Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Do tańszej wysyłki brakuje Ci:250 zł,
a do darmowej:450,00 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Dezynfekcja powierzchni - Procedury dezynfekcji oraz atestowane środki w dobrej cenie

Prawidłowo przeprowadzana dezynfekcja oraz ścisłe postępowanie według wyznaczonych procedur higienicznych stanowi podstawę profilaktyki zakażeń w placówkach ochrony zdrowia.

W tym artykule oprócz popularnych i skutecznych zarazem środków chcemy przekazać Państwu garść dobrych praktyk, wypracowanych przez specjalistów różnych dziedzin którzy współpracują z nami na co dzień.

Zapraszamy do kontaktu z naszym działem handlowym – specjaliści wskażą Ci środki odpowiednie do wymagań Twojego obiektu. Polecamy wyłącznie sprawdzone preparaty.

Spis treści:

Polecane działy z produktami:

Dezynfekcja powierzchni dzieli się na trzy zasadnicze obszary

będą to powierzchnie:

  • duże
  • małe
  • urządzenia

 

 

Dezynfekcja dużych powierzchni - pełna lista preparatów

 

 

Duże powierzchnie to przeważnie podłogi, ale też zmywalne ściany. Dezynfekcja odbywa się tu z wykorzystaniem preparatów chlorowych lub bezchlorowych.

Preparaty chlorowe

Polecane:

Desam Prim 5 L
Chloramin T 1 kg.
Actichlor Granules 500 g.
Suma tab D4 tabletki 300 szt.
Haz-Tabs 100 tabletek

Preparaty bezchlorowe, to bardzo różnorodna grupa środków. Te środki wyróżniają się zdolnością do jednoczesnego mycia i dezynfekcji powierzchni, dzięki czemu podczas jednego cyklu roboczego można wykonać dwie czynności. To przekłada się na znaczną oszczędność czasu personelu sprzątającego – zarówno podczas przygotowania pracy, jak i samego jej wykonywania. Skuteczność bójcza tych preparatów jest zróżnicowana – wybierając środek należy przeanalizować jego spektrum działania.

Polecane:

Surfanios Premium 5 L.
Quartamon Med 5 L.
Virkon S - 5 kg.

Ważnym elementem wpływającym na ostateczną cenę preparatu do dezynfekcji powierzchni będzie stężenie roztworu roboczego. Proste obliczenia pozwolą Ci wybrać skuteczny preparat w dobrej cenie. Zapoznaj się z zasadami obliczania roztworu roboczego

 

 

 

Szybka dezynfekcja małych powierzchni - pełna lista preparatów

 

Środki do dezynfekcji małych powierzchni dzielą się na preparaty:

alkoholowe i bezalkohlowe

 

Substancje alkoholowe do szybkiej dezynfekcji

Polecane:

Mikrozid AF liquid 1 L. ze spryskiwaczem

Desprej 1 L.

Aerodesin 2000 1 L. ze spryskiwaczem

Substancje bezalkoholowe do szybkiej dezynfekcji

Mają wysoką tolerancję materiałową, są polecane m.in. do następujących materiałów:

  • Szkła, szkła akrylowego
  • Metalu
  • Gumy
  • Porcelany
  • Tworzyw sztucznych.
Tego typu środki polecane są do dezynfekcji zabawek
Polecane:

Lysoformin Plus-Schaum 1 L.

Mikrozid sensitive liquid 1 L. ze spieniaczem

Surfa Safe 750 ml.

Incidin Oxy Foam S płyn do dezynfekcji 750 ml.

Chusteczki dezynfekcyjne

 

Podkreślamy, że chusteczki do dezynfekcji powinno się wykorzystywać do obszaru wskazanego w ulotce (np. 0,5 m2). Wykorzystywanie jednej chusteczki do większej powierzchni wiąże się z utratą skuteczności bójczej i zwiększa ryzyko niedokładnej dezynfekcji. Dodajmy, że korzystaniu z chusteczek dezynfekujących towarzyszy zasada „one site, one direction, one use”, czyli – jedna chusteczka do jednej powierzchni i jednorazowego użycia, którą należy wycierać powierzchnie w jednym kierunku.

Przy wyborze chusteczek proszę zwrócić uwagę, czy są nasączone środkiem alkoholowym, czy bezalkoholowym.

Polecane:

Mediwipes Plus tuba 100 szt.

Velox NA chusteczki wkład (100 szt.)

Dezynfekcja powierzchni urządzeń

 

Powierzchnie urządzeń, przyrządów i wyrobów medycznych z reguły dezynfekuje się środkami które wykazują  kompatybilność wobec ich materiału. W dodatku należy przestrzegać rejestracji produktu. Warto dodać, że wyrobami medycznymi mogą być też szafki na sali chorych, łóżka lub inne meble medyczne tego typu przedmioty można myć dopuszczonymi preparatami do dezynfekcji dużych powierzchni – informacje na ten temat znajdziecie Państwo w opisach i ulotkach poszczególnych produktów (przykładem będzie Surfanios Fresh Lemon).

Polecane:

Cleanisept Wipes wkład (op. 100 szt.)

Mikrozid PAA chusteczki BOX 50 szt. (tuba)

STERANIOS 2% 5 L.

Aniosyme PRIME 750 ml.

 

Osobną grupę stanowią preparaty do dezynfekcji narzędzi medycznych

Polecane działy: plan higieny szpitala i klinik , wyposażenie gabinetów lekarskich

 

Informacje ogólne - wytyczne stosowania środków higienicznych

Proces dezynfekcji zakłada obniżenie liczby drobnoustrojów do bezpiecznego poziomu, który nie powoduje infekcji. Znajomość możliwych dróg transmisji zakażeń jest natomiast pierwszym krokiem do właściwego postępowania w celu uniknięcia infekcji lub większej skali zarażeń.

Kadra i personel sprzątający muszą mieć wiedzę z zakresu procedur, ale i ją umiejętnie stosować.

Ważny jest zarówno właściwy dobór, jak i wykorzystanie środków dezynfekcyjnych zgodnie z zaleceniami producenta w zakresie dezynfekcji narzędzi, obszarów zmywalnych oraz skóry.

Używane specyfiki muszą spełniać wymagania zapewniające skuteczność, ale i bezpieczeństwo stosujących.

Mówiąc o bezpieczeństwie mamy na myśli chociażby to, że wiele preparatów w sprayu ma ograniczoną lotność cząstek, aby zredukować przedostawanie się ich do układu oddechowego pracowników. Pod tym kątem warto również zastanowić się nad środkami w pianie. Rekomendowane jest nawet stosowanie dezynfekcji powierzchni wyłącznie przez przecieranie z pomocą chusteczek / ścierek.

Wytyczne odnośnie dezynfekcji

Ręczne metody dezynfekcji wymagają użycia atestowanych i skutecznych środków dezynfekcyjnych. Do tego prawidłowe czynności manualne oraz dokładność pracownika zapewnią bezpieczeństwo i spodziewany rezultat procesu utrzymania higieny.

Kluczowe wytyczne to:

  • stosowanie środków zgodnie z ich przeznaczeniem,
  • dobranie substancji aktywnej do danego materiału, rodzaju przyrządu,
  • dobranie odpowiedniego do zagrożenia spektrum aktywności biobójczej,
  • przestrzeganie wymaganego stężenia preparatu oraz czasu jego działania.

Komentarz:

  • stosowanie środków zgodnie z ich przeznaczeniem - Nie można przecież wykorzystać preparatu do dezynfekcji rąk aby uzyskać zdezynfekowaną powierzchnię blatu roboczego. Przede wszystkim, taki środek w inny sposób się rozprowadza, a po drugie jego skuteczność może być mniejsza. Po trzecie, jest nieekonomiczny do tego zastosowania. Nie należy też ufać preparatom które służą jednocześnie do dezynfekcji "rąk oraz powierzchni" tego rodzaju środki są sprzeczne z normami dopuszczającymi je do użytku. na ten temat piszemy więcej w tekście Atestowane środki higieniczne
  • dobranie substancji aktywnej - jest ważne, bowiem niektóre materiały mogą być wrażliwe na działanie preparatów alkoholowych. Będą to m.in. guma, skóra naturalna, niektóre skóry syntetyczne, PCV, szkło akrylowe. Innym zagadnieniem w ramach tego tematu jest na przykład wykorzystanie preparatów do dezynfekcji narzędzi tak, aby uzyskać maksymalną efektywność. Przykładowo wiele środków nie poradzi sobie podczas dezynfekcji endoskopów, czy przyrządów do mikrochirurgii lub narzędzi obrotowych. Wymagane są wyroby dedykowane do tych procedur.
  • o doborze środków do dezynfekcji powierzchni, czy rąk decydują normy. Norma określa użycie preparatu w danych sytuacjach, ale nad wyborem preparatu powinien jeszcze czuwać epidemiolog lub osoba/instytucja sprawująca nadzór sanitarny nad obiektem (w przypadku działalności komercyjnych jest to często Sanepid).
  • wymagane stężenie roztworu roboczego preparatu jest ważne w przypadku wszystkich koncentratów. Odmierza się je z dokładnością do mililitra. Dzięki temu można uzyskać środek o odpowiedniej skuteczności i nie przepłacać za roztwór. Środki o niższym stężeniu mogą okazać się nie skuteczne co niesie z sobą konsekwencje namnażania drobnoustrojów, a zbyt duże stężenia może uszkodzić materiały lub sprawić, że substancja będzie się kleić. Z kolei dezynfekcja powierzchni była by nieważna, gdyby nie odpowiedni czas działania preparatu.

Co mówią nam normy

Przepisy prawa regulują zakres dopuszczalnych środków do obrotu i użytku za pomocą ścisłych norm. Każdy preparat musi kartę charakterystyki, dostarczenie której jest obowiązkiem po stronie dostawcy. Środki dezynfekcyjne powinny również spełniać jedną z poniższych norm uzależnioną od przeznaczenia preparatu:

  • posiadać deklaracje zgodności z wymaganiami dyrektywy 93/42 EWG, tj. zakwalifikowanie preparatu do grupy wyrobów medycznych (klasa II a) i oznaczeniem go znakiem CE wraz z liczbowym kodem (oznaczającym jednostkę notyfikującą) na opakowaniu. Oznaczane są tym sposobem środki stosowane do dezynfekcji narzędzi, sprzętu oraz innych materiałów, jak również skóry.
  • posiadać informację o zgodzie o dopuszczeniu do obrotu wydaną Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych w Warszawie. Dotyczy to preparatów do dezynfekcji powierzchni.
  • posiadać wpis na listę produktów leczniczych w Rejestrze Produktów Leczniczych. Dotyczy to preparatów odkażających do skóry.

 

Podkreślmy, iż substancje oznaczone znakiem CE są przeznaczone do dezynfekcji nieinwazyjnych wyrobów medycznych, taki jak stetoskop, fotel zabiegowy, czy aparatura medyczna.

Do blatów, dużych obszarów jak podłogi czy ściany, ale i do klamek należy stosować produkty biobójcze. Jeżeli chcemy tego typu preparaty zastosować do wyrobów medycznych, należy skorzystać ze środka który jest zarejestrowany jako wyrób medyczny.

Manualna dezynfekcja ma zastosowanie na powierzchniach, które dzielimy na dwie podgrupy uzależnione od wielkości, do których będą dedykowane konkretne preparaty i procedury dezynfekowania:  

  1. powierzchnie małe oraz trudno dostępne – zastosowanie mają środki oparte o alkohole, które działają natychmiast, wysychają bez pozostawiania smug oraz charakteryzują się szerokim spektrum biobójczym. Środki dezynfekcyjne dostępne są w poręcznych wielkościach, tj. w postaci aerozolu lub chusteczek nasączonych roztworem preparatu dezynfekcyjnego. Sprzedawane są również kanistry i butelki uzupełniające - zwykle w lepszych cenach w przeliczeniu na litr preparatu. Spektrum działania tych preparatów jest bardzo szerokie oraz obejmuje wirusy krwiopochodne (HIV, HBV). Mogą być stosowane przy pacjentach. Ich czas działania nie powinien przekraczać 15 minut, zwłaszcza jeżeli chodzi o aerozole. Dobór środków jest jednak uzależniony od rodzaju powierzchni. Przy wyborze preparatu należy pamiętać o możliwości wystąpienia nietolerancji materiałowej na alkohole – odbarwienia i matowienie materiału.
  2. Powierzchnie duże – zastosowanie mają środki oparte o szeroką gamę substancji chemicznych, np. preparaty chlorowe, aminy i ich pochodne (QAV), które posiadają dobre właściwości myjące i są przeznaczone do usuwania zabrudzeń biologicznych ( zabrudzenia biologiczne to płyny ustrojowe pacjentów, takie jak krew, ślina, wydzieliny i wydaliny, które mogą znajdować się w odległości od 1 do 3 metrów od pacjenta). Są tanie, szczególnie jeśli można uzyskać niskie stężenie roztworu roboczego zachowując przy tym skuteczność bójczą. Niektóre tego typu środki mogą cechować się uciążliwym zapachem oraz dużą toksycznością co może przekładać się na ich wykorzystywanie wyłącznie bez obecności pacjentów.

Stosowanie środków zgodnie z wytycznymi

Dobór preparatu to tylko jedna ze składowych prawidłowo przeprowadzonej dezynfekcji. Aby dezynfekcja była skuteczna preparat musi być zastosowany zgodnie z wytycznymi producenta oraz procedurami ustalonymi w danej placówce zdrowia do zastosowania przy dezynfekcji konkretnych pomieszczeń. Jednostka medyczna w tym celu uzgadnia plany higieny, które wspomagają proces.

Skupimy się teraz na schematach procedur oczyszczania i dezynfekcji pomieszczeń i znajdujących się w nich powierzchni.

Dezynfekcja powierzchni - przebieg procesu

W pierwszej kolejności należy oczyścić powierzchnię z zabrudzeń biologicznych. Uogólniony schemat takiej procedury dezynfekcyjnej można przedstawić jako kolejne czynności:

1. Pracownik ubiera odzież ochronną (rękawiczki, maseczkę, fartuch czy też okulary ochronne). W żadnym wypadku nie powinien mieć kontaktu z materiałem biologicznym. Każdorazową ekspozycję materiałem biologicznym należy bezwzględnie zgłaszać przełożonemu, a także postąpić zgodnie z ustaloną ku temu procedurą (np. niezwłocznie podjąć środki zaradcze, sporządzić protokół) .

2. Zapoznaje się w informacją producenta dotycząca przeznaczenia i stosowania preparatu. Dobiera preparat, który powinien być aktywny w obecności substancji biologicznych oraz posiadać szerokie spektrum działania, a także powinien mieć wymagane spektrum działania nie dłuższe niż 15 minut. Przygotowuje roztwór preparatu lub korzysta z gotowego środka (zwykle proszku chlorowego).

3. Pracownik przykrywa materiał biologiczny ligniną lub ręcznikami papierowymi, które zalewa roztworem albo obficie posypuje środkiem. Ważne, aby nie dopuścić do wyschnięcia powierzchni w trakcie dezynfekcji. W przeciwnym wypadku ponownie zmoczyć materiał roztworem. Pracownik po upływie określonego czasu przez producenta zbiera cały materiał i umieszcza w worku foliowym przeznaczonym na odpady medyczne, a następnie ponownie pokrywa powierzchnie równomiernie preparatem. Dezynfekcja powierzchni skażonych w niektórych ośrodkach może przybierać inną procedurę - zgodnie z regulaminem wewnętrznym

4. Dokładnie myje powierzchnie. Zabrudzone elementy umieszcza w odpowiednim worku.

5. Zdejmuje odzież ochroną. Zabrudzone elementy umieszcza w odpowiednim worku.

6. Pracownik dezynfekuje dłonie (lub dodatkowo je myje, jeśli są brudne).

 

Uogólnioną procedurę dezynfekcji powierzchni małych oraz trudno dostępnych (inaczej szybkiej dezynfekcji powierzchni) można schematyczne przedstawić w następujących czynnościach:

1. Pracownik ubiera odzież ochronną (rękawiczki, maseczkę, fartuch czy też okulary ochronne). Podczas szybkiej dezynfekcji szczególnie ważne są dodatkowe środki ochrony obok rękawiczek, gdyż często stosowane lotne substancje w sprayu mogą wnikać do ust i oczu pracownika jednocześnie eksponując go na ryzyko zawodowe.

2. Zapoznaje się w informacją producenta dotycząca przeznaczenia i stosowania preparatu. Dobiera preparat w zależności od rodzaju odporności powierzchni.

3. Dezynfekowaną powierzchnie równomiernie pokrywa preparatem lub przeciera nasączonymi chusteczkami. Preparat musi pozostać na powierzchni przez czas określony przez producenta i nie jest zmywamy ani wycierany po zastosowaniu. W praktyce pracownik czeka aż środek odparuje.

4. Zużyte preparaty, tj. chusteczki lub aerozole umieszcza w odpowiednim worku foliowym.

5. Zdejmuje odzież ochroną. Zabrudzone elementy umieszcza w odpowiednim worku.

6. Pracownik dezynfekuje dłonie.

 

Uogólnioną procedurę dezynfekcji powierzchni dużych można schematyczne przedstawić w następujących czynnościach:

1. Pracownik ubiera odzież ochronną (rękawiczki, maseczkę, fartuch czy też okulary ochronne).

2. Przygotowuje sprzęt czyszczący: mopy, ścierki, wózki, zestawy sprzątające.

3. Zapoznaje się w informacją producenta dotycząca przeznaczenia i wykorzystywania preparatu. Dobiera środek w zależności od rodzaju odporności powierzchni.

4. Przygotowuje roztwór preparatu. Zazwyczaj wykorzystywany jest wariant z dwoma wiadrami na wózki: jedno wiadro bez wody do wyżymania mopa (lub wiadro z wodą aby oczyścić go z nieczystości - jest to alternatywa mniej polecana, gdyż woda rozwadnia niepotrzebnie roztwór roboczy), drugie roztwór preparatu czyszcząco-dezynfekującego. Alternatywą jest stosowanie mopów jednokontaktowych - czyli po przetarciu powierzchni jednego pomieszczenia mop wymieniany jest na czysty, a brudny mop wkłada się do pojemnika na wózku, przeznaczonego na pranie. Podczas takiej dezynfekcji powierzchni istnieje najmniejsze ryzyko rozprzestrzeniania się patogenów w inne miejsca.

5. Pracownik w tym czasie opróżnia pojemniki na śmieci, myje preparatem powierzchnie wewnątrz i na zewnątrz rozprowadzając preparat szczotką. Opłukuje pojemnik wodą, nanosi środek dezynfekcyjny na wewnętrzną powierzchnie kosza na śmieci. Po upływie czasu wskazanego przez producenta, osusza pojemnik, po czym umieszcza nowe worki foliowe w odpowiedniej kolorystyce.

6. a) Pracownik nanosi roztwór preparatu za pomocą ścierek np. na meble, parapety, blaty, ławki, krzesła. Przeciera szafki wiszące i stojące. Roztwór musi pozostać na powierzchni przez czas określony przez producenta.

6. b) Powierzchnie podłogowe przeciera lub zmywa przy pomocy mopów płaskich, ruchem ósemkowym od lewej do prawej i ku sobie, cofając się i nie roznosząc roztworu. Ważne w ruchu mopa jest to by zawsze ta sama strona zbierała brud, a druga strona pozostaje czysta. W ten sposób zanieczyszczenia się nie rozmazują, a cała powierzchnia jest jednolicie przetarta substancją dezynfekującą. Nie należy też obawiać się tym, że pracownik będzie szorował brudnym mopem - mopy przemysłowe z wszytą warstwą włókien zbierają zanieczyszczenia i blokują ich przenikanie do dalszych części mopa.

Polecamy tutaj korzystanie ze środków do jednoczesnego mycia i dezynfekcji o szerokim spektrum działania. Tego typu środki dezynfekujące zawierają niskie stężenie roztworu, co czy ni z nich skuteczny i ekonomiczny preparaty nie tylko wśród pracowników placówek medycznych.

7. Powierzchnie należy zacząć przecierać od najdalszego miejsca. Powierzchnia powinna pozostać wilgotna przez okres czasu wskazany przez producenta preparatu dezynfekcyjnego (nie dłuższy niż 15 min. Jeśli wymagany jest dłuższy czas dezynfekcji, należy powtórzyć mycie.)

8. Pozostałość roztworu dezynfekcyjnego pracownik wlewa do WC. Zabrudzone mopy oraz ścierki należy wymieniać podczas pracy. W przypadku użycia mopów - należy zanieczyszczone mopy zdjąć z uchwytu bez udziału rąk, przez docisk nogą. Umieścić razem ze ścierkami w odpowiednim worku foliowym.

9. Myje, dezynfekuje wiadra i pozostałe sprzęty.

10. Zdejmuje odzież ochroną. Zabrudzone elementy umieszcza w odpowiednim worku.

11. Pracownik dezynfekuje dłonie (lub dodatkowo najpierw je myje jeśli są zabrudzone).

 

Do pozostałych powierzchni znajdujących się w pomieszczeniach stosuje się następującą systematykę - choć są to zalecenia ogólne, które służą jako wzór postępowania a nie twarde wytyczne. Stosownym dokumentem są normy i plan higieny obiektu który służy jako właściwa instrukcja postępowania.

• każdorazowo po wizycie pacjenta: wymiana prześcieradła jednorazowego na leżance po każdym użyciu, dezynfekcja preparatem przeznaczonym do powierzchni małych, tj. spray lub ściereczki,

• każdorazowo po zastosowaniu u pacjenta lub na koniec dnia dezynfekuje się (jeśli można): łóżka szpitalne, zabiegowe, materace przeciwodleżynowe, wózki inwalidzkie, kule, urządzenia do ułatwienia oddychania, stetoskopy, stazy, przy czym należą one do grupy sprzętów wrażliwych na działanie alkoholi,

• codziennie w gabinetach: odkurzanie wykładzin dywanowych, a w przypadku zabrudzenia ich wypranie, dezynfekcja klamek i włączników światła i wind, dzwonków, dozowników preparatów dezynfekcyjnych (uwaga włączniki światła muszą być myte przez przecieranie, spryskanie urządzeń elektrycznych nie jest dobrym pomysłem)

• minimum jeden raz w tygodniu: mycie drzwi i grzejników,

• minimum jeden raz w miesiącu: odkurzanie ścian i kratek wentylacyjnych,

• raz na trzy miesiące: mycie lamp sufitowych oraz generalne sprzątanie,

 

Dezynfekcja powierzchni szpitalnych - zobacz listę środków

Zapraszamy do działu pt. Dezynfekcja powierzchni szpitalnych - opublikowaliśmy tam listę preparatów często wybieranych w przetargach.

Inne polecane materiały:

Polecane środki dezynfekcyjne:

Podziel się swoim komentarzem z innymi

Polecane

Chusteczki Mikrozid PAA Wipes (50 szt.)

Chusteczki Mikrozid PAA Wipes (50 szt.)

64,65 zł brutto517.20 pkt.
Haz-Tabs 100 tabl.

Haz-Tabs 100 tabl.

60,00 zł brutto480 pkt.
Lysoformin Plus Schaum 1 L.

Lysoformin Plus Schaum 1 L.

45,00 zł brutto360 pkt.
Chusteczki Velox NA (100 szt.) BOX

Chusteczki Velox NA (100 szt.) BOX

20,00 zł brutto160 pkt.
Virkon S 5 kg

Virkon S 5 kg

Cena regularna: 450,70 zł brutto439,00 zł brutto3512 pkt.Najniższa cena produktu w okresie 30 dni przed wprowadzeniem obniżki: 430,00 zł
Surfanios Premium 5 L

Surfanios Premium 5 L

313,20 zł brutto2505.60 pkt.
Desam Prim 5 L.

Desam Prim 5 L.

48,50 zł brutto388 pkt.
Aniosyme Prime 750 ml.

Aniosyme Prime 750 ml.

124,20 zł brutto993.60 pkt.
pixelpixelpixelpixel