sprzedawane w podłużnych rozmiarach 120 x 300 cm. Na potrzeby różnych pojazdów mamy też krótsze lub dłuższe maty o długości 200 lub 400 cm.

Odpowiednia grubość wkładu maty to 3 cm, ale przy pojazdach z większymi kołami polecamy zwiększyć ją do 4 lub 5 cm. Bieżnik opony powinien zatopić się w macie. Tego typu maty prosimy zamawiać telefonicznie lub e-mailowo.

Maty przejazdowe należy przymocować do płaskiego, prostego podłoża (płyn dezynfekujący będzie rozprowadzał się wtedy równomiernie). Uważajmy też na kamienie, które mogą rozedrzeć matę. Pojazd powinien powoli przejeżdżać przez matę, tak żeby każde koło wykonało pełny obrót po powierzchni dezynfekującej. Zalecana prędkość to ok. 5 km/h.

Maty dezynfekujące mają wyjmowane wkłady, które można prać, a pokrowce umyć, co znacznie zwiększa ich żywotność. Pamiętajmy również, że zabrudzona mata nie dezynfekuje skutecznie, ze względu na barierę brudu. Później możecie Państwo kupić sam wkład do maty (kosztuje połowę ceny zestawu mata + pokrowiec).

wkład do maty dezynfekującej

Czarny element na zdjęciu to wkład do maty dezynfekującej

3.

Kolejną kwestią jest dezynfekcja pomieszczeń, w których przebywają zwierzęta. W tym przypadku pewnie znacie Państwo dostępne metody działania. My z kolei możemy polecić niezastąpiony Virkon.

4.

Zabezpieczyć powinno się również paszę. Pożywienie dla świń nie powinno być dostępne dla dzikich zwierząt, szczególnie dzików, które z ochotą dobiorą się do zapasów.

Druga sprawa to przechowywanie paszy w czystym, zdezynfekowanym miejscu. Do dezynfekcji powierzchni kontaktujących się z żywnością stosowny będzie Virkon do Higieny żywności, zwany w skrócie Virkon HŻ.

5.

Zaleca się również zabezpieczyć wodę, którą piją zwierzęta – możecie Państwo tego dokonać z preparatem Chloramin T. To proszek, który w odpowiednim stężeniu dodaje się do wody. Zdezynfekowana woda nadaje się do picia dla zwierząt i jest pozbawiona wirusów.

Chloramin T do dezynfekcji wody

Chloramin T ceny:

 

  • za 1 kg ok. 37 zł
  • za 6 kg ok. 185 zł
  • za 25 kg ok. 740 zł

Szczegóły odnośnie wykorzystania wskazanych tu preparatów znajdziecie Państwo na ulotkach produktów.

Słyszeliśmy jeszcze o doniesieniach, żeby nie kupować świń z niepewnego źródła. Szczególnie tragiczny w skutkach może okazać się nielegalny handel zwierzętami.

Pozostałe uwagi:

Pomór świń bierze się prawdopodobnie z Białorusi. Pamiętajmy, że to wirus typowo gospodarczy, czyli szkodzi wyłącznie świniom i dzikom. Nie jest niebezpieczny dla zdrowia człowieka i innych zwierząt, ale niepodważalne są jego skutki gospodarcze.

Aby uzupełnić wiedzę proszę zajrzeć do tekstu odnośnie wykorzystaniu mat w ochronie trzody chlewnej

Więcej informacji na temat ochrony przed ASF i stosowaniem mat dezynfekcyjnych znajdziecie Państwo w naszych publikacjach

Aktualizacja tekstu czerwiec 2018 r.

f Polub nas na facebooku i bądź na bieżąco Wymieniaj punkty na nagrody

 

Podziel się swoim komentarzem z innymi
pixelpixelpixelpixel