Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Do tańszej wysyłki brakuje Ci:250 zł,
a do darmowej:
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Dezynfekcja powierzchni szpitalnych – środki i metody

Dezynfekcja powierzchni szpitalnych podlega procedurom, a także wymaga dopuszczonych do tego celu środków spełniających wymagania planu higieny. Każda jednostka szpitalna określa specyficzne warunki dezynfekcji powierzchni.

 

Zobacz preparaty dostępne od ręki
Kliknij aby przejść do towarów

 

Jeśli chcesz wybrać preparaty z szerszej oferty przejdź do działu Dezynfekcja powierzchni

Spis treści

Wykaz środków do dezynfekcji różnych powierzchni szpitalnych

Pełną listę znajdziecie Państwo w menu

Dezynfekcja rąk i skóry:

Aniosgel 85 NPC 500 ml.

AHD 1000 500 ml.

Desmanol Pure 500 ml.

Skinman soft PROTECT 500 ml.

AHD 1000 700 ml. do systemu STERISOL

Tork piana do higienicznej dezynfekcji rąk, 950 ml, S4

Velodes Soft 500 ml.

Szybka dezynfekcja małych powierzchni:  
Środki alkoholowe:

Mikrozid AF liquid 1 L. ze spryskiwaczem

Aniospray Quick 1 L. ze spryskiwaczem

Desprej 1 L.

Aerodesin 2000 1 L. ze spryskiwaczem

Środki bezalkoholowe:

Lysoformin Plus-Schaum 1 L.

Mikrozid sensitive liquid 1 L. ze spieniaczem

Anioxyspray WS 1 L. z pompką spieniającą

Meliseptol Foam Pure 5 L.

Dezynfekcja dużych powierzchni:  
Środki bezchlorowe:

Surfanios Bezzapachowy 5 L.

Quartamon Med 5 L.

Terralin protect 5 L.

Virkon S - 5 kg.

Środki chlorowe:

Chloramin T 1 kg.

Haz-Tabs 100 tabletek

Chlor-Clean puszka – 200 tabletek a’5 g

Dezynfekcja narzędzi chirurgicznych:

Aniosyme DD1 5 L.

Aniosyme Synergy 1 L.

Anioxyde 1000 5 L

Gigasept AF Forte 5 L.

Dezynfekujące środki piorące:

Eltra proszek dezynfekująco-piorący 6 kg.

OMO Automat Professional 7 kg.

Wykorzystywane preparaty dezynfekcyjne powinny łączyć funkcjonalność z wysokim poziomem bezpieczeństwa dla personelu medycznego i pacjentów. Szybki czas działania, ograniczona lotność szkodliwych substancji (lub właściwości bezzapachowe) i wyższe spektrum bójcze przy niższych roztworach roboczych. Wszystkie te czynniki przyczyniają się do zwiększenia bezpieczeństwa i skrócenia czasu potrzebnego na wykonywanie czynności prewencyjnych. Z drugiej strony podnoszą cenę gotowego roztworu roboczego. Na liście staraliśmy się umieścić wysokiej jakości preparaty w dobrej cenie.

Podkreślamy, że minimalizowanie wysiłku i czasu oczekiwania na działanie środków bójczych skutecznie podnosi efektywność działania personelu medycznego oraz sprzątającego. To przekłada się na bardziej efektywne wykorzystanie budżetu szpitala.

Krótki czas dezynfekcji przekłada się na wykonanie większej ilości zabiegów oraz dokładniejsze wykonywanie czynności codziennej opieki pacjentów.

Polecamy dobierać środki odpowiednio do dezynfekowanych powierzchni z uwagi na tolerancję materiałową. W przypadku powierzchni wrażliwych uzasadnione jest użycie środków bezalkoholowych.

Każde rozwiązanie należy dostosować do danej sekcji szpitala i jego procedur higienicznych. Przy wyborze odpowiednich środków pomogą Państwu nasi przedstawiciele handlowi. Zapraszamy do kontaktu z działem higieny tel.: 601 628 206

Pozostałe preparaty i środki stosowane w szpitalach

Mycie rąk:

Farena 500 ml.

Sensiva – emulsja myjąca 500 ml.

Esemtan – emulsja myjąca 500 ml.

Liquid soap 700 ml. STERISOL

Pielęgnacja i ochrona rąk:  

Krem ochronny do skóry Cavilon nr 3392E, 92g

Octenicare 50 ml. Krem z oktenidyną

Mediwax 75 ml.

Silonda lipid 100 ml.

Balmea 500 ml. z pompką

Pielęgnacja i mycie ciała pacjenta:  

Maść Pielęgnacyjna Abena 150 ml.

Oliwka w sprayu Abena 200 ml.

Octenisan 500 ml.

Esemtan pianka czyszcząco-pielęgnująca 500 ml.

Odkażanie skóry:

AHD 1000 250 ml. z atomizerem

Gaziki do dezynfekcji skóry Webcol 200 szt.

CITROclorex 2% 500 ml.

Incidin M Spray Extra 350 ml. z atomizerem

Preparaty do leczenia ran:

Microdacyn Hydrogel 250 g

Roztwór Microdacyn₆₀ Wound Care 500 ml

Farmactive Silver Spray 125 ml spray antybakteryjny

Octenilin płyn 350 ml.

Prontosan płyn 350 ml.

Prontosan żel 30 ml.

Octenilin żel 20 ml.

Polecany asortyment uzupełniające ofertę:

Cele dezynfekcji i informacje dla personelu

Celem dezynfekcji i sprzątania powierzchni w obiektach szpitalnych, klinikach, laboratoriach, sanatoriach i in. jest minimalizowanie ryzyka rozprzestrzenia się zakażeń we wszystkich strefach obarczonych ryzykiem wystąpienia infekcji. Istotnym czynnikiem jest zapobieganie przenoszenia infekcji drogą kontaktową: bezpośrednią (człowiek – człowiek), czy pośrednią (człowiek – przedmiot – człowiek).

Odpowiedzialność przestrzegania wytycznych

Za realizację procedur higienicznych odpowiedzialni są wszyscy pracownicy szpitala oraz personel wykonujący w nich pracę na zlecenie firm zewnętrznych, a nadzór na nimi sprawują osoby o funkcjach organizacyjnych lub nadzorczych. Przykładem tej grupy będą kierownicy komórek organizacyjnych, pielęgniarki koordynujące, odcinkowe, ewentualnie pielęgniarki epidemiologiczne. Zależnie od zawartej umowy i przyjętych ustaleń osoby wchodzące w skład jednostki szpitala mogą kontrolować personel firm zewnętrznych bezpośrednio lub pośrednio (przez wskazanego kierownika).

Ostatecznie odpowiedzialność spoczywa na każdej osobie zobowiązanej do przestrzegania procedur.

Metody i procedury dezynfekcji szpitalnej

Podkreślamy, że metody i ustalone procedury pracy w szpitalu są definiowane w dokumentach właściwych danych jednostek. Tutaj jedynie przytaczamy wykaz sprawdzonych praktyk, którymi można się posiłkować w pracy.

Co więcej, wszystkie działania powinny być poparte literą prawa lub literaturą medyczną.

Ogólne zasady działania podczas mycia i dezynfekcji powierzchni szpitalnych

 • Wszystkie prace należy wykonywać w sposób zaplanowany, zgodnie z harmonogramem. Planowanie pozwala ustalić potrzebny budżet na środki i ułatwia oszacować zużycie preparatów z marginesem rozmaitego ryzyka zakażeń.
 • Wyższym wymogom mycia i dezynfekcji podlega strefa dotykowa, obejmująca wszystkie powierzchnie, z którymi bezpośrednio kontaktuje się personel medyczny, pozostały personel, pacjenci, a także osoby ich odwiedzające. Z reguły obszary strefy dotykowej są umieszczone kilka razy dziennie w harmonogramie sprzątania i dezynfekcji. Więcej na ten temat piszemy w tekście proces sprzątania powierzchni w obiektach medycznych
 • Strefa bezdotykowa obejmuje powierzchnie szpitalne, które nie mają bezpośredniego kontaktu za pośrednictwem rąk. Będą to podłogi, ściany, ścianki działowe, okna.
 • Szybkiej dezynfekcji małych powierzchni szczególnie przedmiotów i urządzeń często dotykanych, wymiany rękawiczek i dezynfekcji rąk personel medyczny powinien dokonywać pomiędzy pacjentami, co zwykle nie jest ujęte w harmonogramie, a objęte ogólnymi wytycznymi działania. Aby ułatwić te często powtarzane czynności radzimy korzystać z podręcznych preparatów dezynfekcyjnych, umieszczanych w zamknięciu na sali chorych, mocować przyłóżkowe dozowniki do dezynfekcji rąk. Obok umywalek można zamocować na ścianie uchwyty na rękawiczki medyczne
 • Przed rozpoczęciem prac związanych ze sprzątaniem i dezynfekcją należy usunąć wszelkie zabrudzone przedmioty, odpady szpitalne, brudną bieliznę itd.
 • Mycie powierzchni rozpoczyna się z reguły od najmniej zabrudzonych przedmiotów, zarazem kierując się zasadą sprzątania od góry do podłogi, od najmniej zabrudzonych do najbardziej.
 • W przypadku biologicznego skażenia powierzchni (np. krwią, wydalinami, płynami ustrojowymi) należy ściśle przestrzegać przyjętej procedury. Z reguły wykorzystuje się jedną z poniższych:
  • Zasypuje się skażone miejsce preparatem chlorowym w proszku, następnie po wskazanym czasie działania zbiera zanieczyszczenia z pomocą czyściwa i dezynfekuje powierzchnie z pomocą środków do niej przeznaczonych.
  • Druga metoda zaczyna się od usunięcia skażonego materiału z pomocą czyściwa lub ligniny. Następnie w tym miejscu wykonuje się dezynfekcję średniego stopnia.
 • Do jednoczesnego mycia i dezynfekcji podłóg polecamy środki bezchlorowe do dezynfekcji dużych powierzchniWybór odpowiedniego preparatu pozwala zaoszczędzić czas personelu sprzątającego. Warto zadbać o zakup wydajnych koncentratów.
 • Sanitariaty powinno się czyścić dopiero po salach chorych.
 • Dobrą praktyką jest korzystanie z wózków sprzątających wysokiej jakości. To stwierdzenie może być enigmatyczne, dlatego podkreślamy rolę ergonomii rozwiązań. Ergonomiczne wózki przyspieszają wykonywanie wszystkich czynności i zmniejszająca wysiłek pracowników, dzięki czemu mogą oni spożytkować energię na dokładności sprzątania. Polecamy Państwu rozwiązania firmy Vermop, natomiast w sprawie wózków można skontaktować się z naszym specjalistą od higieny profesjonalnej Adamem Pszennym.
 • Więcej na temat sprzątania pomieszczeń piszemy w tekstach pt. Sprzątanie powierzchni w ośrodkach medycznych oraz Sprzęt sprzątający - wymagania, konserwacja, dobre praktyki w Ochronie Zdrowia.
 • Obok kolorowych oznaczeń ścierek i sprzętu praktyczne zastosowanie mają również oznaczenia worków na odpady medyczne rzeczy przeznaczone do prania, odpady komunalne i in.

Spektrum aktywności biobójczej stosowanej w szpitalach

Do dezynfekcji powierzchni szpitalnych wykorzystuje się z reguły środki dezynfekcyjne średniego poziomu – idzie za tym szeroka użyteczność preparatów.

Dezynfekcji średniego stopnia obejmuje: B, F, V, Tbc – w tym wirusy osłonkowe i nieosłonkowe.

W niektórych przypadkach należy poszerzyć spektrum bójcze o spory lub innego rodzaju drobnoustroje np. MRSA

Polecane preparaty:

Spektrum bójcze Dezynfekcja małych powierzchni Dezynfekcja dużych powierzchni
B, Tbc, F, V, (wirusy osłonkowe i nieosłonkowe)

Aniospray Quick 1 L. ze spryskiwaczem

Incidin Liquid Spray 1 L.

Meliseptol New Formula 1 L. ze spryskiwaczem

Quartamon Med 2 L.

Anioxyspray WS 1 L. z pompką spieniającą (sporobójczy) 

Meliseptol Rapid 250 ml (MRSA) 

Gigasept PAA 5 L.(sporobójczy) 

Gigasept instru AF 5 L.

Incidin plus 6 L.

Trichlorol 500 g.

Dezynfekcja wysokiego stopnia służy głównie do dezynfekcji narzędzi chirurgicznych – z reguły nie jest uwzględniania w procedurach z uwagi na konieczność sterylizacji. 

Polecamy też preparaty sporobójcze

Definicje

Sprzątanie to proces utrzymania pomieszczeń w czystości, polegający na unikaniu się zanieczyszczeń mechanicznych lub biologicznych. Faktycznie w warunkach zanieczyszczonych (brudnych) skuteczność dezynfekcji jest znacznie ograniczona, a czasem nawet niemożliwa.

Dekontaminacja to proces niszczenia drobnoustrojów chorobotwórczych przez mycie, dezynfekcję lub sterylizację. Warto dodać, że dwie pierwsze czynności – mycie i dezynfekcja – redukują liczbę drobnoustrojów do bezpiecznego poziomu (zobacz więcej w dziale dezynfekcja). Dopiero w przypadku sterylizacji mikroorganizmy usuwane są całkowicie. Ponadto dezynfekcja nie usuwa czynników

Strefy skażenia dzielą się zależnie od przyjętej terminologii. Środowisko szpitalne można podzielić na:

 • Strefa czystości ciągłej – to magazyny zasobów czystych, materiałów sterylnych, kuchenki oddziałowe,
 • Strefa czystości ogólnej – gabinety lekarskie, izba przyjęć, sale chorych, zakłady diagnostyki, pracownie – np. eeg, winda transportowa, korytarze komunikacji wewnętrznej, pomieszczenia socjalne dla personelu, stołówki,
 • Strefa czystości zmiennej – gabinety i sale zabiegowe, oddziały o podwyższonym ryzyku zakażenia, sterylizatornie, sale intensywnej opiek, poradnie chirurgii ogólnej, pracownie endoskopii, laboratoria,
 • Strefa ciągłego skażenia – toalety, łazienki oraz brudowniki.

Inny obowiązujący podział to powierzchnie strefy dotykowej i bezdotykowej (nie rozróżnia tu się powyższych stref).

Obszary mycia i dezynfekcji powierzchni szpitalnych

Poniższy wykaz, podobnie jak wszystkie informacje zawarte w tym tekście stanowią materiał pomocniczy – przede wszystkim należy przestrzegać procedur panujących w danej jednostce i stosować się do harmonogramu.

Strefy mycia powierzchni

z pomocą preparatów przeznaczonych do mycia lub jednoczesnego mycia i dezynfekcji – to drugie jest szczególnie ważne dla ograniczenia kosztów.

Duże powierzchnie strefy bezdotykowej

 • korytarze zewnętrzne
 • korytarze wewnętrzne
 • klatki schodowe i windy
 • ogólne sale chorych
 • gabinety diagnostyki nieinwazyjnej
 • poczekalnie dla pacjentów i szatnie, obszar recepcji
 • pomieszczenia techniczne
 • magazyny zasobów czystych – np. pralnię, aptekę
 • sale wykładowe, biura, pomieszczenia socjalne
 • pomieszczenia zaplecza gastronomicznego

Małe powierzchnie strefy dotykowej

będą to wszystkie małe powierzchnie w powyższych pomieszczeniach, które wymagają  mycia

Na przykład:

 • Poręcze i panele dotykowe w windach
 • Poręcze, klamki, przełączniki światłą na korytarzach zewnętrznych
 • Szafki i regały pomieszczeń magazynowych oraz technicznych
 • Blaty i sprzęty w kuchniach, stołówkach
 • Urządzenia, stoliki, krzesła w pomieszczeniach socjalnych

Strefy dezynfekcji powierzchni

Duże powierzchnie strefy bezdotykowej

 • korytarze na odcinkach pomiędzy poniższymi pomieszczeniami
 • pokoje zabiegowe (pielęgniarskie oraz lekarskie)
 • gabinety diagnostyki inwazyjnej
 • rozmaite sale chorych
 • izolatki
 • pomieszczenia laboratoryjne
 • sterylizatornie – zarówno strefę materiałów czystych, jak i materiałów wysterylizowanych
 • toalety, łazienki, sanitariaty, brudowniki
 • dyżurki

Wyższe wymagania dotyczą:

 • bloku operacyjnego
 • traktu porodowego
 • pomieszczeń składowania odpadów, brudnej bielizny
 • pomieszczeń laboratoryjnych
 • strefy materiałów skażonych w sterylizatorniach

Jest to szczególnie istotne w OIOM-ach, sterylizatorniach, salach/oddziałach zabiegowych i operacyjnych, salach chorych, salach porodowych oraz endoskopowych.

Małe powierzchnie strefy dotykowej

Obejmują wszystkie obszary robocze, elementy wyposażenia i urządzeń w obrębie pomieszczeń ryzyka

Szczególnej uwagi wymagają:

 • elementy funkcjonalne korytarzy wewnętrznych – poręcze, przesłony, klamki, dozowniki, ewentualne przyciski oświetlenia
 • sprzęt medyczny w rozmaitych salach chorych, gabinetach, izolatkach. Szczególnie ważna jest dezynfekcja poręczy łóżek, dozowników, szafek przyłóżkowych, przycisków/przełączników itd.
 • istotne jest również czyszczenie i dezynfekowanie pojemników na śmieci i odpady medyczne.

 

Zobacz:

Plan higieny szpitala


 

Wszystkie czynności mają różną częstotliwość mycia i dezynfekcji. Od dezynfekcji po każdym zabiegu/czynności wykonywanej przy pacjencie, do comiesięcznego lub okresowego mycia w miejscach mało wrażliwych.

Na zakończenie warto podkreślić rolę wiedzy personelu medycznego. Aby budować świadomość i wiedzę pracownicy szpitala powinni stale uczestniczyć w szkoleniach i dzielić się wiedzą. Szkolenia realizuje się cyklicznie, bo udowodniono ich skuteczność procesu szkoleniowego w podwyższaniu standardu higieny. W dodatku na rynku stale pojawiają się nowe wytyczne, produkty dezynfekcyjne i metody działania.

 

Podziel się swoim komentarzem z innymi

Polecane

Gigasept instru AF 5 L.

Gigasept instru AF 5 L.

338,58 zł brutto/1szt.2708.64 pkt.
Quartamon med 2 L.

Quartamon med 2 L.

80,78 zł brutto/1szt.646.24 pkt.
Terralin protect 5 L.

Terralin protect 5 L.

245,48 zł brutto/1szt.1963.84 pkt.
Aerodesin 2000 1 L.

Aerodesin 2000 1 L.

45,00 zł brutto/1szt.360 pkt.
AHD 1000 5 L

AHD 1000 5 L

185,00 zł brutto/1szt.1480 pkt.
Aniospray Quick 1 L + Spryskiwacz

Aniospray Quick 1 L + Spryskiwacz

35,00 zł brutto/1szt.280 pkt.
Incidin Plus 6 L.

Incidin Plus 6 L.

720,00 zł brutto/1szt.5760 pkt.
Gigasept PAA płyn 5 L.

Gigasept PAA płyn 5 L.

309,00 zł brutto/1szt.2472 pkt.
Lysoformin Plus Schaum 1 L.

Lysoformin Plus Schaum 1 L.

45,00 zł brutto/1szt.360 pkt.
AHD 1000 500 ml

AHD 1000 500 ml

22,00 zł brutto/1szt.192 pkt.
Aniosyme Synergy Five - 5 L

Aniosyme Synergy Five - 5 L

450,00 zł brutto/1szt.3600 pkt.
CITROclorex 2% 1 L

CITROclorex 2% 1 L

53,00 zł brutto/1szt.336.96 pkt.
Meliseptol Foam Pure 5 L

Meliseptol Foam Pure 5 L

189,00 zł brutto/1szt.1512 pkt.
Meliseptol New Formula 1 L ze spryskiwaczem

Meliseptol New Formula 1 L ze spryskiwaczem

40,00 zł brutto/1szt.320 pkt.
DESMANOL Pure 5 L.

DESMANOL Pure 5 L.

185,00 zł brutto/1szt.1480 pkt.
Velodes Soft 500 ml

Velodes Soft 500 ml

20,09 zł brutto/1szt.160.72 pkt.
pixelpixelpixelpixel