Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Pielegnacja cewnika moczowego

Postępowanie z cewnikiem moczowym - pielęgnacja cewnika moczowego za pomocą zestawów do płukania i pielęgnacji Uro-Tainer

Spis treści

Cewniki moczowe zakładane przez cewkę moczową* należy wymieniać zgodnie z zalecanym czasem ich stosowania.

Z uwagi na pracę cewnika w ekstremalnych warunkach zbiera się na nim kamień - osad (tzw. inkrustracja). U części pacjentów jest to niebezpieczne zjawisko, które może spowodować zapchanie światła cewnika, a w konsekwencji mocz nie będzie odprowadzany do worka.

Istnieją również inne możliwe nieprzyjemne konsekwencje:

 • infekcja,
 • zakamienienie
 • utrudnienione wydobycie cewnika.

*Cewniki moczowe można również zakładać na stałe przez powłoki brzuszne. Tego typu założenie nie może być potraktowane środkami pielęgnacyjnymi, opisanymi w tym artykule.

Usuwanie zakamienionego cewnika jest traumatyczne dla pacjenta, a ponadto może przyczynić się do poważnych uszkodzeń i obrażeń.

Kobiety mają krótką cewkę moczową, przez co problem ten jest dla nich nieco mniej poważny niż u mężczyzn. Jednak nie należy bagatelizować sytuacji u pacjentek.

Mężczyźni są obdarzeni przez naturę dłuższą cewką moczową, a  jej błona śluzowa jest bardziej delikatna. W przypadku wyciągania zakamienionego cewnika cały organ będzie poraniony.

Aby uniknąć tego typu przykrych konsekwencji i traumatycznego zabiegu usuwania cewnika, a zarazem, aby nie wymieniać cewników znacznie częściej niż wskazuje ich czas użytkowania polecamy stosowanie środków Uro-Tainer. 

Uro-Tainer to specjalistyczne preparaty przeznaczone do odkamieniania i pielęgnacji cewników moczowych założonych u pacjenta.

Produkty Uro-Tainer dzielą się na trzy zasadnicze grupy:

Preparaty znajdziesz na dole tekstu

Szczegółowe opisy produktów:

Pierwszy produkt to glukonolakton i kwas cytrynowy w stężeniu 3,2% oraz 6%. Dobór stosowanego stężenia kwasu cytrynowego zależy od stopnia zakamienienia cewnika. W przypadku utrudnionego wyjmowania cewnika polecane jest zastosowanie większego stężenia. Mniejsze stężenie stosuje się do regularnego przepłukiwania cewnika, w celach prewencyjnych osadzania się kamienia.

Zalecana częstotliwość stosowania: 2-3 razy w tygodniu. Jeden pełny worek służy na jednorazowe kompletne płukanie. Nie należy stosować wielorazowo tego samego opakowania.

Instrukcja postępowania została przedstawiona na filmie oraz w opisie poniżej

Dla osób które nie znają angielskiego dodajemy tutaj krótki opis:

 • Najpierw opakowanie należy ogrzać w ciepłej wodzie. Ogrzanie jest ważne bo powoduje, że pacjent się rozluźnia i łatwiej znosi zabieg. Zimny preparat będzie miał utrudnioną penetrację wszystkich trudno dostępnych miejsc.
 • Następnie zamiast worka na mocz podłącza się Uro-Tainer do cewnika i metodą grawitacyjną wlewa całą zawartość opakowania. Należy zachować przy tym zasady aseptyki.
 • Po wlaniu należy zamknąć zacisk, a następnie odczekać, aż preparat wykona swoją pracę. Czekamy do max. 5-10 minut* – jeżeli pacjent może chodzić, to warto aby się przeszedł, by preparat wewnątrz dokładnie pracował. Płukanie jest wtedy skuteczniejsze. Zaleca się obracanie pacjenta leżącego z boku na bok.

*maksymalnie do 10 min., a przy większym stężeniu np. 6%, maksymalnie do 7-8 minut.

 • Po tym czasie otwiera się zacisk blokujący, dzięki czemu całą zawartość cewnika (płyn + osad) spływa do worka Uro-Tainera z pomocą grawitacji.
 • Następnie odłącza się Uro-Tainer i podłącza worek do zbiórki moczu.

Warto dodać, że preparaty Uro-Tainer często stosuje się parami, najpierw likwidując kamień (inkrustrację) z pomocą kwasu cytrynowego, a potem biofilm bakteryjny z pomocą PHMB.

Drugi rodzaj produktów to Uro-Tainer z NaCl – roztwór soli fizjologicznej jest obojętny dla organizmu, dzięki czemu może być stosowany u niemowląt. Roztwór służy do swobodnego, mechanicznego płukania cewnika moczowego. W przypadku utrudnionego przepływu może to świadczyć o zwapnieniu / zakamienieniu cewnika i w tej sytuacji zalecamy korzystanie z roztworu kwasu cytrynowego (czyli do stosowania NaCl cewnik nie może być zakamieniony).

Uro-Tainer NaCl 0,9% z portem do wstrzykiwań ma funkcjonalny port, który ułatwia wprowadzanie do cewnika dodatkowych substancji - leków, kontrastów, chemioterapii. 

Trzecim rodzajem jest Uro-Tainer z PHMB - zawiera poliheksanid biguanidu 0,02% i sorbitol na wodzie do wstrzykiwań.

Poliheksanid biuganidu pełni tutaj rolę substancji przeciwzapalnej, zwalczającej stany zapalne pęcherza moczowego PHMB usuwa bioflim bakteryjny i zapobiega ponownej kolonizacji.

Stosuje się w celu prewencji lub przy stwierdzonej infekcji/kolonizacji opisanych poniżej. Szczególnie zalecane jest stosowanie tego preparatu w przypadkach nawracających, uporczywych ZUM (Zakażenie Układu Moczowego)

Uro-Tainer z PHMB zaleca się wykorzystywać:

 • prewencyjnie: 2 razy w tygodniu
 • w przypadku stwierdzonej infekcji: 1-2 razy dziennie
Uro-Tainer jest doskonałym preparatem do pielęgnacji założonych cewników moczowych, szczególnie cewników Foleya, silikonowych, które można utrzymywać do trzech miesięcy w ciele pacjenta.

Objawami występującymi podczas infekcji lub zakamienienia cewnika moczowego mogą być:

 • gorączka bez kaszlu, kataru i innych objawów zachorowania,
 • mocz w worku pacjenta jest mętny, nie ma koloru przezroczysto-słomkowego lub zmienia barwę na jakąkolwiek inną lub może być podbarwiony krwią.
 • ból w dole brzucha.

To mogą być objawy zakażenia pęcherza moczowego. W takich przypadkach należy stosować Uro-Tainer z PHMB.

Jak pisaliśmy wcześniej,  zaleca się stosowanie Uro-Tainer PHMB, po odkamienieniu cewnika za pomocą Uro-Tainer z zawartością kwasu cytrynowego.

Ekonomika pielęgnacji cewnika moczowego i prewencji zakażeń układu moczowego

Wykorzystanie preparatów do pielęgnacji cewnika moczowego jest stosunkowo niedrogim zabiegiem w porównaniu z ogólnoustrojowym leczeniem antybiotykowym, konsekwencjami zdrowotnymi, ryzykiem na które można narazić pacjenta oraz częstą koniecznością wymiany cewników moczowych. Stosowanie takiej procedury zmniejsza ryzyko powstania lekooporności na standardowe antybiotyki.

Zastosowanie środków Uro-Tainer jest nieinwazyjne dla pacjenta. Odbywa się metodą grawitacyjną dzięki czemu nie dochodzi do podrażnień. Jest to zarówno bezpieczna, jak i bezbolesna metoda.

Uro-Tainer stosuje się profilaktycznie oraz przy wyjmowaniu cewników.

Powinno się je stosować w każdej sytuacji jeśli cewnik jest utrzymywany w organizmie dłużej niż 24 godziny.

Zwykle nie ma potrzeby stosowania tego typu produktów przy cewnikowaniu podczas operacji.

Preparaty mają zastosowanie w każdej opiece paliatywnej, hospicjach, ZOL-ach, opiece domowej i innych.

Typowe zastosowanie Uro-Tainera

Przykładowe zastosowania produktów opisujemy na podstawie użycia w jednym z bydgoskich szpitali.

Po krótkim okresie testowania preparatów pracownicy przekonali się o skuteczności Uro-Tainera. Przeszkolono cały personel zajmujący się leżącymi pacjentami.

Zmniejszyło to stany gorączkowe pacjentów, konsekwencje związane z dodatkową opieką, koszty leczenia antybiotykami, długie procesy szukania przyczyn gorączki.

Krótko mówiąc, środek przyczynia się do podniesienia standardu opieki cewnikowanych pacjentów i praktycznie wyklucza powikłania związane z utrzymaniem cewnika.

 Uro-Tainer to produkt sterylny. Dopóki nie otworzymy korka uwalniającego preparat zachowuje on sterylność.

Proszę pamiętać by podczas wszystkich procedur związanych z cewnikami zachować zasady aseptyki, korzystać z produktów jałowych, w tym: higiena rąk, jednorazowe rękawiczek.

Podsumowując:

Prewencyjnie, do zapobiegania ZUM, osadzania się kamienia w cewniku należy stosować Uro-Tainer Suby G z kwasem cytrynowym w stężeniu 3,2% - należy je stosować 2, do 3 razy w tygodniu. A jeżeli cewnik był wcześniej zaniedbany to stosowny będzie Uro-Tainer Solutio R z stężeniem 6%.

Doraźnie - jeśli pacjent ma gorączkę bez innych objawów chorobowych i nie wiadomo co mu dolega podczas cewnikowania, zalecane jest podanie Uro-Tainer z PHMB, który działa odkażająco i przeciwzapalnie.

W szczególnych przypadkach wymagających neutralnego oczyszczania mechanicznego solą fizjologiczną lub w przypadku konieczności podania leku, kontrastu, chemioterapii do cewnika stosuje się Uro-Tainer NaCl 0,9% (w wersji z portem lub bez portu).

Ważne informacje:

Uro-Tainera nie podłącza się do cystostomii, w których kamień się nie wytwarza (jedynie w pęcherzu moczowym).

Podkreślamy, że wszystkie preparaty należy stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. 

Wsparciem merytorycznym publikacji służyła Małgorzata Wojciechowska z firmy B.Braun. Serdecznie dziękujemy!

Podziel się swoim komentarzem z innymi

Polecane

pixelpixelpixelpixel