Maty dezynfekcyjne dla trzody - znaczenie ochrony kontaktowej
Choroby wśród trzody chlewnej mogą mieć poważne konsekwencje, ze względu na szybkie rozprzestrzenianie się zakażeń i trudność w bieżącym badaniu zwierząt. Tak naprawdę dopiero po czasie możemy stwierdzić, które zwierzęta zostały dotknięte wirusem, ale wtedy może być zwyczajnie za późno by je wyizolować.
Hodowcy trzody chlewnej w obszarach zagrożenia wirusem ASF lub z nimi graniczących powinni bezwarunkowo przestrzegać zakazów i nakazów ustanowionych przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Znaczenie dezynfekcji u trzody
Obok najważniejszych wytycznych zabezpieczenia dostępu do świń – w tym między innymi używania paszy z pewnego, zbadanego źródła oraz skupowania tylko przebadanych zwierząt – istotne są zasady higieniczne, które obowiązują ludzi i zwierzęta.
Kompleksowa dezynfekcja skutecznie redukuje zachorowania, a także chroni przed śmiertelnymi wirusami.
Negatywne skutki chorób to między innymi spadek mleczności, obniżenie płodności lub masy ciała (związanego ze spadkiem jedzenia paszy). W efekcie produktywność gospodarstwa będzie niższa, co prowadzi do słabszych wyników uzyskanych z tych samych kosztów.
Aby uchronić się przed konsekwencjami Afrykańskiego pomoru świń, zalecane jest stosowanie mat dezynfekcyjnych na terenach hodowlanych
Maty dezynfekcyjne powinno się stosować we wjazdach i wyjazdach gospodarstw – tam polecamy Państwu zakupić maty przejazdowe, odpowiednie do dezynfekcji kół pojazdów. Mniejsze maty mogą nie spełniać tej roli - podczas kontroli trzeba będzie je wymienić.
W przejściach oraz przed wejściami do budynków inwentarskich należy korzystać z mat przechodnich. Wszystkie budynki inwentarskie podlegają tego typu ochronie. Maty przechodnie powinny mieć szerokość przejścia i długość przynajmniej jednego metra.
Jeżeli zaś przewidywana jest możliwość migracji trzody, zaleca się zaopatrzyć w dłuższe maty, dzięki którym oczyszczone i zdezynfekowane zostaną racice świń. Wymóg ten nie pojawia się Rozporządzeniu, ale stanowi dobrą praktykę, która podnosi higienę miejsca, do którego są wprowadzane zwierzęta.
Sprzedajemy trzy rodzaje mat - od najtańszych, ekonomicznych do najbardziej wytrzymałych z wymiennymi wkładami:
Koszty bioasekuracji w hodowli trzody
Problem zawsze dotyczy kosztów i czasu jaki pochłaniają procedury higieniczne.
Nie jesteśmy w stanie wskazać tutaj konkretnych kwot, bo to zależy od wielu czynników, indywidualnych dla każdej hodowli.
Kierując się wieloletnim doświadczeniem i opiniami klientów możemy natomiast powiedzieć, że korzystanie z profesjonalnych środków higieny jest przede wszystkim bardziej wydajne od prowizorycznych rozwiązań oraz wymaga mniej czasu na przygotowanie do działania. Podkreślić trzeba, że sprzedawane u nas środki dezynfekcyjne są atestowane – badania obejmują nierzadko ponad 100 niezależnych testów.
Do dezynfekcji powierzchni, a także jako środka wlewanego do mat dezynfekujących polecamy Państwu niezastąpione preparaty: Virkon oraz Virkon S.
Oba są wydajnymi, działającymi w różnych warunkach preparatami, którymi skutecznie można odkażać powierzchnie płaskie, wyposażenie oraz oczyszczać obuwie.
Do mat dezynfekujących nie zalecamy stosować środków chlorowych, które mogą uszkodzić gumowe warstwy wodoszczelne.
Dezynfekcja wody jako istotny czynnik higieniczny
Oprócz dezynfekcji kontaktowej ważna jest również dezynfekcja wody. Ten czynnik jest stosunkowo od niedawna brany pod uwagę, niemniej badania jakości wody wielokrotnie potwierdziły jego zasadność.
Do dezynfekcji wody pitnej proponujemy Państwu Chloraminę T.
Większym problemem będzie czystość instalacji wykorzystywanej do pojenia zwierząt. Tutaj zaleca się cykliczne czyszczenie i dezynfekcję urządzeń. Warto zastosować preparaty usuwające biofilm. To w nim osadza się wiele bakterii, a sama jego struktura jest odporna na część środków chemicznych. Nie usuną go także chlorowe środki dezynfekujące.
Maty dezynfekcyjne w hodowli i inne istotne czynniki higieniczne
Oprócz opisywanych w tym tekście środków bezpieczeństwa należy mieć na uwadze kompleksowe podejście do higieny pracy. Do obowiązków hodowcy należy szereg czynników, które można uogólnić w poniższych punktach:
- ważne jest regularne porządkowanie i sprzątanie pomieszczeń użytkowych – zarówno tych, w których znajdują się zwierzęta, jak i urządzenia. Nie zapominajmy również o przejściach.
- zadbajmy o prawidłową wentylację. W powietrzu unosi się wiele zanieczyszczeń, metabolitów zwierząt, produktów rozkładu moczu i kału itd.
- istotne jest zabezpieczenie i regularne oczyszczanie kanałów odpływowych – zarówno ścieków, jak i gnojowicy.
- w pomieszczeniach inwentarskich konieczne może być stosowanie urządzeń odpylających.
- nie zapominajmy o utrzymaniu w czystości pomieszczeń, w których przebywają pracownicy – łazienek, jadalni, przebieralni/szatni, pomieszczeń magazynowych, czy schowków na chemię lub sprzęt ręczny.
- posiłki muszą być spożywane wyłącznie w jadalni lub innych miejscach do tego przeznaczonych.
- rygorystycznie powinien być przestrzegany zakaz palenia tytoniu – dla osób palących najlepiej wyznaczyć stosowne do tego miejsca.
- nie zapominajmy o odpowiednim wyposażeniu higienicznym – takim jak apteczki, środki myjące i dezynfekujące oraz środki ochrony indywidualnej (buty, kombinezony, czepki, maski, rękawiczki)
- szczególnie ważne będą maski dla pracowników zajmujących się sprzątaniem i karmieniem zwierząt w ściółkowym utrzymaniu stada. Wydziela się wtedy duże stężenie amoniaku, które jest szkodliwe dla zdrowia ludzi (powoduje liczne podrażnienia i stany zapalne).
Pełną ofertę mat dezynfekcyjnych znajdziecie Państwo pod tym adresem,
Opublikowaliśmy też kilka poradników związanych z wykorzystywaniem mat, które pomogą zrozumieć nowe przepisy.
Powiązane hasła: maty dezynfekcyjne dla bydła
f | Polub nas na facebooku i bądź na bieżąco | Wymieniaj punkty na nagrody |