Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Do tańszej wysyłki brakuje Ci:250 zł,
a do darmowej:450,00 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Dezynfekcja zabawek w przedszkolu – zgodnie z zasadami Sanepidu

Dziecięca ciekawość to cecha świadcząca o inteligencji, ale w połączeniu z brakiem nabytych oporów może doprowadzić do wielu nieprzyjemności. Dłonie dzieci w ciągu dnia wiele razy mają kontakt z najróżniejszymi powierzchniami. Niestety najmłodsi równie chętnie dotykają wszystkiego wokół, co okolic własnych ust. Trzeba też pamiętać, że dzieci, a zwłaszcza niemowlęta, są dużo mniej odporne na choroby, niż w osoby dorosłe. Efekt? Jedno dziecko z katarem zaraża całą grupę, biegunka ciągnie się tygodniami, a grypa nie opuszcza niektórych dzieci przez wiele dni.

Szczególnie ważne jest, aby w miejscach takich jak przedszkola i żłobki zminimalizować ryzyko choroby. Wiemy, że dwójka dzieci w domu nie będzie miała większych problemów z infekcjami. W przedszkolu lub żłobku dzieci jest już dużo więcej - nawet 30. Wyobraźmy sobie, że każde z nich przynosi z sobą inne zarazki (mniej lub bardziej groźne). To znacznie zwiększa szansę, że któreś z podopiecznych nie będzie odporne na różne odmiany infekcji.

Nośnikiem zarazków są również zabawki – przynoszone z domu oraz te kupione przez przedszkole, czy żłobek. O ile dzieci możemy nauczyć częstego mycia rąk, to pluszowe misie i plastikowe lalki tak łatwo nie przyswoją sobie tej umiejętności. Stanowią zatem idealne miejsce do gromadzenia się różnych drobnoustrojów.

preparaty do dezynfekcji zabawek

lub pobierz Plan higieny przedszkola i żłobka

W dalszej części artykułu przedstawimy jak należy dbać o czystość, aby zapewnić maksymalne bezpieczeństwo podopiecznych. Sanepid indywidualnie określa zasady kontroli każdej placówki, ale istnieją ogólne zasady, które znacznie minimalizują ryzyko popełnienia błędu na tym polu.

Zasady dezynfekcji zabawek w przedszkolu i procedura higieniczna

Zabawki, z których korzystają dzieci należy czyścić w dwóch etapach:

1. Mycie/czyszczenie

W pierwszej kolejności należy uważnie wyczyścić zabawkę. Trzeba dokładnie wyczyścić jej powierzchnię chusteczkami czyszczącymi lub wyszorować szarym mydłem i przemyć ciepłą wodą. W ten sposób usuwamy brud, tłuszcz, a także wiele bakterii. Na tym etapie wystarczy zwykłe szare mydło - specjalne preparaty nie są konieczne do mycia, choć naszym zdaniem ułatwiają pracę. Ważne jest natomiast to, by często wymieniać gąbki.

Podczas mycia trzeba zwrócić uwagę na trudno dostępne miejsca, jak zagłębienia, chropowate powierzchnie. Prawdziwą zmorą dla dokładnego mycia są zabawki z elementami puchu, włosów lub częściowo pluszowe. Tu z pomocą przychodzą preparaty do dezynfekcji w sprayu (jeśli zabawka jest w pełni pluszowa, lepiej jest ją wyprać niż umyć).

Mycie usuwa większość bakterii – problem pojawia się w przypadku wirusów, prątków i grzybów, które może usunąć jedynie dezynfekcja. Jest to ważne szczególnie, gdy podejrzewacie Państwo rozprzestrzenianie się infekcji wirusowych, bądź gdy podopieczni mają objawy biegunki, grypy żołądkowej, albo wymiotują.

2. Dezynfekcja

Pod tym terminem rozumiemy proces, w efekcie którego giną wszelkie drobnoustroje, które żerują i rozmnażają się na powierzchni zabawek. Trzeba jednak pamiętać, że jest to drugi etap zadania, czyli:

  • W przedszkolach i żłobkach pracę zaczynamy od mycia zabawki, a następnie przechodzimy do dezynfekcji. Dezynfekcja zabawek w przedszkolach i żłobkach nie może być przeprowadzona bez mycia,
  • Samo mycie nie wystarcza do należytego wyczyszczenia zabawek.

Jeżeli do dezynfekcję wykonamy od razu, bez uprzedniego czyszczenia - skuteczność będzie niewystarczająca, ponieważ drobnoustroje mogą przetrwać pod warstwą tłuszczu i brudu. Pod warstwą biofilmu w przeciągu doby ich liczba może się zwiększyć do stanu sprzed dezynfekcji..

Proszę pamiętać, by ściśle przestrzegać minimalnych czasów dezynfekcji wypisanych na używanych preparatach - ten czas gwarantuje usunięcie mikrobów w warunkach czystych. W przypadku krótszej ekspozycji na preparat wirusy i bakterie mogą wykazać częściową odporność na działanie środka dezynfekującego.

Dezynfekcja zabawek dziecięcych – proponowane preparaty

Warto pamiętać, że z zabawek będą korzystać dzieci, dlatego trzeba ostrożnie używać preparatów zawierających alkohole i chlor. Z uwagi na niższą cenę tych środków, dodaliśmy je do katalogu proponowanych towarów. Radzimy, by po dezynfekcji każdą zabawkę opłukać wodą lub przetrzeć wilgotną ściereczką. Większość proponowanych przez nas środków wyparowuje po użyciu, co mocno łagodzi, bądź wyklucza efekty niepożądane. W przypadku zdrowia dzieci nie można sobie pozwolić na chwilę nieuwagi.

Można również używać innych gotowych środków odkażających, pod warunkiem, że na ich etykiecie podana jest informacja o nietoksyczności. Pamiętajcie Państwo, aby ściśle przestrzegać podanego sposobu użycia.

Czyszczenie dużych zabawek z plastiku, metalu i drewna

Tego rodzaju produkty są najmniej kłopotliwe w zachowaniu higieny. Wystarczy, zgodnie z opisaną wyżej instrukcją oczyścić ich powierzchnię wodą z mydłem oraz przetrzeć ściereczką nasączoną środkiem dezynfekującym, a następnie mokrą ściereczką, która zniweluje zapach preparatu i pozostawić do wyschnięcia, tak aby odparował chlor (lub inny środek dezynfekujący).

Incidin Dry Wipes - system chusteczek do nawilżania Mediwipes PLUS

System chusteczek Incidin Dry Wipes - 99 chusteczek i pojemnik

Należy dokupić do nich odpowiedni preparat dezynfekujący

Chusteczki dezynfekujące Mediwipes PLUS - puszka lub wkład

Szybko działające chusteczki alkoholowe

 

Surfacedisinfect Universal Mikrozid sensitive liquid

Surfacedisinfect Universal - wkład z zamknięciem

Bezalkoholowe chusteczki do dezynfekcji.

Mikrozid sensitive liquid - bezalkoholowy preparat do szybkiej dezynfekcji.

Warto dokupić do niego pompkę spieniającą, aby łatwiej rozprowadzać środek.

Alternatywą dla Mikrozidu sensitive liquid jest wydajny peparat w pianie Surfa Safe 750 ml. Podobnie, dla Mediwipes PLUS alternatywą są chusteczki Mikrozid AF liquid, a dla Sani Cloth Active będą to chusteczki Desam wipes soft. Wybór jest duży, a naszym zdaniem te preparaty są na równi skuteczne. Ich wybór zależy od Państwa preferencji.

Zabawki z miękkiego materiału oraz wyposażenie (pluszowe misie, poduszki, dywany)

Czyszczenie takich przedmiotów należy rozpocząć od zwykłego prania w ciepłej wodzie z dodatkiem mydła do prania. Możemy tu Państwu zaproponować proszek dezynfekująco-piorący Eltra lub OMO Professional. Jeżeli nie posiadacie Państwo tych proszków, to materiały te można spryskać preparatem w sprayu (dobry spray do dezynfekcji zabawek to wspomniany Mikrozid sensitive liquid).

proszek dezynfekująco-piorący Eltra OMO professional - do prania białego i kolorowego
Eltra to profesjonalny proszek do jednoczesnego prania i dezynfekcji odzieży, mopów, szmat itd. OMO Professional w wersji do prania białego i kolorowego.

Zabawki z elektroniką

Inaczej wygląda sprawa z zabawkami elektronicznymi (pozytywkami, grami itp.). Dopuszczenie wody do podzespołów może je po prostu uszkodzić, dlatego najlepiej delikatnie przecierać je szmatką lub chusteczką nawilżoną preparatem dezynfekującym. Polecamy tu te same chusteczki co w przypadku zabawek z plastiku i metalu.

Dezynfekcja nowych zabawek

Zasady dezynfekcji zabawek w przedszkolu mówią o tym, że jeżeli zabawka została dopiero co wyjęta z pudełka, wcale nie oznacza, że jest całkowicie bezpieczna dla dziecka (czytaj: sterylna). W przypadku produktów, które były zapakowane w szczelne opakowanie wystarczy umyć je szarym mydłem lub zamoczyć we wrzątku. To sposób na usunięcie "fabrycznych" mikroorganizmów. W przypadku nowych zabawek niepakowanych w szczelną folię radzimy potraktować je jako zabawki używane – umyć i zdezynfekować.

Czyszczenie instrumentów muzycznych

Flety, piszczałki, trąbki i tego typu przedmioty są chętnie używane przez dzieci. Ze względu na specyfikę ich używania podnoszą także ryzyko przenoszenia się chorób. Według badania Wydziału Biotechnologii Uniwersytetu Katolickiego w Porto około 50% dzieci w wieku przedszkolnym ma w jamie nosowej bakterie gronkowca złocistego. Są one głównym sprawcą infekcji górnych dróg oddechowych oraz chorób skóry. Roznoszenie ich w przedszkolach i żłobkach następuje poprzez wydzielinę z nosa, przenoszoną następnie na dotykane przez maluchy przedmioty. Dlatego najlepiej, żeby dzieci posiadały własne instrumenty, którymi nie będą się dzielić. Trzeba też uświadamiać je o tych zasadach. Podczas czyszczenia instrumentów zwróćcie Państwo szczególną uwagę przy myciu ustników, na których znajduje się ślina.

Ekonomika zakupów preparatów do dezynfekcji zabawek w przedszkolu

Wszystkim klientom pragniemy doradzić najlepszy zakup, którego koszt będzie optymalnie wysoki w stosunku do efektywności:

  • Przede wszystkim, należy mieć na uwadze różnicę cen w stosunku do tak zwanych „domowych sposobów”, które nie są rekomendowane przez Sanepid.
  • Po drugie, korzystając z preparatów profesjonalnych nie tracicie Państwo wiele czasu potrzebnego na obsługę preparatów i sporządzanie roztworów potrzebnych do dezynfekcji zabawek w przedszkolu. To oszczędność na czasie pracy pracowników.
  • Polecane przez nas chusteczki dezynfekujące mogą umyć ok. 200m2 powierzchni (zależnie od tego, które Państwo wybierzecie), co w przeliczeniu na koszt opakowania daje 0,25 - 0,12 zł za umycie metra kwadratowego zabawek, mebli, foteli i blatów. Oczywiście taką wydajność można osiągnąć na płaskiej powierzchni, bo w przypadku rozmaitych kształtów zabawek realna powierzchnia do dezynfekcji spada o połowę. To nadal jest to dobry wynik.
  • W tej cenie otrzymujecie Państwo pełne spektrum bójcze (zależnie od wybranego preparatu), to znaczy, że preparaty likwidują:
    • Bakterie,
    • Grzyby,
    • Wirusy (w tym groźne dla dzieci wirusy Adeno, Rota, Noro oraz Polio - o ile dzieci nie są szczepione na tego ostatniego),
    • Prątki gruźlicy (Tbc),
    • Spory – czyli Clostridium difficile,
  • Szczególnie trudna jest dezynfekcja w przypadku trzech ostatnich grup mikrobów – nie każdy preparat je skutecznie neutralizuje. Mycie pozwala najczęściej usunąć bakterie, zaś prątki i spory mogą przetrwać w trudnych warunkach mydła. Dlatego dezynfekcja zabawek w przedszkolu jest procedurą konieczną.

Jak często powinno się dezynfekować zabawki w przedszkolu?

Odpowiedź na to dość ogólne pytanie, jest zależna od wielu czynników:

  • ilości dzieci,
  • czy dzieci chorują,
  • akie zabawki posiadamy,
  • jakie są standardy higieny (mycie rączek, oddzielne pomieszczenia do jedzenia i zabawy, pozostawianie zabawek w pokoju zabaw),
  • jak często myje się podłogi i blaty oraz urządzenia.

Generalnie zalecamy dezynfekowanie zabaweki przynajmniej raz w tygodniu. Brudne zabawki niezwłocznie po wyjściu dzieci z przedszkola, albo od razu po ich zanieczyszczeniu.

O szczegółowe porady możecie Państwo zapytać inspektorów Sanepidu.

Dobór zabawek do przedszkola/żłobka i procedury higieniczne

Kontakt z przedmiotami, na których znajdują się chorobotwórcze mikroby może doprowadzić do zakażeń krzyżowych. Dla zapewnienia dzieciom bezpieczeństwa warto brać przykład z personelu szpitalnego i pamiętać o kilku prostych zasadach.

  • Przede wszystkim, pewne ryzyko powoduje przynoszenie zabawek z domu. Oczywiście wprowadzenie całkowitego zakazu przynoszenia własnych zabawek może zrobić przykrość podopiecznym, dlatego warto uświadomić rodziców co do zasad higieny panujących w placówce, oraz umyć/zdezynfekować przyniesione zabawki.
  • Te same zasady dotyczą zabawek otrzymanych od darczyńców: gdy nie posiadają firmowego opakowania traktujemy je jako skażone i poddajemy opisanemu na początku procesowi.
  • Trzeba upomnieć dzieci, aby nie zabierały zabawek do toalety i przebieralni oraz zwracać uwagę, czy zabawki nie znalazły się w miejscach przeznaczonych do zmiany pieluch.
  • Dzieci nie powinny jeść i pić napojów w trakcie zabawy. Najprostszym i najskuteczniejszym sposobem na uniknięcie tego będzie wydzielenie konkretnych godzin na posiłki i zabawę, a także konsekwentne mycie rąk.
  • Dodatkowo, zamiast wykonanych z wełny lub tkaniny kapci zalecamy gumowe klapki, jako obuwie zmienne.

Zdaniem wielu ekspertów najlepiej po prostu wykluczyć używanie pluszaków w miejscach publicznych, ponieważ te przechowują zarazki na 90% swojej powierzchni, podczas gdy zabawki o twardych i śliskich powierzchniach tylko na 27%.

preparaty do dezynfekcji zabawek w przedszkolu i utrzymania higieny

Segregowanie i przechowywanie zabawek

Pamiętajmy, że chociaż zabawki są ważnym elementem dzieciństwa i sprawiają wiele radości, to są także nośnikiem zarazków. Dlatego trzeba uważać, aby chore dzieci nie wymieniały się nimi. Wymogi sanitarne ustalają również, że tego typu skażone zabawki (brudne, skażone, a nawet potencjalnie skażone) należy przechowywać w osobnych szufladach – z dala od czystych zabawek. Pamiętajmy też, by umieścić brudne zabawki w miejscu niedostępnym dla dzieci. Zabawki z brudnego pudełka należy dokładnie wyczyścić przed ponownym użyciem, a najlepiej często myć je wszystkie razem, wraz z pudełkiem.

Druga zasada to unikanie przechowywania zabawek w plastikowych torbach. Brak wentylacji sprzyja rozwojowi drobnoustrojów.

Dobór zabawek dla dzieci

Zabawki używane w przedszkolu powinny być dostosowane do wieku i rozwoju dzieci, a także stosowane zgodnie z ich przeznaczeniem (rekreacyjne, edukacyjne, terapeutyczne). Takie zabawki koniecznie muszą posiadać trwałą konstrukcję i gładkie brzegi, aby były bezpieczne w użyciu. Muszą być także łatwe do czyszczenia oraz odporne na dezynfekcję. Preferowane powinny być zabawki o twardej, gładkiej, nieteksturowanej powierzchni (plastik, winyl, lakierowane lub malowane drewno, metal). Aby dezynfekcja zabawek w żłobku i przedszkolu była bezpieczna należy uzupełnić ją jeszcze kontrolą sprawności zabawki:

  • Czy zabawka nie zepsuła się podczas dezynfekcji,
  • Czy jakiś jej element się nie ułamał,
  • Czy nie wystają z niej ostre części,

Proponujemy zasadę: im młodsze dziecko, tym większa zabawka. Zabawki z licznymi, małymi elementami, wieloma małymi otworami oraz ruchomymi częściami mogą być niebezpieczne (np. doprowadzić do zadławienia), a także są trudniejsze do efektywnego czyszczenia, ponieważ trudno dostępne szczeliny stają się siedliskiem drobnoustrojów.

Uwaga! Jeżeli według producenta zabawka nie może być moczona (prana, myta) to nie jest odpowiednia dla małych dzieci. Dezynfekcja z pewnością ją uszkodzi.

Jeżeli poszukujecie Państwo indywidualnej porady odnośnie doboru środków do przedszkola lub żłobka, prosimy o kontakt

 

Polecane teksty:

 

f Polub nas na facebooku i bądź na bieżąco Wymieniaj punkty na nagrody
Podziel się swoim komentarzem z innymi

Polecane

pixelpixelpixelpixel