Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Do tańszej wysyłki brakuje Ci:250 zł,
a do darmowej:
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Bandaż kohezyjny - oferta bandaży kohezyjnych w sklepie internetowym

Bandaż kohezyjny przywiera sam do siebie, dzięki czemu nie ma potrzeby zapinania go, ani klejenia do ciała.

To bardzo wygodne, nieprzylepne rozwiązanie które pozwala trzymać różnego rodzaju opatrunki na ciele.

Tradycyjne przylepce z uwagi na przylepność mogą podrażniać skórę pacjentów, redukować oddychalność opatrzonego miejsca, a także powodować ból przy zmianie opatrunku. Unikanie tego typu konsekwencji jest szczególnie ważne u osób wrażliwych, schorowanych.

Opatrunki kohezyjne przywierają same do siebie, dzięki czemu można tworzyć trwałe i mocne wiązania. Co ważne, nie przywierają do innych materiałów ze względu na specjalną strukturę włókien.

Gdzie kupić bandaże kohezyjne Mollelast Haft

Zobacz dostępne produkty

Bandaż kohezyjny zastosowanie - kiedy najlepiej stosować opaski i na jakiego rodzaju rany?

Bandaże kohezyjny staje się podstawowym wyposażeniem apteczki, bo każda osoba może dzięki niemu zamocować różnego typu opatrunki na ciele. Nawet takie, które same nie utrzymują się na ranie.

Wiązanie kohezyjne jest niewrażliwe na wodę w przeciwieństwie do bandaży przylepnych. Dzięki temu można je stosować w rozmaitych warunkach - podczas akcji ratunkowej, w przypadku uszczerbku który utrudnia nałożenie bandaża (np. w wypadku), a nawet podczas kąpieli.

Taki bandaż elastyczny łatwo się reguluje. Niepoprawnie założony może być szybko skorygowany. Zdjęcie i założenie opatrunku od nowa nie będzie problemem.

Warto też podkreślić, że opatrunek uciskowy jest znacząco różny od opasek elastycznych, kohezyjnych. Nie osiągniemy efektu ucisku z pomocą opasek kohezyjnych. To znaczy, że nie należy ich stosować w kompresoterapii.

Są natomiast polecane do mocniejszego przyciskania opatrunku głównego - np. podczas silnego krwawienia, mocnego utrzymania na ruchomych częściach ciała. W tym kontekście jest to lepszy opatrunek od zwykłych przylepców wtórnych.

Powoli obserwujemy trend, że odchodzi się od klasycznych bandaży dzianych, które trudniej się wiąże na rzecz bandaży kohezyjnych.

Bandaże kohezyjne polecane są do ran:

  • mocno krwawiących, które wymagają większego ucisku rany aby lepiej tamować krwawienie i chłonąć wysięk. Do ran z obfitym krwawieniem polecamy Vlivazell - opatrunek pochłaniający wysięk.
  • do tradycyjnego podtrzymywania opatrunków,
  • do podtrzymywania opatrunków na miejscach trudnych, ruchomych - czyli zaokrąglonych częściach ciała, do zabezpieczania stawów,
  • są to opatrunki polecane do ran, którym należy zapewnić wentylację. Idealnie sprawdzają się w połączeniu ze wszystkimi opatrunkami systemu wilgotnego. Tego rodzaju samosczepialne opaski oferują dobry przepływ powietrza i pozwalają skórze oddychać (przepuszcza powietrze).
  • opcjonalnie opatrunki kohezyjne mogą być stosowane do podtrzymywania kaniul i wkłuć, lecz naszym zdaniem lepiej stosować specjalnie przeznaczone do tego opatrunki. Wyjątkiem są sytuacje, gdy z pewnych względów (np. wrażliwości skóry pacjenta lub powikłań) nie możemy zastosować opatrunku przylepnego,
  • bandaż elastyczny polecany jest do mocowania szyn unieruchamiających.

Sprzedawane u nas opatrunki kohezyjne Mollelast Haft mogą być sterylizowane w autoklawie, z zachowaniem zasad sterylizacji jak dla narzędzi medycznych.

Są to opatrunki wielokrotnego użytku, pomimo stosunkowo niskiej ceny zakupu.

To bandaż elastyczny, który można wydłużyć nawet o ok. 65%. Struktura opatrunku podobnie jak w innych opatrunkach jest oddychająca, nie zawiera lateksu i jest przyjazna dla skóry.

Opaski kohezyjne można przycinać na potrzeby użytkowe. Są też łatwe w odwijaniu.

Bandaże kohezyjne charakteryzują się tym, że nie zmniejszają napięcia założonego opatrunku. Dzięki temu siła wiązania pozostaje przez cały czas taka sama, nawet na ruchomych częściach ciała (wiele też zależy od odpowiedniego założenia opaski).

Bandaż kohezyjny nie klei się do rąk, włosów, ani ubrań i rękawic. Dzięki temu praca z nim jest prosta - nawet w trudnych warunkach udzielania pierwszej pomocy, czy w przypadku zaopatrywania "trudnych" pacjentów.

Przeciwwskazania

Po rozmowie z przedstawicielem firmy producenta upewniliśmy się w naszym przekonaniu, iż bandaż kohezyjny nie może być stosowane do tworzenia opatrunków kompresyjnych. Tego rodzaju bandaże odpowiadają parametrom elastyczności, co służy konkretnej terapii. Korzystając z kompresoterapii należy wybierać opatrunki przeznaczone do tego celu, z uwagi na elastyczność dobraną do schorzenia.

Zobacz działanie w systemie Rosidal Sys:

W czym tkwi tajemnica kohezji?

Cały bandaż jest z dwóch stron pokryty substancją kohezyjną, która pozwala szczepiać opatrunki ze sobą, beż konieczności manipulacji we włókna. Jest ona odporna na wodę, a dodatkowym atutem jest siła wiązania - nie maleje i oferuje stałe naprężenie, nawet w miejscach narażonych rozluźnieniem.

 

Częste pytania:

Jaką funkcję pełni bandaż kohezyjny w stosunku do urazu?

Trudno nam odpowiedzieć na tak ogólne pytanie. Wszystko zależy od urazu. Bandaż kohezyjny służy głównie do podtrzymywania opatrunku głównego, ewentualnie zabezpieczania miejsca na ciele. Używa się go też w celach sportowych, aby wywołać delikatny ucisk. Nie jest on jednak materiałem kompresyjnym, mimo sile wiązania jaką możemy uzyskać.

 

Czym różni się bandaż kohezyjny od adhezyjnego? Temat omawiamy we wskazanym odnośniku

 

Jakie są zastosowania bandaża kohezyjnego?

Bandaże tego typu przede wszystkim mają chronić opatrunek. Są szczególnie efektywne do utrzymywania opatrunków absorbcyjnych, pochłaniających duże ilości wysięku. Z powodzeniem stosuje się go do zabezpieczania stawów, ruchomych części ciała. Powyżej w naszym tekście znajdziecie Państwo też inne zastosowania.

 

Jaka jest różnica między półprzepuszczalną membraną, a spójnymi bandażami (samoszczepialnymi)?

Oba rodzaje tych środków mają wspólną cechę - można nimi zabezpieczyć opatrunek pierwotny, są odporne na działanie wody, dobrze reagują na ruch ciała. Są świetne do zabezpieczania miejsc trudnych.

Opatrunki z błony półprzepuszczalnej (poliuretanowe) tworzą szczelną zabezpieczającą powłokę, dzięki czemu chronią ranę przed infekcjami, otarciami. Jednocześnie pozwalają skórze oddychać, dzięki czemu sprzyjają leczeniu. Ponadto opatrunek poliuretanowy może być samodzielną ochroną rany. Bandaże kohezyjne pozbawione są tak dobrych właściwości ochronnych. Są po prostu porowate, zapewniają lepszą wentylację, ale nie chronią.

Opatrunek kohezyjny będzie za to bardziej elastyczny i lepszy do utrzymywania plastrów we właściwym miejscu.

 

Z jakich materiałów wykonuje się bandaż kohezyjny i czy jest on przyjazny dla skóry?

Nowoczesne bandaże nie muszą być drogie, by znaleźć dobre zastosowanie w medycynie, a nawet w profesjonalnym leczeniu ran. Opaska kohezyjna Mollelast Haft wykonana jest z włókniny krepowej o odpowiedniej fakturze. Jest elastyczna, mocna i sczepia się sama z sobą (również z pomocą warstwy kohezyjnej). Nie zawiera lateksu i pozwala skórze oddychać.

 

Jak długo powinienem nosić spójny bandaż?

Producent nie określa terminu noszenia bandaża kohezyjnego. Należy go wymienić po kilku dniach - 3 lub 4 ze względów higienicznych. Czyli gdy zostanie zabrudzony, będzie się kleił od potu, albo zostanie zanieczyszczony krwią lub innymi wydzielinami ciała. Z pewnością częste zginanie ręki lub nogi może poluźnić wiązanie po kilku dniach. Zużyty bandaż można wysterylizować i zastosować jako jałowy dla innego pacjenta.

 

Do czego służy bandaż kohezyjny?

Tego typu bandaże stosowane są głównie do zabezpieczania opatrunków kiedy szybko trzeba obwiązać opatrunek, albo dodatkowo zabezpieczyć kończynę. Świetnie sprawdzają się do zabezpieczania niemal każdej części ciała, bo nie wymagają klejenia. Mogą zabezpieczać opatrunki na wilgotnych i owłosionych częściach ciała.

Zwykle nie jest zalecany do kompresjoterapii, co nie oznacza, że nie można z jego pomocą uzyskać ucisku. Niemniej ucisk jest niewystarczający do tej specjalistycznej metody leczenia.

Nasz sklep medyczny oferuje również inne materiały opatrunkowe.

 

Co to jest bandaż kohezyjny?

Rozpoznacie go Państwo po specjalnej fakturze włókien (dopiero w dużym przybliżeniu widać mikrohaczyki, choć nie w każdym modelu) a także tym że może być lekko połyskliwy.

 

Bandaż kohezyjny gdzie kupić - oferta

Poniżej znajdziecie Państwo dostępne u nas rozmiary opasek elastycznych

Podziel się swoim komentarzem z innymi

Polecane

Opaska kohezyjna MOLLELAST HAFT 4 cm x 4 m

Opaska kohezyjna MOLLELAST HAFT 4 cm x 4 m

6,40 zł brutto/1szt.51.20 pkt.
Opaska kohezyjna MOLLELAST HAFT 8 cm x 20 m

Opaska kohezyjna MOLLELAST HAFT 8 cm x 20 m

23,00 zł brutto/1szt.184 pkt.
pixelpixelpixelpixel