Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Do tańszej wysyłki brakuje Ci:250 zł,
a do darmowej:450,00 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Oferta przejściowych mat do dezynfekcji

Nasza oferta mat dezynfekcyjnych obejmuje trzy rodzaje mat, dostępnych w różnych typowych rozmiarach przechodnich lub szytych na wymiar. Oferujemy maty:

Eko – ekonomiczne, bez warstwy wodoszczelnej

Standard – z warstwą wodoszczelną, dzięki czemu zatrzymują roztwór dezynfekujący wewnątrz maty

Antypoślizgowych – warstwa wodoszczelna ma grubą gramaturę (800 gr/m2) i wypustki antypoślizgowe. Wykonana jest z twardego materiału, odpowiedniego nawet dla ruchu ciężkich pojazdów. Polecamy je do długotrwałego stosowania.

Wszystkie maty mają nowoczesną warstwę wierzchnią wykonaną z mocnego hydrofobowego materiału. To pozwala zarówno na mechaniczne oczyszczanie podeszwy butów, bieżników kół, kopyt i racic. Hydrofobowość odpowiada za doskonałe przepuszczanie płynu dezynfekującego na zewnątrz i z powrotem do wkładu chłonnego. Warto dodać, że brud i patogeny w minimalnym stopniu przenikają do wnętrza maty dezynfekcyjnej, przez co roztwór roboczy dłużej zachowuje swoją skuteczność.

Na zdjęciu zbliżenie na materiał mat: po lewej mata Standard, po prawej Antypoślizgowa.

Rozmiary mat przejściowych:

maty Eko maty Standard maty Antypoślizgowe
50 x 60 x 4 cm * 50 x 60 x 4 cm * 50 x 60 x 4 cm *
100 x 60 x 4 cm 100 x 60 x 4 cm 100 x 60 x 4 cm
120 x 100 x 4 cm 120 x 100 x 4 cm 120 x 100 x 4 cm
200 x 120 x 4 cm 200 x 120 x 4 cm 200 x 120 x 4 cm
we większych rozmiarach oferujemy maty przejazdowe

kliknij w napis aby przejść do wybranego rozmiaru lub zadzwoń do nas by zamówić maty na wymiar

* maty w tych wymiarach są niezgodne z zasadami bioasekuracji. Do ochrony przed wirusem ASF rekomendujemy większe maty.

Jak dobierać maty przechodnie

Maty należy wybrać zależnie od intensywności ruchu, przygotowania podłoża i przewidywanego czasu ich użytkowania. Wszystkie te czynniki przekładają się na wybór spośród trzech typów mat.

  • Najważniejsze, by podłoże pod matą było wypoziomowane, albo przynajmniej równe na tyle by płyn dezynfekujący nie wyciekał.
  • Jeśli podłoże jest płaskie i nie leżą na nim kamienie, a także nie jest mocno chropowate sensownie jest skorzystać z maty dezynfekcyjnej typu Standard. Gdy dodatkowo wykładacie Państwo maty w zagłębieniach, z którego nie będzie uciekał płyn mogą to być maty Eko bez warstwy wodoszczelnej. Maty antypoślizgowe są najmocniejsze i na pewno wytrzymają więcej niż maty typu Standard, ale w długim okresie użytkowania nie oprą się kamieniom.
    • Warto dodać, że zagłębienia na maty utrudniają oczyszczanie ich z pozostałości roztworu i brudu. Przemywanie mat, które można podnieść, osobno obmyć wkład i warstwę wodoszczelną daje znacznie lepszy efekt higieniczny, mimo że jest to czasochłonne.
  • Jeśli chodzi o intensywność użytkowania mat dezynfekcyjnych w przejściach sensownie będzie korzystać z mat, w których można wymieniać wkłady. Intensywne i długotrwałe wykorzystywanie mat przyczynia się do „wychodzenia” gąbki poliuretanowej, przez co efekt oczyszczania i dezynfekcji jest słabszy. Zalecamy tu maty typu Standard oraz Antypoślizgowe.
  • Wyższe rygory dotyczą gospodarstw objętych programem bioasekuracji przed wirusem ASF. Przede wszystkim maty przejściowe muszą mieć szerokość przejścia i długość przynajmniej 100 cm. W innych branżach, np. medycznej, czy w przetwórstwie żywności – te wymogi nie obowiązują, i można korzystać z mniejszych mat dezynfekcyjnych.

Stosowanie mat dezynfekcyjnych w przejściach ma duże znaczenie dla higieny pracy

Jednym z ważnych elementów działania zakładu hodowli, czy przetwórstwa jest zabezpieczenie pracowników i zwierząt przed chorowaniem i roznoszeniem zarazków.

Wiemy, że duża liczba zwierząt na relatywnie niewielkiej powierzchni wzmaga ryzyko wybuchu ogniska zakażeń, a także rozprzestrzeniania się go poprzez kontakt z ludźmi i urządzeniami.

Chcąc uchronić się przez roznoszeniem potencjalnych zakażeń i zanieczyszczeń pomiędzy zagrodami, pomieszczeniami i budynkami wykorzystywane są przejściowe maty dezynfekcyjne. Ważne jest ich umiejscowienie, wymiary oraz środki dezynfekujące w nich stosowane.

Jak już pisaliśmy, wymogiem rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 16 stycznia 2018 r jest aby maty dezynfekujące miały co najmniej 100 cm długości i szerokość drzwi / przejścia. To sprawiło, że producenci szybko dostosowali rozmiary mat do typowych szerokości przejść. Z kolei część mniejszych mat dezynfekcyjnych pozostała w użyciu dla innych branż.

Słyszeliśmy, że niekiedy dopuszczalne jest stosowanie dwóch mniejszych mat obok siebie, do czasu, aż nie zostaną zastąpione większą matą. Małe maty powinny być połączone drutem lub sznurkiem. Należy przy tym uważać, by nie przebijać warstwy wodoszczelnej.

Jeżeli pragniecie Państwo uzupełnić wiedzę odnośnie innych aspektów higieny, polecamy publikację Instytutu Medycyny Pracy im. prof. J. Nofera. Obok tego dobrym uzupełnieniem będą nasze inne publikacje na temat stosowania mat dezynfekcyjnych.

Maty dla zwierząt

Do skutecznej dezynfekcji racic, czy kopyt z reguły wymagane są dłuższe maty, na długość zwierzęcia. Do dezynfekcji racic należy stosować maty o głębokości 10 cm grubości.

Warto dodać, że sprzedawane u nas maty dezynfekcyjne mają włókna o nieregularnym splocie, dzięki czemu dodatkowo oczyszczają buty i kopyta z zanieczyszczeń.

 

Hasła po których wyszukiwano artykuł:

Maty do dezynfekcji butów, maty wyjściowe, maty dezynfekcyjne przechodnie, maty dezynfekcyjne wejściowe

 

f Polub nas na facebooku i bądź na bieżąco Wymieniaj punkty na nagrody

Podziel się swoim komentarzem z innymi
pixelpixelpixelpixel