Cewnik Foleya - zastosowanie w Ochronie Zdrowia
Cewnik Foleya stosowany krótko- lub długoterminowo przy różnych chorobach, czy upośledzeniach układu moczowego jest obecnie bardzo popularny.
Oprócz typowego zastosowania cewnika do oddawania moczu, stał się również wygodnym narzędziem do preindukcji porodu. Zobacz wszystkie cewniki w naszej ofercie
Spis treści:
- Rodzaje cewników Foley i czas utrzymywania w organizmie
- Prewencja infekcji odcewnikowych
- Jak przepłukać Cewnik Foleya
Rodzaje cewników Foley w ofercie:
![]() |
![]() |
![]() |
Silikonowane - utrzymywane do 14 dni |
Silikonowe 100% - utrzymywane do 30 dni |
Silikonowe 100% powleczone jonami srebra - utrzymywane do 90 dni |
Jak długo można stosować cewnik Foleya?
Cewnik Foleya jest skuteczny, o ile jest starannie wykonany i dobrany do schorzenia. Zależnie od przeznaczenia stosujemy cewniki tańsze, wykonane z lateksu i powlekane silikonem, cewniki wykonane w całości z silikonu, lub lepsze modele impregnowane, bądź powlekane srebrem. Kwestia zastosowania odpowiedniego materiału zależy od tego, jak długo cewnik będzie trzymany w organizmie:
- Modele lateksowe, powleczone silikonem służą ok. 2 tygodni,
- Cewniki silikonowe 100% do 30 dni,
- Impregnowane srebrem do 2 miesięcy (mają czarny kolor),
- Powleczone srebrem do 3 miesięcy (są srebrzyste),
Podane terminy są determinowane stanem pacjenta i najważniejszym czynnikiem jest jego stała obserwacja. Nie można bowiem zakładać, że cewnik będzie pracował idealnie przez cały okres.
Proszę pamiętać, że cewnik Foley zakłada się pacjentowi okresowo, natomiast do wypróżniania kilka razy dziennie skorzystamy z cewników Nelaton.
Prewencja infekcji odcewnikowych - czyli jak zadbać o cewnik foleya u pacjenta
Warto podkreślić, że prewencja jako taka stanowi jedno z najważniejszych zagadnień współczesnej medycyny. Trend "prewencyjny" jest wzrostowy zarówno w zachodniej Europie, USA oraz Chinach.
W związku z tym, że cewnikowanie pęcherza moczowego wiąże się z osadzaniem kamienia i możliwością zakażeń bakteryjnych najlepszym sposobem jest regularna pielęgnacja cewnika.
O higienę cewnikowanego pacjenta można zadbać wykorzystując środki do płukania cewnika. To specjalistyczne preparaty przeznaczone do usuwania kamienia lub pokonywania skutków infekcji / stanów zapalnych. Zobacz czym jest Uro-Tainer
Występowanie ryzyka zakażenia podczas użytkowania cewnika objawia się bólem, gęstym moczem lub słabszą drożnością cewnika. Występuje nawet gdy założenie cewnika było wykonane poprawnie.
Jak przepłukać cewnik Foleya
Prezentujemy jeden z najbardziej merytorycznych filmów dostępnych w polskim internecie.
W kontekście pielęgnacji cewnika moczowego warto jeszcze zapoznać się z tym artykułem
Technologia cewników Foleya
Główną zmianą technologiczną w ostatnich latach jest odchodzenie od lateksu, który może wywoływać reakcje alergiczne. Lateks zastępuje się droższym w produkcji silikonem (100%), który jest mniej inwazyjny dla organizmu pacjenta. Nadal jednak wielu lekarzy stosuje lateksowe cewniki ze względów ekonomicznych. Nie można zaprzeczyć, że nadają się one do krótkotrwałego leczenia.
W przypadku dłuższych terapii sugerujemy stosować silikonowe cewniki Foleya (100%). W przypadku cewników słabszej jakości rośnie ryzyko zakażeń, i nieprzyjemnych powikłań. Pragniemy uświadomić, że prewencja jest niezwykle ważnym czynnikiem moralnym i ekonomicznym. Pozbycie się problemu u pacjenta jest ponad 100-krotnie droższe od ceny cewnika - licząc koszty personelu i użytego sprzętu.
Z tego powodu w ofercie mamy sprawdzony sprzęt wysokiej jakości. Poniżej znajdziecie Państwo listę najważniejszych właściwości ułatwiających pracę personelu i zwiększające komfort pacjenta:
- W oferowanych cewnikach silikonowych (100% silikonu) wykorzystano najwyższej jakości silikon medyczny o dobrej biokompatybilności,
- Na rynku dostępne są cewniki lateksowe (niebezpieczne w przypadku uczuleń na białka lateksu) powleczone warstwą silikonu. To rozwiązanie stosuje się przy niedługim cewnikowaniu. Wadą tego rozwiązania może być miejscowe przecieranie się silikonu, przywieranie osadu (w większym stopniu niż do silikonu wysokiej jakości) oraz konieczność częstej zmiany cewników, co niesie z sobą koszty pracy,
- Drugą istotną cechą cewnika jest jego miękkość. Elastyczna konstrukcja powinna dać się wprowadzić bezoporowo do organizmu pacjenta. Niekiedy przed wprowadzeniem cewnika specjaliści posługują się rozszerzadłem typu Hegar,
- Przezroczysty materiał cewnika ułatwiający obserwację jego stanu oraz kontrolę przepływu płynów i zbierania się osadu. Dodatkowym atutem będą naniesione linie kontrastujące w RTG,
- Cewnik powinien być wykonany tak, by wprowadzenie go było atraumatyczne. Ten efekt producenci osiągają przez profilowanie zewnętrznej powierzchni cewnika Foleya. Gładki profil ma również znaczenie podczas wyjmowania cewnika z układu. Pamiętajmy, że zużyty cewnik może spowodować niespodziewane podrażnienia podczas wyjmowania go. Efekt ten można zmniejszać farmakologicznie,
- Charakterystyczny dla cewnika typu Foley balonik powinien być jednolicie wypełniony, dzięki czemu cewnik może być bezpiecznie osadzony w pęcherzu moczowym. Wypełnienie ułatwia też jego prawidłowe utrzymanie i zmniejsza nacisk na organizm pacjenta,
- Oczywiste jest również to, że cewniki Foley są sprzedawane jako sterylne. Prosimy zwracać uwagę, czy opakowanie nie zostało uszkodzone,
- Cewniki Foleya są zazwyczaj dwudrożne lub trójdrożne. U nas znajdziecie Państwo popularne cewniki dwudrożne, cieńsze. Drugi dren służy m.in. do wprowadzania leków. Można go zamykać na zawór.
- Do cewników można podłączyć worek do zbiórki moczu - praktycznym rozwiązaniem jest worek z końcówką typu T.
Rodzaje cewników Foleya
wyróżniamy cztery zasadnicze rodzaje cewników:
![]() |
![]() |
|
Cewnik Foleya lateksowy, powlekany silikonem
|
|
|
![]() |
![]() |
Cewnik Foleya silikonowy, powlekany srebrem sprowadzane na zamówienie telefoniczne |
|
Cewnik sprowadzamy na zamówienie telefoniczne. Tel.: (58) 765 90 82 |
|
Jak stosowane są cewniki Foleya?
Cewnik Foleya, rozpoznawany przez balonik na jego końcówce stosuje się w dwóch przypadkach:
1. Do preindukcji porodu
2. Oraz gdy oddawanie moczu jest utrudnione (z różnych względów - czasowo, trwale, ze względu na schorzenia, osłabienie/wady organizmu lub po operacjach)
AD 1 Cewnik Foley w przyspieszaniu porodu:
Dość nowoczesnym zastosowaniem cewnika typu Foley jest indukcja porodu. Polega to na założeniu cewnika i wypełnianiu go solą fizjologiczną. Następnie pacjentka powinna dużo chodzić, aby sól spowodowała dojrzewanie szyjki macicy. Niektóre pacjentki mogą odczuwać nieprzyjemne uwieranie cewnika, dlatego istotne jest by dobrać dobry jego rozmiar.
AD 2 Zakładanie cewnika do dróg moczowych na długi czas. Kontrola i okresowa wymiana.
Konsultowaliśmy się ze specjalistami, którzy uważają, że cewnik Foleya to zło konieczne, czyli gdy cewnik jest pozostawiony zbyt długo w pęcherzu nanosi się na niego delikatna warstwa osadu. Jeżeli zbyt długo pozostaje w pęcherzu osad formuje się w płatki, a te następnie mogą opadać z cewnika i osiadać w pęcherzu. Nawarstwiające się płatki na dnie pęcherza krystalizują i są macierzą do tworzenia się kamienia. Kamień jest bardzo bolesny dla pacjenta i musi być usuwany operacyjnie lub farmakologicznie. Zalecamy stosowanie cewników wykonanych w 100% z silikonu - raz, że są łatwiejsze do wprowadzenia pacjentowi i mniej bolesne, a dwa, że osad zbiera się znacznie wolniej lub wcale, przy odpowiedniej kontroli wymiany cewnika.
Najważniejsze, by cewnik Foleya był przetrzymywany w układzie pacjenta w obrębie zalecanego przez producenta czasu.
Problemy związane ze stosowaniem cewników typu Foley
Zaprzyjaźnieni nam specjaliści mówią, że wadą cewników Foley założonych przez cewkę moczową do pęcherza jest to, że podczas diagnozy ciężko jest stwierdzić, czy pacjent oddaje mocz i w jaki sposób technicznie do tego dochodzi.
Z tych powodów niektórzy urolodzy polecają stosowanie cewnika Foley przez niedługi czas i głównie w sytuacjach koniecznych.
Alternatywą dla powyższego problemu będzie cystostomia - czyli nakłucie pęcherza przez powłoki brzuszne. Jej atutem jest kontrolowanie oddawania moczu u pacjenta i możliwość podawania leków do pęcherza. Cystostomia z kolei jest narażona na wyższe zakażenia pęcherza w stosunku do stosowania cewnika.
Reakcje alergiczne na proteiny lateksu
Przed założeniem lateksowego cewnika Foley należy upewnić się, że pacjent nie wykazuje alergicznych reakcji na lateks. Z doświadczenia wiemy, jak kosztowna może być taka procedura, dlatego znacznie tańszym rozwiązaniem jest kupowanie silikonowych cewników 100%.
Neurogenna dysfunkcja pęcherza moczowego, a cewnik Foley
U osób z neurogenną dysfunkcją pęcherza moczowego stosowanie cewnika Foley ma jeszcze jedną wadę: Cewnik wywiera ucisk, głównie w miejscu kąta prąciowo-mosznowego. U tych pacjentów mogą powstawać przetoki, co ciężko wyleczyć.
Zalecenia bezpieczeństwa podczas noszenia cewnika Foley
Stosowanie cewnika moczowego jest stosunkowo bezpieczną metodą, ale nie należy przy nim zarzucać środków ostrożności, bo nadal występuje spore ryzyko pojawienia się infekcji układu moczowego.
Najtańszym i najbezpieczniejszym zabezpieczeniem jest oczywiście prewencja, dlatego zawsze powinno się upominać pacjenta o środkach ostrożności , nawet, jeżeli powtarzanie tego setki razy wydaje się nudne jak instrukcje bezpieczeństwa prezentowane w samolocie.
- Pacjentów powinno się szczególnie uprzedzać o pierwszych objawach infekcji - gdy mają uczucie pieczenia lub swędzenia pęcherza od środka, albo gdy mocz ma nieprzyjemny, stęchły zapach.
- Wielu lekarzy poleca brać antybiotyk by zapobiegać zakażeniu - kwestię tę należy skonsultować ze specjalistą,
- Przede wszystkim należy wymieniać cewnik zgodnie z zaleceniami na opakowaniu lub wcześniej, gdy pojawiają się reakcje niepożądane
- Sprawdzoną zasadą ochrony przed infekcjami jest przyjmowanie większej ilości płynów. Powoduje to częstsze płukanie cewnika,
- Warto pouczyć pacjenta, żeby worek do zbiórki moczu ustawiał poniżej poziomu pęcherza. Tym sposobem, ciśnienie w układzie moczowym będzie niskie, a mocz nie będzie się cofał do pęcherza,
- Najczęstszą dolegliwością, z jaką zmagają się osoby, którym zamocowano cewnik Foleya jest ból w okolicach pęcherza oraz zapchanie się cewnika.
- Do bólów dochodzi dość często, bo mięsień pęcherza moczowego wypycha cewnik w reakcji obronnej. Cewnik blokuje się balonikiem, dlatego nie wypada. W przypadku dużych bólów pacjent powinien zgłosić się do urologa po leki rozkurczowe lub przeciwbólowe.
- Zapchanie się cewnika jest dużo bardziej niebezpieczne i osoba z niewydolnym cewnikiem powinna jak najszybciej udać się do specjalisty. Przyczyn zapychania jest wiele: zagięcia cewnika, zbierający się na nim kamień, sole wapniowe, skrzepy krwi, czy fragmenty włóknika wpływają na tamowanie odpływu moczu do worka.
Jak dobrać rozmiar cewnika Foleya
Dostępne są dwa zasadnicze rozmiary cewników:
- CH 16 - dla kobiet
- CH 18 - dla mężczyzn
Niestety są to rozmiary podstawowe, stanowiące punkt wyjścia do oceny rozmiaru. Kompleksowy poradnik na temat doboru rozmiaru cewnika znajdziecie Państwo na tej stronie
Zabezpieczenie personelu podczas cewnikowania
Cewnikowanie powinno przebiegać w warunkach czystych, nie tak sterylnych jak w przypadku operacji, ale o zabrudzeniach, czy wielorazowych podkładach nie powinno być tu mowy. Szczególnie w środowisku klinicznym lub szpitalnym ważne jest dbanie o czyste/sterylne otoczenie cewnikowania.
Żeby zminimalizować zagrożenie cewnikowania powinno się przestrzegać poniższych procedur:
- Korzystać z jednorazowych podkładów higienicznych, na których będzie siedział/leżał pacjent,
- Myć i dezynfekować ręce przed ubraniem rękawiczek,
- Założyć rękawice medyczne - lateksowe lub nitrylowe - zalecane są rękawiczki sterylne
- Postarać się nie dotykać ciała pacjenta i cewnika dłoniami bez rękawic,
- Podkład zutylizować, aby przygotować miejsce do kolejnego zabiegu,
- Ewentualne wydzieliny zneutralizować preparatami do szybkiej dezynfekcji i zetrzeć ściereczką.
Zobacz też inne cewniki w naszej ofercie, w tym cewniki urologiczne
Kiedy zastosowanie cewnika Foleya nie jest rekomendowane
Osoby z neurogenną dysfunkcją pęcherza moczowego mogą być narażone na ucisk, jaki cewnik wywiera w miejscu kąta prąciowo-mosznowego. Nacisk i powodowany stan zapalny może przyczyniać się do powstawania przetok, które wymagają przewlekłego leczenia.
W takiej sytuacji może by zalecane założenie cewnika krótkoterminowego, np. Nelaton.
Obok cewników Foleya i Nelaton polecamy także cewniki urologiczne - przeznaczone dla pacjentów z rozmaitymi problemami układu moczowego.
Cewniki urologiczne są odpowiedzią na problemy z zatrzymaniem moczu w drogach moczowych. Mogą także przyczyniać się do urazu rdzenia kręgowego, prowadzić do zapalenia szyjki macicy, albo zwężenia szyi pęcherza moczowego.
Warto też nadmienić, że cewnik urologiczny zakłada się gdy jest konieczny w procesie leczenia.
Jak powinna wyglądać praca z cewnikami?
Podstawowym wymogiem jest aseptyka całej procedury. Opisywaliśmy ją szczegółowo wyżej.
Wszystkie procedury związane z wyjmowaniem cewnika oraz oczyszczaniem go również powinny być prowadzone w sterylnych warunkach. Zalecamy zatem wykorzystywanie rękawiczek jałowych.
Ponadto procesy manualne w obrębie dróg moczowych powinny być prowadzone w delikatny sposób. Zbyt agresywne prowadzenie cewnika może powodować ból pacjenta, zarówno podczas wkładania/wyjmowania cewnika, jak i podczas cewnikowania. Dalszą konsekwencją może być uszkodzenie cewki moczowej, a jej zapalenia są przyczyną licznych dolegliwości, nie tylko dróg moczowych.
f | Polub nas na facebooku i bądź na bieżąco | Wymieniaj punkty na nagrody |
Dostępne są cewniki w rozmiarach od CH 12 do CH 24
Na zamówienie Klienta sprowadzamy cewniki w rozmiarach, które nie są dostępne na naszym sklepie internetowym. Zapraszamy do kontaktu z działem handlowym.