Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Do tańszej wysyłki brakuje Ci:250 zł,
a do darmowej:450,00 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Preparaty do dezynfekcji zabawek w przedszkolach i żłobkach - poradnik i lista produktów

Zabawki jako przedmioty, z którymi stykają się dzieci wymagają szczególnej uwagi. Chociaż zabawki wyglądają niewinnie i kojarzą się z zabawą, pracownicy powinni traktować je jako przedmioty wymagające odpowiedniej higieny. Po zabawie mogą mieć na sobie ślinę dzieci, zarazki, nie wspominając już o stałym zbieraniu brudu. Przedstawiamy krótką analizę preparatów zalecanych do dezynfekcji zabawek.

Lista preparatów do dezynfekcji zabawek i utrzymania higieny w przedszkolu

Środki do utrzymania higieny w przedszkolu

Obok odpowiednich preparatów do czyszczenia i dezynfekcji zabawek niezbędne do zachowania odpowiedniej higieny i wygodnej pracy będą preparaty do mycia rąk personelu oraz do czyszczenia wszelkich pomieszczeń i sprzętów.

 Proponujemy Państwu następujące produkty:  

  • Do mycia i dezynfekcji podłóg, parapetów, innych twardych, zmywalnych powierzchni (w nomenklaturze profesjonalnej zwanych "dużymi powierzchniami"):
  • Do mycia i dezynfekcji małych i trudno dostępnych miejsc odpornych na działanie alkoholi - mebli, szafek, stolików, krzeseł, biurek, stelaży łóżek, (tak zwanych "małych powierzchni"):
  • Do mycia i dezynfekcji małych i trudno dostępnych miejsc wrażliwych na działanie alkoholi (przewijaki, tapicerki, materace ze skaju): 
  • Do dezynfekcji łazienek i toalet (wanny, brodziki, umywalki, muszle klozetowe):
  • Do dezynfekcji sanitariatów (szybka dezynfekcja powierzchni suchych: nocników, desek klozetowych, umywalek, spłuczek):
  • Do dezynfekcji zabawek:

Plany higieny do pobrania

Jeżeli potrzebujecie Państwo rzetelnego planu higieny przedszkola lub żłobka, zapraszamy do pobrania plików pdf - prosimy kliknąć link poniżej:

Czym dezynfekować zabawki w przedszkolu, czyli cechy dobrego preparatu do doraźnej dezynfekcji

Środki, których można używać do czyszczenia i dezynfekcji zabawek, poza nietoksycznością, powinny spełniać szereg innych warunków:

  • Według opinii ekspertów i naszych klientów najlepiej, żeby preparaty do dezynfekcji zabawek nie wymagały spłukiwania. Uwaga! Nawet jeżeli producent wskazał tę cechę na opakowaniu, nadal należy przemyć zdezynfekowany blat, czy zabawki wodą - szczególnie jeżeli dzieci mogą wkładać te zabawki do ust!
  • Nie mogą także niszczyć powierzchni i pozostawiać śladów oraz odbarwień. Ta kwestia jest oczywista: w innym wypadku po prostu zepsulibyśmy zabawki, odebrali ich atrakcyjność w oczach dzieci, a w najgorszym wypadku uszkodzona zabawka mogłaby stać się niebezpieczna.
  • Środek dezynfekujący lub myjący może mieć dodatkowe działanie antystatyczne. Zazwyczaj, jeżeli dezynfekcja obejmuje wirusy Rota i pneumokoki (a warto się o to postarać, żeby np. wyeliminować zarażenia biegunką) te właściwości nie będą uwzględnione, na rzecz skutecznej dezynfekcji. Fachowo określamy to szerszym spektrum biobójczym.
  • Dezynfekcja zabawek w żłobkach, w których opiekę sprawuje się nad niemowlętami wymaga preparatów bez zapachu. Małe dzieci są wrażliwe na różne substancje zapachowe, bo nie wykształciły sobie jeszcze zabezpieczającej flory bakteryjnej.

Jak wybrać odpowiedni środek do dezynfekcji zabawek

Na etykiecie preparatów do dezynfekcji rzadko spotkacie Państwo informację o tym, że służą one do dezynfekcji zabawek. Produkuje się kilka tego typu płynów, bo większość producentów kieruje swoje środki ku ogólniejszemu zastosowaniu – do placówek Ochrony Zdrowia. Przypominamy, że walidacja medyczna jest nawet lepsza, od napisu „przeznaczony do dezynfekcji zabawek”. Preparaty stosowane na salach operacyjnych, oddziałach dla noworodków i w laboratoriach wymagają najwyższych standardów produkcji. Dopuszczenie ich do obiegu wymaga spełnienia norm medycznych.

Planując zakup preparatu przeznaczonego do dezynfekcji zabawek trzeba mieć na uwadze, że informacja o takim zastosowaniu prawdopodobnie nie będzie znajdować się na etykiecie.  Dezynfekcja zabawek to tylko jedno z możliwych zastosowań produktów przeznaczonych dezynfekcji powierzchni, dlatego ważniejsze są odpowiednie właściwości preparatu. Jeżeli preparat nadaje się do dezynfekcji sprzętu medycznego, to z całą pewnością zapewni też skuteczną dezynfekcję zabawek, czy też podłogi w przedszkolu.

Bezpieczny i skuteczny środek do dezynfekcji zabawek musi mieć następujące cechy:

  • nie podrażnia skóry,
  • nie niszczy przemywanych powierzchni – cecha opcjonalna – każdy rodzaj środka dezynfekującego jest szkodliwy na pewien rodzaj powierzchni. Substancje, które nie są szkodliwe dla blatów, czy gumy, mogą być też nieszkodliwe dla wirusów. Więcej na ten temat przeczytacie Państwo w poradniku pod tytułem: dezynfekcja zabawek w przedszkolu
  • nie wymaga spłukiwania – cecha równie problematyczna – niemal każdy spray do dezynfekcji zabawek wyparowuje po użyciu, ale mimo tego zalecamy przetarcie powierzchni wilgotną chusteczką lub przemycie zabawki wodą.

Skuteczność antybakteryjna

Nie powiemy, jaki płyn do dezynfekcji zabawek w przedszkolu jest reklamowany właściwościami antybakteryjnymi. Z proponowanych przez nas preparatów, każdy ma właściwości antybakteryjne, a do usuwania 99% bakterii wystarcza nawet szare mydło. Uwaga! Działanie antybakteryjne to o wiele za mało. Trzeba pamiętać, że podczas dezynfekcji naszym przeciwnikiem są nie tylko bakterie, ale też inne drobnoustroje. Dzieci mogą mieć kontakt z grzybami, czy wirusami otoczkowymi (żyjącymi nawet w trudnych warunkach). Dlatego szczególnie istotne jest maksymalne rozszerzenie spektrum działania. Informacje o tym znaleźć można na etykiecie. Idealny preparat poradzi sobie z takimi organizmami, jak:

Higiena personelu i podopiecznych

Skupiliśmy się na dezynfekcji zabawek, ale nie zapewni to pełnego bezpieczeństwa, jeśli nie zostaną ustalone zasady higieny dla dzieci i personelu. Sprawdzonym rozwiązaniem jest stosowanie specjalnych preparatów do mycia rąk oraz ewentualnej dezynfekcji w przypadkach, gdy macie Państwo do czynienia z chorymi dziećmi.

Po zastosowaniu preparatów dezynfekujących do rąk dłonie mogą się wysuszać, dlatego polecamy emulsje i kremy do pielęgnacji dłoni. Mają one działanie regenerujące i zabezpieczają ręce przed wysuszeniem.

Podczas pracy zalecamy też używanie takich środków ochrony, jak rękawice medyczne (szczególnie polecamy rękawice lateksowe oraz rękawice nitrylowe).

Chusteczki do dezynfekcji zabawek i powierzchni w przedszkolu

W niektórych sytuacjach do czyszczenia zabawek oraz przedmiotów użytkowych wystarczą ogólnie dostępne chusteczki dezynfekcyjne. Zawarta w nich substancja poradzi sobie z wyeliminowaniem części drobnoustrojów, takich jak grzyby i bakterie. Istnieje niewielka grupa patogenów, przeciwko którym chusteczki o mniejszym spektrum bójczym są nieskuteczne. Czyli, chusteczki takie nie zabijają wirusów bezotoczkowych (norowirusy) oraz bakterii wytwarzających spory, np. Clostridium difficile. Objawami tych zakażeń mogą być: grypa żołądkowa, wymioty, biegunka, wysoka gorączka, bóle brzucha. O ile zazwyczaj chore dzieci zostają w domach, to z praktyki znamy doświadczenia, gdy maluch przychodzi do przedszkola z katarem, a po paru dniach już połowa dzieci ma podobny katar.

W opisanych przypadkach wyższego ryzyka infekcji polecamy Państwu takie chusteczki jak:

Chusteczki są przydatne, jeśli jest konieczna szybka i łatwa dezynfekcja. Oczywiście, nie poradzą sobie z penetracją tkanin, wobec których skuteczny będzie spray do dezynfekcji zabawek lub pranie. Dzięki krótkiemu czasowi działania można je stosować nawet podczas krótkiej przerwy.

Proszę pamiętać, że mycie i dezynfekcja zadziałają jedynie, gdy odczekacie Państwo wskazany w ulotce (lub na opakowaniu) czas. Czasu dezynfekcji należy ściśle przestrzegać, w przeciwnym wypadku bakterie szybko wracają do sił, a wirusy i prątki nie są usuwane lub neutralizowane.

Zdezynfekowane zabawki powinno się przemyć lub przetrzeć wilgotną ścierką – alkohol i chlor szkodliwie wpływają na dzieci, które mają tendencję brania zabawek do buzi. Zabawki używane przez najmłodsze dzieci ze względu na możliwość kontaktu z błonami śluzowymi należy po przetarciu chusteczkami spłukać wodą i osuszyć

Wydzielenie strefy higieny

Na zakończenie chcemy zwrócić uwagę na ryzyko zakażeń krzyżowych. Są dość częste w nowych przedszkolach i żłobkach. Ich główną przyczyną jest przenoszenie drobroustojów między pomieszczeniami na odzieży, rękach, zabawkach i innych przedmiotach oraz np. ścierkach lub mopach.

Przed pierwszą wizytą Sanepidu należy zadbać o:

  • Przydział ściereczek do danych pomieszczeń (rozróżnionych kolorami),
  • Używanie środków wedle przeznaczenia z dbaniem o czystość roztworu (płynu we wiadrze, czy w dozowniku),
  • Powinno się zmieniać mopa zależnie od pomieszczenia i odpowiednio często prać mopy.

To najczęstsze powody, dla których zamiast skutecznego czyszczenia dochodzi do roznoszenia zarazków i innych związków chorobowych po całym piętrze budynku. Radzimy zwracać na to uwagę – Sanepid ściśle nadzoruje procedury higieniczne. Odpowiednie czyszczenie pozwala uniknąć roznoszenia zarazków po przedszkolu, a pamiętajmy, że mieszanie zarazków z łazienek, sal do jedzenia i sal zabaw może nieść najgorsze konsekwencje.

Nasza oferta zawiera wyłącznie dokładnie przebadane preparaty. Pochodzą one od renomowanych producentów z wieloletnim doświadczeniem. Rozumiemy, że wybór jest trudny, tym bardziej, że wiele preparatów, różnych producentów ma podobne zastosowania i opiera się na podobnych substancjach aktywnych. Jeżeli poszukujecie Państwo indywidualnej porady odnośnie doboru środków do przedszkola lub żłobka, prosimy o kontakt.

Zobacz także płyn do dezynfekcji narzędzi medycznych, płyn do dezynfekcji

 

f Polub nas na facebooku i bądź na bieżąco Wymieniaj punkty na nagrody
Podziel się swoim komentarzem z innymi

Polecane

Fugaten Spray 1 L.

Fugaten Spray 1 L.

57,00 zł brutto/1szt.456 pkt.
Aniospray Quick 1 L + Spryskiwacz

Aniospray Quick 1 L + Spryskiwacz

35,00 zł brutto/1szt.280 pkt.
NITRYLEX CLASSIC - Rękawice nitrylowe bezpudrowe (100 szt.)

NITRYLEX CLASSIC - Rękawice nitrylowe bezpudrowe (100 szt.)

13,50 zł - 14,00 zł brutto/1op.108 pkt.
Chusteczki Mikrozid AF JUMBO (220 szt.) TUBA

Chusteczki Mikrozid AF JUMBO (220 szt.) TUBA

62,00 zł brutto/1szt.496 pkt.
pixelpixelpixelpixelpixel